Η σελίδα μας αναβαθμίστηκε, γι' αυτό τον λόγο τα μέλη μας θα πρέπει να ζητήσουν νέο κωδικό πρόσβασης από την υπηρεσία "Αποστολή κωδικού πρόσβασης".
Εάν το email με τον νέο κωδικό δεν έρθει στο inbox κοιτάξτε και στο spam folder. Ο server είναι φρέσκος και δεν έχει το reputation που του αξίζει.

Η Adobe κάνει το περιεχόμενο του flash αναζητήσιμο

Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις. Θέματα προς συζήτηση.

Συντονιστές: Super-Moderators, Reporters

Κλειδωμένο
Άβαταρ μέλους
GeoStuff
Honorary Member

Δημοσίευση από GeoStuff » 11 Σεπ 2009 01:21

korgr έγραψε:Τελος, φορα και κανενα πατομπουκαλο για να δεις επιτελους πως ειναι korgr και οχι kogr που με εχεις αναφερει απειρες φορες!
Ρε δεν μπορείτε να μιλάτε ψύχραιμα???

Είναι γαμώ τα θέματα και θα το πάμε για πέταμα...

Λίγο ηρεμία...

Από αυτό το ποστ μου και μετά όπου υπάρχει κάτι που δεν αρμόζει στο φόρουμ θα αφαιρείται άμεσα...

Ευχαριστώ...
Κούκλα Μου Φρεγάτα Σκίζεις Τον Ωκεανό... Μοιάζεις Στον Τιτανικό!!!

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 11 Σεπ 2009 02:27

Κλείδωσε το αν βλέπεις πρόβλημα.

Δεν χρειάζεται να σβήνεις τις απόψεις του καθενός.

athineos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από athineos » 11 Σεπ 2009 02:43

cherouvim έγραψε:Το http://www.flash-sites.gr/kogr.html θα μπορούσε να καταλαβαίνει την κατάσταση zoom του browser για να κάνει αυτό που πρέπει;

Κώδικας: Επιλογή όλων

CTRL++
CTRL+-
Είναι ιστορία βρε cherouvim. Την έχουμε γράψει πολλές φορές.
Θέλεις να κοιτάξεις μερικά posts πιο πίσω; Sorry.

korgr έγραψε:
athineos έγραψε: Για να μη ψάχνεις το έφτιαξα ειδικά για εσένα. Μοιάζει αυτή η γραμματοσειρά για device font?
Όχι δεν μοιαζει! Χαρηκες?
Τι να σου πω άλλο βρε korgr... ασφαλώς δεν χάρηκα.
Θα χαιρόμουνα αν έκανες εποικοδομητική συζήτηση και όχι να εξοργίζεσαι λες και η flash ή εγώ σου φταίξαμε κάτι.
korgr έγραψε:Και βεβαια χαρηκες! Αυτο που επιζητας απο την ωρα που ανοιξες αυτο το θεμα, το μονο που θες, ειναι να ικανοποιησεις τον εγωισμο του μαω-γ***ω flash developer (γαρνιρισμενο με την δηθεν διαθεση για συζητηση)!
Βάρα, βάρα τον εγωισμό μου αν σε κάνει να νιώθεις καλύτερα...
Κοίτα την οθόνη μόνο μη χαλάσεις γιατί αυτή δεν είναι τσάμπα όπως ο εγωισμός μου ...κοστίζει.
korgr έγραψε:Λογικο ειναι να εχουν αλλαξει και καποια πραγματα απο τοτε που τα αφησα εγω!
Όταν αυτό στο είπα ευγενικά στην σελίδα 9, θυμάσαι τι έγινε;
Ο μεν Basilakis ανάμεσα στα "ανίδεος" και ότι "είμαι για γέλια" που μου έσουρνε,
μου έλεγε να ρίξω μια ματιά στο μεγάλο σου portfolio που τον θώλωσε.
Παράλληλα εσύ, από τα ΜΟΛΙΣ δύο post που τότε ανταλλάξαμε, έκρινες ότι ήθελα απλά να επιβάλω τις απόψεις μου,
ότι δεν σου έκανα ούτε κρύο, ούτε ζέστη, ότι είχα τα 15 λεπτά δημοσιότητάς μου
και κατέληξες ζητώντας να δεις δημόσια με τη παρέα σου το portfolio μου, για να κρίνεις αν θα λυπηθείς ή όχι μαζί μου.

Έχω την εντύπωση ότι για κάποιο λόγο ξεσπάς οργή...
Στη θέση σου θα έβγαινα για λίγο καιρό εκτός αυτής της συζήτησης και θα έμπαινα πάλι όταν καθάριζε το μυαλό μου και είχα ηρεμήσει.
ΚΑΝΕΝΑΣ δεν θέλει να σου κάνει κακό, ούτε διεδικεί τίποτα από όσα σου ανήκουν.
Βρίσκομαι εδώ γιατί μου αρέσει να μιλάω. Δεν ζήτησα τίποτα περισσότερο από το να συνομιλώ με όσους ενδιαφέρονται μαζί μου.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος athineos την 11 Σεπ 2009 03:28, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

athineos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από athineos » 11 Σεπ 2009 02:56

Βρε ChaOs! Από τότε που σταμάτησες να μιλάμε, ...ήρθε το χάος!!
Τι κάνεις εκεί πάνω με τον GeoStuff;
Κατέβα να μιλήσουμε...!

;-)

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 11 Σεπ 2009 10:52

Ο μεν Basilakis ανάμεσα στα "ανίδεος" και ότι "είμαι για γέλια" που μου έσουρνε
Η ειλικρινή απάντηση: Ο ΠΕΛΑΤΗΣ που έκανε την παραγγελία θα αποφασίσει!
Αν ο πελάτης έχει λάθος, τότε αυτός θα χάσει επισκέπτες. Δεν μπορείς, ΟΥΤΕ έχεις δικαίωμα να του υποβάλεις τι θα κάνει με την ιστοσελίδα του, εκτός κι αν σε ρωτήσει.
Είπες αυτό το πράγμα και εκεί απάντησα.
Δεν με νοιάζει τι κάνεις άλωστε με το flash, ότι και να είναι αυτό. Έχω τη γνώμη μου, διαβάζω 15 πράγματα στο internet καθημερηνά, παρακολουθώ το topic σιωπηλός, παθαίνω καινούργεια πράγματα μέσα απο αυτό, όπως της τεχνικές ελέγχου που μας έδειξες του browser, την επιλογή κειμένου.

Αλλα μέχρι εκεί, γιατί δεν μπορώ να δω τις σελίδες σου μιας και μπαίνω απο iPhone :)
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Basilakis την 11 Σεπ 2009 12:27, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Xenofon
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Xenofon » 11 Σεπ 2009 11:37

Λοιπόν,

Καταρχάς δεν κάνω διαφήμιση στο CMS, απλά προσπαθώ να δήξω ένα τρόπο χρήσης του Flash. Τα δυο site δεν τα έδωσα για την ποιότητα της αισθητικής τους, αλλά απλά για ακριβός ακολουθούν το «μοτίβο» των παραδοσιακών websites.

Korgr> lol
Αυτα τα ...sites εγιναν με το περιφημο flash CMS?
Δηλαδη οποιο flash θυμιζει html ειναι εργονομικο?

Ναι αυτά τα sites έγιναν με το περίφημο CMS.
Όχι δεν είπα κάτι τέτοιο, κάτι τέτοιο κατάλαβες ;
Ότι είναι Html λειτουργικό ;

Alice_Cooper>@Xenofon ftiakse tis gramatoseires se menu kai titlous se afthn http://theostil.gr/

kataferes na kaneis kati se flash pou tha evgene polh kalytero se html/css/java ...
kai den ekmetaleftikes kai afto pou mporei na ginei kala se flash ...
omorfia kinish ktl

toulaxiston tha enthousiazotan merikoi ....
afto htan anousia se flash

Ευχαριστώ για την συμβουλή στις γραμματοσειρές.
Δεν κουραστικά πολύ για να το φτιάξω, απλά γιατί η «πολύ δουλειά», έχει πλέον τυποποιηθεί. Η «ομορφιά» και η αισθητική είναι συνιστάμενη των απαιτήσεων του πελάτη.

Athineos>@Xenofon, τη δουλειά σου να τη δείχνεις στους πελάτες σου. Αυτούς αφορά.
Δεν αφορά κάνεναν από εμάς εδώ, ειδικά όσους θέλουν να κάνουν πνεύμα πάνω σε αυτή.

Συμφωνώ για το «πνεύμα», δεν δείχνω την δουλεία μου, θα έδειχνα διαφορετικά πράγματα, απλά δυο παραδείγματα για sites που ακολουθούν το παραδοσιακό μοτίβο.

GeoStuff>Νομίζω τα site μπήκαν ως παραδείγματα σε ένα επιχείρημα και ως τέτοια σχολιάστηκαν...

Έτσι ακριβός.

Skeftomilos> Προσωπικά; Αρκετά οικείο. Check the attachment

Δεν μπορείς να ακούσεις ραδιόφωνο όταν αυτό είναι κλειστό.
Ότι μπορείς να κλήσεις το ραδιόφωνο είναι αδυναμία της συσκευής;

Cha0s> Τα 2 site που πόσταρες τι ακριβώς είναι;
Γιατί πέρα από άσχημα σε αισθητική έκαναν πάνω από 15seconds το καθένα να φορτώσει τον loader (από το 97%) και 2-3 seconds ακόμα να φορτώσουν τα υπόλοιπα...

Τα λινκς δεν έχεις ιδέα που σε πάνε. Το μενού κάνει τα δικά του και σπάει νεύρα...

Τα links κατευθύνουν εκεί ακριβός που πρέπει. Εκτός εάν αμφισβητούμε και την asp, εάν και στο παρελθόν έχει γίνει και αυτό. Αλήθεια τη γραμμή έχεις ;
Το να μην σου άρεσαν είναι δικαίωμα σου, το να μην σου άρεσαν επειδή είναι Flash ;

Άβαταρ μέλους
Xenofon
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Xenofon » 11 Σεπ 2009 12:18

[Sorry για το δεύτερο συνεχόμενο Post, απλά επειδή ίσως είναι μεγάλο το κείμενο.]

Σύμφωνα με αυτά που γράφουνε οι «πολέμιοι» του flash και με έναν μικρό παραλληλισμό, όλοι θα πρέπει να φοράμε τα ίδια ρούχα, έστω φτιαγμένα από διαφορετικό κατασκευαστή, αλλά όμως όλα θα πρέπει να κουμπώνουνε με κουμπιά ή φερμουάρ, ένα από τα δυο θα πρέπει να καθιερωθεί για να μην μπερδευόμαστε.

Τα γυναικεία φορέματα θα ανοίγουνε όλα από μπροστά, ανοίγματα από τα πλάγια η πίσω απαγορεύονται λόγο χαμηλής λειτουργικότητας.

Τα πολλά και διαφορετικά υφάσματα καταργούνται, σκέρτσα και σχεδιαστικά τερτίπια απαγορεύονται δια ροπάλου.

Εάν είσθε σχεδιαστής μόδας, απλά αντιγράψτε το ρούχου ενός άλλου, μην κουράζεστε να εξελίξετε τα δικά σας ρούχα, απλά μοσχοπουλήστε κάτι από την ανοικτή κοινότητα σχεδιαστών.

Ποτέ μην ρισκάρετε στο καινούριο. Δεν υπάρχει λόγος.

ΟΚ.

Catalyst

Δημοσίευση από Catalyst » 11 Σεπ 2009 12:30

Cha0s έγραψε:Κλείδωσε το αν βλέπεις πρόβλημα.

επειδή κάποιοι δεν μπορούν να εκφράσουν με σωστό τρόπο της άποψης τους δεν θα στερηθούν οι υπόλοιποι να πουν την δίκια τους άποψη
αν θέλουν να ακουστεί η άποψη τους ας μιλάνε πιο όμορφα (και οι δυο πλευρές)

:D

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 11 Σεπ 2009 12:31

Xenofon έγραψε: Δεν μπορείς να ακούσεις ραδιόφωνο όταν αυτό είναι κλειστό.
Ότι μπορείς να κλήσεις το ραδιόφωνο είναι αδυναμία της συσκευής;
Όχι δεν λέγεται αδυναμία αγαπητέ. Και εδώ είναι το λάθοις σας για το πως βλέπετε τα πράγματα (και εμείς κάνουμε λάθος απο τη δικιά μας σκοπιά, για κάποια άλλα)

Λέγεται Ε Π Ι Λ Ο Γ Η

Και αυτή η επιλογή είναι, εάν θα ακούσεις ραδιόφωνο, εάν θα μπεις σε μία σελίδα και θα επιτρέπεις το flash :)

παρόλα αυτά, εάν χρειάζεσαι υλικό απο δύο σελίδες και η μία είναι σε flash και η άλλη σε HTML έχεις την δυνατότητα να κάνεις ΕΠΙΛΟΓΗ και νομίζω πως είναι εύκολη ;)

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 11 Σεπ 2009 14:37

Xenofon έγραψε:Τα links κατευθύνουν εκεί ακριβός που πρέπει. Εκτός εάν αμφισβητούμε και την asp, εάν και στο παρελθόν έχει γίνει και αυτό. Αλήθεια τη γραμμή έχεις ;
Το να μην σου άρεσαν είναι δικαίωμα σου, το να μην σου άρεσαν επειδή είναι Flash ;
Εννοώ ότι πηγαίνοντας το mouse πάνω από ένα Link, δεν μπορώ να ξέρω που θα με πάει κάνοντας κλικ καθώς επίσης δεν μπορώ να πατήσω ctrl + click ώστε να μου ανοίξει το λινκ σε νέο tab.

Για την ASP δεν κατάλαβα τι εννοείς. Δεν είμαι fan της ASP anyway, αφενώς γιατί είναι windows oriented γλώσσα και αφετέρου γιατί είναι της Microsoft και με περιορίζει (για να παίξει σωστά) σε Windows, IIS κλπ :P

Καλά το να μην μου άρεσαν σαφέστατα και είναι δικαίωμα μου. Είτε αισθητικά είτε επειδή είναι flash.

Η γραμμή μου είναι 24άρα της Forthnet, συγχρονίζει στα 19mbit και καθαρά πιάνει 17mbit (κάποτε συγχρόνιζε στα 21 και καθαρά έπιανε 19 αλλά μαζεύτηκε κόσμος στο dslam προφανώς)

Θα διαβάσω με μεγαλύτερη προσοχή τα post πάλι να απαντήσω πιο ολοκληρωμένα γιατί σήμερα παίζει τρέξιμο..

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 11 Σεπ 2009 14:40

Catalyst έγραψε:
Cha0s έγραψε:Κλείδωσε το αν βλέπεις πρόβλημα.

επειδή κάποιοι δεν μπορούν να εκφράσουν με σωστό τρόπο της άποψης τους δεν θα στερηθούν οι υπόλοιποι να πουν την δίκια τους άποψη
αν θέλουν να ακουστεί η άποψη τους ας μιλάνε πιο όμορφα (και οι δυο πλευρές)

:D
Ενώ το να διαγράφονται απόψεις (όλοι έχουν δικαίωμα στην ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ άποψη) με υποκειμενικά κριτήρια το θεωρείς καλύτερο;

Σε αυτό το φόρουμ αυτό που εκτιμούσα σε σύγκριση με όσα άλλα συμμετέχω, είναι ότι δεν διαγράφονται μεμονομένα μηνύματα από topics.
Αν κάτι ενοχλεί, κλειδώνεται το topic, αλλά οι απόψεις μένουν ανέπαφες.

Σε διαφερική περίπτωση το βλέπω ένα είδος φασισμού να γίνεται λογοκρισία για το τι ποστ θα μείνει και τι θα φύγει.

Catalyst

Δημοσίευση από Catalyst » 11 Σεπ 2009 15:33

το να μιλάς άσχημα σε κάποιον επειδή άπλα διαφανείς μαζί του δεν είναι άποψη :wink:

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 11 Σεπ 2009 15:41

Και το να σβήνεις ποστς που δεν σου 'ανήκουν' δεν είναι λύση. ;)

athineos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από athineos » 11 Σεπ 2009 15:54

Basilakis έγραψε:
athineos έγραψε: Ο μεν Basilakis ανάμεσα στα "ανίδεος" και ότι "είμαι για γέλια" που μου έσουρνε
athineos έγραψε: Η ειλικρινή απάντηση: Ο ΠΕΛΑΤΗΣ που έκανε την παραγγελία θα αποφασίσει!
Αν ο πελάτης έχει λάθος, τότε αυτός θα χάσει επισκέπτες. Δεν μπορείς, ΟΥΤΕ έχεις δικαίωμα να του υποβάλεις τι θα κάνει με την ιστοσελίδα του, εκτός κι αν σε ρωτήσει.
Είπες αυτό το πράγμα και εκεί απάντησα.
Αντί να δικαιολογείς τον εαυτό σου επειδή οι απαντήσεις σου
περιέχουν χαρακτηρισμούς για τους συνομιλητές σου όπως λ.χ. "άσχετος",
θα ήταν καλύτερα να ζητήσεις συγνώμη!

Ένας λόγος παραπάνω: που είσαι moderator αυτού του forum
δηλαδή μέλος που φροντίζει να αποφεύγονται τέτοια έκτροπα, σαν το δικό σου.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος athineos την 11 Σεπ 2009 16:11, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Alice_Cooper
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Alice_Cooper » 11 Σεπ 2009 15:55

den ekana pnevma pano sthn selida ....
h gramatosires apo linux fenotane "kinezika" se
menu kai title gi'afto eipa na tis ftiaksei ....
kai tis kritikara me vash tin sizitish ....

Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης