Πρόβλημα με wireless USB!

Πληροφορίες σχετικές με τα τοπικά δίκτυα, WiFi, τον εξοπλισμό, τις εφαρμογές τους και σχετικό λογισμικό.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
LoT

Δημοσίευση από LoT » 18 Ιουν 2008 00:32

Καλησπέρα, έχω αυτή την κάρτα: http://www.plaisio.gr/product.aspx?cata ... uct=760978

Δουλεύει κανονικά (win xp) αλλά παρουσιάζεται το εξής πρόβλημα: Όταν κατεβάζω πολλά πράγματα ταυτόχρονα είτε αποσυνδέεται, οπότε πρέπει να βγάλω το USB και να το ξαναβάλω, είτε κολάει εντελώς ο υπολογιστής και θέλει reset! Μερικές φορές μου έχει βγάλει και μπλε οθόνη...

Έχει κανείς καμιά ιδέα τι μπορεί να φταίει, αν είναι η κάρτα ή τίποτα άλλο; Προσοχή: το πρόβλημα παρουσιάζεται κυρίως όταν κατεβάζω και ιδιαίτερα αν κάνω πολλές συνδέσεις (πχ flashget), αν δεν κατεβάζω τίποτα και είμαι μόνο msn πχ όλα κανονικά...

Αν έχει πετύχει κανείς τίποτα παρόμοιο και ξέρει πλιζ ας απαντήσει γιατί μου έχουν σπάσει τα νεύρα.

Άβαταρ μέλους
paink1ller

Δημοσίευση από paink1ller » 18 Ιουν 2008 06:22

Ποσο μακρια απο το access point εισαι ?

Βεβαιωσου οτι το αναγνωριζει ο υπολογιστης σαν USB 2 Hi-speed και οχι σαν full-speed γιατι το full-speed υποστηριζει μεχρι 12Mbit/sec και οταν πανε να περασουν τα 54Mbit/sec του wifi την ακουει.
Κατεβασε και τους τελευταιους drivers για το chipset της μητρικης σου.

Το εχω δει σε πολλα USB αυτο το προβλημα. Πεφτει η συνδεση και κρασαρει το pc...
Τωρα τελευταια με ενα που ηταν δωρο σε motherboard ειχα παλι το ιδιο προβλημα. Το κανει 1-2-3-4 και την 5η φορα καικε και δεν ξαναναψε.

EDIT : Αν το πηρες απο το πλαισιο τοτε παιζει να ειναι και ελλατωματικο. Το καταλαβαμε το κολπο με τα ελλατωματικα του πλαισιου πια..
Ηobby: Shooting photons

LoT

Δημοσίευση από LoT » 19 Ιουν 2008 19:58

Εντάξει θα δοκιμάσω, θενξ για τη βοήθεια!

LoT

Δημοσίευση από LoT » 12 Ιούλ 2008 01:48

Λοιπόν κατά 99% είναι μούφα η συγκεκριμένη κάρτα και αυτό φταίει τελικά. Ένας φίλος μου πήρε την ίδια και έχει ακριβώς το ίδιο πρόβλημα όταν κατεβάζει.

Όποιος σκέφτεται να αγοράσει μακριά από Netgear usb και πλαίσιο!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Δίκτυα, WiFi και εφαρμογές”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες