Περίεργο πρόβλημα ασύρματή κάρτα.

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 24 Ιουν 2008 22:54

στα 32bit σου δείχνει κανονικά τα 4gb, δεν τα χρησιμοποιεί όμως :wink:

Άβαταρ μέλους
Stathis
Photography Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Stathis » 25 Ιουν 2008 01:33

Τα 64bitα μου εχουν δημιουργησει και εμενα προβλήματα...Μια web cam δε παίζει αν έχω πάνω και τα 4gb μνημης , και δεν αναγνωρίζει τη handycam μου...η οποια δυστυχως δεν υποστηριζεται απο 64bitα Βιστα...μαμω τη sony!

Άβαταρ μέλους
DARK_GENESIS

Δημοσίευση από DARK_GENESIS » 25 Ιουν 2008 04:29

takis1985 έγραψε:
DARK_GENESIS έγραψε:Χμμ. Βασικά ξέρω ότι αν το λειτουργικό είναι σε 64 bit, τότε οι driver πρέπει να είναι και αυτοί σε 64 bit, αλλιώς πρόβλημα.
Επιπλέων στο site που έδωσες με την M/B έχει Link για συμβατότητα των μνημών, απο ότι είδα δεν έχει καμιά εταιρία Geil ή Transcend. Με το update που έκανες σου έλυσε το πρόβλημα αυτό η Μicrosoft (άφησε να δουλέψουν dual το ένα σετ). Δεν ξέρω όμως τι έλυσε. Δηλαδή όλου του συστήματος ή μέρους (άφησε απ'έξω τις pci θύρες;). Αυτό είναι και θέμα chipset.

Edit:
@Connor: Τώρα το είδα το ποστ σου. +1 vote.
Δεν ξέρω εάν καταλάβατε μια λεπτομέρια: Το πρόβλημα παρουσιάζεται όταν έχω 4gb μνήμης ram.
Όταν έχω 1gb ή 2gb ή 3gb δεν υπάρχει πρόβλημα με την κάρτα!!! :lol:
Δεν ήμουν πολύ παραστατικός φαίνεται.
Ας ξεχάσουμε πρώτα το επίμαχο update και την wireless συσκευή. Υπήρχε πρόβλημα συμβατότητας των 4 dimm με την M/B απο την στιγμή που δεν αναγράφονται στο επίσημο site. Μετά το update η Microsoft έλυσε το πρόβλημα (υποστήριξη 2 dual στα windows, αν και οι μνήμες είχαν πρόβλημα συμβατότητας με την M/B). Έβαλες wireless 32-bit, πρόβλημα συμβατότας windows με pci θύρες. Το update σου έλυσε το πρόβλημα μεταξύ windows και ασύμβατες μνήμες, όχι μεταξύ pci, μνήμες και windows. Πρέπει να κάνεις update to chipset της M/B για να υπάρχει συμβατότητα μεταξύ μνήμες και pci.

Έχω κάνει κάτι λάθος στον συλογισμό βρε παιδιά;
Η πειρατεία πράγματι σκοτώνει την μουσική. Όμως η προχειρότητα των στοιχουργών/συνθετών την κατακρεουργεί...

Άβαταρ μέλους
takis1985
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από takis1985 » 25 Ιουν 2008 12:26

DARK_GENESIS έγραψε:
takis1985 έγραψε:
DARK_GENESIS έγραψε:Χμμ. Βασικά ξέρω ότι αν το λειτουργικό είναι σε 64 bit, τότε οι driver πρέπει να είναι και αυτοί σε 64 bit, αλλιώς πρόβλημα.
Επιπλέων στο site που έδωσες με την M/B έχει Link για συμβατότητα των μνημών, απο ότι είδα δεν έχει καμιά εταιρία Geil ή Transcend. Με το update που έκανες σου έλυσε το πρόβλημα αυτό η Μicrosoft (άφησε να δουλέψουν dual το ένα σετ). Δεν ξέρω όμως τι έλυσε. Δηλαδή όλου του συστήματος ή μέρους (άφησε απ'έξω τις pci θύρες;). Αυτό είναι και θέμα chipset.

Edit:
@Connor: Τώρα το είδα το ποστ σου. +1 vote.
Δεν ξέρω εάν καταλάβατε μια λεπτομέρια: Το πρόβλημα παρουσιάζεται όταν έχω 4gb μνήμης ram.
Όταν έχω 1gb ή 2gb ή 3gb δεν υπάρχει πρόβλημα με την κάρτα!!! :lol:
Δεν ήμουν πολύ παραστατικός φαίνεται.
Ας ξεχάσουμε πρώτα το επίμαχο update και την wireless συσκευή. Υπήρχε πρόβλημα συμβατότητας των 4 dimm με την M/B απο την στιγμή που δεν αναγράφονται στο επίσημο site. Μετά το update η Microsoft έλυσε το πρόβλημα (υποστήριξη 2 dual στα windows, αν και οι μνήμες είχαν πρόβλημα συμβατότητας με την M/B). Έβαλες wireless 32-bit, πρόβλημα συμβατότας windows με pci θύρες. Το update σου έλυσε το πρόβλημα μεταξύ windows και ασύμβατες μνήμες, όχι μεταξύ pci, μνήμες και windows. Πρέπει να κάνεις update to chipset της M/B για να υπάρχει συμβατότητα μεταξύ μνήμες και pci.

Έχω κάνει κάτι λάθος στον συλογισμό βρε παιδιά;
Μπορείτε να με βοηθήσετε σχετικά με το bios update;
Είχα κάνει πέρυσι σε μια παλιά μητρική και ήταν όλα οκ.

http://www.plaisio.gr/product.aspx?cata ... ct=1076841

Άβαταρ μέλους
takis1985
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από takis1985 » 25 Ιουν 2008 12:27

deninho έγραψε:στα 32bit σου δείχνει κανονικά τα 4gb, δεν τα χρησιμοποιεί όμως :wink:
Πώς είσαι σίγουρος γ' αυτό και γιατί συμβαίνει;

id12586
στις καρδιές μας
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από id12586 » 25 Ιουν 2008 12:28

Έχει να κάνει με την αρχιτεκτονική των 32bit OS.

Είναι ένας απο τους πολύ σημαντικούς λόγους για να πάει κάποιος σε 64. Δεν είναι απλώς αριθμοί.
Διάβασε λίγο: http://en.wikipedia.org/wiki/64-bit

Δεν είναι μια νέα εκδοση των Παραθυρ' σβιστα. Αν δεν τα χρειάζεσαι βάλε τα 32
Chris at your Services
ΕικόναSacame de Aqui

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες