Host και savoir faire (κρινετε συμπεριφορα Host)

ζητάτε υπηρεσίες σχετικά με την κατασκευή σελίδων; (design, web hosting, graphics, web programming).

Συντονιστής: Super-Moderators

Κλειδωμένο
Άβαταρ μέλους
gvard
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gvard » 03 Ιούλ 2008 01:12

Καλησπέρα,

Δεν νομίζω, αλλά και πάλι το source από:
<meta name="author" content="The Zen Cart&trade; Team and others" />
<meta name="generator" content="shopping cart program by Zen Cart&trade;, http://www.zen-cart.com eCommerce" />
έγινε:
<meta name="generator" content="shopping cart program, http://www.4website.gr" />
Με εκτίμηση,
Γιώργος Βαρδίκος
Φιλοξενία ιστοσελίδων - Cloud Servers στην Ελλάδα

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 03 Ιούλ 2008 03:37

Όχι σε όλα CyberCr33p ακόμη και όταν είναι under GPL licence, βλέπε Joomla Που απαγορεύεται να το βγάλεις πλέων

Άβαταρ μέλους
alexandr0s
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από alexandr0s » 03 Ιούλ 2008 05:25

CyberCr33p έγραψε:gvard σχετικά με το GPL νομίζω ότι έχεις το δικαίωμα να βγάλεις το "Powered by" από την ιστοσελίδα αλλά όχι από τον κώδικα (που βλέπεις πατώντας Ctrl+U).
Στο front end κάνεις ότι γουστάρεις αρκεί να μην είναι το default template του osCommerce. Στο administration πρέπει υποχρεωτικά να το αφήσεις. To αναφέρει στο site του osCommerce όπως επίσης αναφέρει ότι καθένας μπορεί κάτι να το πουλήσει όσο γουστάρει αλλά πρέπει το παράγωγο προϊόν να λανσαριστεί και αυτό κάτω από τη GPL License.

wtb offtopic BBCode tags :P

Άβαταρ μέλους
gvard
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gvard » 03 Ιούλ 2008 10:08

Καλημέρα,

Οπως είπα και πριν το θέμα μας δεν είναι το osCommerce αλλά το zen cart.
Με εκτίμηση,
Γιώργος Βαρδίκος

Άβαταρ μέλους
Marinos Stergiou

Δημοσίευση από Marinos Stergiou » 03 Ιούλ 2008 12:28

Καλημέρα JINX
gvard έγραψε:
Marinos Stergiou έγραψε:Εχεις κάτι άλλο που να έχει σχέσεις με ζημιά ή προβλήματα για να αναφερεις ;
Δεν εχω να αναφέρω κάτι άλλο από το γεγονός πως δεν εχω βγάλει νόημα από αυτά που έγραψες, με εξαίρεση:

α) Ο τρόπος που γράφεις οτι σε εξωτερικό θα έχεις κάτω από 15 λεπτά σε restore δεν έχει σχέση με το μήνυμα στο οποίο απάντησες και σύγκρινες (για dedicated) αλλά για θρούβες (VPS, άσχετο στα recovery times)
Δεν έχεις βγάλει άκρη γιατί δεν θέλεις να βγάλεις άκρη.
Από την αρχή στο ανέφερα ότι μίλαγες για δύο πράγματα (δες τα κείμενά σου) και εσύ τον χαβά σου.
Οχι φίλε μου έχει σχέση γιατί απλά όπως σου προανέφερα κάποιοι από τότε είχαν παροχές που εσύ πλήρωσες το 2007 ή το 2008.
Αυτό είναι αρκετό νομίζω.
Αν εσύ τώρα που νομίζεις ότι είσαι μοναδικός δεν καταλαβαίνεις την διαφορά του τι πρόσφερες τότε και τι τώρα, τότε δεν έχω τι άλλο να πώ :cry:
gvard έγραψε: β) Το upload time το ανέφερα γιατί λες οτι "εχω περισσότερα χρόνια από εσένα στο επάγγελμα". Μπορεί να ξέρεις να κολλάς αεροπλανάκια καλύτερα από εμένα, αλλά μην πας να πεις οτι ξέρεις περισσότερα σε υπολογιστές γιατί σου έδειξα πόσο ασχετίλας είσαι.
Μια και εγώ δεν ασχολούμαι με αεροπλανάκια (Sorry...) και μια και εσύ είσαι σχετικός για εξηγησέ μου το εξής :
gvard έγραψε: 17 Φεβρουάριου 2005. Σε έναν server μου χτύπησαν και οι 2 SCSI δίσκοι ταυτόχρονα (RAID 1)και έπρεπε να γίνει επανεγκατάσταση του λειτουργικού.
22 Φεβρουαρίου 2005. Στον ίδιο server κάηκαν και οι 2 SCSI δίσκοι ταυτόχρονα (RAID 1) και οι δίσκοι αντικαταστάθηκαν.
Είσαι σίγουρος ότι το πρόβλημα τό είχες μια φορά ;
Καλά δεν ξέρεις τι γράφεις, γιατί κάτι τέτοιο μου δείχνει εμένα
Είσαι σίγουρος ότι είχες πρόβλημα μόνο για μία φορά για τρείς ώρες ;
Γιατί εμένα του "άσχετου" - "μοντελιστή" μου δείχνει κάτι διαφορετικό !
Μάλλον μιλάμε για τρείς φορές...
Και επειδή εδώ μέσα υπάρχουν και κάποιοι σχετικοί, ας κρίνει και ο καθένας από μόνος του.
Δεν χρειάζεται απαραίτητα να είναι και μοντελιστές...
gvard έγραψε: Εξάλλου ούτε στα χρόνια με περνάς καθώς λες οτι ξέρεις 12 χρόνια (εκτός αν εχεις αφήσει 5 χρόνια την σελίδα σου χωρίς updates οπότε με περνάς). Τα κουβαδάκια σου και σε άλλη παραλία :)
Το λάθος υπήρχε από τότε που έγιναν κάποιες διορθώσεις στα κείμενα που αφορούσαν την έκδοση Cpanel και λοιπά στοιχεία server.
Δυστυχώς δεν είχα κάνει εγώ τις αλλαγές. Αν και θα έπρεπε να το έχω προσέξει (δεν έχω δικαιολογία το παραδέχομαι)
Παραδέχομαι ότι δεν τό είχα προσέξει εδώ και τρείς μήνες αλλά αυτό δεν προκάλεσε κανένα πρόβλημα στους πελάτες μας ούτε χάσιμο κάποιων δεδομένων τους.
Αν δεν καταλαβαίνεις την διαφορά τις αντικατάστασης 4 γραμμάτων με κάποιους δίσκους και server τότε τι να πώ !
Απλά εγώ συνεχίζω να είμαι "άσχετος" και εσύ να παρέχεις τις "καλύτερες υπηρεσίες" με τον λιγότερο downtime !
Αν εσύ όμως συγκρίνεις τα ορθγραφικά σφάλματα με τις αποτυχίες στην διαθεσιμότητα του δικτύου σου και όσα προβλήματα δημιούργησε τότε όντως θα πρέπει να πάω κι εγώ σε άλλη παραλία (πχ πουκέτ) γιατί αυτή βρωμάει
gvard έγραψε: γ) Μου αρέσει να απαντάω στα μηνύματα σου, γιατί βλέπω οτι το μυαλό σου είναι τόσο κολλημένο οτι έχεις δίκιο που απαντάς σε κάθε ένα μήνυμα, ανεξαρτήτως με το αν η απάντηση σου έχει σχέση ή είναι απλώς για να προωθήσει το όνομα σου και να γίνεται τζερτζελές. Εχω λάβει 2 PM μέχρι τώρα που λένε οτι να μην ασχολούμαι άλλο μαζί σου (και ενας είπε μάλιστα οτι τρολάρεις, ξέρεις άραγε τι πάει να πει αυτό;;;) αλλά και στους 2 αναφέρω οτι μου αρέσει (ειμαι και λίγο μαζόχας)
Επειδή λοιπόν γίνεται τσερτζελές συνέχισε να απαντάς γιατί κάποιοι κοινοί συνεργάτες ή αντγωνιστές ακόμα συνεχίζουν να το διαβάζουν. Αυτοί δεν μου έστειλαν pm, απλά με πήραν τηλέφωνο και μου είπαν ότι δεν χρειάζεται συνεχίσω να ασχολούμαι γιατί απλά εσύ θα συνεχίσεις να προσπαθείς να δικαιολογήσεις τις "αστοχίες σου" με σύγκριση τιμών εφαρμογών. Δηλαδή να συγκρίνεις την που.. με την βούρτ...
Αν λοιπόν για εσένα υπάρχει μέτρο σύγκρισης τότε απλά συνέχισε να γράφεις.
Αν εσύ προσπαθείς να καλύψεις τις "αστοχίες σου" με την σύγκριση κόστους - πώλησης εφαρμογής τότε τι άλλο να πώ... είσαι ο είδικός.
Επειδή λοιπόν κάπου εδώ μέσα αναφέρθηκαν και κοστολόγια απλά θα έπρεπε να το προσέξεις και να μην ξαναμιλήσεις, αλλά εσύ εκεί...όπως λές είσαι μαζόχας.
Marinos Stergiou έγραψε:Εγώ γνωρίζω τα στραβά τα δικά σου εσύ γνωρίζεις τα δικά μου ;
Γιατί αν δεν τα γνωρίζεις, πάει να πεί πώς δεν υπάρχουν ή πως δεν είναι τόσο σημαντικά σαν τα δικά σου.
gvard έγραψε: Τα γνωρίζω και στα έχω ήδη αναφέρει. Φόρεσε τα γυαλιά της πρεσβιωπίας και διάβασε το topic από την αρχή να τα δείς. Δεν είναι ντροπή να φοράς γυαλιά οταν γράφεις, και εγώ φοράω.
Mωρέ εγώ να φορέσω τα γυαλιά αλλά καλό θα είναι να ρίξεις μια ματιά στον τίτλο του θέματος.
Δεν μιλάει για κόστος εφαρμογών.
Δεν μιλάει για λάθη σε σελίδα
Αν λοιπόν εσύ δεν έχεις κάποιο σοβαρό επιχείρημα με το οποίο προσπαθείς να καλύψεις τα δικά σου τότε τι άλλο να πώ συνέχισε έτσι.
Ασε εμένα ή την εταιρεία μου ή τις εταιρείες να κάνουν λάθη στις σελίδες τους και εσύ συνέχισε με τα προβληματικα scsi drivers - και με αποτυχία διαδεσιμότητας δικτύου.
Κάποιος λοιπόν για να αλλάξει αυτά που σωστά επισήμανες χρειάστηκε δύο λεπτά και 0% downtime.
Εσύ πόσο χρειάστηκες για τα δικά σου ;
Marinos Stergiou έγραψε:Μια και περί hosting δεν πρεπει να βρήκες κάτι λοιπόν το έριξες στο τσάμικο...
gvard έγραψε: Δεν βρήκα κάτι άλλο γιατί δεν έψαξα και πολύ, αλλά και στο google δεν βρήκα τίποτα που να αφορά τις υπηρεσίες σου (οπως συμβαίνει με τις σελίδες φάντασμα). Τα μόνα που έχω να σε ρωτήσω σχετικά με την σελίδα σου 4web site.gr είναι τα εξής:

1) αναφέρεις "η DP διαθέτει πεπειραμένα στελέχη και συνεργάτες": Το συνεργάτες το δέχομαι, τα στελέχη πόσα είναι; Πόσοι πληρώνονται με μισθό από την DP;

2) ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΧΑΙΡΟΜΑΙ που έριξες τα μούτρα σου και διόρθωσες το "99.9% upload". Φυσικά για να θυμούνται οι παλαιοί και να μαθαίνουν οι νέοι, ακολουθεί το screenshot :D
Ψάξε και εδώ είναι το forum... δεν φεύγει
Ακόμα δεν πρόσεξες ότι δεν ανέφερα μία σελίδα - μία εταιρεία !
Τώρα και εταιρεία φάντασμα... αυτό και ήταν καλό :kaloe:
Ξέρεις υπάρχει και το επιμελητήριο....
Σίγουρα θα υπάρχουν και κάποιες κοινές εταιρείες - οργανισμοί που συνεργαζόμαστε
Ρώτα... ένα τηλέφωνο θα σου στοιχίσει μπορείς να πάρεις και δωρεάν μέσω του 801....
Αφού παρέχουμε module σύνδεσης με τράπεζα θα συνεργαζόμαστε και με αυτές...
Ρώτα για το φάντασμα ... Κι εδώ είμαι
Επίσης
Ανθρωπε μου δεν έριξα τα μούτρα μου παραδέχοντας το λάθος.
Ηδη σου απάντησα πόσο χρόνο χρειάστηκε να το άλλάξει κάποιος και πόσοι ώρα έμειναν οι πελάτες χωρίς Hosting 0% :hammer:
Marinos Stergiou έγραψε:Για να μάθεις κι εσύ και κάποιοι άλλοι, καλό είναι να διαβάζουν μερικά πράγματα περί GNU εφαρμογών - footer επισημάνσεων κλπ
Επίσης μαλλον ζείς σε άλλο κόσμο γιατί εγώ έχω ακουσει για oscommerce και 5000 Euro
Μου αρέσει που σου φαντάζει και ακριβό !
Γιατί μήπως ξέρεις τι κάνει αυτό το ρημάδι ;
gvard έγραψε: Ναι, μου φαντάζει ακριβό γιατί γνωρίζω πόσο κοστίζει. Και μην σε νοιάζει, γενικώς κοροϊδεύουμε οσους κοροϊδεύουν τους πελάτες τους πουλώντας τους ακριβά κάτι που είναι δωρεάν. Και ναι, ξέρω τι κάνει το ρημάδι καθώς έχουμε αναπτύξει δικό μας και δεν το παίρνουμε έτοιμο, του βάζουμε ένα template και το πουλάμε χωρίς να ξέρουμε τι είναι ο κώδικας.
Ανθρωπέ μου, σου φαντάζει ακριβό γιατί δεν ξέρεις.
Αυτό που πουλάω εγώ δεν έχει καμία σχέση με το τσάμπα. Είσαι σε θέση να το καταλάβεις ή απλά πρέπει κάτι να πείς σαν δικαιολογία ;
Επειδή όμως σε αυτό το topic δήλωσαν και άλλοι τιμές δεν έχεις παρά να διαβάσεις πιο προσεκτικά.
Και αφού είναι δωρεάν σου έκανα και μία πρόταση.
Το επόμενο να μας το κάνεις εσύ με το κόστος που προαναφέρεις.
Αρκεί να έχει αυτά που ζητάμε.
Τώρα αν εσύ δεν είσαι σε θέση να καταλάβεις ότι όλα όσα ζητούμε δεν υπάρχουν σε τσάμπα contrubitions τότε απλά σε συμβουλεύω πρίν συνεχίσεις να γράφεις, να πάρεις κανένα τηλέφωνο και να μάθεις.
Αλλά σιγά μην το κανεις.
Εδώ δεν είσαι σε θέση να διακρίνεις ότι είναι και το hosting στην τιμή !
Εδώ δεν διάβασες ακόμα την τιμή του oscommerce με hosting... (δες στις προηγούμενες σελίδες)
Και στο ξαναλέω περί hosting μιλάμε και αποτυχίες στον χρόνο διαθεσιμότητας δικτύου
Marinos Stergiou έγραψε:Να σου αναθέσω λοιπό εσένα το επόμενο που θα μου τύχει να μου το κάνεις με όσα λές
gvard έγραψε: Εδώ είμαι. Και που ξέρεις, αν αναπτύξουμε καλή σχέση και ικανοποιηθείς με το κόστος και το αποτέλεσμα, θα σου δίνω προμήθεια 15% από τις πωλήσεις.
Ωραία μπορεί και να συνεργαστούμε...
Με μία διαφορά.. την προμήθεια εγώ την δίνω εσύ "φασόν" θα δουλεύεις.
Δώσε μου τώρα κι ένα δείγμα δουλειάς σε Zen
Marinos Stergiou έγραψε:Δεν νομίζω κανένας να πουλησε εφαρμογή σαν δική του.
gvard έγραψε: Οταν αφαιρείς το footer της εφαρμογής και βάζεις ενα "powered by μπλα μπλα", πηγαίνοντας κόντρα στο GPL της εφαρμογής, τότε τι κάνεις;
Ρε Γιώργο είναι κουραστικό να ξαναγράφω τα ίδια. Διάβασε αυτό που έγραψα για τις GNU εφαρμογές.
Και επειδή κάποιοι βαριούνται να ξαναδιαβάζουν το θέμα :
The osCommerce copyright announcement displayed on the Catalog module of osCommerce can, however, be modified, and even removed, if the layout of the site theme has been modified
ΔΙΑΒΑΖΕ ΤΙ ΓΡΑΦΟΥΝ ΟΙ ΑΛΛΟΙ
Marinos Stergiou έγραψε: Μέχρι τότε δεν νομίζω ότι εγώ κοροϊδεύω κανέναν
Σου βάζω και ένα αντίγραφο από το 2006 από αυτό το Forum
The osCommerce copyright announcement displayed on the Catalog module of osCommerce can, however, be modified, and even removed, if the layout of the site theme has been modified
gvard έγραψε: Μπράβο. Γιατί αναφέρεσαι ομως μόνο στο osCommerce το οποίο μπορεί να έχει την συγκεκριμένη επιλογή; Τι λέει η GPL license της "εφαρμογής" σου;
Αντε και μία παραπάνω. ΔΕΝ χρησιμοποιώ στην όλη εφαρμογή μόνο τον τσάμπα κώδικα του Zen. Χρησιμοποιώ και του Zen και δικό μου και oscommerce και όχι μόνο.
Το copyright του κάθε πρόγράμματος (στα επιμέρους αρχεία php) αναφέρεται μέσα σε αυτό και δεν αλλάζει. Είσαι σε θέση να καταλάβεις την διαφορά ;
ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ
<?php
/*
$Id: .......php,v 1.13 2003/06/05 23:28:24 $

http://www.hellaswww.com

Copyright (c) 2003-2008 By Dynamic Promotion

*/

require('includes/application_top.php');
require('includes/classes/order.php');
$order = new order;

require('includes/classes/order_total.php');
$order_total_modules = new order_total;
$order_total_modules->collect_posts();
$order_total_modules->pre_confirmation_check();

// load the selected payment module
require('includes/classes/payment.php');

// $language_page_directory = DIR_WS_LANGUAGES . $_SESSION['language'] . '/';
require(DIR_WS_LANGUAGES . $_SESSION['language'] . '/' . FILENAME_CHECKOUT);
// require(DIR_WS_LANGUAGES . 'greek' . '/' . FILENAME_CHECKOUT);
$breadcrumb->add(NAVBAR_TITLE);

$language_page_directory = DIR_WS_LANGUAGES . $_SESSION['language'] . '/';
$directory_array = $template->get_template_part($code_page_directory, '/^header_php/');
foreach ($directory_array as $value) {
/**
* We now load header code for a given page.
* Page code is stored in includes/modules/pages/PAGE_NAME/directory
* 'header_php.php' files in that directory are loaded now.
*/
require($code_page_directory . '/' . $value);
}
/**
* We now load the html_header.php file. This file contains code that would appear within the HTML <head></head> code
* it is overridable on a template and page basis.
* In that a custom template can define its own common/html_header.php file
*/
require($template->get_template_dir('html_header.php',DIR_WS_TEMPLATE, $current_page_base,'common'). '/html_header.php');
/**
* Define Template Variables picked up from includes/main_template_vars.php unless a file exists in the
* includes/pages/{page_name}/directory to overide. Allowing different pages to have different overall
* templates.
*/
require($template->get_template_dir('main_template_vars.php',DIR_WS_TEMPLATE, $current_page_base,'common'). '/main_template_vars.php');
/**
* Read the "on_load" scripts for the individual page, and from the site-wide template settings
* NOTE: on_load_*.js files must contain just the raw code to be inserted in the <body> tag in the on_load="" parameter.
* Looking in "/includes/modules/pages" for files named "on_load_*.js"
*/
$directory_array = $template->get_template_part(DIR_WS_MODULES . 'pages/' . $current_page_base, '/^on_load_/', '.js');
foreach ($directory_array as $value) {
$onload_file = DIR_WS_MODULES . 'pages/' . $current_page_base . '/' . $value;
$read_contents='';
$lines = @file($onload_file);
foreach($lines as $line) {
$read_contents .= $line;
}
$za_onload_array[] = $read_contents;
..
..
<?php
/**
* ........php module
*
* @package modules
* @copyright Copyright 2003-2007 Zen Cart Development Team
* @copyright Portions Copyright 2003 osCommerce
* @license http://www.zen-cart.com/license/2_0.txt GNU Public License V2.0
* @version $Id: new_products.php 6424 2007-05-31 05:59:21Z ajeh $
*/
..
..
Τώρα καταλαβαίνεις τι παίζει ή όχι ?
Sorry, που δεν μπορώ να βάλω όλα τα προγράμματα να τα δείς.
Διάβασε το GNU Public Licence από το link από πάνω
Δες κι αυτό
When we speak of free software, we are referring to freedom, not
price. Our General Public Licenses are designed to make sure that you
have the freedom to distribute copies of free software (and charge for
this service if you wish), that you receive source code or can get it
if you want it, that you can change the software or use pieces of it
in new free programs; and that you know you can do these things.
Κι εδώ είμαι "ειδικέ"

Άβαταρ μέλους
gvard
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gvard » 03 Ιούλ 2008 12:59

Καλημέρα Upload,
Marinos Stergiou έγραψε: Οχι φίλε μου έχει σχέση γιατί απλά όπως σου προανέφερα κάποιοι από τότε είχαν παροχές που εσύ πλήρωσες το 2007 ή το 2008.
Ακόμη δεν κατάλαβες για τι παροχές μιλάς, πόσο μάλλον οι υπόλοιποι

Marinos Stergiou έγραψε: Αν εσύ τώρα που νομίζεις ότι είσαι μοναδικός δεν καταλαβαίνεις την διαφορά του τι πρόσφερες τότε και τι τώρα, τότε δεν έχω τι άλλο να πώ :cry:
Οσο περνάει ο καιρός τόσο κάθε επιχείρηση χρησιμοποιεί νέες υπηρεσίες. Αλήθεια, εσύ πως προφυλάσσεις τα δεδομένα των χρηστών σου;

Marinos Stergiou έγραψε: Μια και εγώ δεν ασχολούμαι με αεροπλανάκια (Sorry...) και μια και εσύ είσαι σχετικός για εξηγησέ μου το εξής :
gvard έγραψε: 17 Φεβρουάριου 2005. Σε έναν server μου χτύπησαν και οι 2 SCSI δίσκοι ταυτόχρονα (RAID 1)και έπρεπε να γίνει επανεγκατάσταση του λειτουργικού.
22 Φεβρουαρίου 2005. Στον ίδιο server κάηκαν και οι 2 SCSI δίσκοι ταυτόχρονα (RAID 1) και οι δίσκοι αντικαταστάθηκαν.
Είσαι σίγουρος ότι το πρόβλημα τό είχες μια φορά ;
Καλά δεν ξέρεις τι γράφεις, γιατί κάτι τέτοιο μου δείχνει εμένα
Είσαι σίγουρος ότι είχες πρόβλημα μόνο για μία φορά για τρείς ώρες ;
Γιατί εμένα του "άσχετου" - "μοντελιστή" μου δείχνει κάτι διαφορετικό !
Μάλλον μιλάμε για τρείς φορές...
Είδες που η ηλικία δεν εχει σχέση με την εμπειρία; Πάμε!

α) Εκανες quote μία παράγραφο στην οποία το μόνο που βρήκες να πεις είναι για το αεροπλανάκι, τίποτα για το οτι σχολίασα για τις (μη) γνώσεις σου. Για αυτό τι έχεις να απαντήσεις;
β) Το downtime ήταν 1 φορά για τρεις ώρες. Σε έναν server μπορούν να μπούν πάνω από 2 δίσκοι (δεν ειναι σαν το VPS που γνωρίζεις) και στο συγκεκριμένο μηχάνημα υπήρχαν 4 δίσκοι: οι 2 του λειτουργικού και οι 2 που ακόμη δεν ειχαν χρησιμοποιηθεί (νέο το μηχάνημα). Στην 1η περίπτωση το downtime ήταν 45 λεπτών έως 3 ωρών (αναλόγως πότε επαναφέρθηκε ο 1ος και ο τελευταίος χρήστης) και στην δεύτερη περίπτωση καθόλου καθώς έβγαλα τους δίσκους και έβαλα νέους (hot swap αν σου λέει κάτι).
γ) Για ποιες τρείς φορές μιλάμε; Σου έχω ήδη απαντήσει οτι αυτό που είπα οτι έγινε το 2006 έγινε τελικά το 2005, απλώς -οπως είπα και πριν- βάλε τα γυαλιά πεσβυωπίας και διάβασε όοοολο το thread από την αρχή.
Marinos Stergiou έγραψε:Tο λάθος υπήρχε από τότε που έγιναν κάποιες διορθώσεις στα κείμενα που αφορούσαν την έκδοση Cpanel και λοιπά στοιχεία server.
Δυστυχώς δεν είχα κάνει εγώ τις αλλαγές. Αν και θα έπρεπε να το έχω προσέξει (δεν έχω δικαιολογία το παραδέχομαι)
Παραδέχομαι ότι δεν τό είχα προσέξει εδώ και τρείς μήνες αλλά αυτό δεν προκάλεσε κανένα πρόβλημα στους πελάτες μας ούτε χάσιμο κάποιων δεδομένων τους.
Αν δεν καταλαβαίνεις την διαφορά τις αντικατάστασης 4 γραμμάτων με κάποιους δίσκους και server τότε τι να πώ !
Καλωσόρισες upload στον κόσμο του Internet, εκεί οπου μπορείς να παρουσιαστείς σαν τον οποιονδήποτε αρκεί να μην πέσεις πάνω σε κάποιον που ξέρει 3 πράγματα: λες οτι η αλλαγή έγινε πριν τρεις μήνες και το uptime έγινε upload. Δες λοιπον εδώ:

http://web.archive.org/web/200612150938 ... ebsite.gr/

Από το 2006 οπου πρωτοβγήκε η 4website.gr σελίδα, φαίνεται σαν "upload time". Εχε το σθένος και σταμάτα να κοροϊδεύεις τον κόσμο λέγοντας μπαρούφες. Παραδέξου οτι έγινε λάθος και έτσι είναι από την αρχή, μην πας να το ρίξεις σε άλλον και σε κάτι που έγινε πριν 3 μήνες, καθώς ο οποιοσδήποτε άλλος θα το ήξερε σαν uptime και μόνο εσύ σαν upload.

Marinos Stergiou έγραψε:Αν εσύ όμως συγκρίνεις τα ορθγραφικά σφάλματα με τις αποτυχίες στην διαθεσιμότητα του δικτύου σου και όσα προβλήματα δημιούργησε τότε όντως θα πρέπει να πάω κι εγώ σε άλλη παραλία (πχ πουκέτ) γιατί αυτή βρωμάει
Στο καλό και να μας γράφεις, γιατί αν έβλεπες το μήνυμα θα έβλεπες οτι είναι από το 2005 και αφορούσε 3 ώρες downtime, κάτι αντίστοιχο δεν εχει ξανασυμβεί. Αντε γεια!
Marinos Stergiou έγραψε: Επειδή λοιπόν γίνεται τσερτζελές συνέχισε να απαντάς γιατί κάποιοι κοινοί συνεργάτες ή αντγωνιστές ακόμα συνεχίζουν να το διαβάζουν. Αυτοί δεν μου έστειλαν pm, απλά με πήραν τηλέφωνο και μου είπαν ότι δεν χρειάζεται συνεχίσω να ασχολούμαι γιατί απλά εσύ θα συνεχίσεις να προσπαθείς να δικαιολογήσεις τις "αστοχίες σου" με σύγκριση τιμών εφαρμογών. Δηλαδή να συγκρίνεις την που.. με την βούρτ...
Φυσικά. Το πιο πιθανό είναι να είναι τα ίδια άτομα που μίλησαν και σε εμένα προκειμένου να σε "μπριζώσουν" για να γράφεις και άλλα περι upload ωστε να συνεχίζεις να μας προσφέρεις ενα δροσερό γέλιο μέσα στον καύσωνα του καλοκαιριού :)
Marinos Stergiou έγραψε:Mωρέ εγώ να φορέσω τα γυαλιά αλλά καλό θα είναι να ρίξεις μια ματιά στον τίτλο του θέματος.
Δεν μιλάει για κόστος εφαρμογών.
Δεν μιλάει για λάθη σε σελίδα
Αν λοιπόν εσύ δεν έχεις κάποιο σοβαρό επιχείρημα με το οποίο προσπαθείς να καλύψεις τα δικά σου τότε τι άλλο να πώ συνέχισε έτσι.
Εγώ φόρεσα τα γυαλιά και είδα τον τίτλο του μηνύματος. Εσύ τα φόραγες οταν έγραφες ο,τι σου κατέβαινε προκειμένου να ρίξεις τις εταιρίες που έχουν servers στην ελλάδα, ισα-ισα για να τρολλάρεις;
Marinos Stergiou έγραψε:Ρώτα... ένα τηλέφωνο θα σου στοιχίσει μπορείς να πάρεις και δωρεάν μέσω του 801....
Το 801 χρεώνεται με αστική χρέωση, το 800 είναι δωρεάν. Ακόμη ομως δεν απάντησες πόσοι είναι στο μισθολόγιο της DP με πλήρη μισθό (όχι συνεργάτες).
Marinos Stergiou έγραψε:Με μία διαφορά.. την προμήθεια εγώ την δίνω εσύ "φασόν" θα δουλεύεις.
Κάνεις λάθος, δεν δουλεύουμε φασόν. Εχει αναπτυχθεί δικό μας e-shop οπως έχω αναφέρει και πριν.
Marinos Stergiou έγραψε:
Εχω ήδη απαντήσει (και σε αυτό) οτι άσε στην άκρη το oscommerce και πες μου γιατί το έχεις αφαιρέσει από το zen cart το οποίο δεν το αναφέρει οτι μπορείς να το κάνεις.
Marinos Stergiou έγραψε:Τώρα καταλαβαίνεις τι παίζει ή όχι ?
Εγώ κατάλαβα τι παίζει, εσύ γιατί αφαίρεσες από τα META tags το οτι το πρόγραμμα είναι το zen cart ενώ αυτό δεν επιτρέπεται;
Με εκτίμηση,
Γιώργος Βαρδίκος

Άβαταρ μέλους
Marinos Stergiou

Δημοσίευση από Marinos Stergiou » 03 Ιούλ 2008 14:36

gvard έγραψε:Ακόμη δεν κατάλαβες για τι παροχές μιλάς, πόσο μάλλον οι υπόλοιποι
Εγώ το κατάλαβα και στο ανέφερα πολλές σελίδες πρίν.
Τώρα αν εσύ το καταλαβαίνεις ή δεν τα καταλαβαίνεις μαζί και κάποιοι άλλοι, λυπάμαι δεν μπορώ να κάνω κάτι γι αυτό.
gvard έγραψε: Οσο περνάει ο καιρός τόσο κάθε επιχείρηση χρησιμοποιεί νέες υπηρεσίες. Αλήθεια, εσύ πως προφυλάσσεις τα δεδομένα των χρηστών σου;
Αλλοι λοιπόν τις χρησιμοποιούν πιο νωρίς και άλλοι πιο αργά.
Η ουσία είναι ότι μέσα από αυτές κανουν την ζωή τους καθώς και των πελατών τους καλύτερη !
Το αφήνουμε εδώ
gvard έγραψε: Είδες που η ηλικία δεν εχει σχέση με την εμπειρία; Πάμε!
Εγώ το έχω δεί εδώ και χρόνια. Εσύ είδες ότι δεν ήταν μόνο μία περίπτωση ;
Είδες ότι μπορεί να έχει άποψη ο καθένας και ας είναι και μοντελιστής ;
Το αφήνουμε εδώ
gvard έγραψε: α) Εκανες quote μία παράγραφο στην οποία το μόνο που βρήκες να πεις είναι για το αεροπλανάκι, τίποτα για το οτι σχολίασα για τις (μη) γνώσεις σου.
Ανθρωπέ μου εσύ ξεκίνησες να μιλάς για αεροπλανάκια και μοντελιστές... όχι εγώ
Εσύ έριξες το επίπεδο όχι εγώ !
gvard έγραψε: Για αυτό τι έχεις να απαντήσεις;
β) Το downtime ήταν 1 φορά για τρεις ώρες. Σε έναν server μπορούν να μπούν πάνω από 2 δίσκοι (δεν ειναι σαν το VPS που γνωρίζεις) και στο συγκεκριμένο μηχάνημα υπήρχαν 4 δίσκοι: οι 2 του λειτουργικού και οι 2 που ακόμη δεν ειχαν χρησιμοποιηθεί (νέο το μηχάνημα). Στην 1η περίπτωση το downtime ήταν 45 λεπτών έως 3 ωρών (αναλόγως πότε επαναφέρθηκε ο 1ος και ο τελευταίος χρήστης) και στην δεύτερη περίπτωση καθόλου καθώς έβγαλα τους δίσκους και έβαλα νέους (hot swap αν σου λέει κάτι).
γ) Για ποιες τρείς φορές μιλάμε; Σου έχω ήδη απαντήσει οτι αυτό που είπα οτι έγινε το 2006 έγινε τελικά το 2005, απλώς -οπως είπα και πριν- βάλε τα γυαλιά πεσβυωπίας και διάβασε όοοολο το thread από την αρχή.
Γιώργο αν θέλω να μάθω υπάρχουν και άλλοι τρόποι και χωρίς γυαλιά:
http://www.recoverdata.com/raidfaq1.htm
Πόσες φορές είχες προβλημα με τους scsi drives (μία; )
Τώρα αν εσύ είχες πρόβλημα με το Hosting μόνο μία και με τους scsi drives μόνο δύο και μόνο 4 ώρες χαμένα backup... τι να σου πώ δεν είμαι ούτε πάνω από τα μηχανήματά σου ούτε πελάτης σου.
Ευτυχώς όμως που εσύ σύγκρινες όμοια πράγματα...
gvard έγραψε: Καλωσόρισες upload στον κόσμο του Internet, εκεί οπου μπορείς να παρουσιαστείς σαν τον οποιονδήποτε αρκεί να μην πέσεις πάνω σε κάποιον που ξέρει 3 πράγματα: λες οτι η αλλαγή έγινε πριν τρεις μήνες και το uptime έγινε upload. Δες λοιπον εδώ:

http://web.archive.org/web/200612150938 ... ebsite.gr/
Ρε γιώργο εγώ θυμάμαι ότι η τελευταία αλλαγή στα κείμενα (προτελευταία) έγινε πριν τρείς μήνες.
Εσύ εδώ δεν θυμόσουν άν άφησες τον κόσμο χωρίς hosting το 2005 ή to 2006...
Εσύ δεν θέλεις να καταλάβεις ότι δεν παρακολουθώ μόνο μία σελίδα.
Αν εσύ λοιπόν σαν δικαιολογία της αποτυχίας σου έχεις αυτό το παράδειγμα ή το κόστος εφαρμογής ή την κοινότητα των μοντελιστών τότε όπως σου είπα βρωμάει αυτή η παραλία
gvard έγραψε: Από το 2006 οπου πρωτοβγήκε η 4website.gr σελίδα, φαίνεται σαν "upload time". Εχε το σθένος και σταμάτα να κοροϊδεύεις τον κόσμο λέγοντας μπαρούφες. Παραδέξου οτι έγινε λάθος και έτσι είναι από την αρχή, μην πας να το ρίξεις σε άλλον και σε κάτι που έγινε πριν 3 μήνες, καθώς ο οποιοσδήποτε άλλος θα το ήξερε σαν uptime και μόνο εσύ σαν upload.
Η σελίδα ήταν συνέχεια αυτού http://www.hellaswww.com/hellaswww_pack.htm (από το 2003)
Χτύπα το Domain θα δείς το Rederiction
Δες κι το πότε ... http://www.4website.gr/whois/whois2.cgi
Θέλεις και τα πρίν ;
Εγώ έδω μέσα έχω δηλώσει το εξής :
Και όπως είπα πρίν, πάντα δίνω βάρος στων πελατών μου παρα στα δικά μου... μαλ...α ε :hammer:
Αντίγραφο από http://www.freestuff.gr/forums/viewtopic.php?t=36510
gvard έγραψε: Στο καλό και να μας γράφεις, γιατί αν έβλεπες το μήνυμα θα έβλεπες οτι είναι από το 2005 και αφορούσε 3 ώρες downtime, κάτι αντίστοιχο δεν εχει ξανασυμβεί. Αντε γεια!
Ευτυχώς που εσύ δεν ανέφερες ότι δεν είναι από το 2006!!!
Μάλλον χρειάζεσαι διακοπές εσύ !
gvard έγραψε:Φυσικά και το γνωρίζω και μάλιστα για το συγκκεριμένο παράδειγμα (επειδή έχει τύχει και σε εμένα) έχω να πώ το εξής: αν η συγκεκριμένη εταιρία είχε τα δικά της μηχανήματα στην Ελλάδα τότε θα μπορούσε να επαναφέρει την ορθή λειτουργία των sites σε σαφώς μικρότερο χρονικό διάστημα καθώς θα είχε άμεση πρόσβαση στον server και θα έκανε τα πάντα γρήγορα (δεν θα βασιζόταν στην καλή θέληση κάποιου άγνωστου τεχνικού ο οποίος ήρθε να κάνει το 8ωρο του).

Οταν είχε τύχει σε εμένα αυτό τον Φεβρουάριο του 2006 τότε μέσα σε 3 ώρες όλα τα sites έπαιζαν κανονικά στον backup server που έχω για αυτή την δουλειά, καθώς ανέβηκα πάνω στο datacenter, έκανα αντιγραφή του backup και άμεση επανεγκατάσταση σε νέο server, κάτι που δεν θα μπορούσα να κάνω τόσο άμεσα αν η φιλοξενία ήταν σε μέρος οπου τα μηχανήματα δεν ήταν φυσικώς προσβάσιμα από εμένα.

Βέβαια το πρόβλημα ήταν οτι η συγκεκριμένη εταιρία δεν είχε και backup των αρχείων (διαφήμιζε στην σελίδα της οτι έχει backup σε άλλον server και όχι σε άλλο δίσκο του ίδιου server) και από οτι φαίνεται τα backups ήταν σε άλλο δίσκο του server (τουλάχιστον τα backup των VPS) με αποτέλεσμα να μην έχουν backup για τους πελάτες τους και να πρέπει να ανεβάσουν μόνοι τους τα αρχεία τους. Κάπου εδώ ισχύει η έρευνα αγοράς και οπως βλέπεις στην πορεία αυτοί οι οποίοι κοροϊδεύουν τον κόσμο ξεσκεπάζονται.
gvard έγραψε: Φυσικά. Το πιο πιθανό είναι να είναι τα ίδια άτομα που μίλησαν και σε εμένα προκειμένου να σε "μπριζώσουν" για να γράφεις και άλλα περι upload ωστε να συνεχίζεις να μας προσφέρεις ενα δροσερό γέλιο μέσα στον καύσωνα του καλοκαιριού :)
Μπα δεν νομίζω - και για να το πώ πιο απλά είμαι και σίγουρος.
Ασε λοιπόν αυτούς να γελάνε στην πλάτη την δική μου ή την δική σου.
Ετσι κι αλλιώς εσύ του σχολίασες - μπορεί εκείνοι κάν να μην ασχολήθηκαν μαζί σου !
gvard έγραψε: Εγώ φόρεσα τα γυαλιά και είδα τον τίτλο του μηνύματος. Εσύ τα φόραγες οταν έγραφες ο,τι σου κατέβαινε προκειμένου να ρίξεις τις εταιρίες που έχουν servers στην ελλάδα, ισα-ισα για να τρολλάρεις;
Αυτά που εσύ έγραφες επανέλαβα.
Αν δεν σου αρέσει ότι κάποιοι δεν έχουν προκαλέσει τα ίδια προβλήματα, καρφάκι δεν μου καίγεται.
Το ρόλο του τρολλαδόρου είς την ν τελικά, μπορεί να μην την έχει ένας εδώ μέσα !
Cordis sorry δεν κρατήθηκα.
Και ας το αφήσουμε εδώ.
Marinos Stergiou έγραψε:Ρώτα... ένα τηλέφωνο θα σου στοιχίσει μπορείς να πάρεις και δωρεάν μέσω του 801....
gvard έγραψε: Το 801 χρεώνεται με αστική χρέωση, το 800 είναι δωρεάν. Ακόμη ομως δεν απάντησες πόσοι είναι στο μισθολόγιο της DP με πλήρη μισθό (όχι συνεργάτες).
Ναι μπορεί να έχεις δίκιο, μπορεί και να χρεώνει...
Ποτέ δεν σκέφτηκα όμως το κόστος μιας αστικής μονάδας. Δεν είμαι και ψιλικατζής.
Τώρα όσο για τα υπόλοιπα γιατί χολοσκάς ?
Εγώ και κάποιοι άλλοι με λιγότερα ή περισσότερα άτομα δεν είχαμε τα δικά σου προβλήματα.
ΕΤΣΙ ΑΠΛΑ.
Marinos Stergiou έγραψε:Με μία διαφορά.. την προμήθεια εγώ την δίνω εσύ "φασόν" θα δουλεύεις.
gvard έγραψε: Κάνεις λάθος, δεν δουλεύουμε φασόν. Εχει αναπτυχθεί δικό μας e-shop οπως έχω αναφέρει και πριν.
Sorry φίλε μου αλλά ούτε κι εγώ μια κι εσύ το ανέφερες.
Marinos Stergiou έγραψε:
Εχω ήδη απαντήσει (και σε αυτό) οτι άσε στην άκρη το oscommerce και πες μου γιατί το έχεις αφαιρέσει από το zen cart το οποίο δεν το αναφέρει οτι μπορείς να το κάνεις.
Marinos Stergiou έγραψε:Τώρα καταλαβαίνεις τι παίζει ή όχι ?
gvard έγραψε: Εγώ κατάλαβα τι παίζει, εσύ γιατί αφαίρεσες από τα META tags το οτι το πρόγραμμα είναι το zen cart ενώ αυτό δεν επιτρέπεται;
Αντε τώρα να αρχίσουμε και ολόκληρο θέμα για meta tag - κώδικα - και δικαιώματα όπως αυτά περιγράφονται πάνω πάνω σε κάθε σελίδα.
Αλλά μια και κατάλαβες πές μας την λειτουργία του meta tag στο Zen
Ορίζεται από την ίδια την σελίδα ή και από κάποια άλλη ή και μόνο από άλλη;
Αν λοιπόν διάβασες όλα τα παραπάνω θα κατάλαβες ότι δεν έχω προς διάθεση μόνο το Zen
Δεν διαθέτω αυτό το προγραμμα μόνο - δεν χρησιμοποιώ μόνο αυτό.
Δεν χρησιμοπιώ το default meta.tag όπως αυτό δίνετε και ειδικότερα για τα ελληνικά ή τα αγγλικά.
Δεν χρησιμοποιώ την αυτούσια διαδικασία (λειτουργια) στην οποία αριζεις τα meta tags τόσο από την γλώσσα (πχ ελληνική - αγγλική) ή από το πρόγραμμα meta_tags.php
Είσαι σε θέση να καταλάβεις ότι όλα όσα χρησιμοποιούνται αναφέρονται όπως θα πρεπει μέσα σε κάθε επιμέρους εφαρμογή
Ναι ή όχι ;
Εάν ναί...βγάλαμε άκρη
Εάν όχι ας συνεχίσουμε να λέμε για meta tag και κόστος εφαρμογών, σε θέμα περί hosting

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Δημοσίευση από Figaro » 03 Ιούλ 2008 14:54

Unsubscribe ... katantise vareto kai den exoume oute popcorn na masoulame.

Άβαταρ μέλους
billt

Δημοσίευση από billt » 03 Ιούλ 2008 14:55

Αντί να συνεχίζετε αυτή τη συζήτηση που βλάπτει και τις δύο επιχειρίσεις δεν πάτε να βγάλετε καμιά προσφορά για hosting (VPS+DEDI) σε λογικές τιμές για να μην πηγαίνουμε έξω; :)

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 03 Ιούλ 2008 14:57

billt έγραψε:Αντί να συνεχίζετε αυτή τη συζήτηση που βλάπτει και τις δύο επιχειρίσεις δεν πάτε να βγάλετε καμιά προσφορά για hosting (VPS+DEDI) σε λογικές τιμές για να μην πηγαίνουμε έξω; :)
Μην χαλάτε το drama ρε...

:hammer: :hammer: :hammer: :hammer: :hammer: :hammer: :hammer: :hammer: :hammer: :hammer:

Άβαταρ μέλους
Marinos Stergiou

Δημοσίευση από Marinos Stergiou » 03 Ιούλ 2008 15:02

Figaro μια και με έχεις στους καταλόγους σου, πές μου που να στο στείλω... :P

Bilt πές τι ψάχνεις ακριβώς και βλέπουμε...

Basilaki από εμένα έχεις το ελεύθερο να πάρεις τον τίτλο του "μοντελοπνίχτη"

Καλή συνέχεια Γιώργο
Σου εύχομαι τα καλύτερα.

Άβαταρ μέλους
billt

Δημοσίευση από billt » 03 Ιούλ 2008 15:22

Ρε παιδιά σε όλο τον κόσμο οι εταιρίες Hosting και Design γίνονται γνωστές από τις προσφορές και τις συστάσεις των πελατών σας.

Αν θεωρείτε ότι έχετε υποψήφιο αγοραστικό κοινό στο forum, βγείτε και πείτε προσφορά για 1 μήνα το τάδε VPS κάνει χχ Euro και όποιος το πάρει ενδεχομένως να βγει μετά από κανένα 2μηνο και να πει την αποψή του για τις υπηρεσίες σας.

Αυτά μετράνε, όχι αυτά που λέτε οι ίδιοι για τις υπηρεσίες σας.

Άβαταρ μέλους
Marinos Stergiou

Δημοσίευση από Marinos Stergiou » 03 Ιούλ 2008 15:30

Συμφωνώ.
ποτέ όμως δεν θεώρησα ότι έχω αγοραστικό κοινό από το Forum.
Γι αυτό και είπα ότι δεν "διεκδικώ μερίδιο".
Γι αυτό τον λόγο δεν υπέγραφα ή δεν έβαζα την ιστοσελίδα μου.
Αλλά και όσες δουλειές μου έτυχαν (με pm)από εδω μέσα είπα ότι τις κάνω δωρεάν.
Κάποιοι μπορούν να το επιβεβαιώσουν αυτό.

Άβαταρ μέλους
Marinos Stergiou

Δημοσίευση από Marinos Stergiou » 03 Ιούλ 2008 15:37

Καλή συνέχεια σε όλους

Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Αναζήτηση Υπηρεσιών διαδικτύου”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες