Γιατί άραγε έχει αλλάξει ο όρκος του Ιπποκράτη?

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 06 Ιούλ 2008 11:22

Βλέπω Γρηγόρη τωρα και κάτι ελεγε για τον όρκο του Ιπποκράτη και είπα να ψάξω.

το αρχικό κείμενο ειναι αυτό:
Ὄμνυμι Ἀπόλλωνα ἰητρὸν, καὶ Ἀσκληπιὸν, καὶ Ὑγείαν, καὶ Πανάκειαν, καὶ θεοὺς πάντας τε καὶ πάσας, ἵστορας ποιεύμενος, ἐπιτελέα ποιήσειν κατὰ δύναμιν καὶ κρίσιν ἐμὴν ὅρκον τόνδε καὶ ξυγγραφὴν τήνδε. Ἡγήσασθαι μὲν τὸν διδάξαντά με τὴν τέχνην ταύτην ἴσα γενέτῃσιν ἐμοῖσι, καὶ βίου κοινώσασθαι, καὶ χρεῶν χρηίζοντι μετάδοσιν ποιήσασθαι, καὶ γένος τὸ ἐξ ωὐτέου ἀδελφοῖς ἴσον ἐπικρινέειν ἄῤῥεσι, καὶ διδάξειν τὴν τέχνην ταύτην, ἢν χρηίζωσι μανθάνειν, ἄνευ μισθοῦ καὶ ξυγγραφῆς, παραγγελίης τε καὶ ἀκροήσιος καὶ τῆς λοιπῆς ἁπάσης μαθήσιος μετάδοσιν ποιήσασθαι υἱοῖσί τε ἐμοῖσι, καὶ τοῖσι τοῦ ἐμὲ διδάξαντος, καὶ μαθηταῖσι συγγεγραμμένοισί τε καὶ ὡρκισμένοις νόμῳ ἰητρικῷ, ἄλλῳ δὲ οὐδενί. Διαιτήμασί τε χρήσομαι ἐπ' ὠφελείῃ καμνόντων κατὰ δύναμιν καὶ κρίσιν ἐμὴν, ἐπὶ δηλήσει δὲ καὶ ἀδικίῃ εἴρξειν. Οὐ δώσω δὲ οὐδὲ φάρμακον οὐδενὶ αἰτηθεὶς θανάσιμον, οὐδὲ ὑφηγήσομαι ξυμβουλίην τοιήνδε. Ὁμοίως δὲ οὐδὲ γυναικὶ πεσσὸν φθόριον δώσω. Ἁγνῶς δὲ καὶ ὁσίως διατηρήσω βίον τὸν ἐμὸν καὶ τέχνην τὴν ἐμήν. Οὐ τεμέω δὲ οὐδὲ μὴν λιθιῶντας, ἐκχωρήσω δὲ ἐργάτῃσιν ἀνδράσι πρήξιος τῆσδε. Ἐς οἰκίας δὲ ὁκόσας ἂν ἐσίω, ἐσελεύσομαι ἐπ' ὠφελείῃ καμνόντων, ἐκτὸς ἐὼν πάσης ἀδικίης ἑκουσίης καὶ φθορίης, τῆς τε ἄλλης καὶ ἀφροδισίων ἔργων ἐπί τε γυναικείων σωμάτων καὶ ἀνδρῴων, ἐλευθέρων τε καὶ δούλων. Ἃ δ' ἂν ἐν θεραπείῃ ἢ ἴδω, ἢ ἀκούσω, ἢ καὶ ἄνευ θεραπηίης κατὰ βίον ἀνθρώπων, ἃ μὴ χρή ποτε ἐκλαλέεσθαι ἔξω, σιγήσομαι, ἄῤῥητα ἡγεύμενος εἶναι τὰ τοιαῦτα. Ὅρκον μὲν οὖν μοι τόνδε ἐπιτελέα ποιέοντι, καὶ μὴ ξυγχέοντι, εἴη ἐπαύρασθαι καὶ βίου καὶ τέχνης δοξαζομένῳ παρὰ πᾶσιν ἀνθρώποις ἐς τὸν αἰεὶ χρόνον. παραβαίνοντι δὲ καὶ ἐπιορκοῦντι, τἀναντία τουτέων.

για όσους δε ξέρουν αρχαία:
Ορκίζομαι στο θεό Απόλλωνα τον ιατρό και στο θεό Ασκληπιό και στην Υγεία και στην Πανάκεια και επικαλούμενος τη μαρτυρία όλων των θεών ότι θα εκτελέσω κατά τη δύναμη και την κρίση μου τον όρκο αυτόν και τη συμφωνία αυτή. Να θεωρώ τον διδάσκαλό μου της ιατρικής τέχνης ίσο με τους γονείς μου και την κοινωνό του βίου μου. Και όταν χρειάζεται χρήματα να μοιράζομαι μαζί του τα δικά μου. Να θεωρώ την οικογένειά του αδέλφια μου και να τους διδάσκω αυτήν την τέχνη αν θέλουν να την μάθουν χωρίς δίδακτρα ή άλλη συμφωνία. Να μεταδίδω τους κανόνες ηθικής, την προφορική διδασκαλία και όλες τις άλλες ιατρικές γνώσεις στους γιους μου, στους γιους του δασκάλου μου και στους εγγεγραμμένους μαθητές που πήραν τον ιατρικό όρκο, αλλά σε κανέναν άλλο. Θα χρησιμοποιώ τη θεραπεία για να βοηθήσω τους ασθενείς κατά τη δύναμη και την κρίση μου, αλλά ποτέ για να βλάψω ή να αδικήσω. Ούτε θα δίνω θανατηφόρο φάρμακο σε κάποιον που θα μου το ζητήσει, ούτε θα του κάνω μια τέτοια υπόδειξη. Παρομοίως, δεν θα εμπιστευτώ σε έγκυο μέσο που προκαλεί έκτρωση. Θα διατηρώ αγνή και άσπιλη και τη ζωή και την τέχνη μου. Δεν θα χρησιμοποιώ νυστέρι ούτε σε αυτούς που πάσχουν από λιθίαση, αλλά θα παραχωρώ την εργασία αυτή στους ειδικούς της τέχνης. Σε όσα σπίτια πηγαίνω, θα μπαίνω για να βοηθήσω τους ασθενείς και θα απέχω από οποιαδήποτε εσκεμμένη βλάβη και φθορά, και ιδίως από γενετήσιες πράξεις με άνδρες και γυναίκες, ελεύθερους και δούλους. Και όσα τυχόν βλέπω ή ακούω κατά τη διάρκεια της θεραπείας ή και πέρα από τις επαγγελματικές μου ασχολίες στην καθημερινή μου ζωή, αυτά που δεν πρέπει να μαθευτούν παραέξω δεν θα τα κοινοποιώ, θεωρώντας τα θέματα αυτά μυστικά. Αν τηρώ τον όρκο αυτό και δεν τον παραβώ, ας χαίρω πάντοτε υπολήψεως ανάμεσα στους ανθρώπους για τη ζωή και για την τέχνη μου. Αν όμως τον παραβώ και επιορκήσω, ας πάθω τα αντίθετα.
Με τα χρόνια όμως, αυτο το κειμενο έχει αλλάξει ή ακόμα και εχουν αφαιρεθεί εντελώς όπως πχ για την έκτρωση, την ευθανασία.

το κειμενο πχ
Θα χρησιμοποιώ τη θεραπεία για να βοηθήσω τους ασθενείς κατά τη δύναμη και την κρίση μου, αλλά ποτέ για να βλάψω ή να αδικήσω. Ούτε θα δίνω θανατηφόρο φάρμακο σε κάποιον που θα μου το ζητήσει, ούτε θα του κάνω μια τέτοια υπόδειξη.

αυτός ο όρος παρακάμπτεται στις συζητήσεις περί ευθανασίας.

Και ερωτώ εγω.
Γιατι να έχει αλλάξει αυτος ο όρκος.
Ειναι τελικά όρκος πλεον ή απλά τον λέμε για να τον λέμε?
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Άβαταρ μέλους
Burned
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Burned » 06 Ιούλ 2008 12:04

Connor MacLeod έγραψε: Γιατι να έχει αλλάξει αυτος ο όρκος.
Απλά τον λέμε για να τον λέμε αφού πλέον το 99% των γιατρών χρειάζονται "φακελάκι" για να κάνουν σωστά την δουλειά τους αλλιώς δεν ξέρεις τι μπορείς να παθεις.

Σχετικά με την ευθανασία όχι μόνο γίνεται αλλά πολλές φορές θεωρείται και "ανθρώπινη"..
The time is now, the place is here. Stay in the present. You can do nothing to change the past, and the future will never come exactly as you plan or hope for.
Burned forum - The best g(r)eek forum !!!
Chuck Norris facts

sibas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από sibas » 06 Ιούλ 2008 13:59

Είναι φυσικό να έχει αλλάξει αυτός ο όρκος στην σημερινή κοινωνία,
αν ρωτάς ΜΟΝΟ για το θέμα τις ευθανασίας τότε εγώ συμφωνώ με αυτή την αλλαγή.

Το γιατί είναι μάλλον ευνόητο (τουλάχιστον για μένα), την εποχή του Ιπποκράτη τα περί
ιατρικής ήταν διαφορετικά οι ασθένειες που ήταν γνωστές (νομίζω) ότι ήταν πιο λίγες από τις
ασθένειες που γνωρίζουμε και βιώνουμε στη σημερινή εποχή.

Δυστυχώς υπάρχουν ασθένειες ή ατυχήματα που είναι ανίατες/α, που σημαίνει ότι αν σε βρουν
το γεγονός είναι τετελεσμένο, εκτός του τετελεσμένου γεγονότος το χειρότερο πράγμα που
μπορεί να συμβεί σε έναν άνθρωπο είναι να υποφέρει (φρικτά;) και να χάσει την αξιοπρέπεια του.

Όταν λοιπόν συμβαίνουν παραπάνω, να υπάρχει δηλαδή μια ανίατη ασθένεια, να υποφέρεις
ανείπωτα, και να χάνεις την ανθρώπινη υπόσταση και αξιοπρέπεια σου.
Τότε ναι τίθεται θέμα μιας "ανθρώπινης" ευθανασίας.

PS Αυτό το θέμα δεν ταιριάζει στο "χαλαρά και ανάλαφρα"

Άβαταρ μέλους
GeoStuff
Honorary Member

Δημοσίευση από GeoStuff » 06 Ιούλ 2008 14:13

Αυτό το θέμα θα παρακαλέσω να μην το ξεφτυλίσουμε...

Καλά είναι εδώ αλλά ας κρατήσουμε ένα επίπεδο...
Κούκλα Μου Φρεγάτα Σκίζεις Τον Ωκεανό... Μοιάζεις Στον Τιτανικό!!!

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 06 Ιούλ 2008 14:42

PS Αυτό το θέμα δεν ταιριάζει στο "χαλαρά και ανάλαφρα"
Μετακινήστε το.

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 06 Ιούλ 2008 17:29

Άψογος lunarmedia... Σωστότατη θέση, καθώς το θέμα -από μόνο του- ούτε Χαλαρό είναι, ούτε Ανάλαφρο.
Κατ'αρχήν ο Όρκος αυτός είχε επίκληση στον φοβερό-σεβαστότατο-ισχυρότατο Θεό Απόλλωνα (ως Ιατρό), πέρα από όλους τους υπόλοιπους! Κατά δεύτερο, από μόνη της η ύψωση του χεριού, προς τον ουρανό, για ορκομωσία, ετοιμάζει το πρωτόγονο ένστικτο για παρουσία-επίκληση του Υπέρτατου Όντος, ανεξαρτήτως ονόματος.
Έτσι ο άνθρωπος γνωρίζει ενδόμυχα ότι κάθε σοβαρός όρκος ακούγεται το ίδιο ισχυρά από τον Ουρανό ανεξάρτητα από όνομα Θεότητας. Γιαυτό πρέπει -προκειμένου να τον παραβιάσει κανείς- να βρεί μια καλή δικαιολογία ΠΡΩΤΑ για τον εαυτόν του. (Π.χ. Η Θεότητα είναι ψεύτικη, ο πολιτισμός ήταν πρωτόγονος, κλπ)
Ωστόσο και πάλι... Αυτός που παραβαίνει (αλλοιώνει) τον όρκο του γνωρίζει καλά, από πριν, τι κίνητρα και προθέσεις έχει. Όποιος αγωνιά και έχει αληθινή θέρμη για τον ασθενή του, ως προς την πιθανή ανάγκη έκτρωσης, ευθανασίας κλπ, θα βρει τον δρόμο του και τις απαντήσεις του, με τον ένα, ή τον άλλο τρόπο. :force:
Επίσης, όποιος έχει ταπεινά κίνητρα και προθέσεις εκμετάλλευσης και πλουτισμού από τα πάθη του ασθενή του, θα έχει τις απαντήσεις-προειδοποιήσεις του, με τον ένα, ή τον άλλο τρόπο. :force:
Τώρα το "Γιατί ως Οργανωμένη Παγκόσμια Κοινωνία προσπαθούμε ν'αλλοιώσουμε τον συγκεκριμένο όρκο":
Οι περιπτώσεις εκμετάλλευσης κι εύκολου πλουτισμού υπόκεινται στα γενικότερα "Σημεία των Καιρών" μας, που είναι ΒΙΑ σε όλες της τις μορφές, και προσπάθεια για ΕΞΑΠΑΤΗΣΗ σε κάθε ανθρώπινη συναλλαγή-δραστηριότητα.
Αντίθετα όμως, οι περιπτώσεις αγωνίας συνανθρώπων μας (για τη βελτίωση της υγείας-ζωής των ασθενών τους) γεννούν προβληματισμούς και προκαλούν συζητήσεις, οι οποίες προάγουν -αν μη τι άλλο- το επίπεδο του Πνευματικού Ανθρώπινου Πολιτισμού. Τιμή μας και Καμάρι μας όταν και όποτε γίνονται τέτοιες καλοπροαίρετες συζητήσεις :hammer: :hammer:
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Alice_Cooper
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Alice_Cooper » 06 Ιούλ 2008 17:48

Burned έγραψε:
Connor MacLeod έγραψε: Γιατι να έχει αλλάξει αυτος ο όρκος.
Απλά τον λέμε για να τον λέμε αφού πλέον το 99% των γιατρών χρειάζονται "φακελάκι" για να κάνουν σωστά την δουλειά τους αλλιώς δεν ξέρεις τι μπορείς να παθεις.

Σχετικά με την ευθανασία όχι μόνο γίνεται αλλά πολλές φορές θεωρείται και "ανθρώπινη"..
to kako einai oti o kosmos voithaei se afto ....
dinoune "fakelakia" gia na tous "proseksoun" ...
den to dexomai afto ... o giatros einai enas anthropos pou doulevei
kapou kai prepei na kanei thn doulia tou ...

episis mou fenete ligo ypervoliko to pososto pou evales ....
1. edo (giannena) enas giatros pou egxirise ton aderfo mou (podi) molis
eipe poios tou ekane thn egxirish elegan diaforoi .. "ox... kai posa zhtise ..."
eno o anthropos den ekane thn paramikrh niksi gia lefta
2. allos giatros edo ... egxirise emena (lemos) kai irthe apo thn pteriga o anthropos
prin tin egxirish na mou pei ti tha kanoume thn epomenh proi ...
molis efyge elegan oi aloi dio sthn pteriga pos isos irthe gia lefta ...
ego den eida kati tetoio ...
kai apla thn epomenh mera pou egine h egxirish kai irthe kai mou milage afou syniltha
eipane an edosa lefta kai otan eipa pos oxi eipan oti o giatros einai ok....

mipos ypervalei ki o kosmos epi tou thematos????

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 06 Ιούλ 2008 18:27

Μήπως πλέον δε θα έπρεπε να ονομάζετε ορκος του Ιπποκράτη αφού πλέον δεν είναι και αυτος?

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 06 Ιούλ 2008 18:56

Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 06 Ιούλ 2008 19:08

καλά θυμόμουν, λοιπόν, ότι είχα διαβάσει ένα άρθρο επί του θέματος στο filosofia.gr :)

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 06 Ιούλ 2008 19:35

Κρατάω αυτο:
Κανείς πλέον (και αυτό είναι διεθνές φαινόμενο) δεν ορκίζεται στον όρκο του Ιπποκράτη
Οποτε, πλεον δεν υφίσταται τέτοιος όρκος.
Οποτε οι δόκτορες δε θα πρέπει να λένε ότι έχουν ορκιστεί στον όρκο του Ιπποκράτη, ναι?

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 06 Ιούλ 2008 21:46

Σαφώς. Το να λένε ότι ορκίζονται στον όρκο του Ιπποκράτη είναι απάτη και βλασφημία απέναντι στον Ιπποκράτη.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 06 Ιούλ 2008 21:54

Connor MacLeod έγραψε: .......................................
Οποτε, πλεον δεν υφίσταται τέτοιος όρκος.
Οποτε οι δόκτορες δε θα πρέπει να λένε ότι έχουν ορκιστεί στον όρκο του Ιπποκράτη, ναι?
Connora, ο όρκος υφίσταται. Άσχετα, αν οι δόκτορες ορκίζονται μ'αυτόν, ή όχι. :D
Μην ξεχνάμε, ότι υπάρχουν δόκτορες που τον τιμούν -χωρίς να έχουν ορκιστεί μ'αυτόν- περισσότερο από άλλους που έχουν ορκιστεί. :wink:
Οι όρκοι είναι άσχετοι από το τι κουβαλάει ο καθένας μας στα εσώψυχά του.
Cdhyper έγραψε: Σαφώς. Το να λένε ότι ορκίζονται στον όρκο του Ιπποκράτη είναι απάτη και βλασφημία απέναντι στον Ιπποκράτη.
@Cdhyper: Νομίζεις ότι κάτι "παλληκάρια :evil: ", σαν τον Μέγκελε, θα είχαν μεγάλο πρόβλημα με αυτό που γράφεις; (Γιατρός ήταν κι αυτός)
Όσο για τη βλασφημία, ο Ιπποκράτης δεν είναι το πρόβλημα... Πού να δεις όταν "θα τα πάρει στο κρανίο" ο Απόλλων Ιητρός!!! Δεν είχε τη φήμη του πολύ "πολιτισμένου" θεού, όταν τσαντιζόταν... :cop: :D
Το δε κορυφαίο, παιδιά, μου το είχε πει κάποτε (πριν αρκετά χρόνια) ένας δόκτορας: "Γιατί κύριε 'DGEORGE'; Επαγγελματίες είμαστε. Υπηρεσίες παρέχουμε!" :hammer: :hammer:
Αν κατάλαβα καλά, κάτι σαν τον Ταξιτζή, τον Υδραυλικό κλπ
Κάπως έτσι, και σιγά-σιγά, οι μπρούτζινες πλακέττες των γιατρών, έγιναν τεράστιες φωτεινές πινακίδες. :wink: :wink:
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
DARK_GENESIS

Δημοσίευση από DARK_GENESIS » 06 Ιούλ 2008 22:19

1) Όσον αφορά την αλλαγή που κάνανε περί έκτρωσης ή ευθανασίας δηλώνει την μην ικανή αντιμετόπιση σοβαρών φαινομένων τελους 20ου με 21ου αιώνα. Δηλαδή η έκτρωση δηλώνει πόσοι επιφανειακοι και εγωιστές απέναντη στην καινούγια ζωή που έρχεται, το μέγιστο δώρο ενός ανθρώπου. Επιπλέων δηλώνει οτι το εκάστοτε κράτος πόσο σοβαροφανές είναι απέναντη στην σεξουαλικη διαπαιδαγωγηγη. Η ευθανασία δηλώνει πόσο εν τέλη έχουμε θέληση και αγάπη για την ζωή μας με όλα τα στραβά της.

2) Όσον αφορά τα φακελάκια , έχω να πω ένα πράγμα. Κανένας τελειόφοιτος γιατρός δεν ξεκινά το λειτούργημά του με φακελάκια. Έτσι θέλω να πιστεύω :roll: .Η ζωή θα σε αναγκάσει να μπείς στην διαδικασία αυτή και επιπλέον πόσο οι ηθικοι φραγμοι έχουν ξεφτίσει καθώς και ο ορισμός του όρκου έναντη σε θεό και νεκρό.
Η πειρατεία πράγματι σκοτώνει την μουσική. Όμως η προχειρότητα των στοιχουργών/συνθετών την κατακρεουργεί...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες