ερωτησεις ενος αρχαριου...mysql...

Γενικές συζητήσεις για SQL και SQL Servers (RDBMS)

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
cristusflo
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cristusflo » 25 Ιουν 2008 11:42

EDIT : το εγραψα σε λαθος forum...ενας mod ας κανει τον κοπο να το μεταφερει!! thnx

Καλημερα,

λοιπον καπου τα εχω μπλεξει πολυ ασχημα με την mysql...ουσιαστικα το πως κανεις ερωτηματα και γενικως τις εντολες σε πολυ beginner σταδιο τις γνωριζω...δλδ create table foo , insert κτλ κτλ ειναι σε καλο σημειο για αρχαριο!!

Το προβλημα ειναι αλλο...πχ το phpMyAdmin ειναι ενα εργαλειο για να φτιαξουμε τις βασεις που θελουμε να κανουμε τις ερωτησεις μας κτλ...οκ κατανοητο αυτο...αν θελω ομως να κανω συνδεση με java μετα απο οσο κτλβα χρειαζομαι τον Tomcat για καποιον λογο που μαλλον ειναι για να προχωρησω την υποτιθεμενη εφαρμογη και να χρησιμοποιησω servlets...συνεπως δε μου χρειαζεται σε αυτο το σταδιο ο Τοmcat ...

οκ επειδη αρχισα να τα μπλεκω πολυ τα πραγματα ( τοσο μεσα στο μυαλο μου οσο και απο τις ερωτησεις που γραφω ας προσπαθησω να κανω μερικες χαζες ερωτησεις μπας και ξεμπλεξω )

1) Για να κανω create μια βαση αυτο που χρειαζομαι ειναι το εργαλειο phpMyAdmin?...αυτο δεν λειτουργει σαν server οποτε αν μετα χρειαστει να "παιξω" παραπανω με την βαση και επειδη θελω να "χωσω" και java στο "παιχνιδι" τοτε θα στραφω σε tomcat κτλ...??\

2) Αν καποιος σου ζητησει μια βαση πχ το κλασικο παραδειγμα με τον τηλεφωνικο καταλογο που εστω την εχεις δημιουργησει εσυ τοτε αυτο που κανεις ειναι export την βαση και την στελνεις σαν ενα *.sql αρχειο?? :-? :-?

ΥΓ : ειμαι βεβαιος πως καποια ακουγονται κινεζικα και ακαταλαβιστικα αλλα προσπαθησα να ειμαι απλος στις ερωτησεις μου... :oops: :oops:

ΥΓ2 : ευχαριστω πολυ οποιον μπει στον κοπο ( με τετοια ζεστη!! ) να μουεξηγησει αυτα τα 2-3 πολυ απλα κατα τα αλλα πραγματα :)

Άβαταρ μέλους
Kainourios
Ruby Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Kainourios » 25 Ιουν 2008 12:12

Για να συνδέσεις μια java εφαρμογή με μια MySql βάση, η java χρησιμοποιεί μια βιβλιοθήκη, την JDBC. χρειάζεσαι ένα jaraki το connector/j το οποίο στο δίνει στο site της. Έχει και αναλυτικές οδηγίες κάπου για το πως το χρησιμοποιείς, ψάξε στο google για να το βρεις. Έπειτα θα μπορείς να συνδέσεις μια βάση δεδομένων μέσα από μια java εφαρμογή και να στέλνεις queries στη βάση.

Το phpmyadmin είναι απλά ένα εργαλείο για εύκολη διαχείριση των βάσεων δεδομένων σου και είναι έτσι κάπως πιο user friendly. Μπορείς να χρησιμοποιείς πολλούς τρόπους για να φτιάξεις βάσεις δεδομένων, tables κτλ. με queries. Απλά με το phpmyadmin η διαδικασία είναι κάπως αυτοματοποιημένη και δε καταλαβαίνεις ότι το κάνει απλά με το πάτημα μερικών κουμπιών όλο αυτό.

Τώρα για το 2ο που ζητάς, ναι μάλλον αυτό εννοεί αλλά δε τον ρωτάς κιόλας για να είσαι σίγουρος;

Άβαταρ μέλους
cristusflo
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cristusflo » 25 Ιουν 2008 13:37

Kainourios έγραψε:
Το phpmyadmin είναι απλά ένα εργαλείο για εύκολη διαχείριση των βάσεων δεδομένων σου και είναι έτσι κάπως πιο user friendly. Μπορείς να χρησιμοποιείς πολλούς τρόπους για να φτιάξεις βάσεις δεδομένων, tables κτλ. με queries. Απλά με το phpmyadmin η διαδικασία είναι κάπως αυτοματοποιημένη και δε καταλαβαίνεις ότι το κάνει απλά με το πάτημα μερικών κουμπιών όλο αυτό.
οκ...αντι για το phpmyadmin ( το οποιο δε μπορω να το εγκαταστησω...[grrr] ) μποπω να χρησιμοποιησω, για παραδειγμα, το wamp5 ?

Kainourios έγραψε: Τώρα για το 2ο που ζητάς, ναι μάλλον αυτό εννοεί αλλά δε τον ρωτάς κιόλας για να είσαι σίγουρος;
ποιον να ρωτησω?!...για μενα το κανω...η ερωτηση ειναι υποθετικη...εστω εργαζομαι στην Χ φοερη και τρομερη εταιρεια και μοου ζητανε να τους φτιαξω μια βαση δεδομενων...και εστω( λεμε εεεεεεστω ) την φτιαχνω την βαση...πως την παραδιδω?? :-? :-?
-"Γεια σας, τελειωσα την βαση...να σας την τυλιξω για το σπιτι ή θα ερθετε να την παρετε?" :kaloe: :kaloe: :lol: :lol:

thnx για την απαντηση!! :)

Άβαταρ μέλους
Kainourios
Ruby Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Kainourios » 25 Ιουν 2008 13:49

Το wamp (νομίζω λέγεται πλέον wampserver) σου εγκαθιστά apache, php και mysql αν δε κάνω λάθος (και μαζί και το phpmyadmin). Εσύ αφού θες να ασχοληθείς με java, θεωρητικά χρειάζεσαι μόνο την mysql. Εντάξει μπορείς να το κάνεις κι έτσι, δηλαδή να εγκαταστήσεις το wampserver, υπάρχουν πάντως πολλά εργαλεία για να διαχειρίζεσαι τις βάσεις σου σαν το phpmyadmin, αν όμως εσύ ξέρεις το phpmyadmin χρησιμοποίησε αυτό.

2) Όταν κάνεις export-backup μια βάση, δημιουργεί τις sql εντολές έτσι ώστε όταν τα τρέξεις θα σου δημιουργήσουν τα tables, τις εγγραφές κτλ. οπότε αυτό είναι το αρχείο που δίνεις.

Άβαταρ μέλους
cristusflo
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cristusflo » 25 Ιουν 2008 14:04

Kainourios έγραψε:Το wamp (νομίζω λέγεται πλέον wampserver) σου εγκαθιστά apache, php και mysql αν δε κάνω λάθος (και μαζί και το phpmyadmin). Εσύ αφού θες να ασχοληθείς με java, θεωρητικά χρειάζεσαι μόνο την mysql. Εντάξει μπορείς να το κάνεις κι έτσι, δηλαδή να εγκαταστήσεις το wampserver, υπάρχουν πάντως πολλά εργαλεία για να διαχειρίζεσαι τις βάσεις σου σαν το phpmyadmin, αν όμως εσύ ξέρεις το phpmyadmin χρησιμοποίησε αυτό.
μετα ομως θα χρειαστω ( σε καποια φαση στο μελλον ) τον Tomcat οποτε θα χω προβλημα με τον Αpache που θα ειναι εγκατεστημενος...
Kainourios έγραψε: 2) Όταν κάνεις export-backup μια βάση, δημιουργεί τις sql εντολές έτσι ώστε όταν τα τρέξεις θα σου δημιουργήσουν τα tables, τις εγγραφές κτλ. οπότε αυτό είναι το αρχείο που δίνεις.
οποτε η απαντηση ειναι export...thnx a lot!! :)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Βάσεις Δεδομένων και SQL - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες