Γιατί άραγε έχει αλλάξει ο όρκος του Ιπποκράτη?

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
DARK_GENESIS

Δημοσίευση από DARK_GENESIS » 07 Ιούλ 2008 01:15

Το τραγικοί εννοείς; Συγγνώμη :oops:.
Η πειρατεία πράγματι σκοτώνει την μουσική. Όμως η προχειρότητα των στοιχουργών/συνθετών την κατακρεουργεί...

Άβαταρ μέλους
Burned
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Burned » 07 Ιούλ 2008 01:31

deninho έγραψε: Σε μια επέμβαση που που χρειάστηκε να κάνω εγώ, σε ιδιωτικό νοσοκομείο, ο χειρούργος επέμενε να μην πληρωθεί :wink:

Δεν είναι όλοι σκάρτοι. Όταν βρίσκεις τέτοιους καλό είναι να τους δίνεις στεγνά, για να εκλείψει το φαινόμενο. Δεν είναι ντροπή να τους "δώσεις". Ντροπή είναι να στο ζητάνε, και να τους το δώσεις :wink:
Αυτό τους έλειπε σε ιδιωτικό νοσοκομείο να σου πάρουν και άλλα λεφτά..

Εγώ πάντως δεν το θεωρώ ντροπή να τους "δωσεις" αν κινδυνεύει η ζωή κάποιου γνωστού σου..
Πάντως εγώ πιστεύω ότι πολυ λίγοι εδω μέσα θα έλεγαν όχι σε ένα γιατρό που τους ζήταγε "φακελάκι"

Αυτό είναι που εκμεταλεύονται μερικοί γιατροί...

@id12586 Διαβάζω το ποστ .Τι ζητάνε τα φακελάκια τι θα δέχονται το ίδιο μου κάνει.Αυτές οι 2 κατηγορίες πιστέυω πως εκφράζουν πολλούς γιατρούς.
Έστω είναι λιγότεροι.Αυτό δεν μπορεί να μας εξασφαλίσει ότι το σύστημα υγείας δουλεύει σωστά.

Τέλος και αυτοί που τους καλύπτουν βοηθάνε στην συνέχιση αυτού του φαινομένου.
Τώρα νομίζω ότι αν μαζέψουμε τους παραπάνω ανθρώπους έχουμε μερικούς που σε βλέπτουν άμεσα ή έμμεσα αντί να σε βοηθάνε και αυτό (το αποτέλεσμα) ειναι εναντίων όσων πρέσβευε ο Ιποκράτης.
The time is now, the place is here. Stay in the present. You can do nothing to change the past, and the future will never come exactly as you plan or hope for.
Burned forum - The best g(r)eek forum !!!
Chuck Norris facts

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 07 Ιούλ 2008 01:58

Παιδιά, όσοι δεν είστε γονείς απλώς φανταστείτε, όσοι είστε γονείς ανατριχιάστε με το ρίγος στη ράχη... Το σκηνκό έξω από το χειρουργείο του Πε.Γ.Ν....... (οποιουδήποτε). Ο πατέρας (ίσως και η μάνα) περιμένει ενώ μέσα ο χειρουργός (επί κάποιο χ-ωρο) προσπαθεί να σώσει το παιδί. Μετά από το χ-ωρο βγαίνει έξω καταϊδρωμένος, και εξουθενωμένος, για να πει στους γονείς ΤΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΑ! :P
Προσωπικά, δεν θα μεμφθώ -τουλάχιστον έτσι εύκολα- τον πατέρα, που χωρίς δεύτερη σκέψη θα χώσει στην τσέπη του χειρουργού, ίσως κι έναν μισθό του (του πατέρα). Είναι ώρες, που ο γιατρός μοιάζει να εκπροσωπεί τον Θεό. Στα μάτια απελπισμένων ανθρώπων, είναι ώρες, που ο γιατρός ΕΙΝΑΙ Ο ΘΕΟΣ (επί Γης)! Η δε σχέση συγγενή-ασθενή-γιατρού γίνεται σε κλάσματα του δευτερολέπτου τόσο στενή και προσωπική, που οι εκδηλώσεις ευγνωμωσύνης-ανταπόδοσης κλπ δεν μπορούν εύκολα να ψυχολογηθούν και να κριθούν.
Γι'αυτό κι έχει ειπωθεί επανειλημμένα ότι ο ασθενής (και το περιβάλλον του) είναι στην μειονεκτική-ευάλωτη πλευρά της στενής και προσωπικής αυτής σχέσης. Γι'αυτό κι ο όρκος ήταν τόσο αυστηρός-σκληρός.
Μπορεί να έχουν περάσει χιλιετίες από τότε. Ωστόσο οι έννοιες του καλού και του κακού, -τα standards- είτε με τη Θρησκευτική, είτε με τη Σωκρατική θεώρηση παραμένουν ίδια. Όταν κάνουμε στον άλλο αυτό που δεν θέλουμε να μας κάνουν (Σωκρατική θεώρηση), αμέσως γνωρίζουμε, ότι κάνουμε 'βρωμοδουλειά'. Ο καλός (ορκισμένος ή μη) γιατρούκος, πρέπει να δεχτεί το 'δώρο-θυσία του γονιού προς τον Ουρανό', ώστε να μην τον προσβάλει κιόλας, και κατόπιν να την προωθήσει δωρεά κάπου που θα πιάσει τόπο. (Λέμε τώρα... Θεωρητικά)
Κι εμένα δεν μου έχει τύχει μέχρι τα τώρα, όσες φορές χρειάστηκα Δημόσιο Νοσοκομείο, να μου ζητηθεί φακελάκι. ...Να λέγονται τα στραβά, να λέγονται όμως και τα ΙΣΑ. :P
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 07 Ιούλ 2008 02:16

Γιατί μας παραξενεύει η ύπαρξη διεφθαρμένων γιατρών; :question:
Πού άραγε δεν έχει παρεισφύσει η διαφθορά; :question:
Στους δασκάλους :) ; Στα σώματα ασφαλείας :lol: ; Στους πολιτικούς :kaloe: ; Στους ιερείς :kaloe: ; Στο παραδικαστικό :kaloe: ; .... Πού;;;;;;;
Όταν ο δάσκαλος δεν κάνει καλό μάθημα και κόβει το παιδί σου, για να του κάνει ιδιαίτερο.... Από πού ν'αρχίσω και πού να τελειώσω;! Και φυσικά κάθε διεφθαρμένος τομέας έχει τη δική του λεπτή ιδιαιτερότητα, όπως ο τομέας της Υγείας αντίστοιχα. Μήπως το πρόβλημα είναι γενικότερο και όχι ενός μόνου-συγκεκριμένου τομέα; Μήπως για άλλη μια φορά πιάνουμε ένα κομμάτι από ένα πρόβλημα της κοινωνίας μας; Μήπως όλοι οι παραπάνω διεφθαρμένοι δάσκαλοι, φύλακες, πολιτικοί, ιερείς, δικαστικοί-παραδικαστικοί είναι απλώς υποσύνολα ενός διεφθαρμένου υπερσυνόλου Ελλήνων (κι όχι μόνο) homo-sapiens; :wink:
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 07 Ιούλ 2008 04:20

@burned: Ο γιατρός δεν ήθελε να πληρωθεί την αμοιβή του, όχι το φακελάκι.

Άβαταρ μέλους
Alice_Cooper
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Alice_Cooper » 07 Ιούλ 2008 04:45

DARK_GENESIS έγραψε:Έτσι θέλω να πιστεύω :roll: .Η ζωή θα σε αναγκάσει να μπείς στην διαδικασία αυτή και επιπλέον πόσο οι ηθικοι φραγμοι έχουν ξεφτίσει καθώς και ο ορισμός του όρκου έναντη σε θεό και νεκρό.
ξεφτί li σ t ει enoeis???
kati den paei kala ston kosmo ... makari na isiosh
etc pou ta blepo mporei poly apla na pei o allos oxi sta fraga....
den zoume gia na vgazoume ... vgazoume gia na zoume ....

an to katalavei afto o kosmos tha eimaste kala malon ....

genika den to dexome san idea oti oloi theloun ki alla .... (elpizo toulaxiston na mhn einai etc)

Άβαταρ μέλους
Burned
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Burned » 07 Ιούλ 2008 13:49

DGeorge έγραψε:Ο καλός (ορκισμένος ή μη) γιατρούκος, πρέπει να δεχτεί το 'δώρο-θυσία του γονιού προς τον Ουρανό', ώστε να μην τον προσβάλει κιόλας, και κατόπιν να την προωθήσει δωρεά κάπου που θα πιάσει τόπο. (Λέμε τώρα... Θεωρητικά)
Κι εμένα δεν μου έχει τύχει μέχρι τα τώρα, όσες φορές χρειάστηκα Δημόσιο Νοσοκομείο, να μου ζητηθεί φακελάκι. ...
Να τα παίρνει δηλαδή τα φακελάκια ;;
Εσύ δηλαδή αν έσωζες π.χ. την γυναίκα σου από πνιγμό άμα σου έδινε λεφτά θα τα έπαιρνες ;; :roll: :roll:
The time is now, the place is here. Stay in the present. You can do nothing to change the past, and the future will never come exactly as you plan or hope for.
Burned forum - The best g(r)eek forum !!!
Chuck Norris facts

Άβαταρ μέλους
DGeorge
Honorary Member

Δημοσίευση από DGeorge » 07 Ιούλ 2008 14:12

Burned έγραψε:
DGeorge έγραψε:Ο καλός (ορκισμένος ή μη) γιατρούκος, πρέπει να δεχτεί το 'δώρο-θυσία του γονιού προς τον Ουρανό', ώστε να μην τον προσβάλει κιόλας, και κατόπιν να την προωθήσει δωρεά κάπου που θα πιάσει τόπο. (Λέμε τώρα... Θεωρητικά)
Κι εμένα δεν μου έχει τύχει μέχρι τα τώρα, όσες φορές χρειάστηκα Δημόσιο Νοσοκομείο, να μου ζητηθεί φακελάκι. ...
Να τα παίρνει δηλαδή τα φακελάκια ;;
Εσύ δηλαδή αν έσωζες π.χ. την γυναίκα σου από πνιγμό άμα σου έδινε λεφτά θα τα έπαιρνες ;; :roll: :roll:
1) Μετά την ολοκλήρωση της θεραπείας, Αν πρόκειται να τα προωθήσει ως δωρεά κάπου, που θα πιάσουν τόπο (πχ. στην Τράπεζα Αίματος του Νοσοκομείου, για λειτουργικές ανάγκες), και Αν το περιβάλλον του ασθενή επιμένει στο δώρο, τότε ΝΑΙ!... Να τα παίρνει!
2) ΝΑΙ θα τα έπαιρνα. Όλο και κάποιος υπάρχει, που θα μπορούσε να τα χρειάζεται ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ. Θα προσπαθήσω να φτάσουν εκεί. :P
PC-Ponemenos
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
skeftomilos
Script Master

Δημοσίευση από skeftomilos » 18 Ιούλ 2008 19:10

Connor MacLeod έγραψε:Γιατί άραγε έχει αλλάξει ο όρκος του Ιπποκράτη?
Ο όρκος του Ιπποκράτη του Κώου δεν έχει αλλάξει, απλά κανείς σήμερα δε δίνει αυτό τον όρκο. Για να είναι κανείς καλός γιατρός, καλός δάσκαλος ή καλός καπετάνιος δε χρειάζεται να δίνει όρκους. Ο Ιπποκράτης ήταν γιατρός, όχι θεός. Ο όρκος του - και κάθε όρκος - δεν είναι ιερός, είναι αναχρονισμός. Ένας έντιμος άνθρωπος δεν καταδέχεται να δίνει όρκους, γιατί είναι σα να παραδέχεται ότι ο λόγος του από μόνος του δεν έχει δεσμευτική αξία για τον ίδιο. Πρέπει να συνοδεύεται από λίγη θεολογική σάλτσα για να έχει μια πιθανότητα να τον τηρήσει.

Άβαταρ μέλους
DARK_GENESIS

Δημοσίευση από DARK_GENESIS » 18 Ιούλ 2008 20:15

:respect:
Η πειρατεία πράγματι σκοτώνει την μουσική. Όμως η προχειρότητα των στοιχουργών/συνθετών την κατακρεουργεί...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες