Ιστοχώροι κατάταξης πανεπιστημίων

Εκπαιδευτικά θέματα σχετικά με την επιστήμη των υπολογιστών και γενικά θέματα γύρω από την εκπαίδευση.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Aflex

Δημοσίευση από Aflex » 19 Ιουν 2008 16:06

Ψάχνω να βρω ιστοσελίδες με κατάταξη των Αγγλικών και Αμερικάνικων πανεπιστημίων αντίστοιχα. Έχω βρει μερικές ιστοσελίδες αλλά δε μου φαινονται πολύ αξιόπιστες και καλές. Μήπως γνωρίζετε καμία καλή και έγκυρη να μου προτείνετε?

Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά :)

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 19 Ιουν 2008 16:14

Aflex

Τα πανεπιστήμια στην Αγγλία, η κατάταξη τους είναι ανάλογη με το τμήμα.

Ένα πανεπηστίμιο, στο τμήμα πληροφορικής μπορεί να είναι πολύ ψηλά, ενώ στο Bussness να είναι ποίο χαμηλά.

Ακόμη οι κατάταξη αλάζει σχεδών κάθε 6 μήνες, αφού γίνονται έλεγχοι. Πές μου σε ποίο σε ενδιαφέρει (τμήμα) σε ποία περιοχή της Αλλίας και κάτι θα κάνουμε ;)

Άβαταρ μέλους
Aflex

Δημοσίευση από Aflex » 19 Ιουν 2008 16:14

Ζητώ συγγνώμη για το λάθος τομέα στον οποίο πόσταρα :)!!

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 19 Ιουν 2008 16:27

Ακόμη δεν μου λές τι χρειάζεσαι όμως :D

Άβαταρ μέλους
Aflex

Δημοσίευση από Aflex » 19 Ιουν 2008 17:49

Μια ιστοσελίδα που να κατατάσει τα Αμερικάνικα πανεπιστήμια ξεκινώντας από τα καλύτερα και κατεβαίνοντας και μια που να κάνει το ίδιο αντίστοιχα για τα Αγγλικά πανεπιστήμια. :)

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 20 Ιουν 2008 04:09

Basilakisweb έγραψε:Aflex

Τα πανεπιστήμια στην Αγγλία, η κατάταξη τους είναι ανάλογη με το τμήμα.

Ένα πανεπηστίμιο, στο τμήμα πληροφορικής μπορεί να είναι πολύ ψηλά, ενώ στο Bussness να είναι ποίο χαμηλά.

Ακόμη οι κατάταξη αλάζει σχεδών κάθε 6 μήνες, αφού γίνονται έλεγχοι. Πές μου σε ποίο σε ενδιαφέρει (τμήμα) σε ποία περιοχή της Αλλίας και κάτι θα κάνουμε ;)

Άβαταρ μέλους
Aflex

Δημοσίευση από Aflex » 20 Ιουν 2008 05:54

Ωχ δεν ξέρω γιατί αλλά μου διέφυγε τελίως το πόστ σου. Δε ξέρω γιατί αλλά δεν το πρόσεξα με συγχωρείς :P

Στο θέμα μας τώρα, δεν με ενδιαφέρει ειδικά για κάποιο συγκεκριμένο τμήμα. Απλά θέλω μια λίστα με αυτά που θεωρούνται καλύτερα και σιγά σιγά να κατεβαίνουν σε αυτά που θεωρούνται λιγότερο καλά. :p Είχα πετύχει παλιά ένα τέτοιο σάιτ αλλά δεν το συγκράτησα δυστηχώς επειδή δε με ενδιέφερε τότε!.

Άβαταρ μέλους
soteres2002
S. & H. Moderator

Δημοσίευση από soteres2002 » 20 Ιουν 2008 06:59

Ρε παιδιά, τι site και μλκς;; Αφού η κατάταξη παγκοσμίως γίνεται από μια "αρχή", η οποία θεωρείται ότι είναι αξιόπιστη καθολικά. Πάντως, η λογική του να ακολουθεί κανείς αυτά τα ranks σαν μέτρο σύγκρισης, για μένα είναι μεγάλη βλακεία. Δηλαδή αν εγώ θέλω να κάνω MSc ή PhD σε τεχνητή νοημοσύνη και computer vision θα προσπαθήσω να χτυπήσω ντε και καλά ΜΙΤ και CS @ University of California at Berkeley, ή university of Sussex και άλλα top πανεπιστήμια (όπου υπάρχει και μεγάλη πιθανότητα απόρριψης της έτησης)? Οχι βέβαια! Το λογικό είναι να αποφασίσει κανείς τον ερευνητικό τομέα που θέλει κανείς να ασχοληθεί, και μετά να ψάξει που γίνεται σχετική έρευνα, να ψάξει για καθηγητές, να ψαχτεί σχετικά με τρέχουσα έρευνα που γίνεται (να ρωτήσει, να ψάξει για ομάδες που λειτουργούν στο πανεπιστήμιο που στοχεύει κανείς), να έχεις κάποιον καθηγητή από ελλάδα που να μπορεί να σε φέρει σε επαφή με κάποιον καθηγητή στο εξωτερικό, να ψάξεις που μπορείς να τσιμπήσεις και καμια υποτροφία...
Τα πράγματα δεν είναι "βλέπω λίστα, επιλέγω το καλύτερο και μπήκα"...

Μπορεί ένα πανεπιστήμιο να μην εμφανίζεται καν σε επίσημες και αξιόπιστες λίστες, κι όμως σε κάποιο ερευνητικό τομέα να προάγει τοπ έρευνα! Επίσης το να κυνηγά κανείς ντε και καλά τα πρώτα σε κατάταξη πανεπιστημιακά ιδρύματα είναι επίσης λάθος (κατ εμέ τουλάχιστον). Δηλαδή, αν στο MIT και στο Stanford είναι σοβαροί, στα λιγότερο δημοφιλή τζιτζίκια πεταλώνουνε;;

Το ψάρεμα σχολών από λίστα είναι τεχνική του ρυχού νερού! :wink:

Btw, ένα Κινέζικο πανεπιστήμιο (Shangai νομίζω) δεν θυμάμαι καλά το όνομα δημοσιεύει μια λίστα με τα top 500 πανεπιστήμια Παγκοσμίως. Η κατάταξη γίνεται βάσει διαφόρων κριτηρίων και όχι κουτουρού.

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 20 Ιουν 2008 09:57

Συμφωνώ Σωτήρη, αλλά οι πάνω, θεωρούνε τις λίστες αυτ΄πες πολύ "must" και μάλιστα, στις εγραφές είναι το βασικό όπλο τους.

Κάποια πανεποστήμια, εάν πέσουνε μία χροννιά, και οφείλετε στους βαθμούς μαθητών, απομακρίνουνε μαθητές also.

Και εντάξυ, πάντοτε τα 4 - 5 στην κορυφή είναι αυτά που οι μαθητές βάζουμε κατα βάση για να είμαστε μέσα. Σε movies γιατί νομίαζεις γίνεται ο πανικός να μπούνε Harvard κ.τ.λ. Υπάρχει λόγος ^^

Anyway, aflex η λύση στο πρόβλημμά σου είναι το
British Council.

Άβαταρ μέλους
Kainourios
Ruby Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Kainourios » 20 Ιουν 2008 11:44

Σε αυτό το site έχει τα καλύτερα πανεπιστήμια στο κόσμο υποτίθεται. Αν και έχω ακούσει ότι ακολουθεί αξιόπιστα κριτήρια, βλέποντας ελληνικά πανεπιστήμια στη λίστα με προβληματίζει τελικά το πόσο αξιόπιστο είναι... :lol:

Άβαταρ μέλους
soteres2002
S. & H. Moderator

Δημοσίευση από soteres2002 » 21 Ιουν 2008 01:14

Καλά ρε φούστη μου... να μην έχει και το πανεπιστήμιο Ιωαννίνων μέσα;; :lol: Είναι απρόσεκτοι... και για να μη πω γελοίοι.
Αυτοί κοιτάνε τον πληθυσμό, αλλά και πάλι έπρεπε να εμφανίζεται ρε παίδες, τουλάχιστον στις επόμενες 100 θέσεις... Μπορεί εδώ να θεωρείται "χωριό", αλλά της Πάτρας ας πούμε παράγει παραπάνω (μόνο λόγο του μεγαλύτερου πληθυσμού και ανακτόρων);; @@, ίσα ίσα κάνει αλαξοκ*λίες με το δικό μας τμήμα και έχει πολύ κόσμο που το στέλνει σε κορυφαία πανεπιστήμια, και κυρίως στο Stanford, Berkeley και California. (Ενώ, άσχετο, ο Μαντουλίδης στην Θεσσαλονίκη που εκπαιδεύει παιδάκια για ολυμπιάδες και γενικώς προσπαθεί να δείχνει "οτι και καλα τωρα εμεις..." και κυνηγά τα μεγαλεία με υποτροφίες έχει στείλει αβέρτα άτομα απευθείας στο ΜΙΤ!!) Απο κει κάνουν κλίκα οι Πατρινοί με μεγάλα πανεπιστήμια (συνεργασίες, προσωπικό) και έτσι φαίνονται παγκοσμίως! Ενώ αυτοί έχουνε 30 υποψήφιους διδάκτορες, εμείς έχουμε ούτε 5 και τους χαιρόμαστε. :kaloe:

Ρε παιδία, μόνο για τις θετικές επιστήμες που έχει το πανεπιστήμιο έπρεπε να φαινόμαστε!! Και σαν ΜΟ στις θετικές επιστήμες είναι κορυφή, όχι έχουμε ένα κυρίως καλό τμήμα και το παίζουμε zet aime... Οι περισσότεροι θα γνωρίζουν ότι από τις πιο ντεγκ*βλέ θετικές επιστήμες είναι εδώ Γιάννενα (για τα Ελληνικά δεδομένα πάντα και πέρα απ' την πλάκα)... Άει συχτήρ!! Πάντως, αν φτιαχθεί όπως φιμολογείται πολυτεχνική σχολή (όπως Αθήνα, Θεσσαλονίκη κτλ) καθώς και οδοντιατρική σχολή, πιστεύω θα φανούμε επιτέλους... (και κυρίως το πιστεύω γιατί οι θετικές επιστήμες τουλάχιστον όπως και τα πολυτεχνεία θα παραμείνουν το ίδιο παλούκια και τουλάχιστον θα μεγαλώσει το πανεπ.).

Πάντως ένα μεγάλο μπράβο (αλα Λάκης Λαζόπουλος) στο ΝΤUA (η Greek Coca Cola των περισσότερων καθηγητών πανελλαδικώς αλλά και στο εξωτερικό), έχει σπείρει πολλούς επιστήμονες σε πολλά πανεπιστημιακά και ερευνητικά ιδρύματα παγκοσμίως, και τουλάχιστον φαίνεται βρε παιδί μου (250κατι θέση)!

@Kainourgios: γιατί παραξενεύεσαι; Επειδή το ελληνικό πανεπιστήμιο είναι σάπιο, αυτό δε σημαίνει ότι δεν μπορεί να διαθέτει παγκόσμια φήμη (κάποιου συγκεκριμένου βεληνεκούς βέβαια), να βγάζει λαμπρούς επιστήμονες, ή να έχει ηδη λαμπρά παραδείγματα επιστημόνων. Υπάρχουν τμήματα που βγάζουν "σημαντικό όγκο έρευνας" (τουλάχιστον φαίνονται έξω από δημοσιεύσεις, συνέδρια, συνεργασίες με άλλα πανεπιστήμια του εξωτερικού κτλ) (πχ Πανεπιστήμιο Κρήτης, Forth). Έτσι κι αλλίως όσα εμφανίζονται στην παγκόσμια κατάταξη ε δε βρίσκονται και στις πρώτες 200 θέσεις... εκτός από το ΝΤUA βέβαια (greek hub :p ). Αν ήταν έτσι τότε για όλους θα ήταν παράξενο.

Πάντως γενικά μου φαίνεται λες και μας εμφανίζουν "χατηρικά" στην Παγκόσμια κατάταξη "σαν Ελλάδα". Πολυπληθή πανεπιστήμια σε μεγάλα αστικά κέντρα (3 είναι όλα κι όλα) που έτσι κι αλλιως βγάζουν κάποιο έργο (τόσος κόσμος έχει περάσει από κει, κάποια προσοχή θα τραβήξουν και αυτα), παρά το επίπεδο στο οποίο έχει περιέλθει εδώ και δεκαετίες.

Άβαταρ μέλους
Kainourios
Ruby Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Kainourios » 21 Ιουν 2008 03:00

Αναφέρει πάντως συγκεκριμένα κριτήρια που εξετάζει. Πάντως από άποψη υποδομών και τρόπου λειτουργίας δε μπορούμε να συγκριθούμε σε κανένα τομέα με τα πρώτα 100 (για να μη πω με τα πρώτα 3000+) πανεπιστήμια που πληρώνεις και διαλέγουν τους καλύτερους φοιτητές από όλο το κόσμο. Μεγάλη χάρη μας κάνουνε που μας εμφανίζουν όντως.

Από το ότι δεν υπάρχει καμία αξιολόγηση και κανένας έλεγχος για το αν γίνονται σωστά τα μαθήματα, τι θέματα μπαίνουν, αν πατάει καν ο καθηγητής για να κάνει μάθημα κτλ. κτλ. μέχρι το ότι μπορείς να δώσεις ένα μάθημα 100 φορές μέχρι να το περάσεις, ότι η αντιγραφή είναι ο κανόνας και ότι περνάς σε μια σχολή από σπόντα... τέσπα τι να λέμε τώρα, θέλουμε να είμαστε και στα καλύτερα πανεπιστήμια! αυτό είναι θράσος!!!

Για να μη ξεφύγω, το ελληνικό πανεπιστήμιο το μόνο που έχει να επιδείξει είναι η φήμη του, τη χωρητικότητα των σπουδαστών που "μπορεί" να δεχτεί (που δε μπορεί στη πραγματικότητα, απλά μπαίνουν παραπάνω γιατί παίρνει περισσότερα χρήματα. Γι' αυτό και υπάρχουν λίστες αναμονής, κάθεσαι στο πάτωμα στα αμφιθέατρα κτλ. κτλ.) και κάποιους φοιτητές οι οποίοι έχουν πραγματική όρεξη για μάθηση και αφιερώνονται πολύ σε αυτό που κάνουν και φυσικά πάνε μετά και σπουδάζουν στα αλήθεια στο εξωτερικό (αλλά είναι ελάχιστοι, οι περισσότεροι είναι όπως αυτοί που ζητάνε έτοιμες εργασίες εδώ μέσα).

Όσο για την έρευνα, αν πληρώνεις σου βγάζει αυτό που θες, ας μη το συζητήσουμε για το πως γίνεται τις περισσότερες φορές (και που πιστεύω πως η έρευνα στα περισσότερα πανεπιστήμια γίνεται έτσι). Η στατιστική είναι η καλύτερη επιστήμη για να "πεις ψέματα".

Άβαταρ μέλους
soteres2002
S. & H. Moderator

Δημοσίευση από soteres2002 » 21 Ιουν 2008 03:11

Kainourios έγραψε: Όσο για την έρευνα, αν πληρώνεις σου βγάζει αυτό που θες, ας μη το συζητήσουμε για το πως γίνεται τις περισσότερες φορές (και που πιστεύω πως η έρευνα στα περισσότερα πανεπιστήμια γίνεται έτσι). Η στατιστική είναι η καλύτερη επιστήμη για να "πεις ψέματα".
Σύμφωνος, αλλά αναφερόμενος σε αυτό δεν ήθελα να θίξω αυτό το ζήτημα που λες. Όπως και να το κάνουμε σε φημισμένα πανεπιστήμια (όπου υπάρχει αξιοκρατία, όπως φυσικά γίνεται σχεδόν σε όλα τα πανεπιστήμια σε ΗΠΑ και UK και όχι μόνο) υπάρχουν και τα κατάλληλα άτομα στη σωστή θέση για να προσφέρουν έρευνα αιχμής όπου χρειαστεί. Τώρα απο κει και πέρα πως την εκμεταλλέυονται οι κυβερνήσεις, ο στρατός ή οι μεγάλες επιχειρήσεις για την υπεροχή ή το κέρδος είναι άλλο μεγάλο θέμα.

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Δημοσίευση από KGP » 21 Ιουν 2008 04:12

gia agglika panepistimia mporeis na tsekareis ton guardian kai tous times pou vgazoun analitikes listes sta site tous mia fora ton chrono

gia ta amerikanika mporeis na tsekareis to fortune kai to business week

kai gia ta uk kai gia ta us unis ta parapano theorountai apo ta pio egkira

Ps gia ta agglika vgazei kai to vretaniko ipourgeio paideias
*Στην Ελλάδα δεν χρειάζεται να σκέφτεσαι...χάνεις πολύτιμο χρόνο!
*"The power of accurate observation is frequently called cynicism by those who don't have it." -George Bernard Shaw (1856-1950)
*The purpose of argument should not be victory, but progress.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ημερίδες, Σεμινάρια & Θέματα Εκπαίδευσης”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες