Η Adobe κάνει το περιεχόμενο του flash αναζητήσιμο

Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις. Θέματα προς συζήτηση.

Συντονιστές: Super-Moderators, Reporters

Κλειδωμένο
athineos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από athineos » 02 Σεπ 2009 15:41

Sermac έγραψε:η αγαπημένη σου flash έχει αρκετές αδυναμίες (btw ούτε back-forward στον browser δεν μπορεί να κάνει η καημένη.
Τέτοιες αστείες και αβάσιμες πληροφορίες για τα ΔΗΘΕΝ προβλήματα των flash ιστοσελίδων, τις έχω χιλιοακούσει στο διαδίκτυο μέχρι σήμερα και το χειρότερο είναι ότι αναπαράγονται συστηματικά προσπαθώντας να φοβίσουν το ευρύ κοινό.

Από τη στιγμή που δημοσίευσα αυτή τη full flash ιστοσελίδα, όσοι γράφουν τέτοιες χονδροειδής ανακρίβειες είναι το λιγότερο εκτεθιμένοι.

Όποιος ενδιαφέρεται να μάθει την αλήθεια και να έχει μια ουσιαστική ενημέρωση για τις flash ιστοσελίδες, ας κάνει κλικ στο παρακάτω link, να αλλάξει μερικά μενού στην full flash ιστοσελίδα που θα εμφανιστεί και να δοκιμάσει να χρησιμοποιήσει τις διατάξεις back/front/bookmark κλπ.

Το λιγότερο που θα διαπιστώσετε είναι ΠΟΣΟ πραγματικά αβάσιμες και παραπλανητικές είναι αυτές οι πληροφορίες σαν την παραπάνω και πόσο αξίζει να τους δίνουμε την παραμικρή σημασία:
www.flash-sites.gr

Άβαταρ μέλους
skeftomilos
Script Master

Δημοσίευση από skeftomilos » 02 Σεπ 2009 16:23

athineos έγραψε:Οι full flash ιστοσελίδες όχι απλά μπορούν να μιμηθούν 100% τις συμβατικές ιστοσελίδες, εξωτερικά ΚΑΙ λειτουργικά, αλλά έχουν σαφώς περισσότερα προνόμια (όχι μόνο τα animated graphics).
athineos έγραψε:Το ελάχιστο που μπορεί να κάνει μία flash ιστοσελίδα, είναι να λειτουργεί ΑΚΡΙΒΩΣ όπως μία συμβατική.
Είναι ωραίο όταν κάποιος έχει και το θάρρος της γνώμης του, αλλά και την τόλμη να διατυπώνει ένα θαρραλέο ισχυρισμό με την αυτοπεποίθηση ότι είναι σε θέση να τον υποστηρίξει αν χρειαστεί.

Από την άλλη μεριά φίλε Αθηναίε θα ήθελα να έδινες στην αντι-flash συμμαχία ένα κίνητρο για να επιχειρήσουμε να διαψεύσουμε το συγκεκριμένο ισχυρισμό. Αν π.χ. καταφέρναμε να συγκεντρώσουμε μια λίστα με 20 ενέργειες που είναι δυνατόν να γίνουν στην HTML version της σελίδας www.flash-sites.gr αλλά δεν γίνονται στην Flash version (ή γίνονται με μη οικείο τρόπο), τι θα ήσουν διατεθειμένος να παραχωρήσεις σε αντάλλαγμα; Μια παραχώρηση που έχω στο μυαλό μου είναι π.χ. την προσθήκη μιας υποσημείωσης στο τέλος της συγκεκριμένης σελίδας, που να αναφέρει τις εξαιρέσεις αυτού του ισχυρισμού. :-)

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από EneMe » 02 Σεπ 2009 16:30

Tι με ενοχλεί στα flash sites, προσωπικά:

1) Γενικά όταν διαβάζω κείμενο, επιλέγω κομμάτι κομμάτι με το ποντίκι για να μην χάνομαι. Αυτό δεν το έχω στα flash sites.
2) Δεν έχω έλεγχο των συνδέσεων. To mouse over link στις συμβατικές σελίδες πάει το βλέμα μου αμέσως κάτω αριστερά να δω το url που θα πάω.
3) Πολλές φορές [τυχαία αλλά αρκετά συχνά] τα full flash sites για ανεξήγητο λόγο προκαλούν υπερφόρτωση του browser μου [κυρίως firefox και chrome] ανεξαρτήτως μηχανήματος [θυμίζω ότι γενικά χειρίζομαι κάθε μέρα 2-5 υπολογιστές]. Kαταλαμβάνουν ΟΛΟΚΛΗΡΗ την διαθέσιμη μνήμη και απορροφούν το 99% της cpu. Κλείνουν μόνο με End Process Tree. Το έχω ακούσει κι από αρκετούς άλλους αυτό.
4) Κατά κανόνα -πλέον- οι flash σελίδες είναι σχεδιασμένες από "ικανούς σχεδιαστικά, αλλά internetικά ανίδεους" με την έννοια ότι λόγω ενθουσιασμού ίσως υπερφορτώνουν την σελίδα και τελικά το αρχείο βγαίνει μεγάλο. Είναι αυτό που έχω πει και παλιότερα ότι μ'αρέσουν τα flash sites, αλλά είναι σπάνια, γιατί συνήθως πέφτω πάνω σε online flash projects.

Είναι σαφές ότι το flash πάνω απ'όλα με βγάζει από την βολή μου. Άρα έχω μεγάλο ποσοστό υποκειμενικότητας στην απάντησή μου. Από την άλλη όμως -ειδικά μέσω της παρατήρησης 4- διαπιστώνω ότι στην ζούγκλα του web design και τα παρελκόμενα, λίγοι είναι απολύτως ικανοί. Και δυστυχώς ένας κούκος ΔΕΝ φέρνει την άνοιξη σε αυτές τις περιπτώσεις...

Άβαταρ μέλους
Andreas_O
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Andreas_O » 02 Σεπ 2009 16:56

EneMe έγραψε:Tι με ενοχλεί στα flash sites, προσωπικά:

1) Γενικά όταν διαβάζω κείμενο, επιλέγω κομμάτι κομμάτι με το ποντίκι για να μην χάνομαι. Αυτό δεν το έχω στα flash sites.
2) Δεν έχω έλεγχο των συνδέσεων. To mouse over link στις συμβατικές σελίδες πάει το βλέμα μου αμέσως κάτω αριστερά να δω το url που θα πάω.
3) Πολλές φορές [τυχαία αλλά αρκετά συχνά] τα full flash sites για ανεξήγητο λόγο προκαλούν υπερφόρτωση του browser μου [κυρίως firefox και chrome] ανεξαρτήτως μηχανήματος [θυμίζω ότι γενικά χειρίζομαι κάθε μέρα 2-5 υπολογιστές]. Kαταλαμβάνουν ΟΛΟΚΛΗΡΗ την διαθέσιμη μνήμη και απορροφούν το 99% της cpu. Κλείνουν μόνο με End Process Tree. Το έχω ακούσει κι από αρκετούς άλλους αυτό.
4) Κατά κανόνα -πλέον- οι flash σελίδες είναι σχεδιασμένες από "ικανούς σχεδιαστικά, αλλά internetικά ανίδεους" με την έννοια ότι λόγω ενθουσιασμού ίσως υπερφορτώνουν την σελίδα και τελικά το αρχείο βγαίνει μεγάλο. Είναι αυτό που έχω πει και παλιότερα ότι μ'αρέσουν τα flash sites, αλλά είναι σπάνια, γιατί συνήθως πέφτω πάνω σε online flash projects.

Είναι σαφές ότι το flash πάνω απ'όλα με βγάζει από την βολή μου. Άρα έχω μεγάλο ποσοστό υποκειμενικότητας στην απάντησή μου. Από την άλλη όμως -ειδικά μέσω της παρατήρησης 4- διαπιστώνω ότι στην ζούγκλα του web design και τα παρελκόμενα, λίγοι είναι απολύτως ικανοί. Και δυστυχώς ένας κούκος ΔΕΝ φέρνει την άνοιξη σε αυτές τις περιπτώσεις...
Συμφωνώ απόλυτα με αυτά και θέλω να προσθέσω ότι όταν μπω σε μία σελίδα, μπαίνω σε πολλές υποσελίδες πατώντας τη ροδέλλα του ποντικιού πάνω από το σύνδεσμο που θέλω. Αυτό, δε γίνεται με flash και πρέπει να πάω κατ'ευθείαν στη σελίδα που θα πατήσω.
Δε μ'αρέσουν τα flash sites αλλά, νομίζω, ότι το www.upset.gr είναι εξαιρετικό. Πολύ καλή προσβασιμότητα και βρίσκεις όλη την πληροφορία καλά τοποθετημένη...
;]

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 02 Σεπ 2009 17:07

@athineos
Επισκεφθηκα το http://www.apollonion-bakery.gr/ που αναφερεις ως δειγμα συγκρισης με συμβατικο site αλλου ...φουρνου!
Με 8Mbit γραμμη, μετρησα 30 ολοκληρα δευτερολεπτα μεχρι να συμπληρωθει μια ολοκληρωμενη εικονα (συγκεκριμενα η splash screen) μπροστα στα ματια μου (οκ μπορει να φταιει και το hosting).
Αφου ολοκληρωθηκε, αρχιζει μια απαραδεκτη μουσικη υποκρουση. Αναζητωντας βρισκεις το μικρο button "TOOLS-ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ" το οποιο μαντευεις πως θα κρυβει μεταξυ αλλων, τον ελεγχο της μουσικης.
Και ερωτω:
Εσυ θα αποφασισεις αν εγω θελω να ακουσω μουσικη υποκρουση ή εγώ? Περιμενω μια ειλικρινη απαντηση.
Μετα αποφασιζω να επισκευθω την ενοτητα Contact ( http://www.apollonion-bakery.gr/#contact ) την οποια και βαζω στα Αγαπημενα με σκοπο στο μελλον να εχω γρηγορη προσβαση. Χωρις καν να φυγω απο το site, επιλεγω απο τα Αγαπημενα την τελευταια μου καταχωρηση. Ξαφνικα τρωω στη μαπα ολη την αρχικη σαλτσα με τα ανεπιθυμητα αργα transitions (το skip intro ποτε δεν συνεργαστηκε...) και το πιο τρομακτικο:
Αρχιζει ξανα η καταραμενη μουσικη υποκρουση!
Την ξανακλεινω, διαλεγω γλωσσα ελληνικα και ...τελικα βρεθηκα εκει που ηθελα! Στην ενοτητα Contact για να στειλω ενα email.
Στα ...συμβατικα οπως αρεσκεσαι να αποκαλεις τα ...αλλα sites, απλα επιλεγω απο τα Αγαπημενα, φορτωνει ταχυτατα η ενοτητα που θελω, παιρνω την πληροφορια μου και αντε γεια!
Usability λεγεται φιλε μου. Δεν αρκει να το ξερεις, πρεπει να το λαμβανεις και υπ' οψη.
Και στα λεει αυτα καποιος που πιστεψε με γνωριζει αυτη την τεχνολογια (flash) απο τα γενοφασκια της. Απο τοτε που με μολις δεκα εντολες actionscript καναμε παπαδες. Παπαδες που εγκαταλειψαμε, οταν η ...συμβατικη τεχνολογια εξοπλιστηκε με καταπληκτικα οπλα ωστε να εχουμε αρτια τεχνολογικα web sites που χρησιμοποιουν την υπεροχη τεχνολογια του Flash εξυπνα και επικουρικα! Οχι στην καταχρηση λοιπον. Οταν μπορεις να επιλεγεις την καθε τεχνολογια για αυτο που χρειαζεται να κανεις, τοτε φτανεις στο κορυφαιο site! Ουτε συμβατικο, ουτε full-flash... Απλα ενα κορυφαιο κραμα των τεχνολογιων που εφευρεθηκαν για να μας κανουν τη ζωη ευκολη και οχι να περασουμε σε φανατισμους και στρατοπεδα...

Άβαταρ μέλους
vassilism
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από vassilism » 02 Σεπ 2009 17:16

athineos έγραψε:Μπράβο πουλάκι μου! Άντε τώρα παίξε κανένα παιχνιδάκι στον υπολογιστή σου, να μιλήσουμε κι εμείς εδώ... εντάξει;;;
Γιατί πουλάκι μου? Εγώ δεν κάνει να μιλάω ή σε ενοχλεί η αλήθεια?

Πως γίνετε να κράζεις την html ενώ τη χρησιμοποιείς?
Πως γίνετε να κράζεις τα css ενώ τα χρησιμοποιείς?
Πως γίνετε να παραμυθιάζεις τον κόσμο και να λες ότι μόνο στο flash υπάρχει συμβατότητα? Γιατί δεν τους λες και για το W3C?
Γιατί δεν του λες ότι κανένας δεν χρησιμοποιεί την html μόνη της?
Γιατί το google που είναι το no1 site παγκοσμίως δεν είναι φτιαγμένο με flash.
athineos έγραψε:Όταν έγραψα το πρώτο μου πρόγραμμμα, εσύ μόλις που έτρωγες φρουτόκρεμα.
Σε flash το έγραψες? :lol:
Θα σε παραδεχόμουν αν έμπαινες εδώ και έδινες τα φώτα σου φανταστικέ flash developer παρά να προσπαθείς να μας περάσεις με το ζόρι την άποψή σου.
korgr έγραψε:Ουτε συμβατικο, ουτε full-flash... Απλα ενα κορυφαιο κραμα των τεχνολογιων που εφευρεθηκαν για να μας κανουν τη ζωη ευκολη και οχι να περασουμε σε φανατισμους και στρατοπεδα...
Πες τα χρυσόστομε γιατί το πουλάκι μου δεν λέει να το καταλάβει :lol:

Catalyst

Δημοσίευση από Catalyst » 02 Σεπ 2009 17:21

korgr έγραψε:οταν η ...συμβατικη τεχνολογια εξοπλιστηκε με καταπληκτικα οπλα ωστε να εχουμε αρτια τεχνολογικα web sites που χρησιμοποιουν την υπεροχη τεχνολογια του Flash εξυπνα και επικουρικα! Οχι στην καταχρηση λοιπον. Οταν μπορεις να επιλεγεις την καθε τεχνολογια για αυτο που χρειαζεται να κανεις, τοτε φτανεις στο κορυφαιο site! Ουτε συμβατικο, ουτε full-flash... Απλα ενα κορυφαιο κραμα των τεχνολογιων που εφευρεθηκαν για να μας κανουν τη ζωη ευκολη και οχι να περασουμε σε φανατισμους και στρατοπεδα...
:clap: :wink: :D :pint:

athineos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από athineos » 02 Σεπ 2009 18:20

skeftomilos έγραψε:
athineos έγραψε:Οι full flash ιστοσελίδες όχι απλά μπορούν να μιμηθούν 100% τις συμβατικές ιστοσελίδες, εξωτερικά ΚΑΙ λειτουργικά, αλλά έχουν σαφώς περισσότερα προνόμια (όχι μόνο τα animated graphics).
athineos έγραψε:Το ελάχιστο που μπορεί να κάνει μία flash ιστοσελίδα, είναι να λειτουργεί ΑΚΡΙΒΩΣ όπως μία συμβατική.
Είναι ωραίο όταν κάποιος έχει και το θάρρος της γνώμης του, αλλά και την τόλμη να διατυπώνει ένα θαρραλέο ισχυρισμό με την αυτοπεποίθηση ότι είναι σε θέση να τον υποστηρίξει αν χρειαστεί.

Από την άλλη μεριά φίλε Αθηναίε θα ήθελα να έδινες στην αντι-flash συμμαχία ένα κίνητρο για να επιχειρήσουμε να διαψεύσουμε το συγκεκριμένο ισχυρισμό. Αν π.χ. καταφέρναμε να συγκεντρώσουμε μια λίστα με 20 ενέργειες που είναι δυνατόν να γίνουν στην HTML version της σελίδας www.flash-sites.gr αλλά δεν γίνονται στην Flash version (ή γίνονται με μη οικείο τρόπο), τι θα ήσουν διατεθειμένος να παραχωρήσεις σε αντάλλαγμα; Μια παραχώρηση που έχω στο μυαλό μου είναι π.χ. την προσθήκη μιας υποσημείωσης στο τέλος της συγκεκριμένης σελίδας, που να αναφέρει τις εξαιρέσεις αυτού του ισχυρισμού. :-)
Θέλεις να κάνουμε κάτι παραπάνω; Να σου δώσω εγώ μερικά πράγματα που ΔΕΝ δουλεύουν στις συμβατικές, ενώ δουλεύουν εξ' ορισμού σε flash και από κάτω μου γράψεις αντίστοιχα τα δικά σου. Κι ας κρίνουν μόνοι τους οι επισκέπτες που διαβάζουν τι είναι περισσότερο σημαντικό για τις ιστοσελίδες τους!
  • Ελευθερία ανάρτησης οποιασδήποτε γραμματοσειράς.
  • Εξ' ορισμού αξιοπιστία ομοιογενούς εμφάνισης του οπτικού αποτελέσματος,
  • Ταχύτατα animated graphics σε όλο το εύρος της σελίδας
  • Έλεγχος φόρτωσης ιστοσελίδας: ομαδοποίηση ή τμηματοποίηση του προς φόρτωση περιεχομένου και επιλογή σημείου έναρξης φόρτωσης.
  • Δυνατότητα επιλεκτικής κατάργησης λειτουργικών διατάξεων του browser (αυτό που μερικοί αποκαλείτε usability) ή δημιουργίας νέων
ΚΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ να λειτουργούν αξιόπιστα και κατά τον ΙΔΙΟ τρόπο σε οποιονδήποτε browser της αγοράς, ανεξαρτήτως τύπου ή έκδοσης
Θα μπορούσα να γράψω κι άλλα, αλλά πάρε πέντε για τώρα και βλέπουμε για το μέλλον.

Βάλε τώρα πέντε από κάτω: Γράψε ξέρω-γω ότι δεν γράφει copy όταν πατάς δεξί κλικ.
Θα βοηθούσε πολύ κάτι τέτοιο τον κόσμο να μπορέσει να κρίνει ποιος πουλάει τεχνολογία και ποιος πουλάει θεωρίες.

Άβαταρ μέλους
skeftomilos
Script Master

Δημοσίευση από skeftomilos » 02 Σεπ 2009 18:38

athineos έγραψε:Θέλεις να κάνουμε κάτι παραπάνω;
Χμ, θα έλεγα ότι αυτό δεν είναι κάτι παραπάνω, αλλά κάτι διαφορετικό. Αν δε μπορεί να διαψευστεί ένας ισχυρισμός Β δεν έπεται ότι επιβεβαιώνεται ο ισχυρισμός Α. Τα θέματα που θίγεις είναι ενδιαφέροντα, αλλά ας ασχοληθούμε με έναν ισχυρισμό τη φορά. :-)

athineos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από athineos » 02 Σεπ 2009 19:29

Αυτό που βλέπω πιο πάνω είναι ακριβώς το ίδιο θλιβερό φαινόμενο που παρατηρώ σχεδόν παντού:
Μιλιούνια παραπληροφορημένοι που αναπαράγουν την ίδια ΛΑΘΟΣ πληροφορία σε πολλά αντίτυπα.

Θα σας αφιερώσω κι άλλο χρόνο μήπως και σας βγάλω το σκοτάδι, αλλά κι εσείς να υποσχεθείτε ότι αντί για ακατάσχετες φλυαρίες του στυλ στο τάδε site δεν μπόρεσα να κάνω αυτό, θα αλλάξετε τακτική και θα ενημερωθείτε ΣΩΣΤΑ πριν γράφετε αυτές τις θεωρίες.

Το πρώτο λάθος που οι περισσότεροι κάνετε, είναι ότι τις υποτιμάτε. Επειδή είναι φανερό ότι οι περισσότεροι είσαστε htmlάκιδες, τραβήξτε ΜΟΝΟ για λίγο το πέπλο αυτής της συνήθειας και βοηθήστε με να εξηγήσω κάποια βασικά πράγματα που έχουν να κάνουν με τη φιλοσοφία των full flash ιστοσελίδων, που μοιάζει να μη ξέρετε. Οι flash ιστοσελίδες δεν είναι μόνο διαφορετικές σε εμφάνιση, εισάγουν εντελώς διαφορετική προσέγγιση στο αποτέλεσμα. Αν παρακολουθείτε αυτά που γράφω και με αφήσετε να εξηγήσω, θα γίνεται σοφότεροι και θα έχετε καλύτερη προσέγγιση σε τι διαφωνείτε και σε τι συμφωνείτε.

Η λογική των html ιστοσελίδων είναι η εμφάνιση μίας εικόνας με κάποια standards που προσπαθούν να καθιερώσουν και να γίνουν σεβαστά από όλους τους κατασκευαστές των browsers, ώστε να αναπαράγουν το ίδιο αποτέλεσμα (τα ακούς IE???). Από εκεί και πέρα, οι browsers παρέχουν και κάποια πρόσθετα συμβατικά λειτουργικά καλούδια (όπως π.χ. το bookmark) και αυτό πλαισιώνει σε γενικές γραμμές τον τρόπο που έχουμε μάθει να εργαζόμαστε μέχρι σήμερα.

Στις full flash ιστοσελίδες αυτή η λογική ανατρέπεται και εισάγεται νέα, πολύ περισσότερο abstract σε σχέση με την παλιά. Για μερικούς μπορεί να είναι καλύτερη για μερικούς μπορεί να είναι χειρότερη. Μη φοβάστε όμως, δεν κινδυνεύει η παλιά λογική από κανέναν!

Για τις full flash ιστοσελίδες ο browser πρέπει να κάνει στοιχειώδη πράγματα. Μία address bar είναι υπέρ αρκετή.
Όλες οι λειτουργίες πηγάζουν από την σελίδα και ΤΙΠΟΤΑ από τον browser.

Αν λοιπόν κάποιος φίλος μας μπήκε σε μία άλφα ιστοσελίδα και δεν λειτουργούσε σωστά η βήτα διάταξη του browser, δεν αφορά τις flash ιστοσελίδες, αλλά την μαλ... του flash developer και την οκνιρότητα του πελάτη του που δεν του τράβηξε το αυτί για να διορθώσει τη δυσλειτουργία.

Θεωρητικά βέβαια, όλες αυτές οι παροχές και τα καλούδια που μας δίνουν οι browsers, η flash μπορεί να τα συνδέσει. Θεωρητικά όμως είναι καλύτερα να μη βασίζεται στις διατάξεις του browser, αλλά να υπάρχουν υλοποιημένες οι απαραίτητες ενδείξεις πάνω ιστοσελίδα του τύπου "βάλτε αυτή τη σελίδα στα αγαπημένα", "εκτυπώστε το κεφάλαιο", "back" κ.ο.κ. Αυτή τη λογική υπηρετούν οι flash ιστοσελίδες και μη προσπαθείτε να την συγκρίνεται με αυτή που έχετε συνηθίσει.

Δεκτές ΚΑΙ οι θετικές ΚΑΙ οι αρνητικές απόψεις σε αυτή τη φιλοσοφία. Απλά αν μου επιτρέπετε, διαβάστε πως και γιατί τοποθετούμαι θετικά σε αυτή τη φιλοσοφία:

Μετά από περισσότερο από 10 χρόνια στην καρέκλα του προγραμματιστή σε μικρά και μεγάλα έργα, διαπιστώνω ότι οι abstract λογικές είναι καλύτερες και στο τέλος, αντίθετα από τον τίτλο τους, αφαιρώντας δυνατότητες προσθέτουν σε προσαρμοστικότητα που είναι ό,τι πιο ιερό και σημαντικό στην ανάπτυξη!!

Αν εμφανιστεί ένας πελάτης και σας ζητήσει να μη μπορεί ο καθένας να κάνει copy/paste κείμενο και φωτογραφικό υλικό από την ιστοσελίδα του;;;
Αν εμφανιστεί κάποιος άλλος τρελός και σας πει ότι δεν γουστάρει να γίνεται bookmark η ιστοσελίδα του;;;
Αν εμφανιστεί λ.χ. ο προγραμματιστής και ζητήσει να μη μπορεί να κάνει back η ιστοσελίδα, κατόπιν εισαγωγής των στοιχείων μιας φόρμας;;;;
ΤΟΤΕ έχετε πολύ λίγες επιλογές, όταν είναι δεδομένες όλες αυτές οι διατάξεις που ενσωματώνονται στην ιστοσελίδα σας άνευ όρων.

Η προσαρμογή είναι καλύτερη της παθητικής αποδοχής μιας δεδομένης λειτουργίας.
Και αυτό δεν προσθέτει περισσότερη δουλειά για τον developer (που άκουσα από κάποιους), γιατί τα κυκλώματα με τον καιρό γίνονται δεδομένα στην βιβλιοθήκη του και αρκεί απλά μία ξερή αναφορά πριν το compile.

ΜΕ ΑΥΤΑ φιλοδοξώ να βάλουμε επιτέλους την συζήτηση σε σοβαρότερα πλαίσια.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος athineos την 02 Σεπ 2009 19:59, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 02 Σεπ 2009 19:56

athineos έγραψε:Αυτό που βλέπω πιο πάνω είναι ακριβώς το ίδιο θλιβερό φαινόμενο που παρατηρώ σχεδόν παντού:
Μιλιούνια παραπληροφορημένοι που αναπαράγουν την ίδια ΛΑΘΟΣ πληροφορία σε πολλά αντίτυπα.

Θα σας αφιερώσω κι άλλο χρόνο μήπως και σας βγάλω το σκοτάδι, αλλά κι εσείς να υποσχεθείτε ότι αντί για ακατάσχετες φλυαρίες του στυλ στο τάδε site δεν μπόρεσα να κάνω αυτό, θα αλλάξετε τακτική και θα ενημερωθείτε ΣΩΣΤΑ πριν γράφετε αυτές τις θεωρίες.
είσαι πάρα πολύ καλός, σ'ευχαριστούμε πάρα πολύ, Κύριε.

athineos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από athineos » 02 Σεπ 2009 20:01

Ο Basilakis ο φίλος μας λ.χ. δεν άντεξε να διαβάσει περισσότερες από 4 γραμμές.

Εύχομαι και ελπίζω περισσότερα από τους υπόλοιπους.

Άβαταρ μέλους
Kainourios
Ruby Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Kainourios » 02 Σεπ 2009 20:05

Ήθελα να σε ρωτήσω μιας και έχεις αυτήν την άποψη πάνω στις flash ιστοσελίδες, το παρακάτω γιατί το πιστεύεις;
athineos έγραψε: Οι full FLASH ιστοσελίδες ΔΕΝ είναι η καλύτερη λύση για webmails, news portals, blog platforms, forums, κ.α. Αυτά, ειδικά σήμερα, είναι προνομιακός χώρος των συμβατικών ιστοσελίδων.
Δεδομένου ότι υπάρχουν full-flash portals όπως καλή ώρα το www.zoo.gr (που έχει chat, forum, παιχνίδια, messenger). Θα περίμενε κανείς να πιστεύεις πως όλα τα sites πρέπει να είναι full-flash.

Άβαταρ μέλους
skeftomilos
Script Master

Δημοσίευση από skeftomilos » 02 Σεπ 2009 20:12

...εκτός αν δε μπορεί, οπότε θα συμπέραινα ότι μια flash ιστοσελίδα δεν μπορεί να κάνει ούτε το ελάχιστο.
athineos έγραψε:Θεωρητικά βέβαια, όλες αυτές οι παροχές και τα καλούδια που μας δίνουν οι browsers, η flash μπορεί να τα συνδέσει. Θεωρητικά όμως είναι καλύτερα να μη βασίζεται στις διατάξεις του browser, αλλά να υπάρχουν υλοποιημένες οι απαραίτητες ενδείξεις πάνω ιστοσελίδα του τύπου "βάλτε αυτή τη σελίδα στα αγαπημένα", "εκτυπώστε το κεφάλαιο", "back" κ.ο.κ. Αυτή τη λογική υπηρετούν οι flash ιστοσελίδες και μη προσπαθείτε να την συγκρίνεται με αυτή που έχετε συνηθίσει.
Εδώ συγκρούονται δύο ελευθερίες, του user και του content provider. Ό μεν θα ήθελε να είναι ελεύθερος να αυτενεργεί, ο δε θα ήθελε να επιβάλει τον δικό του τρόπο πρόσβασης στο υλικό που προσφέρει.

And the winner is...

- The user

Τουλάχιστον στο Web. Το οποίο είναι καλό, γιατί σε όλα τα άλλα μέσα νικητής είναι ο provider. Ας υπάρχει ένα μέσο που να μπορεί ο καημένος ο χρήστης να κάνει copy-paste χωρίς να πρέπει πρώτα να συμπληρώσει πέντε αιτήσεις και να μαζέψει δέκα υπογραφές. :-)

athineos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από athineos » 02 Σεπ 2009 20:31

Kainourios έγραψε:Ήθελα να σε ρωτήσω μιας και έχεις αυτήν την άποψη πάνω στις flash ιστοσελίδες, το παρακάτω γιατί το πιστεύεις;
athineos έγραψε: Οι full FLASH ιστοσελίδες ΔΕΝ είναι η καλύτερη λύση για webmails, news portals, blog platforms, forums, κ.α. Αυτά, ειδικά σήμερα, είναι προνομιακός χώρος των συμβατικών ιστοσελίδων.
Δεδομένου ότι υπάρχουν full-flash portals όπως καλή ώρα το www.zoo.gr (που έχει chat, forum, παιχνίδια, messenger). Θα περίμενε κανείς να πιστεύεις πως όλα τα sites πρέπει να είναι full-flash.
Για πολλούς λόγους, οι πρώτοι που μου έρχονται στο μυαλό είναι γιατί συνήθως τους ταιριάζει στο standard functionality του developer, γιατί δεν του είναι απαραίτητο να εντυπωσιάζουν (εντυπωσιάζουν για άλλους λόγους), γιατί υπάρχει έτοιμος και αξιόπιστος κώδικας ήδη γραμμένος κλπ.

Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης