Τιμολόγια Νέας ατομικής Εταιρίας / oxi xeirografa! Ginete?

Εκφράστε την επιχειρηματική σας πλευρά. Μοιραστείτε την εμπειρία σας ή/και τα σχόλιά σας σχετικά με την οργάνωση μιας on-line επιχείρησης. Παρακαλώ όχι διαφημίσεις εδώ!

Συντονιστής: Super-Moderators

alexsoft

Δημοσίευση από alexsoft » 25 Ιουν 2008 14:52

Marinos Stergiou έγραψε:Ευχαριστώ φίλε μου.
Και προφανώς αυτό θα αλλάζει από φορολογικό μηχανισμό σε φορολογικό μηχανισμό.
Οπότε πρέπει να κάνω και μια έρυνα γι αυτούς.
Καμία πρόταση από την εμπειρία σου ;
Πήγαινε στην σελίδα www.synthex.gr

Εκεί θα βρεις τον εξομοιωτή του Synthex καθώς και σε μορφή κειμένου το πρωτόκολλο επικοινωνίας.
Τονίζω ότι το πρωτόκολλο αυτό της Micrelec είναι αυτό στο οποίο βασίζονται όλοι οι φορολογικοί μηχανισμοί. Σου δίνει και τον κώδικα σε C++.

Άρα το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να γράψεις ρουτίνες εκτέλεσης αυτών των c++ functions.

Όσο για την πιστοποίηση του προγράμματος εξαρτάται από τον τύπο του Φ.Μ.
Θα ανεβάσω σύντομα την επίσημη απάντηση που είχα από το σχετικό τμήμα της αρμόδιας επιτροπής του Υπουργείου Οικονομικών όταν τέθηκε σε εφαρμογή η χρήση Φ.Μ.

Άβαταρ μέλους
Marinos Stergiou

Δημοσίευση από Marinos Stergiou » 25 Ιουν 2008 15:50

Ευχαριστώ Alex

Error_1054

Δημοσίευση από Error_1054 » 27 Ιουν 2008 19:21

sneekpeek έγραψε:καλησπέρα, είναι η πρώτη μου δημοσίευση στην σελίδα σας, που μ
και επειδή δεν θέλω να γράφω χειρόγραφα τιμολόγια υπάρχει κάποιος τρόπος ωστε να εκτυπώνω τα τιμολόγια μου χωρίς τον συγκεκριμένο μηχανισμό και λογισμικό?
ευχαριστώ για τον χρόνο σας
καποιο τυπωνουν σε τυπογραφειο τιμολογια τα θεωρουν(διατρηση) και μπορουν ισως με μια φορμα να τα τυπώνουν Ο μηχανισμος ειναι αντι για θεωρηση (και βγαινει ενα alphanumeric κατω κατω)

Θεωριτικα (=δεν εχω ιδέα) αν πας 150 Α4 σελίδες αριθμημενες με τα στοιχεια σου θα πρεπει η εφορια να τα θεωρησει! (αλλη μια καλη ιδεα περιορισμου εξοδων)

παντως λογικα (=δεν ξερω) την εφορια δεν την νοιαζει αν ειναι γραμμενα στο χερι με πένα ή απο εκτυπωτη!!

Επειδη η διατρηση ειναι μια χαμαλοδουλεια στειλε το λογιστη να στην κάνει αλιως οντως τυπωσε 150 (ή 100 για διπλοτυπο) αντιγραφα ενος τυπου τιμολογιου δικου σου (βαλε μονος αριθμηση με το χερι και δες αν θα στα θεωρησουν)

ΥΓ τοπως θα τα τυπώνεις βεβαια δεν ειναι ευκολη ιστορία!!

ΥΓ2 Ασχετο αλλα καποιος μου ειπε οτι η μηχανοργανωση (δλδ προγραμμα και μηχανισμος) θα ειναι υποχρεωτικη για τις επιχειρησεις λιανικης αληθευει????

ΥΓ3 μαλλον με τα χρονια ξεχασα. Παλιαααααααααα που δεν υπήρχε ο ΦΜΗ αυτο ακριβως καναμα θεωρουσαμε τα Α3 (ολη ατη την κουτα για οποιον θυμαται) και μετα τα τυπώναμε!! Το βιβιο εξόδων μηπως Α3 θεωρημένο δεν ειναι. Νομιζω οτι τα φυλλα πρεπει να ειναι συνεχη για αυτο και τα Α4 δεν κάνουν!!!

Άβαταρ μέλους
Marinos Stergiou

Δημοσίευση από Marinos Stergiou » 27 Ιουν 2008 20:38

Ναι κάποτε αλλά και τώρα ακόμα, όλα τα "βιβλια" της εταιρείας τα πάς εφορία για διάτρηση.
Αν θυμάμαι καλά, κάπου στα κείμενα διάβασα ότι όσα τιμολόγια "θεωρήθηκαν - "θεωρήθηκαν".
Από εδώ και στο εξής φορολογικός μηχανισμός.
Για να θεωρήσεις τιμολόγια ή δελτία έπρεπε να αναγράφονται σ' αυτά όλα τα στοιχεία της εταιρείας να έχει αρίθμηση καθώς και ο σκοπός του εγγράφου.
Τώρα απλά πρέπει με τον φορολογικό μηχανισμό να βγάλεις στο τέλος ενός Α4 (τιμολογίου) που αναγράφει πάλι τα στοιχεία της εταιρείας τα στοιχεία του φορολογικού μηχανισμού.

Τα ευχαριστα νέα είναι ότι γίνετε μάλλον πιο εύκολα από ότι περίμενα.
Στην χειρότερη των περιπτώσεων αρκεί να βγάλεις ένα txt αρχείο και να ορίσεις από που να το διαβάζει και πόσες φορές να το εκτυπώνει με την επανάληψη ενός "string"

Άβαταρ μέλους
Bugman
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Bugman » 28 Ιουν 2008 11:27

Είναι πολύ μπερδεμένο το σύστημα απ΄ότι νομίζεις Stergiou!΄

Δεν κόβουμε απλά ένα τιμολόγιο, ΤΔΑ (τιμολόγιο-δελτίο αποστολής)! Υπάρχουν και άλλα παραστατικά όπως, δελτίο αποστολής, δελτίο πώλησης, δελτίο αγοράς, δελτίο επιστροφής αγαθών, παροχής υπηρεσιών, παραγγελίας, πιστωτικά, άλλα θεωρημένα και άλλα αθεώρητα. Επίσης λειτουργικότητες όπως επανεκτύπωση παραστατικού και ακύρωση παραστατικού. Συνδέσεις δελτίων αποστολής με άλλα παραστατικά.

Σε κάθε περίπτωση κάθε τύπος παραστατικού έχει τη δική του αρίθμηση, και αν υπάρχουν πολλαπλά σημεία πωλήσεων υπάρχουν και σειρές...π.χ. ΤΔΑ 1233 Α΄ (όπου Α η σειρά).

Από τη μεριά του φορολογικού μηχανισμού: Πρώτα στέλνει το πρόγραμμα την ακολουθία των χαρακτήρων που ορίζουν το τιμολόγιο (χωρίς την συμβολοσειρά σήμανσης) (αυτή η ακολουθία γίνεται αρχείο για να ταυτοποιηθεί σε περίπτωση ελέγχου. Ακολούθως ο μηχανισμός στέλνει τον αριθμό. Τελικά ο αριθμός εισάγεται στο αρχείο και τυπώνεται σε προτυπωμένη φόρμα. Μια άλλη περίπτωση είναι να υπάρχει ένα ενδιάμεσο πρόγραμμα που να βγάζει τα στοιχεία παραστατικού από το προς εκτύπωση αρχείο, το οποίο περιλαμβάνει και άλλα "καλοπιστικά" στοιχεία, και μετά να κάνει όλη τη διαδικασία και να βάζει την συμβολοσειρά σήμανσης. Γι΄αυτό το λόγο έχουμε τους μηχανισμούς τύπου Α και τύπου Β...

Το ζήτημα των προγραμμάτων δεν είναι στο πως τελικά θα τυπώσουμε...(αν και στα XP το να τυπώσεις δεν είναι ό,τι πιο εύκολο....άσκηση για το σπίτι: πώς κανονίζουμε η σελίδα να είναι portrait οπωσδήποτε;), αλλά στο πως θα διαχειριστούμε τα πιθανά προβλήματα που πρέπει να καλύπτει μια τέτοια εφαρμογή μηχνοργάνωσης. Πρέπει να ψάξεις τα εγχειρίδα άλλων προγραμμάτων.

Θα πρότεινα να μην ασχοληθείς με το θέμα ερασιτεχνικά. Βρες μια εταιρεία και πείσε τους ότι θέλεις να ασχοληθείς επαγγελματικά! Θα κάνεις ό,τι ακριβώς θα έκανες ερασιτεχνικά, θα πληρωθείς (ζήτα λίγα μέχρι να δουν πόσο καλός είσαι), και το σπουδαιότερο...θα έχεις όση δωρεάν βοήθεια θέλεις μέσα από το εργασιακό περιβάλλον!

Άβαταρ μέλους
Marinos Stergiou

Δημοσίευση από Marinos Stergiou » 28 Ιουν 2008 11:46

Bugman έγραψε:Είναι πολύ μπερδεμένο το σύστημα απ΄ότι νομίζεις Stergiou!΄

Δεν κόβουμε απλά ένα τιμολόγιο, ΤΔΑ (τιμολόγιο-δελτίο αποστολής)! Υπάρχουν και άλλα παραστατικά όπως, δελτίο αποστολής, δελτίο πώλησης, δελτίο αγοράς, δελτίο επιστροφής αγαθών, παροχής υπηρεσιών, παραγγελίας, πιστωτικά, άλλα θεωρημένα και άλλα αθεώρητα. Επίσης λειτουργικότητες όπως επανεκτύπωση παραστατικού και ακύρωση παραστατικού. Συνδέσεις δελτίων αποστολής με άλλα παραστατικά.
Οπως θα κατάλαβες ο σκοπός μου δεν είναι να κάνω όλα τα παραπανω.
Ξέρω πολύ καλά το τι κόβει μια εταιρεία και τι παραστατικά υπάρχουν μια και έχω φτιάξει πρόγραμμα εννιαίου λογιστικού σχεδίου εδώ και πολλά χρόνια.
Το θέμα ξεκίνησε πώς θα κόψω τιμόλόγιο παροχής υπηρεσιών ή απόδειξη παροχής υπηρεσιών (ατομική επιχείρηση)
Δες την ερώτηση του ενδιαφερομένου.
Το θεμα έφτασε στα GNU προγράμματα και τι μπορούμε να κάνουμε με αυτά
Οπότε όλα τα άλλα που λές ισχύουν αλλά όχι για αυτό που λέμε - αναφερόμαστε.

Bugman έγραψε: Σε κάθε περίπτωση κάθε τύπος παραστατικού έχει τη δική του αρίθμηση, και αν υπάρχουν πολλαπλά σημεία πωλήσεων υπάρχουν και σειρές...π.χ. ΤΔΑ 1233 Α΄ (όπου Α η σειρά).

Από τη μεριά του φορολογικού μηχανισμού: Πρώτα στέλνει το πρόγραμμα την ακολουθία των χαρακτήρων που ορίζουν το τιμολόγιο (χωρίς την συμβολοσειρά σήμανσης) (αυτή η ακολουθία γίνεται αρχείο για να ταυτοποιηθεί σε περίπτωση ελέγχου. Ακολούθως ο μηχανισμός στέλνει τον αριθμό. Τελικά ο αριθμός εισάγεται στο αρχείο και τυπώνεται σε προτυπωμένη φόρμα. Μια άλλη περίπτωση είναι να υπάρχει ένα ενδιάμεσο πρόγραμμα που να βγάζει τα στοιχεία παραστατικού από το προς εκτύπωση αρχείο, το οποίο περιλαμβάνει και άλλα "καλοπιστικά" στοιχεία, και μετά να κάνει όλη τη διαδικασία και να βάζει την συμβολοσειρά σήμανσης. Γι΄αυτό το λόγο έχουμε τους μηχανισμούς τύπου Α και τύπου Β...
Εγώ λοιπόν αναφέρθηκα στον δεύτερο τρόπο και τον βρήκα και εύκολο
Bugman έγραψε: Το ζήτημα των προγραμμάτων δεν είναι στο πως τελικά θα τυπώσουμε...(αν και στα XP το να τυπώσεις δεν είναι ό,τι πιο εύκολο....άσκηση για το σπίτι: πώς κανονίζουμε η σελίδα να είναι portrait οπωσδήποτε;), αλλά στο πως θα διαχειριστούμε τα πιθανά προβλήματα που πρέπει να καλύπτει μια τέτοια εφαρμογή μηχνοργάνωσης. Πρέπει να ψάξεις τα εγχειρίδα άλλων προγραμμάτων.
Θα έπρεπε ήδη να έχεις καταλάβει ότι δεν μιλάμε για εφαρμογή μηχανοργάνωσης.
Τουλάχιστον εγώ μίλησα για μία GNU εφαρμογή και πώς μέσα από αυτήν θα πάρω μια εκτύπωση ενός μόνο τιμολογίου !!!
Τίποτε άλλο
Bugman έγραψε: Θα πρότεινα να μην ασχοληθείς με το θέμα ερασιτεχνικά. Βρες μια εταιρεία και πείσε τους ότι θέλεις να ασχοληθείς επαγγελματικά! Θα κάνεις ό,τι ακριβώς θα έκανες ερασιτεχνικά, θα πληρωθείς (ζήτα λίγα μέχρι να δουν πόσο καλός είσαι), και το σπουδαιότερο...θα έχεις όση δωρεάν βοήθεια θέλεις μέσα από το εργασιακό περιβάλλον!
Δεν νομίζω ότι πρέπει να πείσω το πελατολόγιό μου ότι είμαι επαγγελματίας !
Εγώ λοιπόν που ασχολήθηκα ερασιτεχνικά (όπως εσύ λές) βρήκα κι έναν επαγγελαμτία τεχνικό να μου συνδέσει ένα μηχανάκι με αυτά που εγώ του δίνω
Τόσο δύσκολο ήταν !
Δεν κάνω και εγκατάσταση φορολογικών μηχανισμών !
Προγράμματα φτιάχνω !

Άβαταρ μέλους
Bugman
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Bugman » 28 Ιουν 2008 13:50

Από την στιγμή που εκτυπώνεις τιμολόγιο, ή θα είναι νόμιμο ή θα είναι παράνομο...δεν υπάρχει ενδιάμεση λύση. Νόμιμο τιμολόγιο "μηχανογραφικό" για να τυπώσεις σημαίνει ότι έχεις κάνει έναρξη επαγγέλματος και έχεις δηλώσει μηχανογραφικό τρόπο εκτύπωσης τιμολογίων, με τον απλό τρόπο...έχεις πάρει το πρώτο Ζήτα από το φορολογικό μηχανισμό. Το να τυπώσεις μια φόρμα που να γράφει "τιμολόγιο" δεν είναι τίποτα. Αφού λοιπόν έχεις δηλώσει μηχανογραφικό σύστημα ΟΛΑ τα παραστατικά θα είναι ΜΗΧΑΝΟΓΡΑΦΙΚΑ...άρα δεν μπορείς να λες "θα τυπώνω μόνο τιμολόγια".

Άβαταρ μέλους
Marinos Stergiou

Δημοσίευση από Marinos Stergiou » 28 Ιουν 2008 14:06

Μα δεν μίλησα πουθενά για τιμολόγιο που απλά αναφέρει το είδος του παραστατικού.
Πές μου σε παρακαλώ που το διάβασες αυτό.
Ούτε κανένας μίλησε ότι θα έχει τιμολόγιο χωρίς να έχει κάνει έναρξη επιτηδεύγματος.
Μιλήσαμε για "νόμιμο τιμολόγιο" και πώς αυτό μπορεί να γίνει μέσα από μια GNU Εφαρμογή.
Αν εσύ κατάλαβες κάτι διαφορετικό, δωσε μου το σημείο που το αναφέρει και αν μπορώ να στο διευκρινίσω.
Εκτός κι αν εννοείς ότι δεν μπορώ τα τιμολόγιά μου να είναι μηχανογραφικά και τα βιβλία μου με τον κλασσικό τρόπο (χειρόγραφα) ;
Γιατί εγώ ξέρω ότι και αυτό συμβαίνει !
Οπως και το ακριβώς αντίθετο συμαβαίνει !
Ολα τα λογιστκά βιβλία - διαχείριση με εμπορική εφαρμογή - και τα τιμολόγια χειρόγραφα.
Στην ΔΟΥ ορίζεις τον βαθμό της διαχείρισης.
Και από την στιγμή που εκτυπώνεις τιμολόγιο με φορολογικό μηχανισμό και πληρείς τις προϋποθέσεις (βλέπε παραπάνω δημοσίευμα) τότε είναι μόνο νόμιμο.
Τώρα αν εγώ θα το κάνω μέσα από μία εμπορική εφαρμογή (που θα την πληρώσω) ή από μία GNU εφαρμογή (που δεν θα την πληρώσω) είναι και το ζητούμενο.
Το συμπέρασμα το δικό μου λοιπόν είναι ότι γίνετε μέσα από μία απλή GNU Εφαρμογή να το κάνεις μέσω του φορολογικού μηχανισμού.
Εχεις αντίρρηση σε αυτό ;

Άβαταρ μέλους
Bugman
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Bugman » 28 Ιουν 2008 14:24

Έφτιαξα ένα απλό πρόγραμμα σε μια φίλη, για ένα φροντιστήριο ξένων γλωσσών, να τυπώνει δελτία προόδου και βεβαιώσεις σπουδών (το εξεζητημένο του προγράμματος ήταν ότι κάθε περίοδος μπορεί να έχει διαφορετικές εγγραφές μαθημάτων-διαγωνισμάτων). Ήθελα να φτιάξω και ένα απλό τρόπο να κόβονται οι αποδείξεις. Θα τύπωνα σε Α4 δυο στήλες, ένα απόκομα για το στέλεχος και ένα για το μαθητή. Σε κάθε Α4 θα έβαζα τέσσερις αποδείξεις. Τα φροντιστήρια δεν έχουν θεωρημένες αποδείξεις. Έχουν θεωρημένο βιβλίο μαθητών. Το λέω στη φίλη μου, το λέει στη λογίστριά της...και παίρνω αρνητική απάντηση. Δεν γίνεται να είναι μηχανογραφημένες οι αποδείξεις...γιατί τότε θα πρέπει όλα να είναι μηχανογραφικά! Μήπως ξέρεις εδώ τι γίνεται;

Άβαταρ μέλους
Marinos Stergiou

Δημοσίευση από Marinos Stergiou » 28 Ιουν 2008 14:33

Bugman έγραψε:Έφτιαξα ένα απλό πρόγραμμα σε μια φίλη, για ένα φροντιστήριο ξένων γλωσσών, να τυπώνει δελτία προόδου και βεβαιώσεις σπουδών (το εξεζητημένο του προγράμματος ήταν ότι κάθε περίοδος μπορεί να έχει διαφορετικές εγγραφές μαθημάτων-διαγωνισμάτων). Ήθελα να φτιάξω και ένα απλό τρόπο να κόβονται οι αποδείξεις. Θα τύπωνα σε Α4 δυο στήλες, ένα απόκομα για το στέλεχος και ένα για το μαθητή. Σε κάθε Α4 θα έβαζα τέσσερις αποδείξεις. Τα φροντιστήρια δεν έχουν θεωρημένες αποδείξεις. Έχουν θεωρημένο βιβλίο μαθητών. Το λέω στη φίλη μου, το λέει στη λογίστριά της...και παίρνω αρνητική απάντηση. Δεν γίνεται να είναι μηχανογραφημένες οι αποδείξεις...γιατί τότε θα πρέπει όλα να είναι μηχανογραφικά! Μήπως ξέρεις εδώ τι γίνεται;
Δεν είμαι φοροτεχνικός!
Finance και πληροφορική έχω σπουδάσει.
Για ότι δεν ξέρω, δεν ρωτάω λογιστή αλλα φοροτεχνικό (δεν είναι πάντα το ίδιο) κι αν κι εκείνος δεν μπορεί να με καλύψει τότε ή τον αλλάζω ή ρωτάω την αρμόδια ΔΟΥ.
Το πώς δουλεύει ο κάθε κλάδος (βλέπε πχ αποδείξεις ταξιτζήδων) και πώς αυτά ορίζονται μέσα από τις διατάξεις του νόμου για τον εκάστοτε κλάδο δεν είμαι σε θέση να τα γνωρίζω.
Αυτό που ρωτήθηκε ήταν για ατομική επιχείριση που έχει τιμολόγιο παροχής υπηρεσιών ή απόδειξη παροχής υπηρεσιών (με την παρακράτηση του 20% όπως προβλέπει ο νόμος για την δεύτερη περίπτωση)
Τώρα για τα φροντιστήρια ίσως κάποιος άλλος εδώ μέσα γνωρίζει και μπορεί να σου απαντήσει

alexsoft

Δημοσίευση από alexsoft » 28 Ιουν 2008 14:53

Bugman έγραψε:Έφτιαξα ένα απλό πρόγραμμα σε μια φίλη, για ένα φροντιστήριο ξένων γλωσσών, να τυπώνει δελτία προόδου και βεβαιώσεις σπουδών (το εξεζητημένο του προγράμματος ήταν ότι κάθε περίοδος μπορεί να έχει διαφορετικές εγγραφές μαθημάτων-διαγωνισμάτων). Ήθελα να φτιάξω και ένα απλό τρόπο να κόβονται οι αποδείξεις. Θα τύπωνα σε Α4 δυο στήλες, ένα απόκομα για το στέλεχος και ένα για το μαθητή. Σε κάθε Α4 θα έβαζα τέσσερις αποδείξεις. Τα φροντιστήρια δεν έχουν θεωρημένες αποδείξεις. Έχουν θεωρημένο βιβλίο μαθητών. Το λέω στη φίλη μου, το λέει στη λογίστριά της...και παίρνω αρνητική απάντηση. Δεν γίνεται να είναι μηχανογραφημένες οι αποδείξεις...γιατί τότε θα πρέπει όλα να είναι μηχανογραφικά! Μήπως ξέρεις εδώ τι γίνεται;
Λοιπόν για να μη το τραβάτε και πολύ [αποκαλύπτοντας και την άλλη μου ιδιότητα ( Προγραμματιστής - Λογιστής ) ], ναι η λογίστρια σου έχει δίκαιο. Εφόσον δηλώσεις μηχανογραφική έκδοση στοιχείων υποχρεωτικά εκδίδεις όλα τα παραστατικά μηχανογραφικά, είτε είναι τιμολόγια, είτε είναι αποδείξεις. Μόνο κάποια παραστατικά, όπως π.χ. απόδειξη Δαπάνης, Τιμολόγιο Λήψης από μη υπόχρεο μπορεί να είναι χειρόγραφα.

Μπορείς όμως να θεωρήσεις και χειρόγραφα για χρήση όμως, μόνο σε περίπτωση βλάβης του Φορολογικού Μηχανισμού ή έκδοσης στο τόπο του πελάτη. Εννοείται ότι αυτά μετά πρέπει να καταχωρηθούν στο πρόγραμμα μηχανογράφησης. Όλα τα προγράμματα έχουν σειρές χειρόγραφων παραστατικών.

Φίλε Μαρίνε, εφόσον ο Φορολογικός Μηχανισμός είναι ανεξάρτητος του προγράμματος μπορείς να χρησιμοποιήσεις είτε εμπορικό, είτε GNU πρόγραμμα. Πρέπει όμως το πακέτο εμπορικής διαχείρισης (ακόμη και αν είναι GNU) να πληρεί τις προδιαγραφές των άρθρων 22-23 του Κ.Β.Σ.
Εφόσον το πρόγραμμα συνδέεται άμεσα με τον Φ.Μ. τότε πρέπει να πάρεις πιστοποίηση συμβατότητας από την εταιρεία κατασκευής του Φ.Μ. Λίγο χλωμό βέβαια αυτό, γιατί πλέον όλοι προτιμούν την πρώτη περίπτωση (ανεξάρτητος Φ.Μ.)

Άβαταρ μέλους
Marinos Stergiou

Δημοσίευση από Marinos Stergiou » 28 Ιουν 2008 15:02

alexsoft έγραψε: Φίλε Μαρίνε, εφόσον ο Φορολογικός Μηχανισμός είναι ανεξάρτητος του προγράμματος μπορείς να χρησιμοποιήσεις είτε εμπορικό, είτε GNU πρόγραμμα. Πρέπει όμως το πακέτο εμπορικής διαχείρισης (ακόμη και αν είναι GNU) να πληρεί τις προδιαγραφές των άρθρων 22-23 του Κ.Β.Σ.
Εφόσον το πρόγραμμα συνδέεται άμεσα με τον Φ.Μ. τότε πρέπει να πάρεις πιστοποίηση συμβατότητας από την εταιρεία κατασκευής του Φ.Μ.
Ακριβώς.
Όπως και το ανέφερα άλλωστε.
Εγώ λοιπόν που ασχολήθηκα ερασιτεχνικά (όπως εσύ λές) βρήκα κι έναν επαγγελαμτία τεχνικό να μου συνδέσει ένα μηχανάκι με αυτά που εγώ του δίνω
Και από την στιγμή που εκτυπώνεις τιμολόγιο με φορολογικό μηχανισμό και πληρείς τις προϋποθέσεις (βλέπε παραπάνω δημοσίευμα) τότε είναι μόνο νόμιμο
Και επειδή ακριβώς αυτό ήδη μου απαντήθηκε (από μια εταιρεία) γι αυτό και το ανέφερα.
Ευχάριστα τα νέα λοιπόν κύριοι.

Άβαταρ μέλους
Marinos Stergiou

Δημοσίευση από Marinos Stergiou » 28 Ιουν 2008 15:16

Bugman,
ήδη αναφέρθηκαν τα σχετικά άρθρα 22-23 και το μόνο λείπει είναι το εγχειρίδιο χρήσης - η μετάφραση οδηγιών στα ελληνικά.

ΜΑΡΙΝΟΣ ΣΤΕΡΓΙΟΥ ΑΝΕΦΕΡΕ
Και ρωτάω έχει κανένας κανένα εγχειρίδιο χρήσης οποιαδήποτε GNU Εφαρμογής στα Ελληνικά ;

alexsoft

Δημοσίευση από alexsoft » 28 Ιουν 2008 15:35

Marinos Stergiou έγραψε:Και ρωτάω έχει κανένας κανένα εγχειρίδιο χρήσης οποιαδήποτε GNU Εφαρμογής στα Ελληνικά ;
Μαρίνε εδώ θα σε απογοητεύσω.....

Είναι δύσκολο (εάν όχι απίθανο) να βρεις κάποιο GNU πρόγραμμα εμπορικής διαχείρισης που να πληρεί τις προϋποθέσεις τοε Κώδικα και παράλληλα να έχει εγχειρίδιο χρήσης που να αφορύν στην λειτουργία των σχετικών άρθρων, στα Ελληνικά.

Εγώ στο θέμα σχετικά με το δικό μου CMS είχα αναφέρει ότι από τον νέο χρόνο περνά από το μυαλό μου η δημιουργία ενός διαδικτυακού (που θα τρέχει πάνω στο CMS) πρόγραμμα εμπορικής διαχείρισης και θα είναι φυσικά δωρεάν. Όμως τέτοια προγράμματα απαιτούν τεράστιο χρόνο προγραμματισμού και είναι πολύ δύσκολο να δοθεί από κάποιον δωρεάν. Εγώ όμως σκέφτομαι να το τολμήσω και αυτό.
Όταν λοιπόν με το καλό το ξεκινήσω, τότε όσοι θα ήθελαν να συμμετάσχουν θα είναι ευπρόσδεκτοι.

Ήδη στην Αμερική η διαδικτυακή λογιστική είναι σε άνθιση.
Αλλά και η Softone στην Ελλάδα με το s1aas ανοίγει το μέλλον για την επερχόμενη διαδικτυακή λογιστική.

Όταν λοιπόν αυτό γίνει "νόμος" τότε θα δεις να ξεφυτρώνουν σαν μανιτάρια τα GNU διαδικτυακά προγράμματα εμπορικής διαχείρισης.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η Επιχείρηση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης