Mac vs PC

Από που να ξεκινήσω; Που θα βρω; κ.α. γενικές ερωτήσεις για την δημιουργία μιας ιστοσελίδας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

intelcore2
Επικοινωνία:

Mac vs PC

Δημοσίευση από intelcore2 » 29 Ιουν 2008 12:47

pain1killer συμφωνώ απόλυτα . οι μητρικές του 50ντάρικου και κάτι φτηνιάρικες κάρτες με drivers της κακιάς της ώρας ευθύνονται κατά μεγάλο ποσοστό για τα προβλήματα των pc.

Εντωμεταξύ την Πατάτα της Apple (και της Adobe) την αντιλήφθηκε κανένας? Το Cs2 δεν παίζει με Leopard!

Και απότι ανακοινώνει η Adobe δεν πρόκειται να υποστηριχτεί η σουίτα Cs2 για να δουλέψει . :hammer:

elenia

Mac vs PC

Δημοσίευση από elenia » 29 Ιουν 2008 21:12

Δεν ξέρω γιατί είχανε πρόβλημα τα cs2 με την χρήση Leopard, τα cs3 όμως υποστηρίζονται. Κοιτάχτε εδώ http://www.adobe.com/support/products/p ... upport.pdf

intelcore2
Επικοινωνία:

Mac vs PC

Δημοσίευση από intelcore2 » 29 Ιουν 2008 21:25

To cs3 φυσικά υποστηρίζεται απο το Leopard ¨ομως το βρίσκεις φυσιολογικό να έχεις
δώσει ένα ποσό απο 900 εώς 4500 (ανάλογα την έκδοση) για το cs2 και μετά να πρέπει υποχρεωτικά να το αναβαθμίσεις για να τρέξεις την καινούργια έκδοση του λειτουργικού?
Στο κάτω κάτω μιλάμε για μία έκδοση πίσω !

elenia

Mac vs PC

Δημοσίευση από elenia » 29 Ιουν 2008 21:29

Κάποιο "πολιτικό" παιγνίδι θα παίχτηκε... δεν είνια μικρο-εταιρείες. Κάποιο λόγω θα είχαν... ίσως να προωθηθεί το cs3? Και καλά αυτός που πήρε το cs2 δεν ήξερε οτι δεν υποστηριζότανε?

Άβαταρ μέλους
nirvana

Mac vs PC

Δημοσίευση από nirvana » 30 Ιουν 2008 13:45

Αυτα τα ερωτήματα δεν έχουν πολυ νόημα (pc vs mac , windows vs linux κοκ). Ο καθένας κρίνει τι θεωρεί σωστό για τις ανάγκες του. Ο ένας μπορει να χρειάζετε ένα pc με win, ο αλλος ένα mac, ο αλλος ενα playstation γιατι αυτο που θελει είναι να παιζει παιχνιδια.
Η αποψη μου είναι οτι απλα τα mac ειναι υπερεκτιμημένα. Είναι σαν να εχει στον φουρνο η μπουγατσα 1 ευρώ, και εσυ να πας στον αλλο φουρνο γιατι φτιαχνει καλύτερη μπουγατσα αλλά την πουλάει 4 ευρω. Εκεί σε πιάσανε κορόιδο. Και πιστεύω οτι ετσι είναι όλα τα applοπροιόντα. Μπουγάτσες των 4ων ευρώ :p

Άβαταρ μέλους
ksarm

Mac vs PC

Δημοσίευση από ksarm » 30 Ιουν 2008 18:56

με κρέμα ή με τυρί?

Άβαταρ μέλους
nirvana

Mac vs PC

Δημοσίευση από nirvana » 30 Ιουν 2008 20:25

Δεν ξέρω τι να απαντήσω. Γιατί οταν μιλάς για γέμιση μπουγάτσας έρχεται ένας Θεσσαλονικιος και σε διορθώνει ότι και να πεις :D

Άβαταρ μέλους
dik_

Mac vs PC

Δημοσίευση από dik_ » 30 Ιουν 2008 22:05

nirvana έγραψε:Δεν ξέρω τι να απαντήσω. Γιατί οταν μιλάς για γέμιση μπουγάτσας έρχεται ένας Θεσσαλονικιος και σε διορθώνει ότι και να πεις :D
Χαχ, κανονικά όμως! Δεν υπάρχει σωστή απάντηση από Νότιο για τους Σαλονικιούς! Το ίδιο και με τα σουβλάκια / καλαμάκια κτλ... :D

Άβαταρ μέλους
gaucho
Honorary Member

Mac vs PC

Δημοσίευση από gaucho » 01 Ιούλ 2008 10:35

nirvana έγραψε:Η αποψη μου είναι οτι απλα τα mac ειναι υπερεκτιμημένα. Είναι σαν να εχει στον φουρνο η μπουγατσα 1 ευρώ, και εσυ να πας στον αλλο φουρνο γιατι φτιαχνει καλύτερη μπουγατσα αλλά την πουλάει 4 ευρω. Εκεί σε πιάσανε κορόιδο. Και πιστεύω οτι ετσι είναι όλα τα applοπροιόντα. Μπουγάτσες των 4ων ευρώ :p
Αν ο άλλος φούρνος είναι πιο ακριβός ποιο καθαρός ώστε να ψήνει καλύτερα και σωστά φυσικά και θα πληρώσεις 4 ευρώ.

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Mac vs PC

Δημοσίευση από deninho » 01 Ιούλ 2008 11:39

ναι, αλλά κανείς δεν απάντησε στο ερώτημά μου :P

Άβαταρ μέλους
gaucho
Honorary Member

Mac vs PC

Δημοσίευση από gaucho » 01 Ιούλ 2008 12:22

Τη μπουγάτσα θα τη πληρώσεις 1 ευρώ σε άνενα σταθμό ΚΤΕΛ ή ΟΣΕ της κακιάς ώρας και 4 ευρώ στο EVEREST ή σε STARBUCKS.

ΤΙ ρώτησες deninio?Δε έψαξα

Άβαταρ μέλους
netrriper
Επικοινωνία:

Mac vs PC

Δημοσίευση από netrriper » 01 Ιούλ 2008 15:15

deninho έγραψε:Μια ερώτηση, για αυτούς που υποστηρίζουν ότι τα mac based PCs είναι καλύτερα για τους επαγγελματίες. Αφού διαβάσετε άυτό θα ήθελα να μου εξηγήσετε που στηρίζετε την άποψη αυτή :D
Στο μαγαζί ενος φίλου (μπαρ) Υπήρχε ενα laptop που ετρεχε το virtual DJ 4.x είχε γίνει ουκ ολιγε φορέ ρομπα οταν χτύπαγε overflow o buffer του DX :evil: την όρα που πέρναγε νεό κομματι για μιξαρισμα. Με συσκεκριμένο skin έκανε παράσιτα το crossfader και τα φίλτρα την ώρα που τα μετακινούσε.
μέχρι που πήρε ενα macbook (Γύρω στο ενάμισι χιλιάρικο έδωσε) και τώρα ολα οκ. (ακόμα και να δείχνει οτι freezarei το πρόγραμμα ο ήχος παίζει κανονικά.)

Από την άλλη εγώ έχω και mac αλλά photoshop (8.0) δουλέβω σε xp και είμαι απόλυτα εφχαριστημένος with δαφτο. :wink:

Ασχετα τι γράφει το άρθρό που δίνεις ενα mac pc (ppc ή intel) με tiger και οχι leopard κατα τη γνώμη μου - -- - είναι η γρήγορι λύση για τον επαγγελματία που απλά θελει να δουλέβει Σ Υ Γ Κ Ε Κ Ρ Ι Μ Ε Ν Ε Σ εφαρμογές οσο το δυνατόν απρόσκοπτα και απροβλημάτιστα.
Όπως και για άλλες εφαρμογές συμφέρει ενα "certified" pc καποιου γνωστού κατασκεβαστή (dell - hp -sony κτλ)
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
ksarm

Mac vs PC

Δημοσίευση από ksarm » 01 Ιούλ 2008 18:23

netrriper έγραψε: Ασχετα τι γράφει το άρθρό που δίνεις ενα mac pc (ppc ή intel) με tiger και οχι leopard κατα τη γνώμη μου - -- - είναι η γρήγορι λύση για τον επαγγελματία που απλά θελει να δουλέβει Σ Υ Γ Κ Ε Κ Ρ Ι Μ Ε Ν Ε Σ εφαρμογές οσο το δυνατόν απρόσκοπτα και απροβλημάτιστα.
Όπως και για άλλες εφαρμογές συμφέρει ενα "certified" pc καποιου γνωστού κατασκεβαστή (dell - hp -sony κτλ)
αλλά δεν παύει ένα mac με 4GB ram και ένα με 2GB είναι το ίδιο ακριβώς για το Photoshop το οποίο είναι συγκεκριμένη εφαρμογή - λύση για επαγγελματία, σε αντίθεση με τα windows που η διαφορά είναι υπαρκτή. :hammer:

Άβαταρ μέλους
netrriper
Επικοινωνία:

Mac vs PC

Δημοσίευση από netrriper » 01 Ιούλ 2008 23:41

Σύμφωνοι.
Τo photoshop ομως απο την cs4 μετακομίζει σε windows pc.μονιμα.
ενα mac pc (ppc ή intel) με tiger και οχι leopard κατα τη γνώμη μου - -- - είναι η γρήγορι λύση για τον επαγγελματία που απλά θελει να δουλέβει Σ Υ Γ Κ Ε Κ Ρ Ι Μ Ε Ν Ε Σ εφαρμογές οσο το δυνατόν απρόσκοπτα και απροβλημάτιστα.
Αν και έχω την εντύπωση οτι το παραπάνω ειναι σαφές και κατανοητό ας το συρρικνώσουμε λιγο.
Αυτή τη χρονική στιγμή υπάρχουν προγράμματα μονο για mac και μονο για win/pc
Επείσης υπάρχουν προγράμματα κοινά και για τα δύο/// αλλά που δουλεύουν καλύτερα σε mac και αλλα που δουλέβουν καλύτερα (η το ιδιο καλα) σε ΣΩΣΤΑ χτισμενα pc.
όμως μια και δέν εχουμε όλοι τις γνώσεις να χτιζουμε "ΣΩΣΤΑ" pc οπώτε για να ξεμπερδευουμε γρήγορα και χωρίς πολύ κοπο τα "σκαμε" και τσιμπάμε ενα απο τα επώνυμα για έχουμε το κεφάλιμας υσηχο.
Μια λεπτομέρια τώρα που μπορεί και να κάνει τη διαφορά.. Εχω δεί pc σε λογιστικό γραφειο οπου ο πιτσιρικάς γιος του ιδιοκτητη φορτωνε παιχνίδια/οτι να ναι απο το ιντερνετ + σερφαρε χωρίς antivirus. πάω στοιχημα οτι το pc αυτό η δουλέυει απο συνήθεια ή τρώει ενα format το μήνα. σε ενα mac πιστέβω οτι δε θα υπήρχε κανένα πρόβλημα απο θέμα ιντερνετικής και μή σαβουρας και αν υπήρχε θα αρκουσε ενα απλο πατημα του "delete" και "empty trash".
Και επειδή το κειμενο μεγαλώνει απειλητικα θα κλείσω λέγοντας ενα κλισέ΄Έκαστος στο ειδος του και ο λουμιδη στους καφέδε"
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
paink1ller

Mac vs PC

Δημοσίευση από paink1ller » 02 Ιούλ 2008 01:57

E ναι ρε συ λογικο ειναι με τον MAC να ειναι καλυτερα αφου ο γιος δεν θα καθοταν καθολου ετσι και αλλιως. Τι να κατσει να κανει αμα δεν μπορει να παιξει κανα game.. να μαθει Photoshop ?

Oπως επισης και με τους διαφορους ιους και spyware που υπαρχουν και γονατιζουν τα pc.
Ποιος hacker/cracker/spaster θα κατσει να σπασει το κεφαλι του να βρει τρυπες και πως θα τις εκμεταλευτει στον mac οταν η apple κατεχει γυρω στο 4-4.5% της αμερικανικης αγορας ? Στην ευρωπη τα πραγματα ειναι πολυ χειροτερα.
Αρα δεν υπαρχει λογος να γραφτει Malware γι'αυτα τα μηχανηματα γιατι πολυ απλα δεν θα επιφερει τους αναλογους "καρπους" και οχι γιατι τα MAC ειναι απαραβιαστα κτλ κτλ.

Ειναι ενα plus για τους MAC δεν λεω..

Ενδοξες στιγμες που τα powerpc πατουσαν χαμο τους intel ΤΕΛΟΣ. Η εξελιξη ειχε αλλα σχεδια.
Εφοσον πια τα MAC ειναι PC και ο κοσμος ξυπναει ερχεται και το τελος των MAC. Δλδ καταρεει ο θρυλος που ειχε κτιστει με τα PowerPC.
Επισης οι απαιτησεις αναπτυξης λογισμικου εχουν εκτιναχθει και μια εταιρια δεν μπορει να απασχολει δυο ομαδες προγραμματιστων μια για το 5% της αγορας και μια για το 50-60%.
Η αρχη γινεται με την adobe και θα ακολουθησουν και αλλες εταιριες.
Ασε που στα MAC δεν μπορεις να κανεις και ευκολα αναβαθμιση.

Στα επομενα windows η MS θα "δανειστει" οτι εξυπνο εχει απομεινει στα υπολοιπα λειτουργικα συστηματα που κυκλοφορουν οποτε...

Μονο η φιγουρα θα μεινει στο τελος χεχε. Καλυτερα να παρεις κανα ακριβο κινητο και να το αφηνεις και στο τραπεζακι της καφετεριας. Πιο μουρατος θα εισαι..

Επισης FORMAT ποιος κανει πια? GHOST φιλε μου GHOST FFS.. σε 10λεπτα εχω το pc μου ετοιμοπολεμο οπως το ειχα στησει την 1η μερα και αυτο αν δεν την γλυτωσω με κανα disk και registry defrag/clean.
Ηobby: Shooting photons

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές ερωτήσεις κατασκευής ιστοσελίδων”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες