Η Adobe κάνει το περιεχόμενο του flash αναζητήσιμο

Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις. Θέματα προς συζήτηση.

Συντονιστές: Super-Moderators, Reporters

Κλειδωμένο
athineos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από athineos » 06 Σεπ 2009 18:01

WebO έγραψε:Στο θεμα της συμβατοτητας ναι οντως ισχυει αλλα αμα θες το λυνεις κ αυτο, στο θεμα με τις γραμματοσειρες ναι ισχυει αλλα και αυτο το λυνεις, animation (μετρια πραγματα) και αυτο το λυνεις
ΑΔΙΕΞΟΔΑ ΟΧΙ, δεν υπάρχουν.
Μα δε πίστευα και ποτέ ότι υπάρχει τεχνικό ζήτημα στην HTML που να ΜΗ λύνεται.
ΟΛΑ λύνονται, τουλάχιστον με μια πολύ καλή προσέγγιση και αυτό ισχύει σχεδόν σε κάθε τεχνολογία που έχουμε γνωρίσει.

Η προτίμησή μου έχει να κάνει με προβλήματα που αφορούν τον χρόνο και την ποιότητα του αποτελέσματος.
Στις html ΜΠΟΡΕΙΣ λ.χ. να βάλεις κάθετα ένα λεκτικό. Για να το κάνεις όμως, θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις πρόγραμμα επεξεργασίας φωτογραφίας, να το αποθηκεύσεις στο κατάλληλο μέγεθος και χρώμα, να δημιουργήσεις το σχετικό χώρο στην ιστοσελίδα, να το τοποθετήσεις, με ότι συνεπάγεται στο χρόνο φόρτωσης ενός επιπλέον αρχείου και μάλιστα φωτογραφίας και ότι συνεπάγεται επίσης για τις μηχανές αναζήτησης.

Στον αντίποδα τώρα, με την flash καλούμαι απλά να επιλέξω ένα αντικείμενο, μετακινώντας το mouse να το περιστρέψω και να το τοποθετήσω με ακρίβεια στο κατάλληλο σημείο. Συντηρείτε το ίδιο εύκολα, μετατρέπεται μέσα στο ίδιο περιβάλλον και σου αφήνει περιθώρια να δοκιμάσεις εναλλακτικές στο μέγεθος, στο χρώμα, κ.ο.κ.
ΑΥΤΗ είναι η ποιοτική διαφορά που εγώ τουλάχιστον αντιλαμβάνομαι, όταν έχω να δουλέψω ανάμεσα στις δύο εκδόσεις (html και flash)

Όταν προσπαθείς να δώσεις λύσεις συνδυάζοντας διάφορα πράγματα μεταξύ τους, που σε πάνε Αθήνα-Πάτρα μέσω Θεσσαλονίκης, τότε εγώ τουλάχιστον νιώθω άβολα.
Ειδικά μάλιστα όταν το αποτέλεσμα καλούνται να το ερμηνεύσουν μία σειρά από browsers που δουλεύουν με διαφορετικά κριτήρια.

Έχω προσέξει λ.χ. ότι οι εικόνες παρουσιάζουν μία τονική διαφορά στα χρώματα μεταξύ IE και FF.
Τι θα πω τώρα στον έξαλλο γραφίστα; Ότι αυτά τα χρώματα κάνουν τζιζ;;;;

Ελπίζω να αντιλαμβάνεσαι τη θέση μου.
Δεν μου φταίει, ούτε θεωρώ κακό ή λάθος τον τρόπο που εργάζεται ο καθένας ή το αποτέλεσμα που αφήνει όταν τελειώσει.
Η προτίμηση έχει να κάνει με τα δικά μου ποιοτικά κριτήρια.

Άβαταρ μέλους
skeftomilos
Script Master

Δημοσίευση από skeftomilos » 07 Σεπ 2009 12:00

athineos έγραψε:Έχω προσέξει λ.χ. ότι οι εικόνες παρουσιάζουν μία τονική διαφορά στα χρώματα μεταξύ IE και FF.
Αυτό νομίζω αφορά μόνο τα PNG 24bit. Τα 8μπιτα PNG και όλα τα άλλα image formats δεν παρουσιάζουν χρωματικές αποκλίσεις.

Btw ευχαριστώ τον GeoStuff που μετά από παράκλησή μου ξανάνοιξε το θέμα, και τον φίλο Αθηναίο που μας έβαλε στη διαδικασία να ξανασκεφτούμε αν οι λόγοι που απορρίψαμε το flash πριν από τέσσερα και πλέον χρόνια ισχύουν ακόμα (ισχύουν!).

Άβαταρ μέλους
GeoStuff
Honorary Member

Δημοσίευση από GeoStuff » 07 Σεπ 2009 21:56

skeftomilos έγραψε:Btw ευχαριστώ τον GeoStuff που μετά από παράκλησή μου ξανάνοιξε το θέμα
Έλα σταμάτα τώρα...

:oops: :oops: :oops: :oops: :oops:
Κούκλα Μου Φρεγάτα Σκίζεις Τον Ωκεανό... Μοιάζεις Στον Τιτανικό!!!

athineos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από athineos » 07 Σεπ 2009 22:48

Φίλε μου έχεις δίκιο. Ευχάριστο νέο!!
Το γεγονός βέβαια ότι παρουσιάζεται πρόβλημα στο ΜΟΝΟ format (png24) που κάνει αξιόλογα transparent, φαντάζομαι θα συμφωνείς ότι είναι ΑΡΚΕΤΑ σοβαρό ζήτημα.
Θα μου πεις βέβαια ότι καλύτερα να έχει πρόβλημα σε αυτό, παρά στα jpg. Ούτε λόγος! Αν είχε και στα jpg θα το κλείναμε το μαγαζί!

Τώρα που σ' έχω εδώ
  • Τι κάνεις για τα κάθετα κείμενα (όπως το ανέπτυξα πιο πάνω);
  • Για τις γραμματοσειρές; Στις html είμαι αναγκασμένος να δουλεύω με 3-4 χωρίς και πάλι σίγουρα να εξασφαλίζομαι ότι θα δουλέψουν. Κάπου είχα διαβάσει (καιρό πριν συνομιλήσω μαζί σας) ότι μπορείς να κάνεις πατέντες με javascript και flash, αλλά είναι αυτός αξιόπιστος και ορθολογιστικός τρόπος υλοποίησης και κατόπιν συντήρησης;
  • Για την φόρτωση της ιστοσελίδας; Στις html είμαι αναγκασμένος να φορτώνουν ένα-ένα κάθε συστατικό στοιχείο τους (μεγέθους ακόμα και 1byte) καθυστερώντας αφόρητα σε σχέση με τις δυνατότητες των ADSL συνδέσεων.
  • Για την υπερφόρτωση μνήμης και CPU όταν χρησιμοποιείς περισσότερα μεμονωμένα flash στοιχεία;
Δεν έχω αυταπάτες: ΟΛΑ λύνονται κάπως (ή ΣΧΕΔΟΝ λύνονται με κάποιο τρόπο).
Απλά εμένα αρχίζει να μου μοιάζει ένας δρόμος ανάπτυξης στρωμένος με μπαλώματα.
Γιατί κατά τη γνώμη μου οι html ΔΕΝ σχεδιάστηκαν για να ικανοποιήσουν τις απαιτήσεις παρουσίασης που έχουμε σήμερα, άσχετα αν στην πορεία ήρθαν μία σειρά από δεκανίκια να την βοηθήσουν.
Σχεδιάστηκαν για να ικανοποιήσουν τις απαιτήσεις επικοινωνίας μιας άλλης εποχής, με άλλες απαιτήσεις και για άλλους σκοπούς.
ΑΥΤΗ είναι η άποψή μου (και αντιλαμβάνομαι όχι η δική σου).

ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΥ ΚΙ ΕΓΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ σε αυτά τα συμπεράσματα.
Όμως μη προσπαθείς να με πείσεις ότι κάνω λάθος ΠΑΝΤΟΥ
και ότι ΟΛΑ τα παραπάνω (και πολλά περισσότερα ακόμα) ΔΕΝ είναι προβλήματα.

Άβαταρ μέλους
skeftomilos
Script Master

Δημοσίευση από skeftomilos » 08 Σεπ 2009 13:28

Τα κάθετα κείμενα, όπως και όλα τα κείμενα υπό γωνία, προκαλούν πόνο στους αυχενικούς μου σπονδύλους. Ως χρήστης θα προτιμούσα να μην υπήρχαν ποτέ και πουθενά. Ή έστω να περιέχονται μόνο μέσα σε swf αρχεία, τα οποία ευτυχώς για μένα o browser μου δεν ξέρει τι να τα κάνει.

Η λιτότητα των γραμματοσειρών στο web συμβάλλει σε μια ενοποιημένη εμπειρία για το χρήστη, καθώς μετακινείται από το ένα site στο άλλο. Καταλαβαίνω τον πόνο των designers, αλλά το web είναι το βασίλειο των χρηστών.

Υπάρχει ένα όριο δύο ταυτόχρονων συνδέσεων ανά domain για το κατέβασμα των γραφικών και των λοιπών συνοδευτικών αρχείων. Αυτός είναι ένας περιορισμός που καθορίζεται από το πρωτόκολλο HTTP (αν θυμάμαι καλά). Δε γνωρίζω τους λόγους που καθιερώθηκε αρχικά, μπορεί να είναι βάσιμοι μπορεί και όχι.

Επίσης σε διαβεβαιώνω ότι τα μεμονωμένα flash στοιχεία δεν προκαλούν την παραμικρή υπερφόρτωση στη CPU του υπολογιστή μου.
athineos έγραψε:Γιατί κατά τη γνώμη μου οι html ΔΕΝ σχεδιάστηκαν για να ικανοποιήσουν τις απαιτήσεις παρουσίασης που έχουμε σήμερα, άσχετα αν στην πορεία ήρθαν μία σειρά από δεκανίκια να την βοηθήσουν.
Σχεδιάστηκαν για να ικανοποιήσουν τις απαιτήσεις επικοινωνίας μιας άλλης εποχής, με άλλες απαιτήσεις και για άλλους σκοπούς.
Φέτος έχω διαβάσει 15 βιβλία. Η τυπογραφία - ένα μέσο που σχεδιάστηκε για να εξυπηρετήσει τις ανάγκες μιας άλλη εποχής - εξακολουθεί να καλύπτει τις σημερινές ανάγκες μετάδοσης πληροφορίας με εντυπωσιακή επάρκεια.

Άβαταρ μέλους
HeRu
Flash Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από HeRu » 08 Σεπ 2009 14:24

Αν και πιστεύω ότι ξεφύγαμε πολύ από το τοπικ του search-ability του flash, θα προσθέσω τα 0.02€ μου!

Το μεγαλύτερο πλεονέκτημα του Flash, που ταυτόχρονα είναι και το μεγαλύτερο μειονέκτημα, είναι ότι μπορείς πολύ εύκολο να δημιουργήσεις κάτι που είναι ευχάριστο για τον χρήστη, είτε είναι να τον εντυπωσιάσεις ή να του προσφέρεις μια πιο ολοκληρωμένη εμπειρία.

Το μειονέκτημα είναι ότι, λόγο αυτής της ευκολίας, είναι αρκετοί developers που παίρνουν πολλά shortcuts στην προσπάθεια τους να φτιάξουν κάτι γρήγορα. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να υπάρχουν μυριάδες κακών Flash sites, ίσως ακόμα και πιο πολλά από αυτά που πήραν τον χρόνο να το φτιάξουν σωστά και να χρησιμοποιήσουν την τεχνολογία όπως πρέπει.

Το θέμα για έμενα είναι ότι το Flash έχει αρχίσει να φτάνει σε εκπληκτικά επίπεδα, όπως πρόσφατα βγήκε κινητό με Flash UI, όπως υποστήριξη για Multitouch, για 3D, για physics και ένα σωρό άλλες δυνατότητες που έρχονται σύντομα από την Adobe. Το "κακό" με όλες αυτές τις δυνατότητες είναι ότι χρειάζονται ένα κάλο επίπεδο γνώσης για να τις χρησιμοποιείς και ακόμα δεν έχουν γίνει main stream.

Σε σχέση τώρα με το HTML vs Flash, εγώ πιστεύω ότι το μεγαλύτερο θέμα είναι ότι αν κάποιος developer δεν ξέρει τι κάνει με την html, το χειρότερο που μπορεί να κάνει, είναι να μην φαίνεται καλά στον user. Αλλά αν δεν ξέρεις τι κάνεις με το Flash, μπορεί να δημιουργήσεις μια πολύ άσχημη εμπειρία για τον user, που απλά θέλει μια συγκεκριμένη πληροφορία.

tl;dr: Blame the developer not the technology! :P

athineos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από athineos » 08 Σεπ 2009 15:32

Χαίρομαι που συμφωνούμε HeRu και ο λόγος σου άλλωστε έχει ιδιαίτερη αξία σε αυτό το θέμα.
Το πρόβλημα βρίσκεται στους developer.
Όποιος θέλει, ας ρίξει στη πυρρά εμένα και τις ιστοσελίδες μου μαζί.
Η τεχνολογία δεν έχει κανένα ρόλο στο πως εγώ τη μεταχειρίζομαι.

Όπως ακριβώς αναφέρεις, στα χέρια κακών developers ή σε καθεστώς πίεσης,
το αποτέλεσμα μπορεί να είναι ΠΟΛΥ πιο καταστροφικό σε μία full flash ιστοσελίδα.
Για αυτό, περισσότερο από ποτέ, όποιος παραγγέλνει μία full flash ιστοσελίδα,
θα πρέπει να "διαβάζει" ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ αυτόν που θα τον αναλάβει και τις δουλειές του,
ώστε κι αυτοί αναδραστικά να προσέχουν τι παραδίδουν.

Για τις νέες τεχνολογίες της Adobe δεν έχω να προσθέσω τίποτα.
ΠΡΕΠΕΙ να αρχίσω να διαβάζω πάλι μου φαίνεται.

athineos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από athineos » 08 Σεπ 2009 16:37

skeftomilos έγραψε:Τα κάθετα κείμενα, όπως και όλα τα κείμενα υπό γωνία, προκαλούν πόνο στους αυχενικούς μου σπονδύλους. Ως χρήστης θα προτιμούσα να μην υπήρχαν ποτέ και πουθενά. Ή έστω να περιέχονται μόνο μέσα σε swf αρχεία, τα οποία ευτυχώς για μένα o browser μου δεν ξέρει τι να τα κάνει.
:-) xεχεχε σίγουρα! Αυτό ακούγεται Skeftomilos. Σέβομαι απολύτως τη δική σου αντίληψη των πραγμάτων.
Όσα αναφέρω, είναι λίγο ως πολύ η αντίληψη των δημιουργών διαφήμισης, εντύπων, πολλών εκ των οποίων διαβάζεις κι εσύ καθημερινά.
skeftomilos έγραψε:Η λιτότητα των γραμματοσειρών στο web συμβάλλει σε μια ενοποιημένη εμπειρία για το χρήστη, καθώς μετακινείται από το ένα site στο άλλο. Καταλαβαίνω τον πόνο των designers, αλλά το web είναι το βασίλειο των χρηστών.
Ναι, το καταλαβαίνω αυτό. Όμως το να δίνεις περισσότερες επιλογές δεν κάνει κακό.
Στο κάτω-κάτω, σε όποιον δεν αρέσει, ας επιλέξει Arial.
skeftomilos έγραψε:Υπάρχει ένα όριο δύο ταυτόχρονων συνδέσεων ανά domain για το κατέβασμα των γραφικών και των λοιπών συνοδευτικών αρχείων. Αυτός είναι ένας περιορισμός που καθορίζεται από το πρωτόκολλο HTTP (αν θυμάμαι καλά). Δε γνωρίζω τους λόγους που καθιερώθηκε αρχικά, μπορεί να είναι βάσιμοι μπορεί και όχι.
Δεν γνωρίζω ΚΑΘΟΛΟΥ το θέμα και έχει ενδιαφέρον.
Αν και θα ήθελα να μάθω περισσότερα, ας μη βγούμε εκτός. Θα το ψάξω κι αν θέλεις να θα σου πω.
skeftomilos έγραψε:Επίσης σε διαβεβαιώνω ότι τα μεμονωμένα flash στοιχεία δεν προκαλούν την παραμικρή υπερφόρτωση στη CPU του υπολογιστή μου.
Ναι βρε Skeftomile, δε μιλάμε για εσένα που ΔΕΝ έχεις flash.
skeftomilos έγραψε:Φέτος έχω διαβάσει 15 βιβλία. Η τυπογραφία - ένα μέσο που σχεδιάστηκε για να εξυπηρετήσει τις ανάγκες μιας άλλη εποχής - εξακολουθεί να καλύπτει τις σημερινές ανάγκες μετάδοσης πληροφορίας με εντυπωσιακή επάρκεια.
Είδες λοιπόν skeftomile που έρχεσαι στα λόγια μου;
Σε αυτή τη τεχνολογία δεν υπάρχουν περιορισμοί στο τι γραμματοσειρά θα ακολουθήσεις και αν θα είναι κάθετη ή οριζόντια.
Ούτε υπάρχουν όροι να είναι απλή για να υπάρχει "μια ενοποιημένη εμπειρία".

Άβαταρ μέλους
skeftomilos
Script Master

Δημοσίευση από skeftomilos » 08 Σεπ 2009 19:25

Το βρήκα: HTTP/1.1: Connections
Clients that use persistent connections SHOULD limit the number of simultaneous connections that they maintain to a given server. A single-user client SHOULD NOT maintain more than 2 connections with any server or proxy. A proxy SHOULD use up to 2*N connections to another server or proxy, where N is the number of simultaneously active users. These guidelines are intended to improve HTTP response times and avoid congestion.
Μπορεί να παρακαμφθεί από τη μεριά του user παίζοντας με τα preferences του browser, και από τη μεριά του server με akamaization.

Σχετικά με τα βιβλία έχεις δίκιο, δεν είναι πάντα τόσο user friendly όσο θα περίμενε κανείς. Μερικά έχουν τόσο μικρά γράμματα που χρειάζεται μεγεθυντικός φακός (δεν υπερβάλλω), ενώ άλλα είτε λόγω βάρους είτε λόγω σχήματος γίνονται κουραστικά στο πολύωρο διάβασμα (μουδιασμένο μπράτσο ή πονεμένη παλάμη).

athineos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από athineos » 08 Σεπ 2009 19:50

Πόσα βιβλία βρίσκει κανείς σε αυτή τη κατάσταση... 1/1000 ή ακόμα λιγότερα;;;
Ακόμα όμως κι αυτός που κάνει λάθος στο μέγεθος των γραμματοσειρών, έχει δικαίωμα να εκφραστεί.

Νομίζω λίγο-λίγο αρχίζουμε να θυμίζουμε κάτι από Διαφωτισμό!
Γιατί, ενώ εγώ ισχυρίζομαι περισσότερη ελευθερία στην κατασκευή,
εσύ (νομίζω) ισχυρίζεσαι περισσότερη ελευθερία στους χρήστες.

ΧΑΑΑΣΙΜΟ εεε;;... :D

Άβαταρ μέλους
skeftomilos
Script Master

Δημοσίευση από skeftomilos » 08 Σεπ 2009 20:45

Το αίτημα για ελευθερία της έκφρασης είναι λίγο ντεμοντέ, γιατί η ελευθερία είναι δεδομένη. Υπάρχει ένα διαρκώς αυξανόμενο πλήθος φωνών που προσπαθούν να κερδίσουν την προσοχή ενός πλήθους ακροατών που έχει αρχίσει προ πολλού να κουράζεται. Ενδέχεται να γίνει πιο επίκαιρο το αίτημα των ακροατών να πάψουν τα αυτιά τους να βουίζουν. Ελευθερία στη σιωπή. Ο ανθρώπινος εγκέφαλος μπορεί να αφομοιώσει μόνο Χ ποσότητα πληροφορίας ανά δευτερόλεπτο. Όταν ο όγκος της πληροφορίας ξεπεράσει το όριο Χ, το μηχάνημα κλατάρει. :-)

athineos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από athineos » 08 Σεπ 2009 21:39

Έχουμε και ακροατές;;;; Που βουίζουν και τα ΑΥΤΙΑ τους;;;;; :o
Με ακούτε όλοι -ΕΝΑ, ΔΥΟ-

Αν υπαινίσσεσαι ότι κουράστηκες να διαβάζεις την άποψή μου (λέω αν),
δεν θα σε παρεξηγήσω αν σταματήσεις να γράφεις και πας σε άλλο μέρος.
Δεν θυμάμαι να σε δεσμεύω από κάτι...

Εγώ πάντως ΔΕΝ κουράστηκα να ανταποκρίνομαι στις απόψεις των άλλων,
ακόμα και στις δικές σου.
Μου είναι ευχάριστο να ακούω διαφορετικές απόψεις από τη δική μου.

Αν πάλι εσένα ΑΥΤΟ σου είναι δυσάρεστο,
να το κόψεις το forum αφού σε χαλάει έτσι!
skeftomilos έγραψε:Ο ανθρώπινος εγκέφαλος μπορεί να αφομοιώσει μόνο Χ ποσότητα πληροφορίας ανά δευτερόλεπτο. Όταν ο όγκος της πληροφορίας ξεπεράσει το όριο Χ, το μηχάνημα κλατάρει.
Καλά βρε παιδάκι μου, να σταματήσεις να διαβάζεις... το σκέφτηκες;;;

--Κοίτα μη πάρεις σοβαρά το αστείο μου. Κι εσύ θα αστειεύεσαι βέβαια--

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 08 Σεπ 2009 22:41

Μπα να μην το κόψει ο σκεφτόμιλος το forum, είναι φοβερός developer των θέλουμε εδω γύρω! :)

Άβαταρ μέλους
Kainourios
Ruby Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Kainourios » 08 Σεπ 2009 23:56

Ο skeftomilos μάλλον εννοούσε τους "ακροατές"-επισκέπτες των ιστοσελίδων που φτιάχνουμε (έγω έτσι το κατάλαβα).

Βασικά athinee, πολλά απ' αυτά που λες όντως μπορεί να θεωρεί κάποιος ότι γίνονται πιο εύκολα και πιο λογικά με το flash με τα σημερινά web standards, όπως όμως είπανε κι άλλοι, αυτό δε σημαίνει ότι θα πρέπει να χρησιμοποιούμε παντού flash, καλύτερα να χρησιμοποιείς κάθε τεχνολογία στον τομέα της. Εκτός αν θεωρείς ότι το flash δεν έχει κανένα μειονέκτημα και η html-css-javascript κανένα πλεονέκτημα έναντι του flash.

Εγώ το πιο βασικό πρόβλημα που βλέπω, είναι ο χρόνος / κόστος για να φτιάξεις απόλυτα σωστά κάτι απλό σε full flash το οποίο παράλληλα θα προσφέρει το usability των συμβατικών ιστοσελίδων, αυτών δηλαδή που κυριαρχούν και αναγκαστικά έχει συνηθίσει ο κόσμος (και δεν ξέρω αν τελικά γίνεται, δεν έχω δει full flash site το οποίο να το καταφέρνει αλλά σε πιστεύω ότι μπορείς να το φτιάξεις).

Όντως τα σημερινά web standards δεν καλύπτουν τις ανάγκες για απόλυτη ελευθερία αν και σχεδόν τα πάντα γίνονται με κάποιο τρόπο από αυτά που ανέφερες. Μπορώ να σου τα απαντήσω ένα-ένα πώς γίνονται όλα όσα ανέφερες (και μάλιστα με πολλούς τρόπους το καθένα), αλλά δε βλέπω το νόημα να μπούμε σε μια ανταγωνιστική συζήτηση και να προσπαθεί ο ένας να αποδείξει στον άλλον η κάθε τεχνολογία τί μπορεί να κάνει... εξάλλου σε πιστεύω ότι το ίδιο μπορείς να κάνεις και εσύ στο flash, να σου λέω τι νομίζω ότι δε μπορεί να κάνει και να μου δείχνεις πώς γίνονται (βασικά θα με ενδιέφερε ένα tutorial σε κάποια πράγματα πώς γίνονται περισσότερο για να μάθω, όπως π.χ. το bookmark που δεν το είχα σκεφτεί).

Όμως κοιτάζοντας την κρυστάλλινη σφαίρα και έχοντας δει τι θα προσφέρει η HTML5 και τα CSS3, προβλέπω ότι σε 5 χρόνια το flash δε θα χρησιμοποιείται τόσο πολύ, θα χάσει έδαφος ακόμα και στα video - audio που τώρα πράγματι κυριαρχεί (δες video και audio tag της html 5). Θεωρώ ότι θα περιοριστεί πολύ η χρήση του, αλλά ο καθένας ας μάθει ότι πιστεύει ότι αξίζει, μόνο το μέλλον θα δείξει... Κατά τη γνώμη μου ένας προγραμματιστής καλό είναι όμως να εξελίσσεται και να μη μένει στάσιμος σε μια μόνο τεχνολογία... Πάντα φιλικά.

athineos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από athineos » 09 Σεπ 2009 04:13

Το γεγονός ότι απαντάς εσύ για τον skeftomilos με βάζει σε σκέψεις μη το έχει παρεξηγήσει.
Πλάκα κάνουμε. Χαλαρά θα μπορούσα να κάνω την ίδια φραστική αστοχία, κι ο καθένας μας πιστεύω.

Καλό είναι να σπάσει ο πάγος γιατί σε θέματα ουσίας λέμε τα ίδια πράγματα.
Εκεί που διαφωνούμε είναι σε τεχνικά θέματα, ακριβώς σε αυτά που ΔΕΝ γνωρίζουμε σε βάθος. Εγώ τις html, εσείς τις flash.

Έχεις παρεξηγήσει τις θέσεις μου αν νομίζεις ότι βρίσκονται τόσο μακριά σε αυτά που αναφέρεις. Μάλλον εγώ θα τις εκφράζω λάθος τελικά!

Η κάθε τεχνολογία είναι κατάλληλη για τον τομέα της. ΑΦΟΥ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ΚΙ ΕΓΩ ΑΥΤΟ πως διαφωνούμε;
Η flash περισσότερο για ζητήματα παρουσίασης και διαφήμισης.
Η html για θέματα επικοινωνίας, ανταλλαγής και ό,τι άλλο βάλει ο νους σου.
ΔΙΑΦΩΝΕΙΣ ΣΕ ΑΥΤΟ;

Εκεί που διαφώνησα είναι στον συνδυασμό flash+html! Δεν είναι ό,τι καλύτερο κατά την γνώμη μου, εκτός κι αν χρησιμοποιείται με μέτρο λ.χ. ένα flash banner για να βελτιώσει την εμφάνιση. ΟΧΙ να γεμίζει ο τόπος με ανεξάρτητες ασύγχρονες flash οντότητες (βλέπε λ.χ. διαφημίσεις σε κάποια portals).
ΔΙΑΦΩΝΕΙΣ ΣΕ ΑΥΤΟ;

Θεωρώ την full flash εξειδικευμένο εργαλείο για εξειδικευμένη δουλειά.
Την δουλειά της παρουσίασης, της διαφήμισης και της προβολής, νομίζω την κάνει έξοχα.
Ποια html και με ποιο τρόπο θα μπορούσε να κάνει αυτό;
ΔΙΑΦΩΝΕΙΣ ΣΕ ΑΥΤΟ;

Ακόμα δεν μου αρέσουν και κάποια επί μέρους ζητήματα στις html ιστοσελίδες για τα οποία νομίζω το έχω εξαντλήσει σε ανάπτυξη σε προηγούμενα post.
Η γνώμη μου είναι ότι όσο η χρήση των html δεν ξεφύγει από τις προδιαγραφές του αρχικού σχεδιασμού τους, τόσο περισσότερο απαλλάσσονται από προβλήματα και λειτουργούν πιο εύστοχα.
Όσο περισσότερο προσπαθούν να αποδώσουν σε επίπεδο παρουσίασης και προβολής, τόσο ξεφεύγει και αρχίζει να γίνεται ασταθής και προβληματική.
Άλλωστε η full flash δημιουργήθηκε ακριβώς για να καλύψει αυτό το κενό.
ΔΙΑΦΩΝΕΙΣ ΣΕ ΑΥΤΟ;

Τα προβλήματα που κάποιοι χρέωσαν στις full flash ιστοσελίδες, δεν τα έχει η τεχνολογία, τα έχουν οι flash developers.
Η κάθε full flash ιστοσελίδα είναι η εικόνα του developer, ΟΧΙ της τεχνολογίας.
Διάβασε το post του HeRu, τα γράφει ΠΟΛΥ καλά και τα εκφράζει καλύτερα από εμένα.

Οι full flash ΔΕΝ είναι άχρηστες και ανίκανες σε μία σειρά ζητήματα, όπως τα ακούσαμε από μερικούς σε παλαιότερα posts.
ΟΛΑ μπορούν να γίνουν με απλό, απλούστατο κώδικα (όμως actionscript, όχι δανεικής πλατφόρμας αναφοράς).
Ο flash developer οφείλει να έχει βιβλιοθήκη!
Κώδικας που γράφεται ΜΙΑ ΦΟΡΑ και ΜΟΝΟ για όλη τη ζωή του developer.
Κώδικας που μπορείς να αγοράσεις ακόμα και από το εμπόριο και να μη χρειαστεί να τον γράψεις ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΦΟΡΑ.
Κατόπιν απαιτείται ΑΠΛΗ ΑΝΑΦΟΡΑ.
Βλέπεις σήμερα ΠΟΣΑ πράγματα γίνονται από έτοιμο κώδικα στις html;
Εσύ πιστεύεις ότι δεν θα γίνουν τα ίδια σε actionscript;
Ήδη έχουν αρχίσει. Τα bookmark που με ρώταγες, αφορά ένα εργαλείο το swfaddress (στο έβαλα link αν σε ενδιαφέρει).

Όσων αφορά τον χρόνο, εξαρτάται από το τι θέλεις να φτιάξεις, τι ικανότητες έχεις και πόσο οργανωμένος είσαι.
Ασφαλώς αν κάποιος ονειρεύεται να φτιάξει ένα site στα επίπεδα του Bacardi που σου έδειξα πριν, θα χρειαστεί ΠΑΑΑΡΑ ΠΟΛΥ χρόνο και κόστος, όσο οργανωμένος ή ικανός κι αν είναι.
Μη ξεχνάς όμως ότι θα φτιάξει κάτι τελείως διαφορετικό από αυτά που μας είχαν συνηθίσει οι html.
ΑΥΤΟΣ είναι ο προνομιακός χώρος των flash ιστοσελίδων.

Συγνώμη, ξεπέρασα κατά πολύ τα όρια της έκτασης.
Όποιος αντέξει και το διαβάσει, θα καταλάβει νομίζω ότι μάλλον τελικά ΔΕΝ διαφωνούμε στην ουσία.

Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης