Mac vs PC

Από που να ξεκινήσω; Που θα βρω; κ.α. γενικές ερωτήσεις για την δημιουργία μιας ιστοσελίδας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Άβαταρ μέλους
gaucho
Honorary Member

Mac vs PC

Δημοσίευση από gaucho » 25 Ιουν 2008 20:03

Τα υπόλοιπα τα ανακαλύπτιες μόνη σου.

κανε βόλτες στο http://www.macephemera.gr/news.php kai se ena swro sites

Άβαταρ μέλους
netrriper
Επικοινωνία:

Mac vs PC

Δημοσίευση από netrriper » 25 Ιουν 2008 21:08

elenia έγραψε:[..], απλα αισθανομαι οτι με το ενα παω βολτα με μια Ferrari ενω με το αλλο με μια BMW...
[..]
κοιτα. αν είναι καλή ή παρέα, μια χαρα θα περάσεις με οποιοδήποτε απο τα δυο. :wink:
Το MAC os είναι ποιο proffesional πλατφόρμα. Ναι είναι όμορφο (pc/os). Nαι είναι σταθερό (OS/Προγγραματα).Οχι δεν είναι απαραίτητο εχτός άν ασχολείσαι επαγγελματικα με προγραμματα που ξέρεις οτι υπάρχουν και σε mac (3d graphics/photoshop/δημιουργία μουσικής κτλ.) Ναι εχει πολύ φιλικό interface αλλα καποτε μαλλον θα το βαρεθείς. (έκτος και αν ποια αν σου αρέσει τοσο πολύ που το πάρεις για να το κοιτάζεις και μονο :) )

και ναι.. η κοντρα μεταξύ των mac users & windows users υπάρχει... [..] :hammer:
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Mac vs PC

Δημοσίευση από deninho » 27 Ιουν 2008 01:25

Μια ερώτηση, για αυτούς που υποστηρίζουν ότι τα mac based PCs είναι καλύτερα για τους επαγγελματίες. Αφού διαβάσετε άυτό θα ήθελα να μου εξηγήσετε που στηρίζετε την άποψη αυτή :D

Άβαταρ μέλους
ksarm

Mac vs PC

Δημοσίευση από ksarm » 27 Ιουν 2008 01:35

deninho έγραψε:Μια ερώτηση, για αυτούς που υποστηρίζουν ότι τα mac based PCs είναι καλύτερα για τους επαγγελματίες. Αφού διαβάσετε άυτό θα ήθελα να μου εξηγήσετε που στηρίζετε την άποψη αυτή :D
απίστευτο κι όμως αληθινό! Και καταλήγουμε στο: τα εργαλεία κάνουν τον μάστορα (δλδ το photoshop) και όχι το συνεργείο (το pc ή το mac)

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Mac vs PC

Δημοσίευση από deninho » 27 Ιουν 2008 13:01

αυτό που φτιάχνει το μάστορα είναι το ταλέντο του. Όλα τα άλλα λειτουργούν συνεπικουρικά :wink:

elenia

Mac vs PC

Δημοσίευση από elenia » 27 Ιουν 2008 13:25

εγω συμφωνω με τον deninho. Οι μπογιές δεν κάνουνε τον Μichelangelo ή οι καλές βούρτσες... :wink:
απλά το mac μου αρέσει...
και σίγουρα δεν θα γίνει καλύτερος κάποιος επειδή έχει mac....
το ταλέντο πρέπει να βγαίνει απο την ψυχούλα του....

intelcore2
Επικοινωνία:

Mac vs PC

Δημοσίευση από intelcore2 » 27 Ιουν 2008 18:04

γιατί η Adobe δεν βγάζει το Cs3 suite για Linux για να τελειώνουν τα παραμύθια με τα Mac ?
Αφού τα mac βασίζονται πλέον σε Intel platform δεν μπορεί να ισχυριστεί κανείς ότι το Hardware Κάνει την διαφορά ανάμεσα σε Pc και mac αλλά το λειτουργικό. Το osx είναι μία κακή υλοποίηση του unix (Παρόλο που έχει διορθώσει άπειρα προβλήματα με το leopard) αλλά δεν παύει να είναι κακή αντιγραφή. Τι φοβάται η Adobe και δεν κυκλοφορεί την σουίτα της για Linux?

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Mac vs PC

Δημοσίευση από deninho » 27 Ιουν 2008 18:27

πιθανή συμφωνία με Apple & MS ώστε να μην κυκλοφορεί τα προγράμματά της σε εκδόσεις για ελεύθερα λειτουργικά, γτ έτσι θα χάσουν οι προαναφερθείσες εταιρίες :wink:

Άβαταρ μέλους
Alice_Cooper
Επικοινωνία:

Mac vs PC

Δημοσίευση από Alice_Cooper » 27 Ιουν 2008 18:54

o monos logos pou xazodoulevo akoma pote pote win pantos einai h adobe

elenia

Mac vs PC

Δημοσίευση από elenia » 27 Ιουν 2008 23:10

Θα ρωτήσω κάτι άσχετο. Γιατί τον τελευταίο καιρό συνέχεια μου βγαίνει στο pc οτι κα΄τι πρόβλημα υπάρχει και μου ζητάει να στείλω error message? Δηλαδή μπορεί να κολλησει ενα παράθυρο, τότε βγαίνει το error message παράθυρο για να στείλω σε κάποιον (microsoft?) server? Ξέρει κάποιος να μου πει τι είναι αυτό?

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Mac vs PC

Δημοσίευση από CyberCr33p » 28 Ιουν 2008 00:20

Με αυτό στέλνεις πληροφορίες στην Microsoft για το πρόβλημα. Για παράδειγμα προς προκλήθηκε, κλπ έτσι ώστε να μπορούν να το επιδιορθώσουν στη συνέχεια με κάποιο patch.

Άβαταρ μέλους
paink1ller

Mac vs PC

Δημοσίευση από paink1ller » 28 Ιουν 2008 00:34

χμ η κοντρα υπαρχει για να εξυπηρετει την ενστικτωδη αναγκη του ανθρωπου να ανηκει σε καποια ομαδα.

Τα MAC δεν ειναι διαφορετικα πια απο τα PCs. Ειναι PC με συγκεκριμενο HARDWARE...
Τα RISC CPU εφυγαν με τους δεινοσαυρους.
Αρα εφοσον ειναι συγκεκριμενο το HARDWARE το Software που γραφεται για τα MAC ειναι σαφως πιο σταθερο.
Δλδ πιστευετε οτι αμα τα windows γραφοταν για μια συγκεκριμενη μητρικη, μια συγκεκριμενη καρτα ηχου κτλ θα υπηρχε θεμα συγκρισης ?
Αν ειναι δυνατον να τα συγκρινεις οταν οι ανθρωποι της MS εχουν γραψει κωδικα που δουλευει με ενα εκατομυριο καρτες ηχου με ενα εκατομυριο μητρικες κτλ.
και σαν επιτευμα μονο ειναι χιλιετιες μπροστα σορρυ.

Αν δεν θες να κολαει μην παιρνεις την 50E μητρικη ουτε Maimoudotron sound blaster.
Παρε certified προιοντα και ολα θα δουλευουν ρολοι.

Αν δεν εχεις ιδεα απο hardware και απλα θελεις να τρεξεις το photoshop και να το κλεισεις οταν θελησεις εσυ τοτε ναι θα παρεις ενα MAC(αμα εχεις τα $) και τελειωσε.
Η κανεις NLVE και θελεις οπωσδηποτε το FINAL CUT pro που κακα τα ψεματα ειναι κορυφαιο.
Ηobby: Shooting photons

Άβαταρ μέλους
ksarm

Mac vs PC

Δημοσίευση από ksarm » 28 Ιουν 2008 21:48

paink1ller έγραψε:χμ η κοντρα υπαρχει για να εξυπηρετει την ενστικτωδη αναγκη του ανθρωπου να ανηκει σε καποια ομαδα.

Τα MAC δεν ειναι διαφορετικα πια απο τα PCs. Ειναι PC με συγκεκριμενο HARDWARE...
Τα RISC CPU εφυγαν με τους δεινοσαυρους.
Αρα εφοσον ειναι συγκεκριμενο το HARDWARE το Software που γραφεται για τα MAC ειναι σαφως πιο σταθερο.
Δλδ πιστευετε οτι αμα τα windows γραφοταν για μια συγκεκριμενη μητρικη, μια συγκεκριμενη καρτα ηχου κτλ θα υπηρχε θεμα συγκρισης ?
Αν ειναι δυνατον να τα συγκρινεις οταν οι ανθρωποι της MS εχουν γραψει κωδικα που δουλευει με ενα εκατομυριο καρτες ηχου με ενα εκατομυριο μητρικες κτλ.
και σαν επιτευμα μονο ειναι χιλιετιες μπροστα σορρυ.

Αν δεν θες να κολαει μην παιρνεις την 50E μητρικη ουτε Maimoudotron sound blaster.
Παρε certified προιοντα και ολα θα δουλευουν ρολοι.

Αν δεν εχεις ιδεα απο hardware και απλα θελεις να τρεξεις το photoshop και να το κλεισεις οταν θελησεις εσυ τοτε ναι θα παρεις ενα MAC(αμα εχεις τα $) και τελειωσε.
Η κανεις NLVE και θελεις οπωσδηποτε το FINAL CUT pro που κακα τα ψεματα ειναι κορυφαιο.
σωστόοοοοος....
intelcore2 έγραψε:γιατί η Adobe δεν βγάζει το Cs3 suite για Linux για να τελειώνουν τα παραμύθια με τα Mac ?
Αφού τα mac βασίζονται πλέον σε Intel platform δεν μπορεί να ισχυριστεί κανείς ότι το Hardware Κάνει την διαφορά ανάμεσα σε Pc και mac αλλά το λειτουργικό. Το osx είναι μία κακή υλοποίηση του unix (Παρόλο που έχει διορθώσει άπειρα προβλήματα με το leopard) αλλά δεν παύει να είναι κακή αντιγραφή. Τι φοβάται η Adobe και δεν κυκλοφορεί την σουίτα της για Linux?
όταν λες linux εννοείς το ubuntu ή το redhat ή το suse? Γιατί κακά τα ψέμματα έχουν μεγάλες διαφορές μεταξύ τους άρα μια universal εφαρμογή θα έχει διαφορετική απόδοση στο ίδιο hardware με διαφορετική διανομή. Και έστω πως το παραβλέπουμε αυτό, θα παίζει με τον επόμενο πυρήνα??? Οι πολλές διαφορετικές διανομές και το μοντέλο ανάπτυξης λειτουργούν αρνητικά σε αυτό τον τομέα για το Linux. Μια καλή πρόταση για εμπορικές εφαρμογές θα ήταν το FreeBSD αλλά και πάλι δεν νομίζω πως η adobe θα είχε τόσο μεγάλο όφελος με το να συντηρεί μια εφαρμογή-μαμούθ για ένα λειτουργικό με τόσο περιορισμένο αριθμό χρηστών. Η adobe είναι εταιρεία και οτι κάνει το κάνει για να πέσει ο παράς, όχι για να συγκρίνει μεταξύ τους διάφορα λειτουργικά συστήματα.

Όσον αφορά το hardware μακάρι να ήταν τόσο απλά τα πράγματα. Τις μητρικές εξακολουθούν να τις σχεδιάζουν άνθρωποι και η ποιότητα των μηχανικών παίζει ρόλο. Η apple έχει την φήμη πως προσέχει και παίρνει ικανούς μηχανικούς (το κατα πόσο αληθεύει η φήμη δεν το γνωρίζω).
Τώρα για το αν το osx είναι μια κακή υλοποίηση του unix δεν μπορώ να σου απαντήσω ικανοποιητικά αφού φαίνεται να κατέχεις καλά τα μυστικά των λειτουργικών συστημάτων, πάντως είναι ενδιαφέρον πως πολλοί λένε μόνο καλά λόγια για τα API του OSX. Για ρίξε μια ματιά εδώ (περίληψη): http://osnews.com/story/19666/From_Win3 ... o_Mac_OS_X (έχει και λινκ για το ολόκληρο άρθρο)
deninho έγραψε:αυτό που φτιάχνει το μάστορα είναι το ταλέντο του. Όλα τα άλλα λειτουργούν συνεπικουρικά :wink:
ναι, καλά. Κάνε εσύ Photo retouch στο mspaint και μετά τα ξαναλέμε :P:P

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Mac vs PC

Δημοσίευση από CyberCr33p » 28 Ιουν 2008 22:22

Αυτό με τον αριθμό χρηστών ως workstation στο FreeBSD ξαναπέστο. Για αυτό δεν υπάρχει native έκδοση του flash.

ALR
Honorary Member

Mac vs PC

Δημοσίευση από ALR » 28 Ιουν 2008 22:52

Δεν ξέρω αν το mac είναι μια κακογραμένη έκδοση unix λειτουργικού, αυτό που ξέρω είναι ότι στο dual boot system που έχω κάνει στο pc, έφαγα 1 ολόκληρη ημέρα για να το καταφέρω, και 2 εβδομάδες μέχρι να μάθω να εκτελώ βασικές κινήσεις στο suse distr.

Στον imac, άνοιξε αυτόματα μόνο του, έβαλα τα windows σε 1 ώρα και σε 3 μέρες το ξέρω σε τέτοιο επίπεδο, που κάνω τη δουλειά μου πιο γρήγορα από ότι την έκανα με windows.

Αυτό μετράει. Αυτό πληρώνω. Δεν το πίστευα, αλλά τώρα το είδα με τα μάτια μου.
Γίνονται πραγματάκια

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές ερωτήσεις κατασκευής ιστοσελίδων”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες