Host και savoir faire (κρινετε συμπεριφορα Host)

ζητάτε υπηρεσίες σχετικά με την κατασκευή σελίδων; (design, web hosting, graphics, web programming).

Συντονιστής: Super-Moderators

Κλειδωμένο
Άβαταρ μέλους
Marinos Stergiou

Δημοσίευση από Marinos Stergiou » 02 Ιούλ 2008 02:16

cdhyper έγραψε:Δεν παίρνω μόνο 800-2.000 ευρώ. Αυτό είναι το κοστολόγιο για μέσες εργασίες. Έχω πάρει και 10.000 και 15.000 ευρώ και πάλι χρησιμοποιώντας τον πυρήνα του oscommerce αλλά με τέτοια επέκταση ώστε να δημιουργήσω εν τέλει δική μου διανομή. Αλλά φαντάζομαι εσύ τα παίζεις στα δάχτυλα αυτά.
Από παλαιότερα όπως θα θυμάσαι άλλωστε.
Τώρα αν εσύ κάνεις όλα αυτά που λές με αυτόν τον πυρήνα δεν έχει παρά να στα χώσει εσένα ο Βαρδίκος κι όχι εμένα για τα 1500
cdhyper έγραψε: Αφού λοιπόν ξέρεις περισσότερα πράγματα από εμένα στο web design και περισσότερα από τον Βαρδίκο στο hosting, καιρός να περάσεις και από το 3d section που απορώ πώς το άφησες ανεκμετάλλευτο.
Περί Design μιλάμε.... ή απλά έβλεπες άλλο έργο και ξαφνικά ξύπνησες εδώ μέσα ;
Μπορεί να αξιοποίησα κάποια άλλα που έδιναν περισσότερα
Αυτό εσένα τώρα είναι το πρόβλημά σου ;
cdhyper έγραψε: Όσο πιο πολύ μιλάς τόσο περισσότερο εκτίθεσαι.
Εγώ εκτίθομαι - επιλογή μου
Εσύ τι πετάγεσαι σαν τον κούγια. Σε όρισα δικηγόρο μου ;
Ή είδες "παράθυρο" και είπες να βγείς κι εσύ λίγο στον αέρα ;
cdhyper έγραψε: Έχεις γεμίσει το forum του cordis σαβούρα για να αποδείξεις ότι υπάρχεις και εσύ σε αυτόν τον κόσμο.
Λές να έχω ανάγκη το forum για να αποδείξω ότι υπάρχω κι εγώ ;
Λές να μην φαίνεται από αλλού ;
Σαβούρα λές εσύ την βοήθεια σε μέλη ;
Εχεις άποψη το παραδεχομαι αλλά δεν την ασπάζομαι
cdhyper έγραψε: Νόμιζα ότι ήσουν μικρότερος από εμένα αλλά όταν είδα στο προφίλ σου ότι είσαι 40 επαληθεύτηκα ότι μερικές συμπεριφορές δεν έχουν όριο ηλικίας. Θα σε πιάσει ο upload timer τώρα, ώρα για ύπνο.
Και το αντίστροφο, δηλαδή το νεαρό της ηλικίας δεν εκφράζεται πάντα μέσα από την ανωριμότητα.
Δεν ξαναγυρνάς στο photoshop ... περί hosting μιλάμε.
Οχι τίποτε άλλο απλά να μην σου πέσει βαρύ το downtime.

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 02 Ιούλ 2008 02:23

Εκτίθουσαι όσο θες. Μισό κρίμα δικό σου και μισό του απλόουντ τάιμερ.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 02 Ιούλ 2008 02:29

Μπορώ να πάρω εγώ τον τίτλο του μοντελοπνίχτη Plz?

Άβαταρ μέλους
Marinos Stergiou

Δημοσίευση από Marinos Stergiou » 02 Ιούλ 2008 02:32

Cdhyper
Στο ξαναλέω :
Περί downtime μιλάμε και φυσικά
περί Upload (βλέπε τι έγραψα πρίν) ή uptime είναι η κουβέντα
Δεν έχει καμία σχέση με τα 800 ή τα 2000 ή τα 15000 Euro τα δικά σου.

Ευτυχώς που το έγραψες όμως να υπάρχει και μέτρο σύγκρισης... και να εκτίθομαι εγώ...
Ευχαριστώ

Basilaki "πάρε μπάλα"

KAI AN ΚΑΠΟΙΟΙ ΔΕΝ ΤΟ ΠΡΟΣΕΞΑΝ -ΤΟ ΞΑΝΑΓΡΑΦΩ ΜΙΑ ΚΑΙ ΗΔΗ ΤΟ ΑΝΕΦΕΡΑ
Marinos Stergiou έγραψε: να λένε ότι έχουν 99,9% Uplaod (σε όλες σελίδες το ίδιο λάθος).
Και ρωτώ :
Λές αυτό να ρίξει τον server ; :lol:

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 02 Ιούλ 2008 02:47

Marinos Stergiou έγραψε:Cdhyper, εσύ θα έπαιρνες μεταξύ 800 και 2000 Euro...
Το έχεις δηλώσει αλλωστε.
Αντε κι εσύ κόλημα με το cs-cart :hammer:
Εσύ ρε δεν έλεγες ότι για να κάνεις μια την γραφιστική σου δουλεια - σύνδεση με τράπεζα θα έπαιρνες τα άνωθι χρησιμοποιώντας τον πυρήνα του oscommerce;
Θες και απάντηση για τα υπόλοιπα ή ήδη σου απάντησα ;
Η θές να μιλήσουμε περί προγραμματιστικής δουλειάς ;
εσύ του άνοιξες την κουβέντα για άλλα θέματα :oops:

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 02 Ιούλ 2008 02:51

Sygnomh gia thn paremvolh, alla eiste oloi kourastikoi.. kai idiaitera autoi pou prospathoun na "kanoun mnhmosyna me ksena kolyva"...

Άβαταρ μέλους
Marinos Stergiou

Δημοσίευση από Marinos Stergiou » 02 Ιούλ 2008 02:56

Basilaki
δεν νομίζω.
Ούτε και είχα και κουβέντα μαζί του
Από το πουθενά έγραψε αυτό
cdhyper έγραψε:Marinos Stergiou επειδή βλέπω ότι ξέρεις πολλά, πρέπει να μου πεις και αν τελικά η υπέρθεση υποατομικών σωματιδίων στην κβαντομηχανική είναι αιτιοκρατική ή απλά εντάσσεται στον κύκλο της απροσδιοριστίας. Φαντάζομαι αυτό το ήξερες και πριν πάρει το Νόμπελ ο Heisenberg. Σου είχε στείλει το paper bonus το datacenter σου επειδή πρώτος ανακάλυψες το cs-cart και τα έτοιμα templates γλιτώνοντας εργατοώρες από προγραμματιστές και web designers. Και όλα αυτά πριν ακόμα διατυπωθεί με σαφήνεια ο νόμος της βαρύτητας. Όλα αυτά δεν ξεπληρώνονται με 1500 ψωροευρώ. Εγώ τα δεκαπλάσια θα ζητούσα.
Ο καθένας λοιπόν μπορεί να ζηταει ότι θέλει.
Αν το πόσο χρεώνει την εφαρμογή είναι μέτρο σύγκρισης του Hosting, τότε τι να πώ με αποστομόσατε ! :lol:
Εκτός κι αν το θέμα - topic αυτό έλεγε.

Fafos χρονια και ζαμάνια
Σου ζητάω συγγνωμη αν σε κούρασα

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 02 Ιούλ 2008 03:15

vre seis.. egrapse ena palikari to parapono tou kai to gyrisate sta prosopika les kai mas endiaferei poso uptime einai tou kathenos o server kai poios vazei ta kalytera spoilers kai zantes alouminiou sta etoima e-shops!!.. emena prosopika (logo hlikias) me endiaferei poso uptime tha exo se alla pragmata dioti pernoun ta xronia :lol:

Άβαταρ μέλους
Marinos Stergiou

Δημοσίευση από Marinos Stergiou » 02 Ιούλ 2008 03:20

Δεν έχεις κι άδικο ρε fafo.
Αλλά μέχρι να φτάσουμε στην ηλικία σου και να έχουμε τους ίδιους προβληματισμούς, "άσε να το ρίξουμε και λίγο έξω"

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 02 Ιούλ 2008 03:25

Marinos Stergiou έγραψε:Δεν έχεις κι άδικο ρε fafo.
Αλλά μέχρι να φτάσουμε στην ηλικία σου και να έχουμε τους ίδιους προβληματισμούς, "άσε να το ρίξουμε και λίγο έξω"
otan ftaseis sthn hlikia mou tha les ti m...s hmoun pou kathomoun 2:25 thn nyxta kai malona gia m....es sta forums kai den eperna mpala tis "mpoutsies kai ta skylia" (pou elege kai h giagia mou) :lol:

Άβαταρ μέλους
Marinos Stergiou

Δημοσίευση από Marinos Stergiou » 02 Ιούλ 2008 03:30

Ε καλά στην ηλικία σου θα διαπιστώσω κι άλλες μαλ..ιες.
Αυτές θα είναι οι μικρότερες τουλάχιστον
Πάντως η γιαγιά σου δίκιο είχε.

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 02 Ιούλ 2008 12:16

Πάλι στα ίδια καταλήγουμε...

Εγώ μπορώ να είμαι ο μοντελοπνίχτης;

Άβαταρ μέλους
gvard
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gvard » 03 Ιούλ 2008 00:03

Καλησπέρα upload μου,
Marinos Stergiou έγραψε:Εχεις κάτι άλλο που να έχει σχέσεις με ζημιά ή προβλήματα για να αναφερεις ;
Δεν εχω να αναφέρω κάτι άλλο από το γεγονός πως δεν εχω βγάλει νόημα από αυτά που έγραψες, με εξαίρεση:

α) Ο τρόπος που γράφεις οτι σε εξωτερικό θα έχεις κάτω από 15 λεπτά σε restore δεν έχει σχέση με το μήνυμα στο οποίο απάντησες και σύγκρινες (για dedicated) αλλά για θρούβες (VPS, άσχετο στα recovery times)

β) Το upload time το ανέφερα γιατί λες οτι "εχω περισσότερα χρόνια από εσένα στο επάγγελμα". Μπορεί να ξέρεις να κολλάς αεροπλανάκια καλύτερα από εμένα, αλλά μην πας να πεις οτι ξέρεις περισσότερα σε υπολογιστές γιατί σου έδειξα πόσο ασχετίλας είσαι. Εξάλλου ούτε στα χρόνια με περνάς καθώς λες οτι ξέρεις 12 χρόνια (εκτός αν εχεις αφήσει 5 χρόνια την σελίδα σου χωρίς updates οπότε με περνάς). Τα κουβαδάκια σου και σε άλλη παραλία :)

γ) Μου αρέσει να απαντάω στα μηνύματα σου, γιατί βλέπω οτι το μυαλό σου είναι τόσο κολλημένο οτι έχεις δίκιο που απαντάς σε κάθε ένα μήνυμα, ανεξαρτήτως με το αν η απάντηση σου έχει σχέση ή είναι απλώς για να προωθήσει το όνομα σου και να γίνεται τζερτζελές. Εχω λάβει 2 PM μέχρι τώρα που λένε οτι να μην ασχολούμαι άλλο μαζί σου (και ενας είπε μάλιστα οτι τρολάρεις, ξέρεις άραγε τι πάει να πει αυτό;;;) αλλά και στους 2 αναφέρω οτι μου αρέσει (ειμαι και λίγο μαζόχας)
Marinos Stergiou έγραψε:Εγώ γνωρίζω τα στραβά τα δικά σου εσύ γνωρίζεις τα δικά μου ;
Γιατί αν δεν τα γνωρίζεις, πάει να πεί πώς δεν υπάρχουν ή πως δεν είναι τόσο σημαντικά σαν τα δικά σου.
Τα γνωρίζω και στα έχω ήδη αναφέρει. Φόρεσε τα γυαλιά της πρεσβιωπίας και διάβασε το topic από την αρχή να τα δείς. Δεν είναι ντροπή να φοράς γυαλιά οταν γράφεις, και εγώ φοράω.
Marinos Stergiou έγραψε:Μια και περί hosting δεν πρεπει να βρήκες κάτι λοιπόν το έριξες στο τσάμικο...
Δεν βρήκα κάτι άλλο γιατί δεν έψαξα και πολύ, αλλά και στο google δεν βρήκα τίποτα που να αφορά τις υπηρεσίες σου (οπως συμβαίνει με τις σελίδες φάντασμα). Τα μόνα που έχω να σε ρωτήσω σχετικά με την σελίδα σου 4web site.gr είναι τα εξής:

1) αναφέρεις "η DP διαθέτει πεπειραμένα στελέχη και συνεργάτες": Το συνεργάτες το δέχομαι, τα στελέχη πόσα είναι; Πόσοι πληρώνονται με μισθό από την DP;

2) ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΧΑΙΡΟΜΑΙ που έριξες τα μούτρα σου και διόρθωσες το "99.9% upload". Φυσικά για να θυμούνται οι παλαιοί και να μαθαίνουν οι νέοι, ακολουθεί το screenshot :D

Εικόνα
Marinos Stergiou έγραψε:Για να μάθεις κι εσύ και κάποιοι άλλοι, καλό είναι να διαβάζουν μερικά πράγματα περί GNU εφαρμογών - footer επισημάνσεων κλπ
Επίσης μαλλον ζείς σε άλλο κόσμο γιατί εγώ έχω ακουσει για oscommerce και 5000 Euro
Μου αρέσει που σου φαντάζει και ακριβό !
Γιατί μήπως ξέρεις τι κάνει αυτό το ρημάδι ;
Ναι, μου φαντάζει ακριβό γιατί γνωρίζω πόσο κοστίζει. Και μην σε νοιάζει, γενικώς κοροϊδεύουμε οσους κοροϊδεύουν τους πελάτες τους πουλώντας τους ακριβά κάτι που είναι δωρεάν. Και ναι, ξέρω τι κάνει το ρημάδι καθώς έχουμε αναπτύξει δικό μας και δεν το παίρνουμε έτοιμο, του βάζουμε ένα template και το πουλάμε χωρίς να ξέρουμε τι είναι ο κώδικας.
Marinos Stergiou έγραψε:Να σου αναθέσω λοιπό εσένα το επόμενο που θα μου τύχει να μου το κάνεις με όσα λές
Εδώ είμαι. Και που ξέρεις, αν αναπτύξουμε καλή σχέση και ικανοποιηθείς με το κόστος και το αποτέλεσμα, θα σου δίνω προμήθεια 15% από τις πωλήσεις.
Marinos Stergiou έγραψε:Δεν νομίζω κανένας να πουλησε εφαρμογή σαν δική του.
Οταν αφαιρείς το footer της εφαρμογής και βάζεις ενα "powered by μπλα μπλα", πηγαίνοντας κόντρα στο GPL της εφαρμογής, τότε τι κάνεις;
Marinos Stergiou έγραψε: Μέχρι τότε δεν νομίζω ότι εγώ κοροϊδεύω κανέναν
Σου βάζω και ένα αντίγραφο από το 2006 από αυτό το Forum
The osCommerce copyright announcement displayed on the Catalog module of osCommerce can, however, be modified, and even removed, if the layout of the site theme has been modified
Μπράβο. Γιατί αναφέρεσαι ομως μόνο στο osCommerce το οποίο μπορεί να έχει την συγκεκριμένη επιλογή; Τι λέει η GPL license της "εφαρμογής" σου;
Με εκτίμηση,
Γιώργος Βαρδίκος
Φιλοξενία ιστοσελίδων - Cloud Servers στην Ελλάδα

Άβαταρ μέλους
gvard
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gvard » 03 Ιούλ 2008 00:06

Καλησπέρα,
Marinos Stergiou έγραψε:Απλά δεν έχει πέσει χαμηλότερα και για να πώ την αλήθεια δεν είναι κάν 99,9% αλλά περισσότερο.
Για μπες λίγο με κονσόλα μέσα στον server και πες μου το uptime το οποίο έχετε πόσο είναι. Σε ρώτησα και πριν, μάλλον δεν το είδες.
Marinos Stergiou έγραψε: Λές αν μας τύχαινε κάτι τέτοιο να μην κάναμε το ίδιο ;
Απλά δεν έτυχε για αυτό δεν μπορεί να πεί και κανένας κουβέντα
Μα το θέμα είναι οτι εσύ όχι απλώς δεν λες κουβέντα, αλλά είσαι ο παπα Τσάκαλος του forum. Εχεις άποψη για όλα, ακόμη και για πράγματα που -οπως λες- δεν σου έχουν τύχει ποτέ ή δεν γνωρίζεις.
Με εκτίμηση,
Γιώργος Βαρδίκος
Φιλοξενία ιστοσελίδων - Cloud Servers στην Ελλάδα

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 03 Ιούλ 2008 00:33

gvard σχετικά με το GPL νομίζω ότι έχεις το δικαίωμα να βγάλεις το "Powered by" από την ιστοσελίδα αλλά όχι από τον κώδικα (που βλέπεις πατώντας Ctrl+U).

Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Αναζήτηση Υπηρεσιών διαδικτύου”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης