Host και savoir faire (κρινετε συμπεριφορα Host)

ζητάτε υπηρεσίες σχετικά με την κατασκευή σελίδων; (design, web hosting, graphics, web programming).

Συντονιστής: Super-Moderators

Κλειδωμένο
Error_1054

Δημοσίευση από Error_1054 » 26 Ιουν 2008 11:56

Το κυριως θέμε μου ειναι συμπεριφορα του host μου!!

Εδω και 20 μερες ενα site που λειτουργω (μονος πια μια και ο επαγγεματιας με χαιρετησε όπως ο κοργιαλας "γεια σου γεια σου τι και αν ..................") επεφτε πολυ συχνα.

Πεφτει μια μου λεει μια μπαρουφα ο χοστ (επεσε ο σερβερ μου ειπαν την στιγμη που εγω ΕΠΑΙΡΝΑ back up) συν οτι τα στατιστικα σταματανε να φορτωνονται!! βφαζουμε το webalizer και βαζουμε κατι αλλο και ΧΑΝΟΝΤΑΙ στατιστικα ενος χρονου! Το σαιτ παραμενει ασταθες (δλδ κατα καιρους χανοταν η σελίδα δεν φορτωνε αλλα γινονταν ping η ip) μεχρι μια μερα, που πεφτει στις 2 το μεσημερι παιρνω τηλ "δωστε τηλ και θα σας παρουμε" μετα απο 3 ωρες φτιαχτηκε. (Πιο νοημα εχει το 24/7 support αν αυτος που απανταει στο τηλ ειναι ασχετος και πιθανοτατα σηλωνει το τηλ απο το σπίτι???) .
τεσπα ενα καλοκαιρινο Σαβιατιατικο πρωινο μπαινω στο site (oscommerce) και ειχε διαλυθει το συμπαν! Αλλα πάταγες αλλα βγαινανε. Περνω τηλ και ξυπναω μια κυρια στο σπίτι της και καπακι στελω μειλ να μου στειλουν τα στοιχεια για να κάνω μεταφορα (ειχα ειδει αγορασει καποιο αλλο hosting space)!!
Αφου μεταφερθηκα ζητω το λογικο. Φερε πισω τα υπόλοιπα χρηματα απο 6 μηνες hosting!!

Η απντηση ηταν "ΟΧΙ ΓΙΑΤΙ ΕΣΥ ΔΙΑΛΕΞΕΣ ΝΑ ΦΥΓΕΙΣ"!!!!!!!!!!!!!!!!
Αφου ρε φιλε κατι εκανες και δεν παιζει το site (τα αρχεια offline παιζουν μια χαρα) φταιω ΕΓΩ που εφυγα???? ναι μεν δικαιωμα σου να κανεις αναβαθμιση αλλα αφου το ΔΙΚΟ ΜΟΥ site δεν παιζει τι να κάτσω να κάνω??? Εχω δικιο που σκεφτομαι ετσι?? Εδω διαβασα οτι καποια εταιρεια που ειχε προβληματα υπόσχεται δωρεαν φιλοξενια εμεις που ΑΝΑΓΚΑΣΤΗΚΑΜΕ να φυγουμε θα πληρωσουμε από πάνω???? Οχι μονο επρεπε να μου δωσουν τα χρηματα μου πισω (εννοω για το υπολοιπο εξαμηνο) αλλα ισως και με αποζημιωσουν για την ταλαιπωρια?

και ερωτω αν ο χοστ που ειμαι ΤΩΡΑ κανει αναβαθμιση οποτε γουσταρει και τα αρχεια μου δεν ειναι συμβατα με την νεα εκδοση θα πρεπει να ΞΑΝΑΦΥΓΩ ξαναχανοντας τα χρηματα??

ΥΓ Επίσης πειτε μου αν ειναι τίμιο ενω εχεις αρχεια βια 30MB να σε βάζει ο χοστ να πληρωσεις φιλοξενια για 250ΜΒ ενω υπαρχει αντιστοιχο πακετο (με Sql δλδ) για 150ΜΒ με τα μισά λεφτα!!!

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Δημοσίευση από Figaro » 26 Ιουν 2008 12:13

Error_1054 έγραψε:
και ερωτω αν ο χοστ που ειμαι ΤΩΡΑ κανει αναβαθμιση οποτε γουσταρει και τα αρχεια μου δεν ειναι συμβατα με την νεα εκδοση θα πρεπει να ΞΑΝΑΦΥΓΩ ξαναχανοντας τα χρηματα??
H doulia tou host sou einai na frontizei na exei to server pou se filoksenei up to date kai secure (oso einai dinaton).
An kanei kana sovaro update prepei na se enimerwsei mono gia na kaneis kai esi update sta scripts sou wste na einai simbata me to server.
Doulia sou einai na kaneis update sta scripts sou wste na einai simbata me to host sou (ipothetontas oti o hoster xrisimopiei tis teleftees ekdoseis).

Prosopika tha protimousa enan host pou kanei ola ta updates kai tha prospathousa na kratousa kai ta dika mou scripts up to date.

Provlima sovaro tha eixes an pigenes se hoster pou den kanei kanena update gia 1-2 xronia.

Sxetika me to palio hoster apo opou efiges.. pistevw pws tha eprepe na sou dwsei pisw ta xrimata gia 6 mines pou menoun (- eksoda refund).

An thes pes mou me PM pia einai i etairia hosting.

Άβαταρ μέλους
cherouvim
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cherouvim » 26 Ιουν 2008 12:17

Error_1054 έγραψε:... αν ο χοστ που ειμαι ΤΩΡΑ κανει αναβαθμιση οποτε γουσταρει και τα αρχεια μου δεν ειναι συμβατα με την νεα εκδοση θα...
Το σχόλιο μου είναι σχεδόν offtopic και προφανώς δε θα σε βοηθήσει:

Αυτά είναι τα προβλήματα που επωμίζεται αυτός που επιλέγει να παίξει με PHP.
php = no backwards compatibility support
Στα Ελληνικά, "δεν μας καίει αν σπάσουν 8 εκατομμύρια online webapps" στο επόμενο minor release.

Error_1054

Δημοσίευση από Error_1054 » 26 Ιουν 2008 12:34

cherouvim έγραψε:
Error_1054 έγραψε:... αν ο χοστ που ειμαι ΤΩΡΑ κανει αναβαθμιση οποτε γουσταρει και τα αρχεια μου δεν ειναι συμβατα με την νεα εκδοση θα...
Το σχόλιο μου είναι σχεδόν offtopic και προφανώς δε θα σε βοηθήσει:

Αυτά είναι τα προβλήματα που επωμίζεται αυτός που επιλέγει να παίξει με PHP.
php = no backwards compatibility support
Στα Ελληνικά, "δεν μας καίει αν σπάσουν 8 εκατομμύρια online webapps" στο επόμενο minor release.
Στην Ελλαδα ειμαστε καθε προγραμματιστης και δικια του γλώσσα!!
Ισως κατι εκτομυρία ανθρωποι που την χρησιμοποιουν να κανουν λάθος!!
Παντως γνωρίζοντας το προβλημα οι χοστ μπορυν

1) να μην δεχονται σαιτ με php και

2) να δινουν μια προειδοποιηση, ενα χρονικο περιθώριο, να βρεις μια λύση και οχι μια Παρασκευη βραδυ κανω update και οποιος δουλευει δουλεψε, οι αλλοι ας κόψουν το λαιμο τους!!

ΥΓ Την εταιρεια δεν την λέω και δεν ειναι τα 20-30-100€ ειναι καλη συννενοηση-συνεργασια!!
οκ φίλε δεν παιζει το σαιτ ωρα καλη στην πρυμνη σου και αερας στα πανια σου παρε πίσω και τα υπόλοιπα χρήματα και αντε στο καλό!!

Άβαταρ μέλους
cherouvim
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cherouvim » 26 Ιουν 2008 12:39

Δεν κάνει κανείς λάθος. Το οικοσύστημα της PHP είναι μια χαρά.

Απλά δεν προβλέπεται ποτέ το backwards compatibility από τους κατασκευαστές της γλώσσας.

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 26 Ιουν 2008 13:11

Δεν μας δίνεις περισσότερες πληροφορίες όμως. Για παράδειγμα τι update έκανε ο webhost σου και σταμάτησε να λειτουργεί το site σου;

Έχω την εντύπωση ότι αναβάθμισε από PHP 4 σε PHP 5. H ανάπτυξη της PHP 4 σταμάτησε τον Ιανουάριο και patches θα παρέχουν μέχρι και 8/8/2008. Χωρίς patches σημαίνει ότι πλέον το site σου δεν θα είναι ασφαλές και για αυτό πλέον οι webhosts σταματούν να υποστηρίζουν την PHP 4.

Αυτή τη στιγμή σχεδόν οι περισσότερες εφαρμογές δουλεύουν άριστα με την PHP 5 και για αυτό το λόγο πρέπει είτε να αναβαθμίσεις την εφαρμογή σου στην τελευταία έκδοση, είτε να βρεις κάποιο webhost που να έχει κάποιο server που να τρέχει PHP 4 και να μην σκοπεύει να αναβαθμίσει αλλά να είναι εις γνώση σου ότι οποιαδήποτε στιγμή μπορεί κάποιος να δημιουργήσει πρόβλημα λόγο των κενών ασφαλείας της PHP 4.

Οι περισσότεροι webhosts, αν και δεν είναι υποχρεωμένοι, όταν κάνουν αλλαγές που μπορεί να επηρεάσουν τα sites των πελατών τους, τους βοηθάνε στο να λύσουν κάποια προβλήματα, συνήθως αυτό γίνεται με αναβάθμιση του script που τρέχει ο πελάτης ή έστω δίνουν κάποια καθοδήγηση.

Σχετικά με την αποζημίωση, πιστεύω ότι έπρεπε να σε αποζημιώσει για τους μήνες που δεν χρησιμοποίησες τις υπηρεσίες του ακόμα και εάν μέσα στους Όρους Χρήσης του λέει ότι δεν είναι υποχρεωμένος.

Error_1054

Δημοσίευση από Error_1054 » 26 Ιουν 2008 14:16

Πως να δωσω πληροφορίες αφου δεν μου ειπε κατι ο host!!
Πιθανολογω οτι αναβαθμισε την php σε 5 ελα όμως που εχω ενα template που παιζει μεχρι 4 οποτε δεν εχω και πολλα περιθωρια!!
Για να σας πω και τον πόνο μου απο τοτε που με χαιρετησε ο δημιουργος του site εκαν ενα δευτερο για να μαθω να συντηρω το πρωτο!! Εκει δοκιμασα τα αρχεια ειδα οτι δουλευαν και ετσι αγορασα χώρο!!

Αλλα παει στο καλο ενας ειμαι εγω!! Αν ειχα 10 πελατες και μεσα σε ΜΙΑ μερα επρεπε να διορθωσω 10 site τι θα εκανα?? Δεν θα πηγαινα αλλου ωστε να εχω εστω 2 μηνες να διορθωσω τα σκριπτ???

Δλδ ολοι οι χοστ αυτο κανουνε? Ξαφνικη αναβαθμιση?? ουτε ενα μειλ 5 μερες πριν!!

και καλα την εκανες δεν λές "μαγκες καναμε αναβαθμιση-για κοιταχτε τι προβληματα εχετε αν εχετε!!"

Δλδ πρεπει 1) να μου κοψει εμενα να μπω στο σαιτ και 2) να καταλαβω οτι εγινε καποια αναβαθμιση και δεν εκανα εγω κατι!!

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 26 Ιουν 2008 14:48

Δεν μπορώ να μιλήσω για άλλους webhosts διότι δεν γνωρίζω τι ακριβώς κάνουν σε τέτοιες περιπτώσεις.

Εμείς για τόσο σημαντικές αλλαγές ενημερώνουμε τουλάχιστον 6 μήνες πριν. Για ένα διάστημα τρέχουμε και PHP 4 και PHP 5 ώστε ο καθένας να μπορεί να δοκιμάσει εάν δουλεύουν σωστά οι ιστοσελίδες τους με την έκδοση 5, στη συνέχεια αφού οι περισσότεροι έχουν επικοινωνήσει μαζί μας και τους έχουμε βοηθήσει στο να επιλύσουν τα όποια προβλήματα τρέχουμε ως default την έκδοση 5 για να δούμε εάν όλα είναι εντάξει.

Αυτά τα πράγματα πάντως δεν γίνονται την τελευταία στιγμή ούτε 1 μήνα πριν σταματήσει η υποστήριξη της PHP 4. Αυτά έπρεπε να αρχίσουν να γίνονται σταδιακά 5-6 μήνες πριν.

Αυτό που καταλαβαίνω ότι σε προβλημάτισε είναι το ότι δεν υπήρχε καθόλου ενημέρωση για τις αλλαγές οι οποίες έγιναν από τη μια στιγμή στην άλλη και δεν είχες χρόνο να κάνεις με τη σειρά σου την εφαρμογή σου συμβατή με την PHP 5. Για αυτό το λόγο θα πρέπει να ρωτήσεις τον νέο σου webhost πια είναι η πολιτική του σε τέτοιες αναβαθμίσεις για να μην έχεις ξανά τέτοιες δυσάρεστες εκπλήξεις.

Άβαταρ μέλους
billt

Δημοσίευση από billt » 26 Ιουν 2008 16:48

Να σε ρωτησω κάτι απλό ...

Έχεις e-shop και δεν έχεις κάποια σύμβαση υποστήριξης με τον προγραμματιστή που στο έκανε???

Λες ότι έφυγε αυτός που στο έφτιαξε ..... είχες σύμβαση μαζί του και την αθέτησε???????
Αν δεν είχες σύμβαση συντήρησης γιατί να μην φύγει ????

Και τέλος, όταν έχεις e-shop δεν κάνεις οικονομία στο hosting και βρίσκεις κάτι καλό και ... ακριβό

Error_1054

Δημοσίευση από Error_1054 » 26 Ιουν 2008 18:11

Με φοβο οτι η κουβεντα θα πάει αλλου δεν απαντω (βασικα δεν ξερω να σβησω την απάντηση)

παντως μακαρι να μπορουσα και εγω στην δουλεια να ακολουθήσω αυτο το συτημα "το πηρες το εφαγες" ή "πληρωσες προκαταβολικα σιγα μην πάρεις πισω φραγκο" μαλλον θα αλλαξω δουλεια να πουλαω sites - hosting - graphic design ολα υτα μαζι να κανω ενα τουρλουμπουκι και αν πεσει κανα site τι με νοιαζει εγω τα χρηματα θα τα εχω παρει (το πολυ πολυ να αρχισω την ορολογια no backward compatibility-patch-asp-vprs-civic-vtec να μπερδεψω τον πελατακο)!!!

Και θα φαω τα χρηματα σε :pint: στην υγεια του μ που λέει και το τραγουδι του
Αλεξη Κοτου (video youtube)

ΥΓ Ετσι μου ειχε πει καποιος οτι αν εκανα παραμετροποιηση θα εχανα την compatibility με νεεσ εκδοσεις δεν θυμαμαι ποιανου προγραμματος!! :hammer: :hammer:

ΥΓ2 Δεν απαντησα!! Ειπα κατι ασχετο!!!

Άβαταρ μέλους
cherouvim
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cherouvim » 26 Ιουν 2008 19:50

Η πίκρα σου από στο συμβάν σε έχει θολώσει.

Αν ήθελες απλά να ακούσεις θάψιμο για το σαβουάρ βίβρε του host σου για να νιώσεις καλύτερα, έπρεπε να μας το πεις από την αρχή.

Άβαταρ μέλους
billt

Δημοσίευση από billt » 26 Ιουν 2008 20:40

Φίλε μου δεν σου μίλησα από κακία, αλλά όσοι ασχολούμαστε χρόνια με το web επαγγελματικά βλέπουμε καθημερινά περιπτώσεις σαν τη δική σου. Επιχειρηματίες που κάνουν τα πρώτα τους βήματα στο e-commerce, αλλά προσεγγίζουν λάθος το θέμα.

Αν θέλεις να πετύχεις στο e-commerce χρειάζεσαι μια εταιρία που έχει χρόνια στην αγορά και συστάσεις. Αυτή θα σου πει για το καλύτερο πρόγραμμα για το e-shop και εκείνη θα επιλέξει μαζί σου την κατάλληλη φιλοξενία. Επίσης έχοντας σύμβαση συντήρησης θα σου ενημερώσουν το site και δεν θα ασχολήσε με τίποτα εσύ.

Σκοπός είναι εσύ να κάνεις τη δουλειά σου και με τα υπόλοιπα να ασχολούνται αυτοί που ξέρουν με το κατάλληλο κόστος. Εshop εχεις σε τελικη ανάλυση.

Αν εσύ επέλεξες να ασχοληθείς με όλα μόνος σου να αναλάβεις και το βάρος των επιλογών σου. Έκανες λάθος επιλογή παρόχου φιλοξενίας. Κακοί επαγγελματίες υπάρχουν παντού και σε όλους τους κλάδους.

Error_1054

Δημοσίευση από Error_1054 » 26 Ιουν 2008 21:14

cherouvim έγραψε:Η πίκρα σου από στο συμβάν σε έχει θολώσει.

Αν ήθελες απλά να ακούσεις θάψιμο για το σαβουάρ βίβρε του host σου για να νιώσεις καλύτερα, έπρεπε να μας το πεις από την αρχή.
οπως ειπα το ποσο ειναι μικρο! Με λυπει η αντιμετωπιση του στυλ "ειχες συμβαση υποστηριξης??"

Οχι με κανενα συνεργατη που ειχα ποτε δεν υπογραφω συμβασεις και συμβολαια!! και χοστινγκ που πληρωνω ΟΥΔΕΜΙΑ συμβαση υπέγραψα!! Οταν λες κατι το λες, αυτο σε κανει επαγγελματια και οχι αεριτζη.

ΦΥΣΙΚΑ και εχω δικιο με τον χοστ μου δεν το συζηταω καν!! και προβλημα να μην ειχα (που ειχα και μεγαλο) θα εφευγα σε 3-4 μηνες (για προσωπικους λόγους θα εφευγα οχι για τα λεφτα γιατι αν με εξυπηρετει και μου "ξηγιεται" καποιος ας δινω και τα 2πλασια) θα ζηταγα λεφτα πίσω!!! Αγορασα μια 12μηνη υπηρεσια και φευγω μετα απο 8 μηνες δικαιουμαι λεφτα πίσω (ας γραφει οτι θελει αυτος στους όρους χρήσης)! Ενα τιμολογιο μου εστειλε ουτε συμβολαια υπογραψαμε ουτε τίποτα!! Τι αγορασα, σπιτι?? και αν δεν ηταν φραγκοφονιας θα μου τα εδινε δεν θα καθοταν να ξεφτιλιστει για 30-40€ και αν δεν λέω ποιος ειναι ειναι επειδη σεβομαι ΕΜΕΝΑ οχι αυτον!!

Αυτο που ηλπιζα ειναι καποιος να ξυπνησει και να πει "με αυτες τις λαλακιες που κανουν καποιοι θα πιανουμε τον πελατη με το τουφεκι, θα κανουν ολοι χοστινγκ εξω"

Απλα φοβαμαι οτι η φιλοσοφια καποιων ειναι να τα αρπάξετε εκμεταλευομενοι οτι στο αντικειμενο σας ακομα και επαγγελματιες ειναι λιγο "ασχετοι"!!

Οπως εχει πει και καποιος (Ο Τσωρτσιλ??)

Μπορει να κοροιδευεις καποιους για παντα
Μπορει να κοροιδευεις ολους για λίγο καιρο
Δεν μπορεις να κοροιδευεις όλους για πάντα!!
(καπως ετσι)

Αυτο που θελω να πω οτι οτι τα πελατακια θα ξυπνησουν!!!!

ΥΓ Προς τον φιλο που ΥΠΕΡΑΣΠΙΖΕΣΑΙ τον αλλον που δεν παρεχει υποστηριξη να ξερει οτι πηρα 3 προσφορες διαλεξα αυτον που διαλεξα γιατι οι αλλοι ζηταγανε 15€-30€ (δεν θυμαμαι ακριβως) το μηνα!! Βλεπεις που στο τελος θα επιζησουν οι "κακοι" και οχι οι "καλοι" επαγγελματίες!!!!!!!!!!!!!!!

Άβαταρ μέλους
cherouvim
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cherouvim » 26 Ιουν 2008 21:17

Error_1054 έγραψε:ΦΥΣΙΚΑ και εχω δικιο με τον χοστ μου δεν το συζηταω καν!!
Εδώ μέσα είναι χώρος συζήτησης όμως.
Error_1054 έγραψε:Αυτο που ηλπιζα ειναι καποιος να ξυπνησει και να πει "με αυτες τις λαλακιες που κανουν καποιοι θα πιανουμε τον πελατη με το τουφεκι, θα κανουν ολοι χοστινγκ εξω"
με αυτες τις λαλακιες που κανουν καποιοι θα πιανουμε τον πελατη με το τουφεκι, θα κανουν ολοι χοστινγκ εξω

Error_1054

Δημοσίευση από Error_1054 » 26 Ιουν 2008 21:22

cherouvim έγραψε:
Error_1054 έγραψε:ΦΥΣΙΚΑ και εχω δικιο με τον χοστ μου δεν το συζηταω καν!!
Εδώ μέσα είναι χώρος συζήτησης όμως.
Error_1054 έγραψε:Αυτο που ηλπιζα ειναι καποιος να ξυπνησει και να πει "με αυτες τις λαλακιες που κανουν καποιοι θα πιανουμε τον πελατη με το τουφεκι, θα κανουν ολοι χοστινγκ εξω"
με αυτες τις λαλακιες που κανουν καποιοι θα πιανουμε τον πελατη με το τουφεκι, θα κανουν ολοι χοστινγκ εξω
Αν θες να με ειρωνευτεις καντο με χιουμορ ανθρωπου ανω των 10 ετων!!!

Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Αναζήτηση Υπηρεσιών διαδικτύου”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης