Τιμολόγια Νέας ατομικής Εταιρίας / oxi xeirografa! Ginete?

Εκφράστε την επιχειρηματική σας πλευρά. Μοιραστείτε την εμπειρία σας ή/και τα σχόλιά σας σχετικά με την οργάνωση μιας on-line επιχείρησης. Παρακαλώ όχι διαφημίσεις εδώ!

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
sneekpeek

Δημοσίευση από sneekpeek » 23 Ιουν 2008 21:38

καλησπέρα, είναι η πρώτη μου δημοσίευση στην σελίδα σας, που μπορώ να πώ είναι είναι μια τεράστια γνωσιακή βάση που σίγουρα βοηθησε πολύ κόσμο.

το Ερώτημα μου είναι το εξής :

Είμαι προγραμματιστής και έχω αποφασίσει να δοκιμάσω να δημιουργήσω ατομική εταιρία που θα ασχολείται με παροχή υπηρεσιών.

Αυτή την στιγμή δεν έχω το κεφάλαιο να προμηθευτώ τον φορολογικό μηχανισμό της εφορίας και κάποιο ανάλογο πρόγραμμα για να το χρησιμοποιώ και να κόβω τιμολόγια.

και επειδή δεν θέλω να γράφω χειρόγραφα τιμολόγια υπάρχει κάποιος τρόπος ωστε να εκτυπώνω τα τιμολόγια μου χωρίς τον συγκεκριμένο μηχανισμό και λογισμικό?

δηλαδή θα μπορούσα να πάω στην εφορία με αυτά τα τριπλότυπα

http://www.plaisio.gr/product.aspx?cata ... uct=2177943τυπα UNISOFT (η οποιαδήποτε παρόμοια τριπλότυπα)

να μου τα τρυπήσει κανονικά όπως θα έκανε και τα χειρόγραφα και εγώ να τα εκτυπώσω σε κάποιον υπολογιστή dot matrix αντί να τα γράφω με το χέρι ??

θα υπήρχε πρόβλημα αν το έκανα αυτό ? υπάρχει κάποια άλλη λύση ?

ευχαριστώ για τον χρόνο σας

alexsoft

Δημοσίευση από alexsoft » 23 Ιουν 2008 22:27

Δυστυχώς αυτό δεν μπορεί να γίνει.

Ο ρόλος του χειρογράφου είναι όπως το λέει η λέξη. Χειρόγραφα. Όμως ο λόγος είναι ότι στο χειρόγραφο υπάρχει το βασικό φύλλο (στέλεχος) με το οποίο μπορεί να ελέγξει η Εφορία εάν έχει παραποιηθεί το μπλοκ (αλλαγή φύλλων κλπ.).

Στο ενιαίο μηχανογραφικό φύλλο (διπλότυπο, τριπλότυπο κλπ) επειδή τα φύλλα είναι ξεχωριστά απαιτείται απλή θεώρηση (μόνο δήλωση των κωδικών παραστατικών που θα χρησιμοποιηθούν και όχι τρύπημα) και παράλληλα φορολογικός μηχανισμός ώστε να μπορεί να διαπιστωθεί η αλλοίωση των αρχικών δεδομένων.

Για πρόγραμμα μπορείς να χρησιμοποιήσεις ότι θέλεις εσύ αρκεί να υποστηρίζει συνεχόμενη ετήσια αρίθμηση για τα φορολογικά φύλλα.

Οπότε εφόσον δεν υπάρχει κεφάλαιο, δηλώνεις έδρα το σπίτι και θεωρείς χειρόγραφα (ΤΠΥ, ΑΠΥ)

Άβαταρ μέλους
manolism
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από manolism » 23 Ιουν 2008 23:01

Υπάρχει και μία πατέντα (δεν ξέρω καν πως λειτουργεί) η οποία σου στέλνουν το τιμολόγιο σε pdf και το εκτυπώνεις σε απλό χαρτί.

Αυτό ισχύει σίγουρα γιατί ο resistrar που συνεργάζομαι μου στέλνει τα τιμολογια με αυτό τον τρόπο.

Για ρώτα όμως και κάποιον λογιστή.

alexsoft

Δημοσίευση από alexsoft » 23 Ιουν 2008 23:06

lunarmedia έγραψε:Υπάρχει και μία πατέντα (δεν ξέρω καν πως λειτουργεί) η οποία σου στέλνουν το τιμολόγιο σε pdf και το εκτυπώνεις σε απλό χαρτί.

Αυτό ισχύει σίγουρα γιατί ο resistrar που συνεργάζομαι μου στέλνει τα τιμολογια με αυτό τον τρόπο.

Για ρώτα όμως και κάποιον λογιστή.
Άλλο το τι σου στέλνουν εσένα και άλλο το τι οφείλουν να κάνουν αυτοί. Το PDF μπορεί να είναι export από την εμπορική διαχείριση (οπότε εφόσον δεν έχει περάσει από Φορ.Μηχανισμό είναι μη νόμιμο, εκτός και αν είναι Invoice).

Για να καταχωρηθεί στα βιβλία πρέπει να έχει ψηφιακή υπογραφή από φορολογικό μηχανισμό.

Άβαταρ μέλους
gvard
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gvard » 24 Ιουν 2008 01:05

Καλησπέρα,

Το PDF που βγάζουμε εμείς τουλάχιστον είναι export από το λογιστικό πρόγραμμα και έχει πάνω την θεώρηση (το "Ζ") που δίνει εκείνη τη στιγμή το μηχανάκι της εφορίας. Να σου τρυπήσει μηχανογραφικά φύλλα και να τα χρησιμοποιήσεις εκείνη τη στιγμή γράφοντας (πάλι) με το χέρι γίνεται πιστεύω, αρκεί το κάθε φύλλο να είναι διαφορετικό (πχ άλλο για την απόδειξη και άλλο για το τιμολόγιο) και φυσικά πριν τα πάς να τα αριθμήσεις και να τα βιβλιοδέσεις (βάζουν ενα χαρτί θεώρησης στο πίσω μέρος του χειρόγραφου μπλοκ), οπότε πάλι άχρηστα θα σου είναι για μηχανογραφική χρήση.
Με εκτίμηση,
Γιώργος Βαρδίκος
Φιλοξενία ιστοσελίδων - Cloud Servers στην Ελλάδα

alexsoft

Δημοσίευση από alexsoft » 24 Ιουν 2008 01:33

gvard έγραψε:Καλησπέρα,

Το PDF που βγάζουμε εμείς τουλάχιστον είναι export από το λογιστικό πρόγραμμα και έχει πάνω την θεώρηση (το "Ζ") που δίνει εκείνη τη στιγμή το μηχανάκι της εφορίας. Να σου τρυπήσει μηχανογραφικά φύλλα και να τα χρησιμοποιήσεις εκείνη τη στιγμή γράφοντας (πάλι) με το χέρι γίνεται πιστεύω, αρκεί το κάθε φύλλο να είναι διαφορετικό (πχ άλλο για την απόδειξη και άλλο για το τιμολόγιο) και φυσικά πριν τα πάς να τα αριθμήσεις και να τα βιβλιοδέσεις (βάζουν ενα χαρτί θεώρησης στο πίσω μέρος του χειρόγραφου μπλοκ), οπότε πάλι άχρηστα θα σου είναι για μηχανογραφική χρήση.
1) Ακριβώς. Μέσα από τον Φορολογικό μηχανισμό επιλέγεις τον εκτυπωτή (στην δική σου περίπτωση είναι PDF) στον οποίον θα στείλει τα περιεχόμενα του στοιχείου + την ψηφιακή υπογραφή των περιεχομένων (Όχι "Ζ").

2) Δεν τρυπάνε πλέον μηχανογραφικά στοιχεία (μόνο εάν έχουν απομείνει από παλιά, πριν την έναρξη λειτουργίας του νέου συστήματος επικύρωσης στοιχείων, τότε εκείνα μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις μέχρι να τελειώσουν, αν και νομίζω ότι έχει βγει ΠΟΛ που σταμάτησε οριστικά την χρήση των παλιών).

3) Ότι και να γίνει, ο κόσμος ανάποδα να γυρίσει, εφόσον έχει δηλώσει μηχανογραφική έκδοση στοιχείων πρέπει να εκδίδει παραστατικά δια μέσω του Φορολ. Μηχανισμού. Χειρόγραφα επιτρέπονται μόνο σε περίπτωση βλάβης του Φορολογικού μηχανισμού και εφόσον αυτή δηλωθεί εντός 10 ημερών στην εφορία ή σε περίπτωση που εκδίδονται εκτός της έδρας, π.χ. ΤΠΥ στην έδρα του πελάτη.

Επίσης ο μορφή που θα έχει ένα στοιχείο είναι θέμα του Επιτηδευματία εφόσον πληρεί τις ελάχιστες προϋποθέσεις περιεχομένου των άρθρων του Κ.Β.Σ. ( Δες άρθρα 11,12,13 & 18 )

Εξάλλου νομίζω ότι εφόσον μιλάμε μόνο για παροχή υπηρεσίας δεν είναι δα και τόσο μεγάλος ο καθημερινός όγκος των υπηρεσιών ώστε να καθίσταται απαγορευτική η θεώρηση και έκδοση χειρογράφων ΤΠΥ ή ΑΠΥ.

sneekpeek

Δημοσίευση από sneekpeek » 24 Ιουν 2008 02:14

xm... ειχα την εντύπωση πως θα μπορούσα να κάνω κάποια πατέντα για να μπορούσα να δουλέψω λίγο πιο επαγγελματικά για αρχή και όχι σαν ψιλικατζίδικο και σαν μάνάβικο με τα χειρόγραφα τιμολόγια.

στο μηχανογραφικό φύλλο αν κάνω αρίθμηση ενα προς ένα τα φύλλα και τα δώσω για να τρυπηθούν πάλι θα εχω πρόβλημα ε....

δεν ξέρω ρε παιδιά γιατί τόση ταλαιπώρια για το τίποτα.... ένα εκτυπωμένο τιμολόγιο θέλουμε να βγαλουμε γαμώτο!! :D

intelcore2
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από intelcore2 » 24 Ιουν 2008 02:23

Μία διευκρίνηση και εάν κάνω λάθος διορθώστε με

εφόσον είναι ατομική επιχείρηση και αφορά παροχή υπηρεσιών δεν θα κόβεις
τιμολόγια αλλά αποδείξεις παροχής υπηρεσιών.

alexsoft

Δημοσίευση από alexsoft » 24 Ιουν 2008 03:00

intelcore2 έγραψε:Μία διευκρίνηση και εάν κάνω λάθος διορθώστε με

εφόσον είναι ατομική επιχείρηση και αφορά παροχή υπηρεσιών δεν θα κόβεις
τιμολόγια αλλά αποδείξεις παροχής υπηρεσιών.
Δεν έχει καμία σχέση η μορφή της επιχείρισης (Φυσικό πρόσωπο ή εταιρεία - ΟΕ,ΕΕ,ΕΠΕ....)

Σημασία έχει ο αποδέκτης της υπηρεσίας:
α) επιτηδευματίας = χονδρικη = Τ.Π.Υ.
β) ιδιώτης ή επιτηδευματίας για το σπίτι (ή που δεν δικαιολογείται από την φύση του επαγγέλματος, π.χ. να αγοράσεις ψυγείο παγωτών :D :D :D ) = λιανική = Α.Π.Υ

Επίσης πρέπει να κόβεις Απόδειξη Δαπάνης σε περίπτωση που λάβεις υπηρεσία από μη υπόχρεο σε έκδοση όπως ιδιώτες, αγρότες κλπ.

Άβαταρ μέλους
dik_

Δημοσίευση από dik_ » 24 Ιουν 2008 12:30

Να ρωτήσω κι εγώ, γίνεται να στέλνεις τιμολόγιο ψηφιακά, σε PDF ας πούμε, το οποίο ο πελάτης το τυπώνει αν θέλει; Ή πρέπει να είναι τυπωμένο;

Πρέπει να χρησιμοποιείς κάποιο λογιστικό πρόγραμμα οπωσδήποτε; Πώς μπορείς να έχεις το δικό σου που να βγάζει ό,τι αριθμούς θέλει η εφορία τες πα πάνω σε κάθε τιμολόγιο κτλ;

Άβαταρ μέλους
alexandr0s
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από alexandr0s » 24 Ιουν 2008 13:18

dik_ έγραψε:Να ρωτήσω κι εγώ, γίνεται να στέλνεις τιμολόγιο ψηφιακά, σε PDF ας πούμε, το οποίο ο πελάτης το τυπώνει αν θέλει; Ή πρέπει να είναι τυπωμένο;

Πρέπει να χρησιμοποιείς κάποιο λογιστικό πρόγραμμα οπωσδήποτε; Πώς μπορείς να έχεις το δικό σου που να βγάζει ό,τι αριθμούς θέλει η εφορία τες πα πάνω σε κάθε τιμολόγιο κτλ;
Η εφορία δεν θέλει ακριβώς αυτό που λες. Υπάρχει ένας ενδιάμεσος μηχανισμός ανάμεσα στον εκτυπωτή και στον υπολογιστή που κόβει το τιμολόγιο στον οποίο αποθηκεύεται αυτός ο αριθμός.

Άβαταρ μέλους
dik_

Δημοσίευση από dik_ » 24 Ιουν 2008 14:19

Hardwarικό πράμα μιλάμε ή software; Πού το βρίσκω αυτό;

Εν πάση περιπτώσει, τι μπορώ να κάνω αν θέλω να στέλνω τιμολόγιο με email, και να κρατάω όσο λιγότερη χαρτούρα γίνεται, χωρίς να πρέπει να αγοράσω κάποιο λογιστικό πρόγραμμα; Τι πρέπει να κάνω δηλαδή για να το φτιάξω μόνος μου;

Σόρρυ για την ιδέα που δεν έχω, και σόρρυ στον φίλο sneekpeek για το hijack του τόπικ του, αν και νομίζω είναι σχετικές οι ερωτήσεις!

alexsoft

Δημοσίευση από alexsoft » 24 Ιουν 2008 14:25

alexandr0s έγραψε:Η εφορία δεν θέλει ακριβώς αυτό που λες. Υπάρχει ένας ενδιάμεσος μηχανισμός ανάμεσα στον εκτυπωτή και στον υπολογιστή που κόβει το τιμολόγιο στον οποίο αποθηκεύεται αυτός ο αριθμός.
Μη μπερδευόμαστε.

Ο Φορολογικός Μηχανισμός δεν εκδίδει το Τιμολόγιο. Απλώς επικυρώνει την αυθεντικότητα και την μη αλλοίωση των δεδομένων του Τιμολογίου. Η εφορία όταν θα διαβάσει την μνήμη από τον φορολογικό μηχανισμό θα ζητήσει και το στέλεχος του τιμολογίου (που είναι το εκδιδόμενο αντίτυπο) ώστε να ελέγξει την ορθότητα των περιεχομένων.
Εάν σε σταματήσει η εφορία έξω από το κατάστημα και δεν έχεις στο χέρι παραστατικό τι θα πεις, ότι έχει περαστεί αυτό στον Φορ. Μηχανισμό;

Γενικά ο φορολογικός μηχανισμός αποθηκεύει τα εξής αρχεία για κάθε μέρα στον σκληρό δίσκο που πρέπει πάση θυσία να μη χαθεί ούτε ένα:

α) Τα περιεχόμενα του κάθε Τιμολογίου (όπως αυτά εκτυπώνονται πάνω στο τιμολόγιο). ένα για κάθε τιμολόγιο.
β) Την ψηφιακή υπογραφή των περιεχομένων του κάθε τιμολογίου. ένα για κάθε τιμολόγιο.
γ) Το ημερήσιο "Ζ". Ένα αρχείο ανά ημέρα.

Για την χρήση του μηχανισμού δηλώνεται μηχανογραφική έκδοση στοιχείων που βάσει του Κ.Β.Σ. απαιτεί πρόγραμμα με ελάχιστες απαιτήσεις (συνεχόμενη ετήσια αρίθμηση ανά στοιχείο κλπ.).
Επίσης δηλώνεται και ο φορολογικός μηχανισμός μαζί με το πρώτο "Ζ".

alexsoft

Δημοσίευση από alexsoft » 24 Ιουν 2008 14:29

dik_ έγραψε:Εν πάση περιπτώσει, τι μπορώ να κάνω αν θέλω να στέλνω τιμολόγιο με email, και να κρατάω όσο λιγότερη χαρτούρα γίνεται, χωρίς να πρέπει να αγοράσω κάποιο λογιστικό πρόγραμμα; Τι πρέπει να κάνω δηλαδή για να το φτιάξω μόνος μου;
Διάβασε τα άρθρα 22-23 (αν θυμάμαι καλά) του Κώδικα Βιβλίων και Στοιχείων που αφορούν την μηχανογραφική έκδοση στοιχείων.

Εκεί αναφέρει τις ελάχιστες προϋποθέσεις που πρέπει να έχει ένα πρόγραμμα έκδοσης στοιχείων.

Άβαταρ μέλους
dik_

Δημοσίευση από dik_ » 24 Ιουν 2008 15:29

Θα το έκανα, αν το σάιτ του Υπουργείου Οικονομίας, όπου φαντάζομαι μπορώ να τα βρω, δεν ήταν down! Αν είναι δυναμό...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η Επιχείρηση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες