Nα πώς παράγονται τα φθηνά προϊόντα των μεγάλων supermarket.

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Sheena
Honorary Member

Δημοσίευση από Sheena » 23 Ιουν 2008 02:05

Το παρακάτω κείμενο μου ήρθε με το e-mail. Δεν έχω λόγο να το αμφισβητώ. Μια και τελικά το φθηνό το πράγμα το σκυλί το τρώει.

Διαβάστε παρακάτω.
Nα πώς παράγονται τα φθηνά προϊόντα των μεγάλων αλυσίδων super market.

Στις φάμπρικες της Γερμανίας

Τα ρεπορτάζ που έχει κάνει τις τελευταίες δεκαετίες, υποδυόμενος ρόλους, συγκλόνισαν τη Γερμανία και δημιούργησαν ολόκληρη σχολή της ερευνητικής δημοσιογραφίας. Αυτή τη φορά, δύο δεκαετίες και βάλε μετά το βιβλίο όπου περιέγραφε τις συνθήκες εργασίας των ξένων μεταναστών, ο Γκίντερ Βάλραφ ξαναφόρεσε την ποδιά του ανειδίκευτου εργάτη, για να δείξει τις συνθήκες κάτω από τις οποίες εργάζονται στην αναπτυγμένη Γερμανία αυτοί που παράγουν τα φτηνά προϊόντα της αλυσίδας σούπερ μάρκετ Lidl.
Το ρεπορτάζ που δημοσίευσε το τελευταίο τεύχος του περιοδικού της εφημερίδας «Die Zeit» κράτησε ένα μήνα στο εργοστάσιο μιας εταιρίας που αποτελεί αποκλειστικό προμηθευτή των Lidl με φραντζολάκια. Η εταιρία Βαϊντσχάιμερ, σε μια κωμόπολη στη Ρηνανία-Παλατινάτο, δουλεύει επί 24 ώρες το 24ωρο, συσκευάζοντας σε σακουλάκια 10 μικρά ψωμάκια, που μπορούν να αγοράσουν οι πελάτες του σούπερ μάρκετ για ένα ευρώ και 5 λεπτά.
Ο Βάλραφ, που έχει πια πατήσει τα 65, χρειάστηκε να επιστρατεύσει την τέχνη του στη μεταμφίεση, φορώντας μαύρη περούκα και αφήνοντας μουστάκι, με στόχο να πείσει τους εργοδότες του ότι είναι 50άρης. Χρησιμοποίησε και όλα τα τρικ που ήξερε από το παρελθόν για να «πάρει τη δουλειά». Μια δουλειά που αμείβεται με 7,66 ευρώ την ώρα μικτά, κάτω δηλαδή από το επίσημο κατώτατο ωρομίσθιο της Γερμανίας, που είναι 9,61 ευρώ. Υπερωρίες δεν υπάρχουν, Σαββατοκύριακα ή αργίες δεν πληρώνονται έξτρα, όποιος αρρωστήσει δεν πληρώνεται. Συνήθως μάλιστα χάνει τη «βάρδια» για πάντα.
Ο δημοσιογράφος περιγράφει τις εμπειρίες του, όταν οι στραβωμένες από τη χρήση λαμαρίνες κολλούν πάνω στους ιμάντες και οι εργάτες προσπαθούν να πιάσουν αυτές και τα ψωμάκια που ίπτανται στον αέρα, καίγοντας τα χέρια τους. Μιλάει για την τρομοκρατία της εργοδοσίας, που απολύει όποιον τολμά να αναφερθεί σε συνδικαλιστικά δικαιώματα.
«Την πρώτη ημέρα η υπεύθυνη μου έδωσε ένα παντελόνι εργασίας και ένα κοντομάνικο μπλουζάκι. Τη ρώτησα πώς δεν θα παγώνω το χειμώνα. "Αν κρυώνετε, θα πρέπει να δουλεύετε πιο γρήγορα", ήταν η απάντησή της». Ο δημοσιογράφος περιγράφει πως η πίεση για φτηνά προϊόντα μεταφέρεται από τα σούπερ μάρκετ στους προμηθευτές, καθιστώντας ουσιαστικά «υποχρεωτική» την κακοπληρωμένη εργασία κάτω από απάνθρωπες συνθήκες. Οταν ρώτησε έναν υπεύθυνο γιατί δεν αγοράζουν καινούργιες λαμαρίνες, αυτός του απάντησε αφοπλιστικά: «Εσείς είστε φθηνότεροι».
Μιλάει για το πώς υποχρεώθηκε με το ίδιο κοντομάνικο μπλουζάκι να πετάει τα χαλασμένα ψωμάκια στους κάδους που υπήρχαν έξω από το εργοστάσιο. Ή για το πώς, χωρίς προστασία, έσκιζε σε ένα στενό δωμάτιο τα ελαττωματικά σακουλάκια, που περιείχαν διοξείδιο του άνθρακα φτάνοντας σε σημείο λιποθυμίας.
«Αντεξα ένα μήνα στην κόλαση με τα φραντζολάκια. Εχασα πέντε κιλά. Τις επόμενες ημέρες αισθανόμουν μόνο χαρά που είχα τελειώσει με αυτήν την ιστορία. Μετά άρχισα να αισθάνομαι τύψεις απέναντι στους συναδέλφους που είχα αφήσει πίσω μου. Στα μάτια μου έχω διαρκώς την εικόνα του νεοφερμένου εργάτη που μπαίνει μέσα στο εργοστάσιο. Μόνος, απελπισμένος, ουρλιάζει μόλις κάψει τα χέρια του. Δεν έχει ιδέα τι να κάνει, κανείς δεν θα τον βοηθήσει, ούτε οι συνάδελφοί του».
Ο έλεγχος του 70% της ευρωπαϊκής αγοράς από πέντε μεγάλες αλυσίδες ενισχύει τέτοια φαινόμενα, επισημαίνει ο Βάλραφ. Μοναδική λύση, κατά τη γνώμη του, είναι να κατανοήσουν οι καταναλωτές τη δύναμή τους και να τη χρησιμοποιήσουν, γυρνώντας την πλάτη σε εκείνους που παράγουν κάτω από τέτοιες συνθήκες. Το ερώτημα είναι βέβαια πώς μπορούν να το μάθουν οι καταναλωτές... Δεν υπάρχουν και τόσοι πολλοί Βάλραφ στη σύγχρονη δημοσιογραφία.
Ελεύθερος Τύπος
Εικόνα

id12856 Οι άγγελοι πάνε κοντά με τους αγγέλους...

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από EneMe » 23 Ιουν 2008 02:12

Το ότι στο μέσο προϊόν, το 30-60% της τιμής του είναι τα διαφημιστικά του έξοδα, δεν το ξέρουμε;

Άβαταρ μέλους
Sheena
Honorary Member

Δημοσίευση από Sheena » 23 Ιουν 2008 02:23

Εσύ τι λες; Να μην το ξέρουμε; Αλλά και αυτό εδώ το κείμενο δεν μου προκαλεί έκπληξη.... ;)
Εικόνα

id12856 Οι άγγελοι πάνε κοντά με τους αγγέλους...

Άβαταρ μέλους
hik-hok
Reporter
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hik-hok » 23 Ιουν 2008 08:34

αυτο που καταλαβαίνουμε είναι ότι κάποιος να αγοράζει ακριβότερα προϊόντα όχι γιατι αυτά του Lidl δεν είναι καλά, αλλά γιατι έκαψε τα χεράκια του ένας Γερμανός δημοσιογράφος.

Και ποιος μας λέει οτι οι συνθήκες εργασίας είναι καλύτερες στα εργοστάσια παραγωγής πιο ακριβών προϊόντων ?

Δηλαδή άν πουλάνε κάπου τα ψωμάκια του τόστ 5 ευρώ το πακέτο ο εργάτης που τα συσκευάζει έχει την προσωπική του masseur ? :o
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 23 Ιουν 2008 10:28

το επίσημο κατώτατο ωρομίσθιο της Γερμανίας, που είναι 9,61 ευρώ
9,61x8 = 76,88 x 25 μέρες = 1922 €

αντί για το βασικό τους έδιναν: 7,66 x 8 = 61,28 x 25 = 1532 €

Δεν περνάει από Ελλάδα να πάει σε ένα εργοστάσιο να κάνει το ίδιο ρεπορτάζ και να δει και τι μισθό παίρνουν; :) ( Είναι βέβαια και μικτά... δεν ξέρω πόσο τους κρατάνε μετά για ασφάλεια. )

Κατά τα άλλα είναι γνωστό πως οι μεγάλες αλυσίδες super market κάνουν ότι θέλουν και καθορίζουν / κανονίζουν τις τιμές... αλλά και πριν διαμαρτυρόμασταν για την ακρίβεια των μικρο-μάγαζων (βλ: μανάβικα, mini market κλπ).
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dimsis την 23 Ιουν 2008 10:34, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 23 Ιουν 2008 10:34

Ο καταναλωτής καλείται να γυρίσει την πλάτη σε super market, που εκβιάζουν τον παραγωγό να πουλήσει κάτω από το κόστος, ενώ στο ράφι η τιμή είναι δεόντως προσαυξημένη... Ο καταναλωτής καλείται να τιμωρήσει το "καρτέλ" των super market, που "συνεννοημένα ανεβάζουν τιμές" στα προϊόντα τους. Ο καταναλωτής καλείται να τιμωρήσει το super market, που θα έχει άλλη τιμή στο ράφι και άλλη στο ταμείο. Ο καταναλωτής έχει πολύ μεγάλη δύναμη... Σε αντίθεση προς τα κράτη-κυβερνήσεις που δεν μπαίνουν κάν στον κόπο να ανακοινώσουν τα μέλη των ΚΑΡΤΕΛ. Ο καταναλωτής καλείται και πάλι να τιμωρήσει το "κακό" LIDL επειδή ο Χ δημοσιογράφος έβγαλε τη "βρώμα" αυτή εναντίον του.
Ας υποθέσουμε ότι τα πράγματα ΕΙΝΑΙ έτσι όπως γράφονται... Εγώ, ο αναρχο-φρικο-αυτόνομος καταναλωτής έχω -υποψιασμένος πλέον- τις εξής απορίες:
1) Το λογικότερο... Γιατί δεν κατατέθηκαν όλα αυτά, στη Γερμανική δικαιοσύνη, ώστε να πάρουν τη φυσιολογική νομική οδό;
2) Γιατί δεν κατατέθηκαν όλα αυτά, στα περίφημα και παντοδύναμα Ευρωπαϊκά Δικαστήρια, ώστε να πάρουν τη φυσιολογική Κοινοτική νομική οδό;
3) Γιατί δεν κατατέθηκαν όλα αυτά, στα Γερμανικά εργατικά συνδικάτα, ώστε -ως ισχυρότερα- να επιληφθούν ερευνών, καταγγελιών, μηνύσεων, κλπ;

Αντίθετα... Ας υποθέσουμε ότι τα πράγματα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ έτσι όπως γράφονται... Εγώ, ο αναρχο-φρικο-αυτόνομος καταναλωτής έχω -υποψιασμένος πλέον- τις εξής απορίες:
1) Μήπως το LIDL, με ανώνυμα -πλην όμως αποτελεσματικά- προϊόντα, ΕΝΟΧΛΗΣΕ κάποια άλλα ΚΑΡΤΕΛ;
2) Μήπως το LIDL, με φτηνότερα προϊόντα, "χάλασε την πιάτσα" δίνοντας διέξοδο στον καταναλωτή;
3) Μήπως πρόκειται για "χτυπήματα κάτω από τη μέση" από άλλη γνωστή αλυσίδα (βλέπε PLUS), οι οποίοι βλέπουν ότι "χάνουν" το παιχνίδι;

Παιδιά, πάει αρκετός καιρός, όπου πλέον ακόμα και τα "ντοκουμέντα-εικόνες" τίθενται υπό αμφισβήτηση. Θυμηθήτε την περίπτωση "Πόλεμος του Κόλπου 1" με το θαλασσοπούλι λουσμένο στο πετρέλαιο του "κακού Σαντάμ"! (Υπενθυμίζω ότι επρόκειτο για εικόνα από θαλάσσιο δυστύχημα-ναυάγιο στον Βόρειο Παγωμένο Ωκεανό).
Προσωπικά, αν δεν υπάρξουν επίσημες καταγγελίες, (που ακόμα και τότε θα κρατήσω κάποια "πισινή") δεν πιστεύω τίποτα!
Κάποτε, θα πρέπει να κάνουν κάτι και οι Κυβερνήσεις, που ψηφίζουμε!
Διαχειρίζονται το Δημόσιο Χρήμα, ώστε να μπορούν να αντιδράσουν δυναμικά σε τέτοιες καταστάσεις.
Διαφορετικά, μήπως θα έπρεπε, ως όργανο της Τάξης, εγώ ο ισχυρός καταναλωτής να οπλοφορώ; Μήπως θα έπρεπε να πάρω τον Νόμο στα χέρια μου; ΣΙΓΟΥΡΑ ΟΧΙ!!!!!
Εδώ ακριβώς είναι που ταιριάζει η φράση: "Τα του Καίσαρος τω Καίσαρι!"
Οι "Καίσαρές" μας είναι εκλεγμένοι από εμάς για να κάνουν κάποιες δουλίτσες...
...Αν δεν μπορούν;! Κανένα πρόβλημα... ΟΙ ΕΠΟΜΕΝΟΙ!
...Αν δεν μπορούν ούτε οι επόμενοι, και πάλι ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ... ΟΙ ΜΕΘΕΠΟΜΕΝΟΙ!
Κάποιος, στο τέλος, θα μπορέσει να βάλει μια τάξη... Νόμιμα, οργανωμένα, συγκροτημένα!!!!

Όσο για μας, τους ΠΑΝΙΣΧΥΡΟΥΣ καταναλωτές... Ας αυξήσουμε πολύ περισσότερο την καχυποψία μας προς κάθε κατεύθυνση! Ας ελέγξουμε το θυμικό μας, που πληγώνεται με τις εικόνες των καταδυναστευόμενων ανειδίκευτων εργατών, κι ας φανταστούμε τον δικό μας χώρο, να γίνεται στόχος με παρόμοιο τρόπο, από κάποιον κακόβουλο. Όπως λέγαμε και παλιότερα "Αν σε βάλει ο ΤΑΔΕ στο στόμα του, άντε να αποδείξεις ότι ΔΕΝ είσαι ελέφαντας!"

Ζητώ συγγνώμη, αν σας ζάλισα με οποιονδήποτε τρόπο, ή αν -ΙΣΩΣ- βγήκα από τα όρια του Forum. Αντίθετα ελπίζω -παρά τις φωνές μου- να προβλημάτισα την παρέα μου και προς την αντίθετη πλευρά.
Αυτά και ΚΑΛΗΜΕΡΑ σε όλους :D
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 23 Ιουν 2008 10:39

DGeorge σε αυτήν την Ευρωπαική ένωση και σε αυτά τα ευρωπαικά δικαστήρια αναφέρεσε;
Έως τις 65 ώρες εργασίας την εβδομάδα επεκτείνεται το ανώτατο όριο απασχόλησης στην ΕΕ

Άβαταρ μέλους
billt

Δημοσίευση από billt » 23 Ιουν 2008 12:22

Εχω δουλέψει ο ίδιος σε εργοστάσιο στη Γερμανία όπου φτιάχναμε τα σαπούνια και κύβους απολύμανσης για την τουαλέτα. Η εργοδοσία ήταν καταπληκτική και σοβαρή, είχα ειδική φόρμα εργασίας και ενησχυμένα παπούτσια. Το ότι στο παράδειγμα του walraf είναι απαράδεκτη η εργοδοσία δεν έχει να κάνει με τα Lidl. Μπορεί να συμβεί σε οποιαδήποτε επιχείρηση.

Αυτό που κρατάω εγώ είναι ο τρομερός έλεγχος ποιότητα που γινόταν. Κάθε φορά που στέλναμε προϊόντα στο Lidl, Aldi και Plus έλεγχαν 3-4 τεμάχια και αν υπήρχε πρόβλημα μας στέλναν πίσω όλη τη παλέτα με 500 κομμάτια.

Παιδια το πράγμα έχει παραγίνει στην Ελλάδα με τις τιμές.Πηγαίνω συχνά Γερμανία και βλέπω τρομερές διαφορές. Γιαούρτια ελληνικών εταιριών είναι πιο φθηνά στη Γερμανια απ' ότι στην Ελλάδα. Το lidl αλλά και το Aldi που αναμένεται να ανοίξουν στο τέλος της χρονιάς αποτελούνε μια λύση, αν και οι τιμές είναι ως και 50% πιο πάνω στην Ελλάδα απ' ότι στα αντίστοιχα Lidl στη Γερμανία.

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 23 Ιουν 2008 12:30

Το έχουμε συζητήσει αρκετές φορές.
Εδώ, είναι Ελλαδισταν.
Ο καθένας κοιτάει την πάρτη του. Να κλέψει ο ένας τον άλλο.
Αν ενδιαφερόμασταν για το κοινό καλό, θα πήγαινε μπροστά η χώρα αυτή.
Αλλά……..
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 23 Ιουν 2008 14:08

dimsis έγραψε:DGeorge σε αυτήν την Ευρωπαική ένωση και σε αυτά τα ευρωπαικά δικαστήρια αναφέρεσε;
Έως τις 65 ώρες εργασίας την εβδομάδα επεκτείνεται το ανώτατο όριο απασχόλησης στην ΕΕ
Σ'αυτήν... Αλλά και σ'αυτήν:
Οκτώ εντάλματα σύλληψης
Σκάνδαλο στην Ιταλία με χρηματισμό ιθυνόντων του Εθνικού Οργανισμού Φαρμάκων

Καλό θα ήταν να μην τα ισοπεδώνουμε όλα. Μέσα από τα πολλά αρνητικά της, έχει επίσης και πολλά θετικά η ΕΕ. (Βλέπε Ιρλανδικό χαστούκι :wink: )
Η πρόοδος μίας υπερομοσπονδίας, σαν την ΕΕ, εξαρτάται από την τάση προόδου των Κρατών-μελών της->Των Κυβερνήσεων των κρατών αυτών->Των λαών που τις εξέλεξαν.
Όταν τα ΜΜΕ συνεργάζονται με τις κυβερνήσεις των κρατών τους, προσφέροντάς τους σκάνδαλα με στοιχεία (βλέπε SIEMENS), τότε είδαμε τι ιστορίες ανοίγουν (Από Γερμανία ξεκίνησε το θέμα SIEMENS, και την "άλλη μέρα" ήταν "στην αυλή μας".)
PC-Ponemenos
Εικόνα

sakas16v

Δημοσίευση από sakas16v » 23 Ιουν 2008 15:08

Παιδία συμφωνώ απόλυτα με τονbillt!!!! Έκανα και εγώ μια 10ετία στην Γερμανία αν και όχι όλα μου τα χρόνια ως εργαζόμενος!! Κάθε Χριστούγεννα πάντως την επισκέπτομαι μια φορά!! Σίγουρα τα πράγματα στην Γερμανία μετά την επανένωση και ιδικά μετά το ευρώ δεν είναι και τόσο ρόδινα, αλλά αυτήν την εικόνα που περιγράφει ο γερμανός δημοσιογράφος δεν είναι σίγουρα από εργοστάσιο στην Γερμανία!! Ίσος είναι από Γερμανικό εργοστάσιο στην Τουρκία στην Αλβανία και γενικός σε τριτοκοσμικές χώρες!!
Δεν μπορώ να φανταστώ ότι μία εταιρία που συνεργάζεται με τις μεγαλύτερες αλυσίδες Σουπερ μάρκετ να μην πληρεί τους κανόνες υγιεινής και ασφάλειας!! Αυτό είναι το πρώτο πράγμα που ελέγχουν οι γερμανικές αρχές και δεν αστειεύονται με τα συγκεκριμένα θέματα. Σε περιπτώσεις μη τήρησης των προδιαγραφών αναστέλλουν την λειτουργιά του κοινός το κλείνουν το μαγαζί μέχρι να τα διορθώσουν. Και φυσικά τους επιβάλετε και χρηματικό πρόστιμο. Το γερμανικό κράτος αν είναι να εισπράξει χρήματα θα βάλει πρόστιμο για τυχόν παρατυπίες και στην μάνα της Μέρκελ. Δεν ξέρω αν θυμόσαστε τον μακροχρόνιο Καγκελάριο τον Χέλμουτ Κολ , αυτός φωτογραφήθηκε συνοδηγός στο υπηρεσιακό αυτοκίνητο να υπερβαίνει το όριο ταχύτητας και του στείλανε το πρόστιμο στο σπίτι! Οι Γερμανοί δεν χαρίζονται!

.

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 23 Ιουν 2008 15:11

αυτήν την εικόνα που περιγράφει ο γερμανός δημοσιογράφος δεν είναι σίγουρα από εργοστάσιο στην Γερμανία
Νταξι ρε συ.
Παντού γίνονται αυτά.
Μια εξαίρεση είναι.
Συμβαίνει και στις καλύτερες οικογένειες.
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

intelcore2
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από intelcore2 » 23 Ιουν 2008 16:24

κατευθυνόμενο μου φαίνεται το δημοσίευμα για να χτυπήσει τα φτηνά προιόντα.
όσο για τον αυτά γίνονται παντού απλά διαβάστε το βιβλίου του Bukowski "άνθρωπος για όλες τις δουλειές" για να φρίξετε

Άβαταρ μέλους
Alice_Cooper
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Alice_Cooper » 23 Ιουν 2008 16:59

sakas16v έγραψε:Δεν ξέρω αν θυμόσαστε τον μακροχρόνιο Καγκελάριο τον Χέλμουτ Κολ , αυτός φωτογραφήθηκε συνοδηγός στο υπηρεσιακό αυτοκίνητο να υπερβαίνει το όριο ταχύτητας και του στείλανε το πρόστιμο στο σπίτι! Οι Γερμανοί δεν χαρίζονται!.
xexexe ki edo ... apla stamataei ton allo o typakos gia tin klish kai tis "troei"
TI EINAI AFTA RE???

tous stamatane kai akoma kai dimarxos sthn "kolopetinitsa" na einai o allos den stamataei kai den ginete tpt ...
"kane akrh agori mou ... kses poios eimai ego???"
ourt re ... epi tou thematos eimaste xalia ...

thn vlepoun oloi "kati".

oso gia tis alysides ego eimai arnitikos .. alla oxi gia tetoia themata ...
alla epidei eimai ligo topikisths
giati ta lefta (kerdos) na pane ektos ....
kalytera ligo akrivotero alla ston ntopoio ... o opoios tha parei kati edo .. ktl ktl

bebea to kako einai oti kapoioi ntopioi ekmetalevonai ton pelath oso mporoun ...
ekei eprepe na antidraei o katanaloths ....

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 25 Ιουν 2008 16:48

Alice_Cooper έγραψε: ..........................................
oso gia tis alysides ego eimai arnitikos ....
Φίλε κι αδελφέ Alice_Cooper προφανώς εννοείς 'ξένες αλυσίδες', διότι τουλάχιστον ο Σκλαβενίτης κι ο Μαρινόπουλος ΕΙΝΑΙ αλυσίδες, αλλά ντόπιες.
Ας μην κριθώ γκρινιάρης, ή αρνητικός, αλλά αν δεν με απατά η μνήμη μου εις βάρος τους (ή εις βάρος κάποιων απ'αυτούς) εκκρεμεί ένα θέμα σχετικό με 'ΚΑΡΤΕΛ', στο οποίο μάλλον ΔΕΝ συμμετείχαν ξένες αλυσίδες.
oso gia tis alysides ego eimai arnitikos .. alla oxi gia tetoia themata ...
alla epidei eimai ligo topikisths
giati ta lefta (kerdos) na pane ektos ....
kalytera ligo akrivotero alla ston ntopoio ... o opoios tha parei kati edo .. ktl ktl

bebea to kako einai oti kapoioi ntopioi ekmetalevonai ton pelath oso mporoun ...
Κι εγώ είμαι τοπικιστής-πατριώτης-Έλληνας! Πλην όμως όταν οι συγκεκριμένοι συμπατριώτες μου με δουλεύουν ψιλό γαζί, προσπαθώντας να με πείσουν 1) Ότι μου κάνουν χάρη που ανεβάζουν μόνο 60% τις τιμές. 2) Ότι 'η ταυτόχρονη' άνοδος των τιμών από αυτούς ΔΕΝ ήταν συνεννοημένη!
... τότε ως 'πανίσχυρος' καταναλωτής αντιδρώ-γίνομαι τοπικιστής πατριώτης-Ευρωπαίος προτιμώντας τον συμπατριώτη-Γερμανό που μου φέρνει ανώνυμο-αποτελεσματικό προϊόν σε προσιτή τιμή! ...Πού είναι το κακό;; :question:
:P Φυσικά παραμένω ανοιχτός, για συζήτηση, σε κάθε εναλλακτική πρόταση αντίδρασης :P
PC-Ponemenos
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες