Γιατί άραγε έχει αλλάξει ο όρκος του Ιπποκράτη?

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 06 Ιούλ 2008 22:37

@DARK_GENESIS: Στο πρώτο θάθελα να πω απλώς ότι τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά όσο ΙΣΩΣ δείχνουν. Τόσο το θέμα 'ΕΚΤΡΩΣΗ' όσο και το θέμα 'ΕΥΘΑΝΑΣΙΑ' είναι τόσο σοβαρά, με τόσο ισχυρά επιχειρήματα κι από τις δυο πλευρές, που ανάγκασε ακόμα και τους ΑΚΑΜΠΤΟΥΣ του "Βατικανού", να βάλουν νερό στο κρασί τους. Επέτρεψαν την έκτρωση όταν απειλήται η ζωή της μάνας.
Επειδή προηγουμένως ίσως παρεξηγήθηκα, ΔΕΝ συμφωνώ με την άμετρη χρήση ούτε της Έκτρωσης, ούτε της Ευθανασίας. Ωστόσο, υπάρχουν περιπτώσεις, όπου όλοι -εκτός από τον νόμο- λένε "Τώρα χρειάζεται...!!" είτε για το ένα, είτε για το άλλο. :D
Πιστεύω ότι θα επικρατήσουν τελικά, όταν όλοι οι Πολιτισμοί και κυρίως γενικά ο Πνευματικός Ανθρώπινος Πολιτισμός, θα είναι έτοιμοι και σε θέση να ορίσουν Μέτρα, Προϋποθέσεις, και Όρια για την εφαρμογή τους.
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
GeoStuff
Honorary Member

Δημοσίευση από GeoStuff » 06 Ιούλ 2008 22:51

Ευθανασία... Και λιγότερο στην περίπτωση της έκτρωσης...

Είναι και τα δύο δύσκολο να αποφασιστούν αν είναι προσωπική επιλογή ή όχι για ένα απλό λόγο...

Απελπισία...

Δεν θέλω να το αναλύσω παραπάνω... Πιστεύω όλοι έχουμε βρεθεί σε περιπτώσεις όπου έχουμε απελπιστεί και το μυαλό συνήθως δεν στροφάρει σωστά...

Εφόσον υπάρχει αυτός ο παράγοντας κατά την διάρκεια λήψης αποφάσεων δεν είναι εύκολο να δωθούν στο άτομο τέτοιες "ελευθερίες" ασυλλόγιστα...
Κούκλα Μου Φρεγάτα Σκίζεις Τον Ωκεανό... Μοιάζεις Στον Τιτανικό!!!

id12586
στις καρδιές μας
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από id12586 » 06 Ιούλ 2008 22:56

Alice_Cooper έγραψε:
Burned έγραψε:
Connor MacLeod έγραψε: Γιατι να έχει αλλάξει αυτος ο όρκος.
Ειναι τελικά όρκος πλεον ή απλά τον λέμε για να τον λέμε?
Απλά τον λέμε για να τον λέμε αφού πλέον το 99% των γιατρών χρειάζονται "φακελάκι" για να κάνουν σωστά την δουλειά τους αλλιώς δεν ξέρεις τι μπορείς να παθεις.

Σχετικά με την ευθανασία όχι μόνο γίνεται αλλά πολλές φορές θεωρείται και "ανθρώπινη"..
to kako einai oti o kosmos voithaei se afto ....
dinoune "fakelakia" gia na tous "proseksoun" ...
den to dexomai afto ... o giatros einai enas anthropos pou doulevei
kapou kai prepei na kanei thn doulia tou ...

episis mou fenete ligo ypervoliko to pososto pou evales ....
1. edo (giannena) enas giatros pou egxirise ton aderfo mou (podi) molis
eipe poios tou ekane thn egxirish elegan diaforoi .. "ox... kai posa zhtise ..."
eno o anthropos den ekane thn paramikrh niksi gia lefta
2. allos giatros edo ... egxirise emena (lemos) kai irthe apo thn pteriga o anthropos
prin tin egxirish na mou pei ti tha kanoume thn epomenh proi ...
molis efyge elegan oi aloi dio sthn pteriga pos isos irthe gia lefta ...
ego den eida kati tetoio ...
kai apla thn epomenh mera pou egine h egxirish kai irthe kai mou milage afou syniltha
eipane an edosa lefta kai otan eipa pos oxi eipan oti o giatros einai ok....

mipos ypervalei ki o kosmos epi tou thematos????
Ήθελα να το σχολιάσω και εγώ αυτό για τα φακελάκια.
Όπως ξέρετε μερικοί νοσηλεύτηκα πρόσφατα για έναν μήνα.
Μέσα σε αυτόν το μήνα, πέρασα απο πολλές πέρτυγες του νοσοκομείου. Είχα επαφή με πάνω απο 5 γιατρούς σε διαφορετικές ειδικότητες και έκανα 4 χειρουργεία. Που θέλω να καταλήξω? Οτι έχω τεκμηρίωση για αυτό που θα πώ.
ΠΟΥΘΕΝΑ δεν μου ζήτησαν φακελάκι! Και απο συζήτηση με άλλους ασθενείς, κανενος δεν του ζητήθηκε ΤΙΠΟΤΑ! Και μάλιστα γνώρισα ορισμένους που πρόσφεραν σε γιατρούς αλλά αρνήθηκαν. ;)
Τι σημαίνει αυτό. Ότι το φαινόμενο υπάρχει. Και υπάρχει σε μεγάλο βαθμό. Αλλά δεν είναι μάστιγα όπως θέλουμε να πιστεύουμε!
Chris at your Services
ΕικόναSacame de Aqui

Άβαταρ μέλους
DARK_GENESIS

Δημοσίευση από DARK_GENESIS » 06 Ιούλ 2008 22:56

Να σου πω την αλήθεια δεν το είχα από αυτή την σκοπιά. Όσο για το συμπέρασμά σου είναι ρευστό. Δηλαδή όταν θεσπίστηκε ο όρκος δεν νομίζω οτι υπήρχαν και τόσα δυλήματα, γιατί είχαν βάλει προτεταιότητες. Με το πέρασμα όμως του χρόνου όπου εξελήχθηκε (ήτε θετικά ήτε αρνητικά και δεν είναι της παρούσης) ο άνθρωπος επομένος και η κοινωνία, ορισμένα standards αλλάζουν. Επομένως είναι σαν το πρόβλημα που υπάρχει με την εξέληξη της γλώσσας ή της θρησκείας. Είναι επιθυμητη τέτοια εξέληξη ή όχι;
Η πειρατεία πράγματι σκοτώνει την μουσική. Όμως η προχειρότητα των στοιχουργών/συνθετών την κατακρεουργεί...

Άβαταρ μέλους
DARK_GENESIS

Δημοσίευση από DARK_GENESIS » 06 Ιούλ 2008 23:01

Για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις το παραπάνω ποστ μου είναι προς τον DGeorge.

@id12586: Μήπως εν τέλη επειδή γίνεται μεγάλη κουβένταμε τα φακελάκια το διαιονίζουμε εμείς (ο λαός) αυτό το φαινόμενο;
Η πειρατεία πράγματι σκοτώνει την μουσική. Όμως η προχειρότητα των στοιχουργών/συνθετών την κατακρεουργεί...

Άβαταρ μέλους
Burned
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Burned » 06 Ιούλ 2008 23:43

id12586 έγραψε: Ήθελα να το σχολιάσω και εγώ αυτό για τα φακελάκια.
Όπως ξέρετε μερικοί νοσηλεύτηκα πρόσφατα για έναν μήνα.
Μέσα σε αυτόν το μήνα, πέρασα απο πολλές πέρτυγες του νοσοκομείου. Είχα επαφή με πάνω απο 5 γιατρούς σε διαφορετικές ειδικότητες και έκανα 4 χειρουργεία. Που θέλω να καταλήξω? Οτι έχω τεκμηρίωση για αυτό που θα πώ.
ΠΟΥΘΕΝΑ δεν μου ζήτησαν φακελάκι! Και απο συζήτηση με άλλους ασθενείς, κανενος δεν του ζητήθηκε ΤΙΠΟΤΑ! Και μάλιστα γνώρισα ορισμένους που πρόσφεραν σε γιατρούς αλλά αρνήθηκαν. ;)
Τι σημαίνει αυτό. Ότι το φαινόμενο υπάρχει. Και υπάρχει σε μεγάλο βαθμό. Αλλά δεν είναι μάστιγα όπως θέλουμε να πιστεύουμε!
Εγώ πάντως δεν γνωρίζω άνθρωπο που να έχει νοσηλευτεί και να μην έχει δώσει φακελάκι.

Εγώ πάντως πιστεύω ότι είναι μάστιγα.
The time is now, the place is here. Stay in the present. You can do nothing to change the past, and the future will never come exactly as you plan or hope for.
Burned forum - The best g(r)eek forum !!!
Chuck Norris facts

id12586
στις καρδιές μας
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από id12586 » 06 Ιούλ 2008 23:52

Και εγώ σου λέω ότι το ποσοστό που δίνεις είναι εξωφρενικό και δεν έχεις στοιχεία για κάτι τέτοιο.

Εδώ σου λέω υπάρχουν ασθενείς που ΔΕΝ ΝΤΡΕΠΟΝΤΑΙ να προτίνουν φακελάκι στον γιατρό. Απο εκεί ξεκινάνε όλα..
Chris at your Services
ΕικόναSacame de Aqui

Άβαταρ μέλους
DARK_GENESIS

Δημοσίευση από DARK_GENESIS » 07 Ιούλ 2008 00:04

Είστε τραγικοί. Μιλάτε για δύο συμβάντα για 2 άτομα. Οι πιθανότητες να πετύχης διαιφθαρμένους γιατρούς και μη έιναι 50%-50% αντιστοιχα. Πρέπει να γίνει μελέτη σε πάρα πολλά νοσοκομία με τον ίδιο αριθμό γιατρών κάθε φορά για να βγεί συμπέρασμα.

id12586
στις καρδιές μας
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από id12586 » 07 Ιούλ 2008 00:06

DARK_GENESIS έγραψε:Είστε τραγικοί. Μιλάτε για δύο συμβάντα για 2 άτομα. Οι πιθανότητες να πετύχης διαιφθαρμένους γιατρούς και μη έιναι 50%-50% αντιστοιχα. Πρέπει να γίνει μελέτη σε πάρα πολλά νοσοκομία με τον ίδιο αριθμό γιατρών κάθε φορά για να βγεί συμπέρασμα.
Αυτό ρε φιλαράκι, για σπάστο και ξαναρίχτο, γιατι δεν το έπιασα να'ουμε.
Chris at your Services
ΕικόναSacame de Aqui

id12586
στις καρδιές μας
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από id12586 » 07 Ιούλ 2008 00:08

Α ξέχασα εσύ έχεις κάνει στατιστική έρευνα και δίνεις ποσοστά! :o

Ρε ξυπνάτε και καταλάβετε ότι δεν φταίει πάντα καποιος άλλος! Βρίσκουμε ρε πο@στη μου σε αυτή την χώρα πάντα μια ομάδα να κατηγορήσουμε..
Chris at your Services
ΕικόναSacame de Aqui

Άβαταρ μέλους
Burned
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Burned » 07 Ιούλ 2008 00:50

id12586 έγραψε:Και εγώ σου λέω ότι το ποσοστό που δίνεις είναι εξωφρενικό και δεν έχεις στοιχεία για κάτι τέτοιο.

Εδώ σου λέω υπάρχουν ασθενείς που ΔΕΝ ΝΤΡΕΠΟΝΤΑΙ να προτίνουν φακελάκι στον γιατρό. Απο εκεί ξεκινάνε όλα..
Δεν λέω ότι όλοι είναι έτσι αλλά οι περισσότεροι
Εξωφρενικό ή απλώς η αλήθεια ;

Τέλοσπάντων , μπορεί και να μην έχω δίκιο αλλά αυτή είναι η άποψη μου.

Και οι στατιστικές κατά την αποψή μου είναι πολύ υπερτιμημένες.
id12586 έγραψε: Εδώ σου λέω υπάρχουν ασθενείς που ΔΕΝ ΝΤΡΕΠΟΝΤΑΙ να προτίνουν φακελάκι στον γιατρό. Απο εκεί ξεκινάνε όλα..
Δεν διαφωνώ ότι το κάνουν αλλά αν είναι σωστός γιατρός δεν πρέπει να τα πάρει.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Burned την 07 Ιούλ 2008 01:02, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
The time is now, the place is here. Stay in the present. You can do nothing to change the past, and the future will never come exactly as you plan or hope for.
Burned forum - The best g(r)eek forum !!!
Chuck Norris facts

id12586
στις καρδιές μας
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από id12586 » 07 Ιούλ 2008 00:52

Burned έγραψε:
id12586 έγραψε:Και εγώ σου λέω ότι το ποσοστό που δίνεις είναι εξωφρενικό και δεν έχεις στοιχεία για κάτι τέτοιο.

Δεν λέω ότι όλοι είναι έτσι αλλά οι περισσότεροι
Ναι βρε φίλε αλλά τότε γιατί δίνεις στο 2ο ποστ, ποσοστό 99%..? Μην είμαστε υπερβολικοί. ;)
Burned έγραψε:
id12586 έγραψε: Εδώ σου λέω υπάρχουν ασθενείς που ΔΕΝ ΝΤΡΕΠΟΝΤΑΙ να προτίνουν φακελάκι στον γιατρό. Απο εκεί ξεκινάνε όλα..
Δεν διαφωνώ ότι το κάνουν αλλά αν είναι σωστός γιατρός δεν πρέπει να τα πάρει.
Μαζί σου. [/quote]
Chris at your Services
ΕικόναSacame de Aqui

Άβαταρ μέλους
DARK_GENESIS

Δημοσίευση από DARK_GENESIS » 07 Ιούλ 2008 00:56

Δεν έχω κάνει καμιά στατιστική έρευνα φιλαράκι και αν θες να στο κάνω πιο λιανά βεβαίως. Απλά είστε δύο άτομα που δείνεται αποτέλεσμα. Και λέω ότι η πιθανότητα να τύχη σε δύο άτομα χ γιατροί καλοί και χ γιατροί κακοί είναι 50% ο καθένας. Άμα σε χάλασε η απλοποίηση που έκανα, sorry. Τώρα τι γίνεται στην πραγματικότητα, έξω απο τις απόψεις μας, πρέπει να γίνει στατιστική έρευνα. Και δεν κατηγωρώ καμιά ομάδα, απλά είμαι ουδέτερος μέχρι να γίνει η έρευνα αυτή, δηλαδή θεωρώ την ίδια πιθανότητα να τύχω τόσο σε έναν κακό όσο σε ένα καλό γιατρό. Που κολίεσαι να'ούμε;

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 07 Ιούλ 2008 01:01

Burned έγραψε:Εγώ πάντως δεν γνωρίζω άνθρωπο που να έχει νοσηλευτεί και να μην έχει δώσει φακελάκι.

Εγώ πάντως πιστεύω ότι είναι μάστιγα.
Όταν εγχειρίστηκε ο πατέρας μου, πάντως, που έκανε εγχείρηση ανοιχτής καρδιάς, δεν χρειάστηκε να δώσουμε τπτ :wink:

Σε μια επέμβαση που που χρειάστηκε να κάνω εγώ, σε ιδιωτικό νοσοκομείο, ο χειρούργος επέμενε να μην πληρωθεί :wink:

Δεν είναι όλοι σκάρτοι. Όταν βρίσκεις τέτοιους καλό είναι να τους δίνεις στεγνά, για να εκλείψει το φαινόμενο. Δεν είναι ντροπή να τους "δώσεις". Ντροπή είναι να στο ζητάνε, και να τους το δώσεις :wink:

id12586
στις καρδιές μας
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από id12586 » 07 Ιούλ 2008 01:04

Δεν διαβάζεις όμως καλά τί λέω...

Κατάλαβες ότι το αποτέλεσμα που έδωσα εγώ ήταν αυτό:
id12586 έγραψε:Τι σημαίνει αυτό. Ότι το φαινόμενο υπάρχει. Και υπάρχει σε μεγάλο βαθμό. Αλλά δεν είναι μάστιγα όπως θέλουμε να πιστεύουμε!
Δεν λέω ότι δεν γίνεται!

Και ήθελα και πριν να το πώ αλλά το ξέχασα. Ναι συμφωνώ ότι εμείς φταίμε που διαιωνίζουμε αυτήν την κατάσταση μόνο και μόνο που επαναλαμβάνουμε αυτή την κουβέντα ;)

Η διαφωνία μου και το στύλ μου ήταν για τον χαρακτηρισμό σου!!

edit: Deninho, ντροπή επίσης είναι να επιμένουν να δώσουν οι ίδιοι ασθενείς!!
Chris at your Services
ΕικόναSacame de Aqui

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες