Host και savoir faire (κρινετε συμπεριφορα Host)

ζητάτε υπηρεσίες σχετικά με την κατασκευή σελίδων; (design, web hosting, graphics, web programming).

Συντονιστής: Super-Moderators

Κλειδωμένο
Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 28 Ιουν 2008 19:52

Marinos Stergiou έγραψε:Ευτυχώς δεν "είμαι" στα DataCenter που ανέφερες και δεν είμαι και σε κανένα ελληνικό - έλληνα που προκάλεσε τα όσα προανέφερες.
Σε ποιο είσαι;

Άβαταρ μέλους
Marinos Stergiou

Δημοσίευση από Marinos Stergiou » 28 Ιουν 2008 19:54

gvard,
φυσικά και δεν σε κατακρίνω.
Ο χρόνος αυτός αναφέρω για έναν πελάτη έιναι μεγάλος !
Εσύ το βλέπεις με βάση το επιχείρημα σου και ο πελάτης με βάση την χασούρα του.
Το παράδειγμα που θα ανέφερα έτσι κι αλλιώς δεν ήσουν "εσύ" αλλά ο κάποιο άλλο για το οποίο κι εσύ γνωρίζεις

Άβαταρ μέλους
gvard
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gvard » 28 Ιουν 2008 20:09

Εγραψα:
gvard έγραψε: Οταν είχε τύχει σε εμένα αυτό τον Φεβρουάριο του 2006 τότε μέσα σε 3 ώρες όλα τα sites έπαιζαν κανονικά στον backup server που έχω για αυτή την δουλειά, καθώς ανέβηκα πάνω στο datacenter, έκανα αντιγραφή του backup και άμεση επανεγκατάσταση σε νέο server, κάτι που δεν θα μπορούσα να κάνω τόσο άμεσα αν η φιλοξενία ήταν σε μέρος οπου τα μηχανήματα δεν ήταν φυσικώς προσβάσιμα από εμένα.
Απάντησες:
Marinos Stergiou έγραψε:Και το τρείς ώρες που αναφέρεις δεν είναι μικρός χρόνος.
<...>
Γι' αυτό και καμία φορά εμπιστεύεσαι μία τέτοια εταιρεία στο εξωτερικό που μπορεί να σου κάνει όλα αυτά μέχρι 15 λεπτά.
Ο τρόπος που απάντησες φαίνεται πως οι εταιρίες στο εξωτερικό μεταφέρουν ολόκληρο server με το λειτουργικό και τα backed up accounts σε 15 λεπτά, κάτι το οποίο δεν μπορούμε να κάνουμε εμείς σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα, για αυτό πρέπει να εμπιστευόμαστε τις εταιρίες στο εξωτερικό.

Μήπως θέλεις να το γράψεις πιο ξεκάθαρα, γιατί αυτό φαίνεται πως όλοι όσοι έχουμε μηχανήματα στην Ελλάδα είμαστε τσαρλατάνοι;
Με εκτίμηση,
Γιώργος Βαρδίκος
Φιλοξενία ιστοσελίδων - Cloud Servers στην Ελλάδα

Άβαταρ μέλους
Marinos Stergiou

Δημοσίευση από Marinos Stergiou » 28 Ιουν 2008 20:10

CyberCr33p έγραψε:
Marinos Stergiou έγραψε:Ευτυχώς δεν "είμαι" στα DataCenter που ανέφερες και δεν είμαι και σε κανένα ελληνικό - έλληνα που προκάλεσε τα όσα προανέφερες.
Σε ποιο είσαι;
Και γιατί να σου πώ ρε CyberCr33p ;
Το γεγονός ότι απάντησα την προηγούμενη φορά που ρώτησες για streaming - SuExec (σε windows), δεν σημαίνει ότι πάντα θεωρείται και δοδομένη μια απάντηση μου, ή ότι θα φανερώνω τα πάντα.
Αν και μπορεί να μην είμαι σε μία εταιρεία...

Sorry

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 28 Ιουν 2008 20:14

gvard για πιο γρήγορες πάντως επαναφορές σκέψου και το ενδεχόμενο να έχεις τα backup όλων των servers σου μέσα στον εφεδρικό σου server. Οπότε σε περίπτωση που χαλάσει κάτι στον κανονικό σου server να μπορείς να κάνεις την επαναφορά απομακρυσμένα χωρίς να χάνεις χρόνο μέχρι να πας στο datacenter. Στην Ελλάδα είμαστε και δυστυχώς η κίνηση στους δρόμους είναι απρόβλεπτη.

Άβαταρ μέλους
Marinos Stergiou

Δημοσίευση από Marinos Stergiou » 28 Ιουν 2008 20:15

gvard ανέφερες όλο αυτό :
gvard έγραψε:Φυσικά και το γνωρίζω και μάλιστα για το συγκκεριμένο παράδειγμα (επειδή έχει τύχει και σε εμένα) έχω να πώ το εξής: αν η συγκεκριμένη εταιρία είχε τα δικά της μηχανήματα στην Ελλάδα τότε θα μπορούσε να επαναφέρει την ορθή λειτουργία των sites σε σαφώς μικρότερο χρονικό διάστημα καθώς θα είχε άμεση πρόσβαση στον server και θα έκανε τα πάντα γρήγορα (δεν θα βασιζόταν στην καλή θέληση κάποιου άγνωστου τεχνικού ο οποίος ήρθε να κάνει το 8ωρο του).

Οταν είχε τύχει σε εμένα αυτό τον Φεβρουάριο του 2006 τότε μέσα σε 3 ώρες όλα τα sites έπαιζαν κανονικά στον backup server που έχω για αυτή την δουλειά, καθώς ανέβηκα πάνω στο datacenter, έκανα αντιγραφή του backup και άμεση επανεγκατάσταση σε νέο server, κάτι που δεν θα μπορούσα να κάνω τόσο άμεσα αν η φιλοξενία ήταν σε μέρος οπου τα μηχανήματα δεν ήταν φυσικώς προσβάσιμα από εμένα.

Βέβαια το πρόβλημα ήταν οτι η συγκεκριμένη εταιρία δεν είχε και backup των αρχείων (διαφήμιζε στην σελίδα της οτι έχει backup σε άλλον server και όχι σε άλλο δίσκο του ίδιου server) και από οτι φαίνεται τα backups ήταν σε άλλο δίσκο του server (τουλάχιστον τα backup των VPS) με αποτέλεσμα να μην έχουν backup για τους πελάτες τους και να πρέπει να ανεβάσουν μόνοι τους τα αρχεία τους. Κάπου εδώ ισχύει η έρευνα αγοράς και οπως βλέπεις στην πορεία αυτοί οι οποίοι κοροϊδεύουν τον κόσμο ξεσκεπάζονται.
Μίλαγες για δύο διαφορετικές πριπτωσεις τόσο σε Dedicated όσο και σε VPS
Αν λοιπόν ο χρόνος επαναφοράς έστω και σε VPS είναι μικρότερος τότε υπάρχει μέτρο σύγκρισης.
Και το μέτρο έρχεται από τον πελάτη που δεν τον ενδιαφέρει ο Dedicated ή το VPS.

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 28 Ιουν 2008 20:16

Marinos Stergiou έγραψε: Και γιατί να σου πώ ρε CyberCr33p ;
Το γεγονός ότι απάντησα την προηγούμενη φορά που ρώτησες για streaming - SuExec (σε windows), δεν σημαίνει ότι πάντα θεωρείται και δοδομένη μια απάντηση μου, ή ότι θα φανερώνω τα πάντα.
Αν και μπορεί να μην είμαι σε μία εταιρεία...

Sorry
Ρωτάω καθαρά από περιέργεια, δικαίωμά σου να μην μου απαντήσεις.

Άβαταρ μέλους
Marinos Stergiou

Δημοσίευση από Marinos Stergiou » 28 Ιουν 2008 20:17

CyberCr33p έγραψε:gvard για πιο γρήγορες πάντως επαναφορές σκέψου και το ενδεχόμενο να έχεις τα backup όλων των servers σου μέσα στον εφεδρικό σου server. Οπότε σε περίπτωση που χαλάσει κάτι στον κανονικό σου server να μπορείς να κάνεις την επαναφορά απομακρυσμένα χωρίς να χάνεις χρόνο μέχρι να πας στο datacenter. Στην Ελλάδα είμαστε και δυστυχώς η κίνηση στους δρόμους είναι απρόβλεπτη.
Σε σωστό δρόμο είσαι

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 28 Ιουν 2008 20:25

Τουλάχιστον έτσι δουλεύω εγώ. Δεν περιμένω ούτε να πάω στο datacenter ούτε τον τεχνικό του datacenter να βοηθήσει σε τέτοια περίπτωση. Απλά μετά το restore και αφού επιδιορθώσουν το πρόβλημα κάνω αυτόν τον server εφεδρικό.

Σχετικά με τo downtime και τα outages ρίξε και μια ματιά εδώ:

http://www.webhostingtalk.com/forumdisplay.php?f=59
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος CyberCr33p την 28 Ιουν 2008 20:29, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Marinos Stergiou

Δημοσίευση από Marinos Stergiou » 28 Ιουν 2008 20:28

Αφού λοιπόν συμφωνούμε σε αυτό (και κάνουμε το ίδιο), πές πόση ώρα "αποτυγχάνει" το Hosting για να διαβάσουν και οι υπόλοιποι !

Άβαταρ μέλους
gvard
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gvard » 28 Ιουν 2008 20:29

CyberCr33p έγραψε:gvard για πιο γρήγορες πάντως επαναφορές σκέψου και το ενδεχόμενο να έχεις τα backup όλων των servers σου μέσα στον εφεδρικό σου server. Οπότε σε περίπτωση που χαλάσει κάτι στον κανονικό σου server να μπορείς να κάνεις την επαναφορά απομακρυσμένα χωρίς να χάνεις χρόνο μέχρι να πας στο datacenter. Στην Ελλάδα είμαστε και δυστυχώς η κίνηση στους δρόμους είναι απρόβλεπτη.
Το 2006 όλα τα backups τα παίρναμε σε off-network server (είχε πρόσβαση μόνο σε εσωτερική IP για λόγους ασφαλείας) και από εκεί τα κάναμε restore σε άλλον server (μας πήρε 35 λεπτά να πάμε πάνω και να δούμε οτι δεν είναι κάτι απλό και οτι θα πρέπει να πάμε σε άλλον server). Πλέον χρησιμοποιούμε advanced backup server και μπορούμε (και ο τελικός πελάτης hosting μόνος του μέσα από το cPanel) να επαναφέρουμε backup των αρχείων του με ακρίβεια 4 ωρών και σε επίπεδο website, συγκεκριμένου directory, ακόμη και συγκεκριμένου αρχείου μόνο (πχ επαναφορά πριν 16 ώρες πριν 6 ημέρες και 9 ώρες)! Επίσης πλέον σε περίπτωση που παρουσιαστεί ανάλογο πρόβλημα η επαναφορά θα γίνεται σε σαφώς λιγότερο χρόνο και με 100mbit ταχύτητα (εσωτερικό δίκτυο) σε ασυμπίεστα αρχεία.

EDIT: Η επαναφορά γίνεται σε λιγότερο από λεπτό από τον ίδιο χρήστη ή σε περίπου 15 λεπτά από εμάς σε Emergency ticket.
Με εκτίμηση,
Γιώργος Βαρδίκος
Φιλοξενία ιστοσελίδων - Cloud Servers στην Ελλάδα

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 28 Ιουν 2008 20:31

Marinos Stergiou έγραψε:Αφού λοιπόν συμφωνούμε σε αυτό (και κάνουμε το ίδιο), πές πόση ώρα "αποτυγχάνει" το Hosting για να διαβάσουν και οι υπόλοιποι !
Από λίγα λεπτά μέχρι πολλές ώρες. Εξαρτάται από τα πόσα GB έχεις να επαναφέρεις.

Άβαταρ μέλους
Marinos Stergiou

Δημοσίευση από Marinos Stergiou » 28 Ιουν 2008 20:36

Δώσε μωρέ 4 παραδείγματα για 30G - 50G - 100G - 200G...

Άβαταρ μέλους
Marinos Stergiou

Δημοσίευση από Marinos Stergiou » 28 Ιουν 2008 20:47

gvard έγραψε: Το 2006 όλα τα backups τα παίρναμε σε off-network server (είχε πρόσβαση μόνο σε εσωτερική IP για λόγους ασφαλείας) και από εκεί τα κάναμε restore σε άλλον server (μας πήρε 35 λεπτά να πάμε πάνω και να δούμε οτι δεν είναι κάτι απλό και οτι θα πρέπει να πάμε σε άλλον server). Πλέον χρησιμοποιούμε advanced backup server και μπορούμε (και ο τελικός πελάτης hosting μόνος του μέσα από το cPanel) να επαναφέρουμε backup των αρχείων του με ακρίβεια 4 ωρών και σε επίπεδο website, συγκεκριμένου directory, ακόμη και συγκεκριμένου αρχείου μόνο (πχ επαναφορά πριν 16 ώρες πριν 6 ημέρες και 9 ώρες)! Επίσης πλέον σε περίπτωση που παρουσιαστεί ανάλογο πρόβλημα η επαναφορά θα γίνεται σε σαφώς λιγότερο χρόνο και με 100mbit ταχύτητα (εσωτερικό δίκτυο) σε ασυμπίεστα αρχεία.

EDIT: Η επαναφορά γίνεται σε λιγότερο από λεπτό από τον ίδιο χρήστη ή σε περίπου 15 λεπτά από εμάς σε Emergency ticket.
Επειδή λοιπόν μια και οι δύο έχουμε WHM - Cpanel
Γίνετε σε 15 λεπτά ή όχι ;

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 28 Ιουν 2008 20:56

Δεν μπορώ να σου πω με ακρίβεια χρόνους μιας και είναι διαφορετικό να κάνεις restore 30GB που είναι πολλά μικρά αρχεία και διαφορετικό να κάνεις restore 30GB που αποτελούνται από μεγαλύτερα αρχεία. Γενικά εάν δεν έχεις εφεδρικό server μπορεί να σου πάρει πάρα πολλές ώρες για να κάνεις την επαναφορά.

Πάντως απ'ότι θα έχεις παρατηρήσει οι ελληνικοί webhosts παρέχουν λίγο χώρο όχι μόνο για να παρέχουν καλύτερη ποιότητας της υπηρεσίας αλλά και για να μπορούν να κάνουν τις επαναφορές σε περίπτωση προβλήματος πιο γρήγορα. Είχα διαβάσει στο WHT για έναν server ενός από τους μεγαλύτερους webhosts του εξωτερικού που ήταν down για 3 ημέρες μέχρι να τελειώσουν με την επαναφορά λόγο των πολλών GB των δεδομένων.

Επίσης και στα restart παίζει ρόλο τα GB που είναι φορτωμένος ένας server, διαφορετικό χρόνο παίρνει να κάνει fsck 20GB και διαφορετικό 400GB. Οπότε σκέψου να χρειάζεται ένας server reboot (π.χ. μετά από κάποιο patch στον kernel) και να περιμένεις για να επανέλθει 30 λεπτά :D

Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Αναζήτηση Υπηρεσιών διαδικτύου”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες