Εγκατάσταση SpeedTouch 121g Wireless Adaptor σε linux(ubuntu

Είναι δωρεάν, είναι σταθερό, είναι γρήγορο.. ας το γνωρίσουμε και λίγο καλύτερα..

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
martkonsta
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από martkonsta » 06 Ιούλ 2008 17:57

Ο τρόπος που θα σας περιγράψω δούλεψε σε εμένα (ubuntu 8.06) για το SpeedTouch Wireless Adaptor 121g.Δεν το έχω δοκιμάσει σε άλλο λειτουργικό ούτε έχω δοκιμάσει άλλον αντάπτορα.Λοιπόν,η ιδέα είναι η εξής.Έχοντας ένα usb αντάπτορα,θες να συνδεθείς ασύρματα στο ίντερνετ.Έλα ντε που τα linux δεν τον αναγνωρίζουν :( .Εμείς,έχοντας drivers για windows,θα καταφέρουμε να το κάνουμε να δουλέψει :kaloe:

Για αρχή γράφουμε

Κώδικας: Επιλογή όλων

sudo apt-get install ndiswrapper-utils
Ψάχνουμε στον γούγλη τους drivers και τους κατεβάζουμε.Στην περίπτωσή μας εγώ τους κατέβασα από εδώ.

Ξεζιπάρουμε και ανοίγουμε τον φάκελο install.Τρέχουμε την εντολή στον ndiswrapper

sudo ndiswrapper -i BT4501G.inf
Τσεκάρουμε αν εγκαταστάθηκε σωστά

sudo ndiswrapper -l
Εάν εγκαταστάθηκε σωστά,θα σας βγάλει αυτό το μήνυμα

bt4501g : driver installed
	device (06B9:0121) present
To "device present" μας δείχνει ότι η συσκευή είναι συνδεδεμένη.Ένα άλλο μήνυμα που μπορεί να μας βγάλει είναι το "hardware present".

Φορτώνουμε το ndiswrapper στον kernel

sudo modprobe ndiswrapper
Και τέλος,δοκιμάζουμε αν όλα δουλεύουν σωστά

sudo dmesg | tail
Έαν πράγματι δουλεύει,θα δείτε σε κάποια σειρά να γράφει

ndiswrapper: driver bt4501g (THOMSON,08/23/2004, 3.0.19.2) loaded

Μπορούμε να κάνουμε τον kernel να φορτώνει αυτόματα το ndiswrapper(Σε εμένα πάντως δεν δουλεύει)

sudo ndiswrapper -m
Μπορείτε επίσης να επεξεργαστείτε τις επιλογές,γράφοντας iwconfig ή ifconfig ή πηγαίνοντας στο "System / Admin / Network".

Αυτό ήταν.Ελπίζω να βοήθησα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος martkonsta την 07 Ιούλ 2008 00:56, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Εικόνα

id12586
στις καρδιές μας
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από id12586 » 07 Ιούλ 2008 00:45

Με πρόλαβες. Και ήθελα να γράψω κάτι σχετικά με το ndsiwrapper.
Ουσιαστικά πρόκειται για μια διαδικασία που μετατρέπει τους windows drivers για το linux. Επομένως δεν πάιζει πάντα σωστά. Πολλές φορές δεν παίζει και καθόλου.

Η διαδικασία είναι αντίστοιχη για οποιαδήποτε συσκευή.
Μπράβο για την προσπάθεια σου martkonsta, αλλά συμπλήρωσε το λίγο καλύτερα. Πχ τι να περιμένουμε σαν output απο μια εντολή έτσι ώστε να ξέρουμε ότι είμαστε στον σωστό δρόμο. ;)
Chris at your Services
ΕικόναSacame de Aqui

Άβαταρ μέλους
martkonsta
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από martkonsta » 07 Ιούλ 2008 01:00

Ευχαριστώ πολύ.Είναι η πρώτη μου επαφή με τα Linux και έψαχνα έναν τρόπο να μπώ στο ίντερνετ,αφού το router είναι στον πάνω όροφο :D.Συγγνώμη πάντως,αλλά για περισσότερες πληροφορίες δεν είμαι ικανός να απαντήσω.Δεν έχω τις γνώσεις.Αλλά θα μάθω.Που θα μου πάει?
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
soteres2002
S. & H. Moderator

Δημοσίευση από soteres2002 » 07 Ιούλ 2008 17:35

martkonst το 8.06 πρέπει να περιλαμβάνει το σετ οδηγών ndiswrapper. Ένα φιλαράκι μου είχε ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με το 7 και μου ζήτησε βοήθεια. Τα packages δε μου δούλεψαν. Δεν το έψαξα παραπέρα, κάνω purge, και ποφάσίζω να κάνω μεταγλώττιση τους οδηγούς (αφού πρώτα πέρασα και κάποιο patch) από κώδικα, φόρτωσα χειροκίνητα τους οδηγούς, και δούλεψε οκ! Όμως φρίκαρε το φιλαράκι μου επειδή δεν ξέρει από Λίνουξ (αν και ρύθμισα κατάλληλα ώστε να φορτώνει αυτόματα ο driver) και χρειάζονταν κάποιες εντολές, και αποφάσησαμε ενώ είχαμε φάει ώρα να εγκαταστήσουμε .04 ώστε να είναι και up2date.
Τελικά μετά την εγκατάσταση και βοοτ, το .04 δούλεψε κανονικά χωρίς καμία δική μου παρέμβαση στο λειτουργικό! Μόνο τις ενημερώσεις έκανα (καμια 300μβ) και όλα οκ. Έχει ίδια ασύρματη κάρτα με σένα σε acer travelmate. Ευτυχώς οι ενημερώσεις κατέβαιναν σε δτ από το σούπερ οπτικό δίκτυο στη σχολή μας και δεν σπαστήκα ιδιαίτερα με το ζήτημα.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Linux Guide”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες