Mac vs PC

Από που να ξεκινήσω; Που θα βρω; κ.α. γενικές ερωτήσεις για την δημιουργία μιας ιστοσελίδας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Mac vs PC

Δημοσίευση από deninho » 03 Ιούλ 2008 16:05

dead on arrival

elenia

Mac vs PC

Δημοσίευση από elenia » 03 Ιούλ 2008 16:32

deninho έγραψε:Γιατί οι μεν ma users πιστεύουν ότι το να έχουν ένα σύστημα "κλειστό" (που να μην επιδέχεται εξωτερική παρέμβαση) είναι καλύτερο, ενώ οι pc users θεωρούν ότι είναι καλύτερο να έχεις τη δυνατότητα να παραμετροποιήσεις όπως θες το pc σου. Φυσικά, όπως σε όλες τις διαφωνίες, η αλήθεια κρύβεται κάπου ενδιάμεσα.
Μου έδωσες την καλύτερη απάντηση... κατι σαν Παο - Ολυμπιακός;
Οχι εμείς είμαστε καλύτεροι... οχι εμείς...

Άβαταρ μέλους
paink1ller

Mac vs PC

Δημοσίευση από paink1ller » 03 Ιούλ 2008 17:57

gaucho έγραψε: Αναβάθμιση δεν υπάρχει λόγος να κάνεις κάθε χρόνο συνέχεια όπως στα PC. Βγήκε νέα κάρτα γραφικών - >ουαο , βγήκε νέα μνήμη με chip 1000 ->ουάο , βγήκε νέα μητρική που κλάνει - >ουάο. Δεν είναι ανάγκη να αγοράζεις εξαρτήματα κάθε χρόνο.

Παίρνεις ένα υπολογιστη να κάνεις τη δουλειά σου. Σε 5 χρόνια βλέπεις για άλλο MAC
Κοιτα ισως δεν υπαρχει λογος για σενα. Με το ρυθμο που τρεχουν οι εξελιξεις 1ας χρονος πια ειναι το minimum αμα εχεις απαιτητικη δουλεια. Ακομη και για photoshop αμα ασχολησε με ποστερς κτλ.
Δεν ειναι ενας θα ειναι 2 χρονια... Το θεμα ειναι οτι εγω με το pc μπορω εστω σε 2 χρονια να παρω μονο μια μητρικη και ενα CPU και να κρατησω ολα τα υπολοιπα. Ετσι θα εχω πολυ πιο γρηγορο PC με 200-300 euro. Μπορει να κρασαρει(προσωπικα εχω χρονια να δω μπλε οθονη κτλ στο δικο μου) που και που αλλα ο χρονος που θα κερδισω σε επεξεργασια και renders θα ειναι περισσοτερος.
Δεν θα κανω 2 φορες πιο γρηγορα την δουλεια μου απο εναν που εχει MAC σχεδον τζαμπα ενω αυτος θα πρεπει να σταξει αλλα 1500 Ε?

Δεν τιθεται θεμα πολεμου pc-mac για μενα. Απλα λεμε τα υπερ και τα κατα και ο καθενας κρινει και πρατει. Αμα ειχαν powerPC cpu θα επαιρνα και εγω...

Αμα το θες για surfing στο νετ ναι 5 χρονια ανετα.. ισως και παραπανω.

EDIT: Πριν πεντε χρονια ειχα παρει τον athlonXP2600 και τωρα εχω εναν QUAD. Η ιδια σκηνη στο 3DSMAX κανει 6'28'' στον athlon και 34'' στον QUAD.
Αυτη ειναι η εξελιξη σε 5 χρονια ασε που ο quad βγηκε πολυ πριν τον αγορασω και οι τεχνολογικες εξελιξεις τρεχουν πολυ πιο γρηγορα πια. Οποτε στα επομενα 5 χρονια ο θεος και η ψυχη του τι θα κυκλοφορει.

EDIT 2: Eπισης στην αναβαθμιση κραταω και την παλια μου οθονη! χεχε

ΕDIT 3:
elenia έγραψε: Μου έδωσες την καλύτερη απάντηση... κατι σαν Παο - Ολυμπιακός;
Οχι εμείς είμαστε καλύτεροι... οχι εμείς...
oχι δεν ειναι ετσι γιατι καποιος που δεν ειναι ουτε ΠΑΟ ουτε ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ βλεπει ξεκαθαρα οτι ο ολυμπιακος ειναι καλυτερος.
Ενταξει καταλαβαινω οτι εσυ θα κανεις την επιλογη σου ενστικτωδως μιας και δεν εχεις τεχνολογικες γνωσεις. Σιγουρα το MAC φαινεται σαφως καλυτερο στα ματια σου μ'αυτην την σεξυ σιλουετα και την MAC κουλτουρα/legend που εχει δημιουργηθει απο τους designer κτλ η οποια ειναι και δικαιολογημενη αν σκεφτεις ποσο καλυτερα και πιο σταθερα ηταν τα MAC πριν.
Ηobby: Shooting photons

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Mac vs PC

Δημοσίευση από deninho » 03 Ιούλ 2008 19:48

Να το θέσω όπως το βλέπω; Από τη στιγμή που δεν ξέρεις και δε θες να ασχοληθείς με hardware και ρυθμίσεις σε λειτουργικό, πας σε apple pc. Απλά στην Ελλάδα να ξέρεις ότι αν σου κάτσει κάποια στραβή, θα έχεις άσχημα μπλεξίματα με την Rainbow (που είναι ο επίσημος αντιπρόσωπος)

Άβαταρ μέλους
ksarm

Mac vs PC

Δημοσίευση από ksarm » 03 Ιούλ 2008 19:58

Διονύση στην Ελλάδα δεν έχουμε λιανικές πωλήσεις επωνύμων PC (π.χ. Dell, lenovo) και για αυτό δεν πιστεύουμε πως είναι εφικτό pc με σωστά συνδιασμένο hardware, για αυτό μιλάμε για την ανωτερώτητα του hardware της Apple λες και είναι φτιαγμένο από πυρηνικούς επιστήμονες.

Τώρα για το αν μπορείς σήμερα να κάνεις επεξεργασία στο Photoshop εικόνων RAW και επεξεργασία στο Final Cut Pro video Full HD με ένα mac 5ετίας δεν μου ακούγεται και πολύ λογικό.... Αν έχεις mac απλώς για να μπαίνεις στο Internet με τον safari τότε λογικά θα είσαι OK.

Προσωπικά στο όλο θέμα πιστεύω πως πρέπει να διαλέγουμε την πλατφόρμα (pc ή mac ) όπως διαλέγουμε και αυτοκίνητο: πρώτα βλέπουμε τι ανάγκες έχουμε, μετά βρίσκουμε την κατηγορία οχήματος και μετά την μάρκα του, δηλαδή πρώτα αποφασίζουμε τι θέλουμε να κάνουμε (αφού μιλάμε για επαγγελματικό εργαλείο), διαλέγουμε εφαρμογή, και μετά διαλέγουμε pc ή mac ή sun ή ή ή...

elenia

Mac vs PC

Δημοσίευση από elenia » 03 Ιούλ 2008 21:59

Ετσι κι αλλιώς όλα μου τα χρόνια είχα pc, αλλά να πω την αλήθεια πάντα μέσα μου χτυπούσε μια mac καρδιά. Ενα καλό μηχάνημα που σίγουρα ανταποκρινεται στις απαιτήσεις μου. Ενα design που ε...! σαν γυναίκα σε τραβάει. Σταθερότητα όπως ακούω, μια που βαρέθηκα να κάνω debugging, και τέλος πάντων κάτι άλλο που να μην σκέφτομαι τον υπολογιστή. Εχω όρεξη να δω καινούργια πλατφορμα (Leopard), να σερφάρω με κάτι άλλο εκτός απο explorer... σημειωτέον όλα αυτά διότι ΔΕΝ με ενδιαφέρει καθόλου τι καινουργια κάρτα γραφικών βγήκε, τι μητρική, τι πάνω, τι κάτω... είναι αδιάφορο. Είναι τελικά αυτό που είπε ο deninho δεν με ενδιαφέρει καθόλου να η παραμετροποιηση. Αλλά καταλαβαίνω 100% αυτόν που τρελένεται με αυτήν... είναι ενα ειδος μοντελισμού!! ΝΑ πετύχεις το τελειότερο...
Το pc μου δεν θα το πετάξω απλά το ένα θα είνια δίπλα στο άλλο (τι να σκέφτονται άραγε)...Μπήκε ο Καινούργιος και την έχει δει HIGH θα λέει το Pc μου...

Ερωτηση σοβρή τωρα:
Τι μηχανισμό να κάνω για να έχω την ίδια σύνδεση ΟΤΕΝΕΤ χωρίς όμως να βγάζω καλώδιο οταν πηγαίνω απο τον ενα υπολογιστη στον άλλο (για ιντερνετ αναφέρομαι). Ευχομαι να έγινα κατανοητή αλλιώς πείτε το μου να σας το περιγράψω πιο καθαρά...

Άβαταρ μέλους
Alice_Cooper
Επικοινωνία:

Mac vs PC

Δημοσίευση από Alice_Cooper » 04 Ιούλ 2008 01:31

ena hubaki/switchaki kai dio kalodia ethernet ;)

an den thes etc ...
an kapoio apo ta dio mixanimata exei dio kartes eth
dose apo afto sto allo diktio

intelcore2
Επικοινωνία:

Mac vs PC

Δημοσίευση από intelcore2 » 04 Ιούλ 2008 03:44

ksarm έγραψε:Διονύση στην Ελλάδα δεν έχουμε λιανικές πωλήσεις επωνύμων PC (π.χ. Dell, lenovo) και για αυτό δεν πιστεύουμε πως είναι εφικτό pc με σωστά συνδιασμένο hardware, για αυτό μιλάμε για την ανωτερώτητα του hardware της Apple λες και είναι φτιαγμένο από πυρηνικούς επιστήμονες.
E όχι και δεν έχουμε πωλήσεις λιανικής. Και η dell και η HP εδώ και χρόνια κάνει πωλήσεις
λιανικής μέσω των εξουσιοδοτημένων πωλητών της.

Και κάτι ακόμα
μην συγκρίνετε τα απλά pcάκια των 500 ευρώ με το Mac pro των 3000.
H σύγκριση έχει νόημα εάν συγκρίνουμε τα αντίστοιχα workstation της HP,Dell (που πάλι βγαίνουνε φτηνότερα για καλύτερο hardware).

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές ερωτήσεις κατασκευής ιστοσελίδων”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες