Τα Linux είναι γραμμένα σε γλ. προγρ. Unix και πριν σε GNU:p

Ας χαλαρώσουμε και λίγο... Aς κουτσομπολέψουμε μια σταλιά, ας πούμε και κανένα ανέκδοτο!

Συντονιστές: theiapythia, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 18 Ιουν 2008 14:51

Τι το 'θελα και άνοιξα τηλεόραση όταν πήγα για ύπνο χθες το βράδυ ο κακόμοιρος... σε 10 λεπτά μου είχε σηκωθεί η τρίχα κάγκελο και ήταν έτοιμη να αυτοκτονήσει και να μείνω καραφλός με αυτά που άκουσα στην εκπομπή ( να την κάνει ο Θεός ) για τεχνολογία στο Μακεδονία TV με τα 2 παληκάρια και την 1 τύπισσα που έτρωγε το παγωτάκι της!
Ήταν μάλιστα και επανάληψη... φαίνεται άρεσε σε πολύ κόσμο και ενημέρωσε σωστά και είπαν να την ξαναπαίξουν! ELEOC που λέει και η φίρμα μας...

Ο ένας εκ των δυο αντρών παρουσιαστών είχε αναλάβει να ενημερώσει τους φίλους τηλεθεατές τι είναι τΑ linux....
Συνοπτικά λοιπόν σας ενημερώνω πως τΑ Linux είναι ένα λειτουργικό γραμμένο σε γλώσσα προγραμματισμού Unix και παλιότερα ήταν και κάποιος stalman που είχε γράψει και αυτός κώδικα σε GNU...
Ένα 15 λεπτο περίπου άντεξα στο κανάλι από περιέργεια να δω τι άλλη βλακεία θα ακούσω και πραγματικά σόλαρε το συγκεκριμένο παληκάρι ... πρέπει να βρεθεί βίντεο και να ανέβει youtube επειγόντως ή καλύτερα να το βάλει στο frontpage η hellug για να ενημερώνονται σωστά οι επισκέπτες περί linux :p

Οι άλλοι 2 κάτι παραπάνω φάνηκε να ξέρουν ή να έχουν διαβάσει τουλάχιστον... π.χ. ο ένας διόρθωσε αργότερα την τύπισα όταν είπε και αυτή ΤΑ linux, της είπε "ΤΟ linux" και έλεγε ότι κυρίως είναι γραμμένο σε C / C++ αλλά συμφώνησε και ότι έχει και λίγο γλώσσα προγραμματισμού Unix :p Ο ίδιος έδωσε βέβαια και την συμβουλή (και συμφώνησε και η τύπισα) όσοι δεν είναι προγραμματιστές να μη βάλουν Linux ... :)

Edit βρήκα την εκπομπή: Double Click λέγετε και ο τύπος που έλεγε τις αρλούμπες είναι αυτός δεξιά στη φωτογραφία εδώ:
http://www.maktv.gr/articleDetail/0,5136,160077,00.html
Βρήκα και ένα video στου youtube: http://www.youtube.com/watch?v=4CWykqnh_0k αλλά αν έχει κανείς κατά λάθος γραμμένο το χθεσινό επεισόδιο οφείλει να το ανεβάσει για το καλό των Linux :p

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dva_dev » 18 Ιουν 2008 15:37

Το "double click" σύμφωνα με τη σελίδα που αναφέρεις, ανήκει στις ψυχαγωγικές εκπομπές και όχι στις ενημερωτικές.
Δεν έχει στόχο λοιπόν να ενημερώσει το κοινό τι είναι το linux ή σε ποιές γλώσσες είναι γραμμένο, αλλά να το διασκεδάσει.
:D

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 18 Ιουν 2008 15:40

Dimsis, και το χειρότερο έχεις δεί ΜΟΝΟ μια εκπομπή τους.

Με τον τύπο με τα γυαλάκια, έχω πλακωθεί τηλεφωνικά live γιατί έλεγε π@@εσ για το WoW. Το έπαιζε legend και μιλούσε με πολύ στυλάκι, και πήρα τηλ, για να "ρωτήσω" και τελικά του τα έχωσα.

Τα παιδιά δεν έχουνε ΙΔΕΑ ούτε γνώση για το τι μιλάνε. Η κοπελιά είπε πρίν απο 3 - 4 εκπομπές

"Tα MAC δεν είναι καλά. Δεν μπορείς να τα χειριστείς εύκολα, πολύ δύσκολο να παίξεις μαζί τους"

Και οι άλοι γνέφανε καταφατικά.

Στην Θεσσαλονίκη, τους πέρνουνε με τις πέτρες. Είναι κάτι σαν το γνωστό φαντάζομαι και σε εσάς πλεόν, Τοκο.

Άβαταρ μέλους
cherouvim
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cherouvim » 18 Ιουν 2008 15:49

Λάθος πληροφορίες και πολύ αδύναμοι ομιλητές.
Δεν ανησυχώ όμως, γιατί ακόμα και κάποιος άσχετος από πληροφορική θα καταλάβει τη χαμηλή ποιότητα της εκπομπής:
- αδυναμία τον ομιλητών να απαντήσουν ή να τεκμηριώσουν σχεδόν το οτιδήποτε
- ο καθένας μιλάει όποτε θέλει και λέει ότι του κατέβει
- πολύ ώρα αναλώνεται σε αστειάκια και μπούρδες που δεν καταλαβαίνουμε, σαν να είναι inside jokes μίας παρέας που πίνει ούζα στη πλάκα

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 18 Ιουν 2008 15:54

dna_dev μακάρι να μπορούσα να πω ότι με διασκέδασε... από την άλλη θα μου πείς όλο και θα έχει κόσμο που δεν τους παίρνει στα σοβαρά και γελάει με αυτά που βλέπει και ακούει και θα το διασκεδάζει. Οπότε εκεί όντως πετυχαίνουν το στόχο της εκπομπής ως διασκεδαστές :)

Basilakisweb, κατάλαβα... τυχερός που δεν τους ξαναπέτυχα να αισθάνομαι δηλαδή έτσι;
Καλά σαν τον σΤόκο δεν φαινόταν τα παιδιά, αλλά μια ασχετοσύνη με το αντικείμενο την διέκρυνα. Τουλάχιστον περί linux γιατί σε άλλα μπορεί να έχουν γνώσεις και να τα έχουν ψάξει και καλύτερα. Αν τους ξαναπετύχω πλέον από περιέργεια και μόνο θα δω τι άλλα θέματα πιάνουν, οπότε αν το δεις από αυτήν την πλευρά κερδίσαν έναν τηλεθεατή (έστω για όσο αντέξει να τους βλέπει)... :p

Και εγώ δεν έχω ασχοληθεί με Linux αλλά κάποια βασικά πραγματάκια τα γνωρίζω ή τα ψάχνω.
Ε αυτοί που υποτίθεται πως πληρώνονται για να κάνουν μια εκπομπή στην τηλεόραση για να ενημερώνουν τον κόσμο δεν μπορούν λίγο να την ψάξουν; Και άντε αν έχουν αναλάβει μόνο το ρόλο της παρουσίασης και τα κείμενα / έρευνες τα κάνουν άλλοι, δεν πρέπει να ψάξουν λίγο το θέμα που θα παρουσιάσουν; Χύμα όλα; Λογικό είναι να τους "πάρουν με τις πέτρες" μετά...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dimsis την 18 Ιουν 2008 15:56, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 18 Ιουν 2008 15:56

Μα και εμείς εδώ τους βλέπουμε, γιατί πολύ απλά έχουμε λόγο να γελάσουμε μετά... :lol:

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 18 Ιουν 2008 16:03

Κρίμα πάντως.... και να σκεφτεί κανείς πως στην Ελλάδα είναι αυτή η εκπομπή και η άλλη του Βασιλάκου στην κρατική.
Και αν δει κανείς και σε παλιότερες εκπομπές αφιερωμένες στην τεχνολογία, ήταν εκείνοι οι hackers που ήταν κάτι παρόμοιο με αυτούς του Μακεδονία και μια άλλη στην ΕΤ 3 ακόμα παλιότερα με τον Μακαρωνίδη. Α και μια με παρουσιάσεις παιχνιδιών που μου ήταν πολύ καλή και είχε και πανέμορφα εφέ ... δεν θυμάμαι ονόματα κλπ
Βλέπω τώρα και μια που δίνει ο cherouvim...

Και αυτό όταν στο εξωτερικό υπάρχουν κανάλια (αν θυμάμαι καλά η Ziff davis του CNET κλπ) αποκλειστικά με τέτοιες εκπομπές...

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 18 Ιουν 2008 16:31

ΟΙ hackers, ήτανε κορυφαίοι και απο υλικό και απο ποιότητα. Τα παιδία κάνανε καταπληκτικά reportaz και πάντοτε πλήρως ενημερωμένοι.

Τουλάχιστων αυτοί είναι η δικία μου γνώμη :)

Άβαταρ μέλους
hik-hok
Reporter
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hik-hok » 18 Ιουν 2008 22:20

ολοκληρωμένη εκπομπή και μπροστά απο την εποχή της για την Ελλάδα ήταν αυτή που έκανε ο Αλέξανδρος Χαλκίδης mr AMY , programma κλπ
Εικόνα

kaloboli

Δημοσίευση από kaloboli » 27 Ιουν 2008 02:19

Κατοπιν παροτρυσης στενου φιλου αναζητησα αυτο το thread στο νετ και πρεπει να ομολογησω οτι με μεγαλη χαρα το βρηκα επειτα απο μια συντομη αναζητηση. Καταρχας επιτρεψτε μου να συστηθω, ειμαι ο Γιωργος ή αλλιως "ο γυαλακιας" οπως ενας φιλος απο εδω με χαρακτηρισε και τελος παντων ενας απο τους παρουσιαστες της εκπομπης Double Click. Δεν εχω ερθει στη παρεα σας με σκοπο το flaming του στυλ "ωωωω ασχετοι ολο να βριζεται ξερετε κλπ κλπ κλπ" αντιθετως ηθελα να σας ευχαριστησω που καταφεραμε να σας απασχολησουμε εστω και λιγα λεπτα. Το μονο πραγμα που θα ηθελα ειναι να μου δωσετε την δυνατοτητα να σας επισημανω καποια πραγματα και ως προς την εκπομπη αλλα και ως οντοτητα :) Πρωτα απο ολα τα σχολια σας αν και καπως τραβηγμενα δε θα διαφωνησω στο γεγονος οτι ειχαν καποια βαση (και αρκετα γερη) αλλα μη ξεχνατε παντα το γεγονος οτι το linux ειναι κατι το καινουργιο στο 90% του πλυθησμου της Ελλαδας επομενως λαθη του στυλ "τα linux" ή το σε ποιες γλωσσες εχουν γραφθει διαφορες διανομες δε πιστευω να καινε τοσο πολυ τον μεσο 16χρονο που παρακολουθει την εκπομπη εκεινη τη στιγμη. Συμφωνω απολυτα οτι δεν υπαρχουν μονο 16χρονα που τη παρακολουθουν αλλα για ολους τους υπολοιπους που ενδιαφερονται πραγματικα να μαθουν κατι παραπανω απο πια ειναι ι μασκοτ του linux δινουμε site στα οποια μπορουν να μαθουν οτιδηποτε θελουν να μαθουν γυρω απο αυτο το λειτουργικο. Ακομα το θεμα γυρω απο το linux εγινε με βαση τα δεκαδες μυνηματα που λαβαμε και διορθωστε με αν κανω λαθος σε αυτο που θα πω τωρα, αλλα τα τελευταια 5 χρονια δε νομιζω να εγινε καποια αναφορα σε αυτο το λειτουργικο μεσω της ελληνικης τηλεορασεως. Τελος, θα ηθελα να επισημανω αυτο που ενας φιλος ανεφερε και εχει δικιο ως ενα βαθμο. Το γεγονος οτι μας "κατατασουν" στη κατηγορια της "Ψυχαγωγικης" εκπομπης δε σημαινει οτι δεν ειμαστε και ενημερωτικη και συγχωριστε με εαν μιλησω καπως εγωιστικα εδω αλλα ζωντας το επαγγελμα του τεχνικου τα τελευταια δεκα χρονια πιστευω οτι μου δινει το δικαιωμα να ενημερωνω αυτους που μας βλεπουν και οχι να κανω απλα πλακιτσα πινωντας τα ουζακια μου στο πλατο ^^. Θα σας παρακαλουσα θερμα να λαβω μια απαντηση και να αρχισουμε μια κουβεντουλα γυρω απο το θεμα της εκπομπης, ετσι για να ακουω διαφορετικες αποψεις :)

Άβαταρ μέλους
GeoStuff
Honorary Member

Δημοσίευση από GeoStuff » 27 Ιουν 2008 02:34

Επ καλώς τον... Το ότι μας βρήκες γρήγορα το παίρνω σαν κοπλιμέντο...

Απόπειρα απάντησης...

Εμείς, και εννοώ το παρόν φόρουμ, είμαστε Τεχνολογική Κοινότητα... Με απλά λόγια έχουμε ασχοληθεί λίγο πολύ όλοι με Linux, Unix κτλ...

Όταν παρακολουθούμε εκπομπές που αναφέρονται σε θέματα που γνωρίζουμε με τον τρόπο που περιγράφεται σε αυτό το θέμα είναι μόνο λογικό να απορούμε και να γελάμε...

Αν τα 16χρονα, όπως αναφέρεις και εσύ, δεν γνωρίζουν το Linux, και εσύ τους το μαθαίνεις λάθος, ένας ακόμα λόγος να "γελάμε" παραπάνω.... Επιπλέον, αυτό δεν αποτελεί και δικαιολογία για εσένα, που έχεις "ζήσει το επάγγελμα του τεχνικού" 10 χρόνια...

Δεν θέλω πάντως να σε στεναχωρήσω αλλά, δυστυχώς, ο μέσος 16χρονος σήμερα, αμφιβάλω αν βλέπει εκπομπές τεχνολογικού ενδιαφέροντος... Μάλλον για κανά σκυλάδικο τον βλέπω...

Και το linux δεν είναι πλέον γνωστό στο 10% των Ελλήνων... Σίγουρα το ποσοστό δεν είναι τόσο χαμηλό...

Πάντως μαγκιά σου μπήκες εδώ... Αν όντως είσαι αυτός που λες... Μακάρι να μείνεις...

Αν και δεν κατάλαβα τι κακό έχουν "τα ουζάκια"...

:D :D :D :D :D
Κούκλα Μου Φρεγάτα Σκίζεις Τον Ωκεανό... Μοιάζεις Στον Τιτανικό!!!

Άβαταρ μέλους
Aflex

Δημοσίευση από Aflex » 27 Ιουν 2008 02:37

Θα σας παρακαλουσα θερμα να λαβω μια απαντηση
01101111011100100110110001111001

Φίλε καλό βόλι, δε καταλαβαίνω γιατί να μην απασχολεί τον μέσο 16χρονο(πχ. εμένα) σε ποια γλώσσα είναι γραμμένη η τάδε διανομή λίνουξ. Από την στιγμή που παρακολουθεί μια "τεχνολογική" εκπομπή, προφανώς και θέλει να ενημερωθεί και προφανώς και θέλει να μάθει κάτι παραπάνω πάνω σε αυτό που του παρουσιάζεται. Αφού βράζουμε για γνώση!! Γιατί να το μάθουμε λάθος?

έντιτ: Geo, δεν μας νοιάζουν μόνο τα σκυλάδικα :P

kaloboli

Δημοσίευση από kaloboli » 27 Ιουν 2008 02:59

Προσεξε, εδω ειναι ισως το που τη πατανε αρκετοι. Δε θα μπορουσαμε ποτε να πουμε οτι διδασκουμε κατι. Επειδη ειναι πρακτικα αδυνατο σε μια εκπομπη τετοιου υφους να το κανουμε, γι αυτο παραχωρουμε site τα οποια μπορουν να δωσουν ολες αυτες τις πληροφοριες που μπορει καποιος να βρει σχετικα με το θεμα που παρουσιαζουμε, αν πιστευετε οτι μπορειτε να το κανετε εσεις μεσα σε 20 λεπτα καθαρης εκπομπης, feel free to do so. Οσο για τα "16χρονα" δεν αναφερομαι σε ολα αλλα σε αυτα που θα κατσουν να δουν την εκπομπη :) και φυσικα το 10% δεν ειναι μικρο και αν μεσω αυτης της εκπομπης καταφεραμε να το κανουμε 10.01% για μενα ειναι επιτυχια ασχετα με το αν "τα linux" δεν πηραν την αναλυση που τους αξιζουν. Δεν ειμαστε δασκαλοι, πανω απο ολα προσπαθουμε να μην κανουμε αυτους που μας βλεπουν να χασμουρηθουν ^^. Οσο για αυτο που ειπε ο φιλος Aflex, αφησε με να εχω μια γενικοτερη γνωση περι του τι θελει ο τηλεθεατης απο τι στιγμη που μιλαω μαζι του εν ωρα εκπομπης. Δε μ'αρεσει που δεν θελει να μαθει κατι απο εμενα παρα μονο να περασει καλα την ωρα του αλλα ειμαι υποχρεωμενος να το κανω

ΥΓ. Χωρις να θελω να θειξω τους συναδελφους μου, δεν ειστε οι μονοι που γελατε πολλες φορες :) Η ψυχαγωγια της εκπομπης goes both ways

Άβαταρ μέλους
nikolas27
Honorary Member

Δημοσίευση από nikolas27 » 27 Ιουν 2008 03:10

kaloboli έγραψε:ζωντας το επαγγελμα του τεχνικου τα τελευταια δεκα χρονια πιστευω οτι μου δινει το δικαιωμα να ενημερωνω αυτους που μας βλεπουν και οχι να κανω απλα πλακιτσα πινωντας τα ουζακια μου στο πλατο ^^.
σωστος, αλλα αλλο το "ενημερωνω εγκυρα" και αλλο το "λεω οτι ναναι" στη δευτερη περιπτωση δεν ειναι καλυτερα τα ουζακια στο πλατο?

Απάντηση

Επιστροφή στο “Χαλαρά κι Ανάλαφρα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες