Η Adobe κάνει το περιεχόμενο του flash αναζητήσιμο

Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις. Θέματα προς συζήτηση.

Συντονιστές: Super-Moderators, Reporters

Κλειδωμένο
athineos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από athineos » 10 Σεπ 2009 04:14

ChaOs έγραψε:Για τα προγράμματα και τα open δεν σε έπιασα να πω την αλήθεια.
Οι προγραμματιστές σχεδιάζουν έτσι τα προγράμματα, γιατί έτσι είναι το κύριο interface του λειτουργικού για το οποίο τα σχεδιάζουν.
Μάλλον δεν έκανα κατανοητό το πνεύμα με το οποίο το έγραψα.

Για να προσπαθήσω με αυτό το παράδειγμα:
Γιατί λ.χ. να φτιάξουν μενού και να μην φτιάξουν μερικά εικονίδια
τα οποία, μετά από επιλογή τους, θα ακολουθούν ερωτοαπαντήσεις από διαδοχικές θυρίδες διαλόγου
μέχρι να εντοπίσουν την επιθυμητή ενέργεια του χρήστη;
Μια χαρά interface δεν είναι αυτό; Κι όμως βλέπουμε συνέχεια μενού.
Γιατί;

Ο λόγος (κατά τη γνώμη μου) είναι γιατί στον κόσμο έχουν καθιερωθεί τα μενού.
Ο κόσμος ξέρει τι πρέπει να κάνει με αυτά κι ο προγραμματιστής αξιοποιεί αυτή τη γνώση τους.
Ο προγραμματιστής προτιμά την σίγουρη πεπατημένη, παρά τους πειραματισμούς με κάτι καινούριο.
Και με την επιλογή του αυτή, ενισχύει ακόμα περισσότερο την ίδια πεπατημένη, μέχρι του σημείου της καθιέρωσης.

Κατ' επέκταση, όταν ο flash developer επιλέξει usability για μία ιστοσελίδα,
ΓΙΑΤΙ να πειραματιστεί με καινούριες έννοιες;
Θα φτιάξει history, bookmark, back/front, refresh και stop.

Αρχικά η ένστασή σου, ότι τους αφήνεται το περιθώριο να κάνουν "του κεφαλιού τους", μοιάζει σωστή.
Όμως, η ίδια η πράξη έχει δείξει ότι στο τέλος επιλέγεται το γνωστό και μη εξαιρετέο interface.
Πιστεύω ότι η ιστορία θα επαναληφθεί και πάλι, γιατί τα δεδομένα είναι ανάλογα.
ChaOs έγραψε:Ακόμα και εκεί που μπορούν να βάλουν όπου θέλουν τα κουμπιά, τα βάζουν στην ίδια φάση με όλα τα υπόλοιπα που κυκλοφορούν ακριβώς για τον λόγο του usability.
Μπράβο! Αυτό ήθελα να πω!
Ενώ θα μπορούσαν να κάνουν "του κεφαλιού τους"... τι κάνουν;;;
Τα βάζουν εκεί που τα βάζουν και οι υπόλοιποι, "ακριβώς για τον λόγο του usability", όπως είπες.

Άρα, ας μη τρελενόμαστε και τόσο στην επιλογή του usability της κάθε flash ιστοσελίδας.
Για εμένα τα πράγματα είναι δεδομένα. Θα ακολουθηθούν τα μοντέλα που έχουν επικρατήσει.

Η ουσιαστική διαφορά ΜΟΝΟ, είναι ότι θα υπάρχει πλέον full functional control,
ώστε να μπορούν να προσαρμόζονται στις ανάγκες και στις εξειδικευμέες προδιαγραφές της κάθε ιστοσελίδας.
Και αυτό, κατά την γνώμη μου, είναι ΠΟΛΥ σημαντικό.

Εεε μη τα βλέπω κι όλα άσπρα, γιατί υπάρχει και το κακό σε αυτό βέβαια:
Ότι θα αφήνεται περισσότερο το περιθώριο σε κάποιους μέτριους να κάνουν "του κεφαλιού τους"
ή να σερβίρουν usability που δεν δουλεύει όπως πρέπει.

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 10 Σεπ 2009 11:21

athineos έγραψε:
ChaOs έγραψε:Εγώ το στήριξα στο ότι το 'flash είναι το μέλλον' όπως αναφέρθηκε πιο πάνω.
Το έχω πει κι εγώ αυτό, αλλά (τουλάχιστον εγώ) δεν εννοώ ότι
μέλλον = αποκλεισμός ή αφανισμός του ότι γνωρίζουμε σήμερα.
Φαντάζομαι δεν το εννοεί κανείς έτσι.
Μέλλον στον χώρο των παρουσιάσεων, ΝΑΙ.
Μέλλον σε ότι υπάρχει και δεν υπάρχει, ΟΧΙ.

ChaOs έγραψε:Και ανέφερα ότι το www είναι open και πρέπει να το διατηρίσουμε έτσι.
Είτε πιέζοντας εσείς σαν flash developers την adobe να δώσει πλήρες source του flash με σωστό licencing για προοπτικές εξέλιξης από όποιον ενδιαφέρεται να ασχοληθεί είτε απλά να μην το χρησιμοποιεί ο κόσμος οπότε να μην υπάρχει καν ο κίνδυνος που αναφέρω.
Το βλέπω όμορφο να δουλεύει έτσι. Η Adobe όμως ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΕΝ το βλέπει έτσι . . .
ΔΕΝ έχεις άδικο, θα ήταν σαφώς καλύτερα τα πράγματα έτσι
και ίσως αν η αρνητική στάση κάποιων υποκινείται από αυτό που λες, να έχει δικαιολογημένη βάση.

Όμως και πάλι δεν με αποκλείει να πάρω τον text editor και να γράψω ότι γουστάρω σ' ένα φιλικό και καλόγουστο html πακέτο.
Η ελευθερία που προσφέρει το web, κατ' εμένα, είναι ότι μπορείς με φιλικά και αδέσμευτα μέσα
να δημοσιεύσεις, να παρουσιάσεις και να ακουστείς!
ΠΡΕΠΕΙ να υπάρχει το μέσο για να μπορείς να το κάνεις αυτό.
Υπάρχει ΚΑΙ ΘΑ υπάρχει (κατά τη γνώμη μου) και ΔΕΝ ΟΝΟΜΑΖΕΤΑΙ FLASH SITES.

Ελευθερία όμως ταυτόχρονα σημαίνει (κατά τη γνώμη μου) να αφήνεις δυνατότητες και σε κάθε άλλη πρωτοβουλία.
Από τη μία να υπάρχει η ελεύθερη και από την άλλη να υπάρχει και η μισθωμένη για όσους θέλουν κάτι περισσότερο.

Να μπορείς λ.χ. να πιεις δωρεάν νερό από τη πηγή,
να μπορείς όμως να πιεις νερό και από τη κουζίνα σου, με κάποιο αντίτιμο.

Μου αρέσει η λογική σου ChaOs, γιατί δεν είναι στείρα, αλλά έχει βάσεις.
Με έχεις καθηλώσει και περιμένω τη γνώμη σου...
Αυτό που λέω είναι ότι πέρα από τα υπόλοιπα αρνητικά που αναφέρθηκαν από τους υπόλοιπους στην κουβέντα, υπάρχει και το πιο 'ιδεολογικό' κομμάτι που μπορεί κάποιος να βλέπει σχετικά με το flash και την εξέλιξη του στο www.

Προφανώς το αν αρέσει σε κάποιον το flash ή όχι είναι καθαρά υποκειμενική άποψη μιας και ότι υπέρ και κατά να υπάρχουν θα ερμηνευθούν με τέτοιο τρόπο ώστε να συμβαδίσουν με τον εκάστοτε τρόπο σκέψης και belief system έχει ο καθένας μας.
Γιαυτό και κουβέντες τύπου Linux vs Windows είναι ατελείωτες.
Γιαυτό κουβέντες τύπου IE vs FF είναι ατελείωτες.
Γιαυτό η κουβέντα εδώ περί flash είναι ατελείωτη.

Ο καθένας πιστεύει το δικό του και θα προσπαθήσει να το υποστηρίξει άσχετα με τα facts.

Το πρόβλημα θα έλεγα είναι στην αδυναμία μας να δεχτούμε την εξέλιξη. Θεωρούμε πως ότι κανόνες έχουμε θεσπίσει (call it belief system) πρέπει να μένουν σταθεροί, και ότι νέο βγαίνει στην πορεία θα πρέπει να μορφοποιηθεί και να ερμηνευτεί με τέτοιο τρόπο ώστε να 'πατήσει' πάνω στους ήδη υπάρχον 'κανόνες' γιατί νομίζουμε ότι το Belief System πρέπει να μένει intact.

Εκεί έχουμε λάθος οι άνθρωποι και δεν μπορούμε να πάρουμε τα θετικά της κάθε τεχνολογίας και να δημιουργήσουμε το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα.

Γιαυτό δεν πιστεύω σε καμία θρησκεία. Απαρχαιωμένο Belief System που μας κρατάει πίσω :hammer: :kaloe:

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 10 Σεπ 2009 11:23

athineos έγραψε:
ChaOs έγραψε:Εγώ δεν ξέρω καμία κυβέρνηση να θέλει έξυπνο λαο.
Ο έξυπνος λαός δεν θα κάτσει δούλος να τα τρώνε οι βολεμένοι στην Κυβέρνηση. Θα ξεριζώσει τα λαμόγια από τις καρεκλάρες και θα τους στείλει από εκεί που ήρθαν.
Ααααα εσύ μου αρέσεις όλο και περισσότερο. Μου φαίνεται πρέπει να ανταλλάξουμε βιβλία!
:lol: :lol:
Το μόνο βιβλίο που έχω διαβάσει ποτέ ήταν για PHP :kaloe:
athineos έγραψε:
ChaOs έγραψε:Δεν έχεις λάθος, αλλά με μία σημαντική διαφορά όσον αφορά τα images, την javascript, τα java applets, τα CSS κλπ κλπ (βασικά πέρα από το flash δεν γνωρίζω κάτι άλλο proprietary σε τόσο μεγάλη κλίμακα εγκατεστημένο στους browsers σήμερα).
Δεν μιλάμε για proprietary formats αλλά για ελέυθερα και ανοιχτά formats.

Επομένως η εξέλιξη του http από απλά κείμενα με links συνεχίστηκε με εικόνες και άλλα καλούδια αλλά πάντα στο πλαίσιο της ελευθερίας του developer να αναπτύξει ότι θέλει χωρίς καμία εταιρία από πίσω να παραμονεύει για δικαιώματα και licences.
Σύμφωνοι, όμως έλεγες κάτι για hyper text transfer protocol στο οποίο δεν συνάδει με την flash.
Δεν ανέφερες για proprietary formats. Εκεί ίσως και να συμφωνούσα με την αίρεση όμως του προηγούμενου post (που ανέφερα).
Εδώ σε έχασα. Τι εννοείς;

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 10 Σεπ 2009 11:25

athineos έγραψε: Γιατί λ.χ. να φτιάξουν μενού και να μην φτιάξουν μερικά εικονίδια
τα οποία, μετά από επιλογή τους, θα ακολουθούν ερωτοαπαντήσεις από διαδοχικές θυρίδες διαλόγου
Γιατί;
Δηλαδή εσυ θεωρεις πως ο χρήστης, επιλεγοντας ενα εικονιδιο και μπαινοντας στη διαδικασια για διαδοχικες (αρα περισσοτερες απο μία) ερωτοαπαντήσεις, μέχρι (αυτο το μέχρι να το ερμηνευσω ως "Ζήσε Μάη μου"?) να εντοπιστεί η επιθυμητή ενέργεια,

ειναι καλυτερο

απο ενα κλασσικο multi-level μενου οπου με ενα απλο mouseover θα "ξεδιπλώσει" τις επιλογές για να καταλήξει σε ΕΝΑ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΚΛΙΚ για την ευρεση του "προορισμου" του?

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 10 Σεπ 2009 11:30

athineos έγραψε:
ChaOs έγραψε:Για τα προγράμματα και τα open δεν σε έπιασα να πω την αλήθεια.
Οι προγραμματιστές σχεδιάζουν έτσι τα προγράμματα, γιατί έτσι είναι το κύριο interface του λειτουργικού για το οποίο τα σχεδιάζουν.
Μάλλον δεν έκανα κατανοητό το πνεύμα με το οποίο το έγραψα.

Για να προσπαθήσω με αυτό το παράδειγμα:
Γιατί λ.χ. να φτιάξουν μενού και να μην φτιάξουν μερικά εικονίδια
Γιατί;

Ο λόγος (κατά τη γνώμη μου) είναι γιατί στον κόσμο έχουν καθιερωθεί τα μενού.
Ο κόσμος ξέρει τι πρέπει να κάνει με αυτά κι ο προγραμματιστής αξιοποιεί αυτή τη γνώση τους.
Ο προγραμματιστής προτιμά την σίγουρη πεπατημένη, παρά τους πειραματισμούς με κάτι καινούριο.
Και με την επιλογή του αυτή, ενισχύει ακόμα περισσότερο την ίδια πεπατημένη, μέχρι του σημείου της καθιέρωσης.

Κατ' επέκταση, όταν ο flash developer επιλέξει usability για μία ιστοσελίδα,
ΓΙΑΤΙ να πειραματιστεί με καινούριες έννοιες;
Θα φτιάξει history, bookmark, back/front, refresh και stop.

Αρχικά η ένστασή σου, ότι τους αφήνεται το περιθώριο να κάνουν "του κεφαλιού τους", μοιάζει σωστή.
Όμως, η ίδια η πράξη έχει δείξει ότι στο τέλος επιλέγεται το γνωστό και μη εξαιρετέο interface.
Πιστεύω ότι η ιστορία θα επαναληφθεί και πάλι, γιατί τα δεδομένα είναι ανάλογα.
ChaOs έγραψε:Ακόμα και εκεί που μπορούν να βάλουν όπου θέλουν τα κουμπιά, τα βάζουν στην ίδια φάση με όλα τα υπόλοιπα που κυκλοφορούν ακριβώς για τον λόγο του usability.
Μπράβο! Αυτό ήθελα να πω!
Ενώ θα μπορούσαν να κάνουν "του κεφαλιού τους"... τι κάνουν;;;
Τα βάζουν εκεί που τα βάζουν και οι υπόλοιποι, "ακριβώς για τον λόγο του usability", όπως είπες.

Άρα, ας μη τρελενόμαστε και τόσο στην επιλογή του usability της κάθε flash ιστοσελίδας.
Για εμένα τα πράγματα είναι δεδομένα. Θα ακολουθηθούν τα μοντέλα που έχουν επικρατήσει.

Η ουσιαστική διαφορά ΜΟΝΟ, είναι ότι θα υπάρχει πλέον full functional control,
ώστε να μπορούν να προσαρμόζονται στις ανάγκες και στις εξειδικευμέες προδιαγραφές της κάθε ιστοσελίδας.
Και αυτό, κατά την γνώμη μου, είναι ΠΟΛΥ σημαντικό.

Εεε μη τα βλέπω κι όλα άσπρα, γιατί υπάρχει και το κακό σε αυτό βέβαια:
Ότι θα αφήνεται περισσότερο το περιθώριο σε κάποιους μέτριους να κάνουν "του κεφαλιού τους"
ή να σερβίρουν usability που δεν δουλεύει όπως πρέπει.
Δεν θέλω να είμαι προκατειλημένος οπότε το παρακάτω το λέω με επιφύλλαξη μιας και όταν τύχει να μπω σε full flash site, συνήθως το κλείνω γιατί 99.9% δεν μπορώ να βρω γρήγορα αυτό που ψάχνω, άρα δεν έχω δει εις βάθος και πάρα πολλά flash sites.

Δεν έχω δει καμία κοινή γραμμή σε κανένα flash site.
Πρακτικά ο καθένας κάνει "του κεφαλιού του".

Αυτό ανέφερα και ποιο πριν.

Μετά από τόσα χρόνια που υπάρχει το flash, ακόμα δεν έχουν καταλήξει οι developers των flash sites σε κάτι κοινό όσον αφορά το usability σε αντίθεση με τους developers Desktop Εφαρμογών που ακολουθούν κοινή γραμμή στο usability.

Άβαταρ μέλους
HeRu
Flash Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από HeRu » 10 Σεπ 2009 12:03

Ορίστε μερικά ακόμα flash sites που πληρούν τις 10 βασικές αρχές usability και επίσης μερικά είναι αδύνατον να αναπαραχθούν με html. Για εμένα αυτή η συζήτηση έχει χάσει το νόημα της. Έχω δώσει τόσα facts με links και το flash hate έρχεται μόνο με βάση το προσωπικό feeling του καθενός. Θέλω proofs για όλο αυτό το flash hate, που υποστηρίζονται με links από έγκυρες πήγες.

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 10 Σεπ 2009 12:15

Define 'έγκυρες πηγές';

Και γιατί δηλαδή να δεχτείς την άποψη του άλλου μόνο αν την έχει δημοσιεύσει κάποιος άλλος αλλού ως 'τεκμήριο';

Common Sense is not so common after all.
(αυτό πάει σε όσα επιχειρήματα έχουν αναφερθεί κατά του flash στις προηγούμενες 13 σελίδες :P)

Άβαταρ μέλους
HeRu
Flash Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από HeRu » 10 Σεπ 2009 12:21

Cha0s έγραψε:Define 'έγκυρες πηγές';

Και γιατί δηλαδή να δεχτείς την άποψη του άλλου μόνο αν την έχει δημοσιεύσει κάποιος άλλος αλλού ως 'τεκμήριο';

Common Sense is not so common after all.
(αυτό πάει σε όσα επιχειρήματα έχουν αναφερθεί κατά του flash στις προηγούμενες 13 σελίδες :P)
"Αξιόπιστες πηγές", με έμφαση στο αμεροληψία από πλευράς συντάκτη.

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 10 Σεπ 2009 12:31

Βικιπαίδεια έγραψε:Η ίδια η πηγή, ο δημιουργός της, ο εκδότης της ή ο χώρος δημοσίευσής της (διαδικτυακός τόπος, βιβλίο, συλλογή, πίνακας) μπορούν να επηρεάσουν την αξιοπιστία της. Τα άρθρα πρέπει να αναφέρουν πηγές που προέρχονται από ανεξαρτήτους, τρίτους συγγραφείς και που βρίσκονται σε έγκυρες εκδόσεις.
Δηλαδή δεν δέχεσαι ως έγκυρη πηγή την προσωπική προσέγγιση του καθενώς στο θέμα, αλλά δέχεσαι ως έγκυρη πηγή κάποιον τρίτο που δεν συμμετέχει καν στην κουβέντα;
Και που ξέρεις τι background έχει ο καθένας που γράφει ότι θέλει ως 'έγκυρο';

Πως μπορείς να πεις ότι μία πηγή είναι έγκυρη ειδικά σε ένα τέτοιο θέμα όπου ο καθένας μπορεί να πιστεύει ότι θέλει;

Βασικά το definition της Βικιπαίδεια μου φαίνεται άκυρο.
Έγκυρη πηγή είναι ένα άρθρο το οποίο αναφέρει ότι η πηγές του προέρχονται από έγκυρες εκδόσεις τρίτων.
Και πως ορίζονται οι έγκυρες εκδόσεις;

Τι είναι έγκυρο; Αφού ο άνθρωπος δίνει σημασία σε αυτή τη λέξη υποκειμενικά.

Sorry, αλλά δεν με καλύπτει και δεν μπορώ να δεχτώ ως επιχείρημα το να αναρτηθούν κείμενα τρίτων ως δήθεν 'έγκυρα' σε ένα τόσο ρευστό θέμα.

Άβαταρ μέλους
HeRu
Flash Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από HeRu » 10 Σεπ 2009 12:38

Cha0s όσο ενδιαφέρουσες και αν είναι οι φιλοσοφικές συζητήσεις περί του τι είναι έγκυρο και τι δέχεσαι, αυτό είναι ένα τεχνολογικό forum και η συζήτηση είναι για μια τεχνολογία.

Υπάρχουν στοιχειά και στατιστικά που μπορούν να επιβεβαιωθούν από μια πληθώρα πηγών. Οπότε δεν είναι και τόσο δύσκολο να υποστηρίξεις την άποψη σου σε ένα τεχνολογικό θέμα με τεχνολογικά data και όχι μόνο με το gut feeling σου.

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 10 Σεπ 2009 12:43

Το τι έχει αναφερθεί στις προηγούμενες 13 σελίδες από επαγγελματίες και μη του είδους δηλαδή δεν είναι τεχνολογικά data;

Πρέπει να είναι κάποιος άγνωστος;

Σόρρυ, αλλά είναι περισσότερο προσβλητικό για όσους συμμετέχουν στο thread το να λες ότι οι απόψεις μας δεν είναι 'έγκυρες' επειδή τις αναπτύξαμε βάση της προσωπικής μας εμπειρίας στο αντικείμενο και όχι επειδή τις είδαμε κάπου γραμμένες.

Άβαταρ μέλους
HeRu
Flash Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από HeRu » 10 Σεπ 2009 13:01

Το θέμα είναι ότι είναι προφανές ότι στην Ελλάδα ιδιαίτερα υπάρχει μεγάλη προκατάληψη εναντίον στο Flash που βασίζεται σε απαρχαιωμένες αντιλήψεις.

Κολλάω στο θέμα με τις έγκυρες πήγες, για να σου δώσω στην ουσία μια αφορμή να ψάξεις μόνος και να δεις ότι οι λόγοι που πιστεύεις ότι το Flash είναι άχρηστο, δεν είναι απολυτοί και ίσως κάποιοι από αυτούς να μην ισχύουν ποια.

Σεβαστή η γνώμη όλων που ποστάρουν στο forum, αλλά πιστεύω ότι στα τεχνολογικά θέματα έχει μεγαλύτερη σημασία το τι συμβαίνει πραγματικά με τις τεχνολογικές εξελίξεις σε παγκόσμιο επίπεδο. Αυτό μπορείς μόνο να το αντιληφθείς με δειγματοληψία από μια πληθώρα τεχνολογικών πηγών και με μια συλλογή από δεδομένα, μέσα από τα οποία μπορείς να βγάλεις συμπεράσματα.

Άβαταρ μέλους
manolism
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από manolism » 10 Σεπ 2009 13:30

HeRu έγραψε:Ορίστε μερικά ακόμα flash sites που πληρούν τις 10 βασικές αρχές usability και επίσης μερικά είναι αδύνατον να αναπαραχθούν με html. Για εμένα αυτή η συζήτηση έχει χάσει το νόημα της. Έχω δώσει τόσα facts με links και το flash hate έρχεται μόνο με βάση το προσωπικό feeling του καθενός. Θέλω proofs για όλο αυτό το flash hate, που υποστηρίζονται με links από έγκυρες πήγες.
[*] http://aviary.com/
[*] http://www.adobe.com/acom/buzzword/
[*] http://www.sliderocket.com/

Αυτά είναι flash sites;

Άβαταρ μέλους
HeRu
Flash Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από HeRu » 10 Σεπ 2009 13:34

lunarmedia έγραψε: [*] http://aviary.com/
[*] http://www.adobe.com/acom/buzzword/
[*] http://www.sliderocket.com/

Αυτά είναι flash sites;
Flash Applications.
Ξεκίνησες κανένα από αυτά ή είδες μόνο την πρώτη σελίδα ? :P

Άβαταρ μέλους
ThyClub
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ThyClub » 10 Σεπ 2009 14:48

Μάλλον μπερδεύεστε λίγο. Κανείς δεν λέει ότι το flash δεν κάνει παπάδες, κανείς δεν λέει ότι δεν μπορεί να κάνει αρκετά πράγματα. Το θέμα είναι ότι θα πρέπει να χρησιμοποιείται εκεί που πρέπει κι όχι παντού.

Για παράδειγμα η php μπορεί να δημιουργήσει desktop εφαρμογές με GTK. Το θέμα όμως είναι κατά πόσο αυτό είναι ο βέλτιστος τρόπος να φτιάξεις κάτι. Δεν θα καθόμουν να φτιάξω ένα cd burner σε php με τίποτα. Θα το έφτιαχνα με c++ ή άλλη γλώσσα... Ούτε θα δημιουργούσα blog με c++ απο την άλλη.

Το ίδιο ισχύει για πολλά άλλα πράγματα στον κόσμο. Γιατί όχι και στο flash?

Το flash για μένα είναι τρομερό για αρκετές χρήσεις αλλά όχι ικανό να αντικαταστήσει την html.

Κάτι άλλο που μου ήρθε στο μυαλό μόλις τώρα...
Το να παρουσιάζεις διαφορετική σελίδα στον χρήστη και διαφορετική σε μηχανές αναζήτησης δεν είναι "κακό" για το Google? Δεν ξέρω, ρωτάω.

Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες