Η Adobe κάνει το περιεχόμενο του flash αναζητήσιμο

Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις. Θέματα προς συζήτηση.

Συντονιστές: Super-Moderators, Reporters

Κλειδωμένο
Άβαταρ μέλους
GeoStuff
Honorary Member

Δημοσίευση από GeoStuff » 11 Σεπ 2009 16:20

Cha0s έγραψε:Ενώ το να διαγράφονται απόψεις (όλοι έχουν δικαίωμα στην ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ άποψη) με υποκειμενικά κριτήρια το θεωρείς καλύτερο;
Βάσει των όρων χρήσης και όχι υποκειμενικά...
Cha0s έγραψε:Σε αυτό το φόρουμ αυτό που εκτιμούσα σε σύγκριση με όσα άλλα συμμετέχω, είναι ότι δεν διαγράφονται μεμονομένα μηνύματα από topics.
Αν δεν μπορείτε να μιλάτε με επιχειρήματα και απλά το πάτε σε προσωπικό επίπεδο δυστυχώς δεν υπάρχει άλλη λύση...
Cha0s έγραψε:Σε διαφερική περίπτωση το βλέπω ένα είδος φασισμού να γίνεται λογοκρισία για το τι ποστ θα μείνει και τι θα φύγει.
Όπως είπα, βάσει όρων χρήσεις και όχι υποκειμενικά... Επίσης δεν νομίζω να έχω δώσει ποτέ σε κανέναν δικαίωμα να με πει "φασίστα" για αυτό θα σε παρακαλούσα να προσέχεις πως σχολιάζεις τις απόψεις μου...

Ευχαριστώ...
Κούκλα Μου Φρεγάτα Σκίζεις Τον Ωκεανό... Μοιάζεις Στον Τιτανικό!!!

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 11 Σεπ 2009 16:26

dimsis έγραψε: Site καθαρά περιεχομένου δεν νομίζω να έχει νόημα να φτιάξεις σε flash και αν το κάνει κανείς μάλλον θα το μετανιώσει κάποια στιγμή.
Δημητρη σχετικα με αυτο που ανεφερες, νομιζω πως η αληθεια αντικατοπτριζεται στην περιπτωση του site του Ολυμπιακού ( www.olympiakos.gr ).
Το συγκεκριμενο κατα τα τελη του 2007 αν θυμαμαι καλα, αποφασισαν να το ανασχεδιασουν σε full flash. Το εργο ανελαβε ο Κυριαζης με το team του ( www.onyro.com κατά την προσωπικη μου γνωμη οι καλυτεροι στην Ελλαδα στο Flash) και τελικα η επισκεψιμοτητα του site σταδιακα κατρακυλησε απο την θεση 65000 παγκοσμιως στη θεση 190000 συμφωνα με στοιχεια της Alexa (επισυναπτω γραφημα) στο οποιο φαινεται παραλληλα η πορεια των επισημων sites του Παναθηναϊκου και της ΑΕΚ.

Δεν νομιζω πως υπαρχει πιο τρανταχτο παραδειγμα το οτι οι χρηστες δεν ακολουθουν τον εντυπωσιασμο αλλα την ευχρηστια τους...
Καθαρα προσωπικη μου γνωμη!
Συνημμένα
Capture.GIF

athineos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από athineos » 11 Σεπ 2009 16:29

@xenofon
Αναφορικά σε αυτό που έλεγες:

Αν δεις μερικές σελίδες πιο πίσω, θα διαπιστώσεις ότι ήδη παρουσιάστηκε μέσα σε αυτό το forum
ιστοσελίδα που εξομοιώνει html και που καλύπτει το μεγαλύτερο μέρος αυτών των λειτουργιών.
Παράλληλα, η ίδια σελίδα έχει αξιοσημείωτη παρουσία στο google
με 5 keywords στην πρώτη θέση και πολλά περισσότερα σε θέσεις 2-10
από όλο το περιεχόμενο του κειμένου.

Σε πληροφορώ ότι μερικοί εξακολουθούν να γράφουν με απόλυτη βεβαιώτητα ότι:
- οι flash ιστοσελίδες δεν φαίνονται στο google
- δεν μπορούν να κάνουν bookmark, back/front, απευθείας αναφορά σε υποσέλιδο
και πολλές ακόμα Κασάνδρες που έχουν παραστατικά αποδειχθεί, ότι δεν ισχύουν
ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΤΟΥΣ!!

Ακόμα, ο HeRu τους έκανε link διεθνή άρθρα με ξεκάθαρες απαντήσεις σε ερωτήσεις τους.
Εεεε, ακόμα τα ίδια συζητάμε.

Από εκεί και πέρα λοιπόν, αντιλαμβάνεσαι, όπως και κάθε κοινός νους που διαβάζει μαζί μας
ότι κάποιοι ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ να αντιληφθούν, ότι ΚΑΜΙΑ από τις Κασάνδρες που αναπαράγονται ΔΕΝ ΙΣΧΥΟΥΝ.
Ενδεχομένως δεν το κάνουν γιατί θα τους κάνει να νιώσουν άβολα και μειωνεκτικά.

Δεν πειράζει καθόλου όμως,
γιατί κατάλαβαν οι υπόλοιποι που διαβάζουν.
ΑΥΤΟ έχει σημασία.

Συγνώμη σε αυτό που μας έδειξες, δεν το κατάλαβα έτσι.
Όμως κι εσύ προσπάθησε να είσαι περισσότερο αναλυτικός στο τι παρουσιάζεις.
Με ένα "αυτό τι σου θυμίζει;" δεν κατάλαβα ΚΑΝ τι παρουσίαζες.
Τέλος, ο Alice Cooper κατάλαβα κι εγώ ότι έκανε καλοπροαίρετα την κριτική του.

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 11 Σεπ 2009 16:32

GeoStuff έγραψε:
Cha0s έγραψε:Ενώ το να διαγράφονται απόψεις (όλοι έχουν δικαίωμα στην ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ άποψη) με υποκειμενικά κριτήρια το θεωρείς καλύτερο;
Βάσει των όρων χρήσης και όχι υποκειμενικά...
Cha0s έγραψε:Σε αυτό το φόρουμ αυτό που εκτιμούσα σε σύγκριση με όσα άλλα συμμετέχω, είναι ότι δεν διαγράφονται μεμονομένα μηνύματα από topics.
Αν δεν μπορείτε να μιλάτε με επιχειρήματα και απλά το πάτε σε προσωπικό επίπεδο δυστυχώς δεν υπάρχει άλλη λύση...
Cha0s έγραψε:Σε διαφερική περίπτωση το βλέπω ένα είδος φασισμού να γίνεται λογοκρισία για το τι ποστ θα μείνει και τι θα φύγει.
Όπως είπα, βάσει όρων χρήσεις και όχι υποκειμενικά... Επίσης δεν νομίζω να έχω δώσει ποτέ σε κανέναν δικαίωμα να με πει "φασίστα" για αυτό θα σε παρακαλούσα να προσέχεις πως σχολιάζεις τις απόψεις μου...

Ευχαριστώ...
Πρώτον δεν σε είπα φασίστα.
Είπα πως μία τέτοια κίνηση μου κάνει για φασισμό. 'Έχω τα εξτρά κουμπάκια κάτω δεξιά οπότε σβήνω ότι θέλω.'
Και δεύτερον δεν νομίζω να μίλησα άσχημα σε κανέναν (βάση κανόνων) μιας και έτσι όπως απάντησες φαίνεται να συμπεριλαμβάνεις και μένα.

Αυτό που είπα είναι ότι το να σβήνονται ποστς όπως το έθεσες είναι μαλακία για το φόρουμ.
Αν εσύ κρίνεις ότι είναι σωστό τι να πω... Εγώ πάντως θα ξενέρωνα άσχημα. (και δεν εννοώ αν ήταν δικά μου τα ποστ προς διαγραφή αλλά γενικά οποιουδήποτε)

Τόσα χρόνια χωρίς διαγραφές μια χαρά έλυνε τα προβλήματα ο Γιάννης και γιαυτό παίζουν τα λιγότερα flames απόσα φόρουμ ξέρω.

Άβαταρ μέλους
Xenofon
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Xenofon » 11 Σεπ 2009 16:32

Basilakis> παρόλα αυτά, εάν χρειάζεσαι υλικό απο δύο σελίδες και η μία είναι σε flash και η άλλη σε HTML έχεις την δυνατότητα να κάνεις ΕΠΙΛΟΓΗ και νομίζω πως είναι εύκολη.

Συμφωνώ, εάν χρειάζεσαι υλικό από αυτό που σαν εκδότης δεν θέλω να σου δώσω, χαίρομαι που θα διαλέξεις την άλλη σελίδα.

Δεν σε υποχρεώνει κανείς να δει μια Flash σελίδα ! Ούτε και να ακούσεις ραδιόφωνο.,

Cha0s> Εννοώ ότι πηγαίνοντας το mouse πάνω από ένα Link, δεν μπορώ να ξέρω που θα με πάει κάνοντας κλικ καθώς επίσης δεν μπορώ να πατήσω ctrl + click ώστε να μου ανοίξει το λινκ σε νέο tab.

Στο δεύτερο σκέλος (link σε νέο tab) έχεις απόλυτο δίκιο, όμως και αυτό πάλετε, με προσθήκη ανάλογης εντολής στο right click. Για το πρώτο σκέλος, η όλη κατάσταση στα FF Sites δεν δουλεύει με ανακατεύθυνση από σελίδα σε σελίδα και προφανώς το link δεν σε πηγαίνει πουθενά, απλά σου φέρνει ! Δεν σε πηγαίνει σου φέρνει!

Όσον αφορά το Link και την Asp, μάλλον είναι παρεξήγηση το link που παρέθεσα απλά δείχνει πως το CMS συνεργάζεται με την Asp.

Σχετικά με την γραμμή, τα δοκιμάζω σε πολύ χαμηλότερη ταχύτητα του ΟΤΕ και κατεβαίνουν πολύ γρηγορότερα !

Σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρων.

Alice_Cooper>δεν εκανα πνεωμα πανο στην σελιδα ....
η γραματοσιρεσ απο λινθχ φενοτανε «κινεζικα» σε
μενθ και τιτλε γι’αφτο ειπα να τισ φτιακσει ....
και τισ κριτικαρα με ωαση τιν σιζιτιση ....

Φυσικά δεν έκανες πνεύμα. Ευχαριστώ για την παρατήρηση θα κοιτάξω να το διορθώσω. Νομίζω όμως πως ίσως φταίει το ότι δεν έχεις εφαρμόσει την Ελληνική κοδικοσελιδα για μη Unicode εφαρμογές.

Πάντως διακρίνω μια ένταση και έναν φανατισμό. Που να μιλούσαμε και για πολιτική !

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 11 Σεπ 2009 16:33

ας γυρίσουμε και πάλι στο θέμα μας please.

ευχαριστώ.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
Xenofon
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Xenofon » 11 Σεπ 2009 16:41

Athineos> Εεεε, ακόμα τα ίδια συζητάμε.

Έλα ντε !

Σχετικά με το θέμα τώρα, απλά το web, όπως και όλα τα στοιχεία, σε αυτόν τον πλανήτη εξελίσσονται η μεταλλάσσονται.

Προφανής στόχος είναι η κλιμάκωση των υλοποιήσεων με την εν λόγο πλατφόρμα, και φυσικά η αύξηση των κερδών για όλους τους συμμετέχοντες στην προσπάθεια.

Η εξέλιξη αυτή βοηθάει περισσότερο κάποιους, αλλά υπήρχαν και πριν τρόποι να διοχετεύσει κάποιος ολόκληρο το περιεχόμενο ενός FFS στις μηχανές. Σίγουρα όμως είναι ένα βήμα προς τα εμπρός, τουλάχιστον για αυτούς που θέλουν να εξελιχθεί η μορφή του μέσου, σήμερα με Flash αύριο με κάτι καλύτερο.

athineos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από athineos » 11 Σεπ 2009 17:23

korgr έγραψε:
dimsis έγραψε: Site καθαρά περιεχομένου δεν νομίζω να έχει νόημα να φτιάξεις σε flash και αν το κάνει κανείς μάλλον θα το μετανιώσει κάποια στιγμή.
Δημητρη σχετικα με αυτο που ανεφερες, νομιζω πως η αληθεια αντικατοπτριζεται στην περιπτωση του site του Ολυμπιακού ( www.olympiakos.gr ).
Το συγκεκριμενο κατα τα τελη του 2007 αν θυμαμαι καλα, αποφασισαν να το ανασχεδιασουν σε full flash
..........
και τελικα η επισκεψιμοτητα του site σταδιακα κατρακυλησε απο την θεση 65000 παγκοσμιως στη θεση 190000 συμφωνα με στοιχεια της Alexa (επισυναπτω γραφημα) στο οποιο φαινεται παραλληλα η πορεια των επισημων sites του Παναθηναϊκου και της ΑΕΚ.

Δεν νομιζω πως υπαρχει πιο τρανταχτο παραδειγμα το οτι οι χρηστες δεν ακολουθουν τον εντυπωσιασμο αλλα την ευχρηστια τους...
Καθαρα προσωπικη μου γνωμη!
Είναι "τρανταχτό παράδειγμα" αποτυχημένης σελίδας το www.olympiakos.gr;;
Εγώ λέω ο κόσμος να κανει κλικ στο από πάνω link και να βγάλει τα συμπεράσματά του.

Το γεγονός ότι άλλαξε απότομα domain από olympiakos.org σε olympiakos.gr,
δεν πιστεύεις να έπαιξε ρόλο εεεεεε;;;;
Όπως σωστά είπες, μιλάς καθαρά με την προσωπική σου άποψη.

ΜΑΚΑΡΙ η επιτυχία μιας σχεδιαστικής επιλογής να μετριώταν έτσι.
Aν τα πράγματα ήταν ΤΟΣΟ υπεραπλουστευμένα, το google analytics θα πήγαινε στο κουβά των αχρήστων...

Όπως πάντα συμβαίνει με την προσωπική σου άποψη korgr (κατά τη γνώμη μου)
χάνεις την ουσία της συζήτησης, επιχειρώντας με αξιοθαύμαστη υπομονή
να μας πείσεις ότι τάχα το ΑΣΠΡΟ είναι ΜΑΥΡΟ!

Ας κρίνουν την αξιοπιστία της όσοι διαβάζουν . . .
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος athineos την 11 Σεπ 2009 17:33, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 11 Σεπ 2009 17:31

Νότη (korgr) και το συγκεκριμένο του ολυμπιακού για μένα είναι ένα από τα κορυφαία του είδους του. (full flash sites). Και μετά από τόσα χρόνια web surfing, έχω δει πάρα πολλά full flash sites. Αν θέλεις τη γνώμη μου για το συγκεκριμένο πιστεύω θα βοηθούσε περισσότερο αν τα κείμενα τα σέρβιραν σε html και όλα τα υπόλοιπα καλούδια παρέμεναν ως embeded στοιχεία, έτσι ώστε να μπορεί ακόμα και αυτός που μποκάρει το flash ή δεν έχει το plugin να έχει πρόσβαση στο περιεχόμενο.

Από εκεί και πέρα όπως έχω ξαναγράψει δεν με χαλάει το flash ούτε ως τεχνολογία, ούτε το θεωρώ evil - ούτε βέβαια το θεωρώ και ως μονόδρομο στο μέλλον του web -και πιστεύω πως αν χρησιμοποιείται σωστά και εκεί που πρέπει μπορεί να συμβάλει σε ένα πολύ όμορφο αλλά και λειτουργικό αποτέλεσμα, κάτι που όμως οφείλω να ομολογήσω όμως πως δεν το βλέπω να γίνετε σε σωστή αναλογία. Είναι δηλαδή περισσότερες οι περιπτώσεις που βλέπω να γίνετε κακή χρήση του flash, από αυτές που πραγματικά είναι πετυχημένες και με εντυπωσιάζουν ή με βοηθάνε ως χρήστη. Μέσα σε αυτά τα χρόνια έχουμε δει τόσες πολλά υποσχόμενες τεχνολογίες να περνάνε από το web και άλλες τόσες να εξαφανίζονται ή να μη χρησιμοποιούνται όσο θα ήθελαν οι εμπνευστές τους. Το flash κατάφερε και καθιερώθηκε σε έναν τομέα που υπήρχε έλλειψη. Πιστεύω πως ο τομέας που στόχευε δεν ήταν η δημιουργία ολόκληρων web sites σε flash αλλά να φέρει τα πολυμέσα όπως συνηθίζαμε να τα αποκαλούμε (βίντεο, εικόνα, ήχο, κίνηση..) και στο web. Συνεχίζει να αναπτύσσετε και να αναβαθμίζετε αλλά νομίζω πως ακόμα και τώρα δεν είναι αυτός ο στόχος της Adobe.
Προσωπικά όσο άσκοπο βρίσκω σήμερα να φτιάξεις με javascript, dhtml κλπ full graphics animations και movies, τόσο άσκοπο το βρίσκω να φτιάξεις site περιεχομένου σε full flash. Η εταιρεία που θέλει να κάνει κάτι αντίστοιχο μιας τηλεοπτικής διαφήμισης και στο web πιθανών πιο αμφίδρομη, δύσκολα θα αποφύγει το flash με τα σημερινά δεδομένα. Το αν θέλουμε τέτοιο περιεχόμενο στο web σαφώς και είναι ένα θέμα, αλλά νομίζω διαφορετικό από αυτό που συζητάμε εδώ.

Θυμάμαι κάποτε που ψάχναμε για java applets για εφετζίδικα μενουδάκια... τώρα java applet για τέτοιες δουλειές τα πετυχαίνεις μόνο σε sites που δεν ενημερώθηκαν από εκείνες τις εποχές! Αυτό δεν σημαίνει ότι η java είναι άχρηστη ή ότι δεν μπορεί να κάνει παπάδες και σε γραφικά με μεγάλη απόδειξη τα πάμπολλα java games που υπάρχουν και στα κινητά, έναν χώρο που όπως φαίνεται θα πάρει μεγάλο μερίδιο και το flash. Κάθε τεχνολογία έχει τα καλά της έχει και τα κακά της. Το πώς την χρησιμοποιούμε κάνει τη διαφορά. Αν δεν θέλουμε, δεν την χρησιμοποιούμε κιόλας. Άσε που αύριο μπορεί να βγει για παράδειγμα η HTML 6 (όπως π.χ. γίνετε με το canvas στην HTML 5) και να μας δίνει εργαλεία και δυνατότητες να κάνουμε πράγματα που τώρα χρειαζόμαστε εναλλακτικά «εργαλεία» για να γίνουν.

Τέλος από ηθικής πλευράς και τα θέματα που άγγιξε και ο φίλτατος cha0s χωράνε μεγάλη συζήτηση και συμφωνώ μαζί του στα περισσότερα. Γενικώς ομολογώ πως συνολικά στο συγκεκριμένο θέμα διάβασα πολλές ωραίες απόψεις και εκτός λίγων εξαιρέσεων και περιπτώσεων που ξέφυγε η συζήτηση στο σύνολο της είναι υψηλού επιπέδου και προσωπικά ευχαριστιέμαι την επιχειρηματολογία όλων και ελπίζω να συνεχιστεί στο ίδιο επίπεδο και κυρίως χωρίς προσωπικές αντιπαραθέσεις μια και δεν έχουμε τίποτε να χωρίσουμε.

athineos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από athineos » 11 Σεπ 2009 18:14

Αν μου επιτρέπεις dimsis σε αυτά που έγραψες:

Μου αρέσουν και σέβομαι πολύ τις απόψεις σου. Δείχνουν καθαρά ισορροπημένο άνθρωπο
με άποψη που από μόνη της επιβάλλεται. Διαφορετική ή όχι από τη δική μου, λίγο με νοιάζει.

Θέλω να σταθώ σε δύο μικρά σημεία:
dimsis έγραψε:Πιστεύω πως ο τομέας που στόχευε δεν ήταν η δημιουργία ολόκληρων web sites σε flash αλλά να φέρει τα πολυμέσα όπως συνηθίζαμε να τα αποκαλούμε (βίντεο, εικόνα, ήχο, κίνηση..) και στο web. Συνεχίζει να αναπτύσσετε και να αναβαθμίζετε αλλά νομίζω πως ακόμα και τώρα δεν είναι αυτός ο στόχος της Adobe.
Ακριβώς στο trailer της ιστοσελίδας που διαβάζουμε, στη πρώτη σειρά γράφει: "Adobe Flash Builder Beta & Flash Catalyst Beta".
Έχει πέσει στην αντίληψή σου; Ο φίλτατος HeRu δίνει πολύ ενδιαφέρουσες πληροφορίες σε εξελίξεις,
οι οποίες δείχνουν νομίζω, ότι η Adobe έχει μοχθήσει αρκετά να υλοποιήσει υποδομές
που βρίσκονται σε διαφορετική κατεύθυνση από αυτή που διαπιστώνεις.

Αν δεν το έχεις διαβάσει, θα ήθελα να το διαβάσεις και να μας πεις την άποψή σου.
dimsis έγραψε:Είναι δηλαδή περισσότερες οι περιπτώσεις που βλέπω να γίνετε κακή χρήση του flash, από αυτές που πραγματικά είναι πετυχημένες και με εντυπωσιάζουν ή με βοηθάνε ως χρήστη.
ΑΚΡΙΒΩΣ. Γίνεται ΚΑΚΗ χρήση στην flash τεχνολογία (μέχρι σήμερα).
Επειδή η τεχνολογία όμως έχει πολύ ευρύτερες δυνατότητες από αυτές που βλέπουμε σήμερα,
δεν προεξοφλεί ότι θα είναι ΜΑΥΡΟ το αύριο;

Ας πάρουμε τα πρώτα βήματα της html και να τα συγκρίνουμε με το σήμερα!
Πως έμοιαζε τότε και κατά πόσο η κακή χρήση που τότε έκαναν, εμπόδισαν την εξέλιξη και την ενημέρωση του κόσμου
ώστε σήμερα να έχουμε αυτό το αποτέλεσμα;
Θα έπρεπε να το προεξοφλήσουμε από την κακή χρήση που της έγινε στην αφετηρία;
dimsis έγραψε:Άσε που αύριο μπορεί να βγει για παράδειγμα η HTML 6 (όπως π.χ. γίνετε με το canvas στην HTML 5) και να μας δίνει εργαλεία και δυνατότητες να κάνουμε πράγματα που τώρα χρειαζόμαστε εναλλακτικά «εργαλεία» για να γίνουν.
Ακριβώς!
Από εκεί και πέρα, το ότι η html5 παρουσιάζει γενικότερα προβλήματα ακόμα,
δεν με δικαιολογεί να λέω ότι είναι ΜΑΥΡΗ η html5.

Αν θέλεις θεωρώ σωστό να κοιτάζουμε περισσότερο τους στόχους της html5
και λιγότερο τα εφήμερα προβλήματα που παρουσιάζει
ή την όποια κακή χρήση ενδεχομένως αρχίσει να γίνεται, εξαιτίας της λιγοστής ενημέρωσης που ακόμα έχουμε.

Θα ήθελα τη γνώμη σου πάνω σε αυτό...

Άβαταρ μέλους
korgr
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από korgr » 11 Σεπ 2009 18:33

athineos έγραψε: Είναι "τρανταχτό παράδειγμα" αποτυχημένης σελίδας το www.olympiakos.gr;;
Αυτο εσυ το λες
Εγω ειπα
που ανεφερα το "αποτυχημενη σελιδα"? Σταματα σε παρακαλω να βαζεις λογια που δεν ειπα στο στομα μου. Αντιθετα ειπα πως εχει δημιουργηθει απο το καλυτερο team στην Ελλαδα! Δυστυχως παρα την καλη δουλεια, οι χρηστες του το "τιμωρησαν" (αυτο δεν ειναι γνωμη, ειναι η αληθεια με αδιαψευστα στοιχεια).
athineos έγραψε: Το γεγονός ότι άλλαξε απότομα domain από olympiakos.org σε olympiakos.gr,
δεν πιστεύεις να έπαιξε ρόλο εεεεεε;;;;
Ωραια! Χαιρομαι που μου δινεις την ευκαιρια να σου αποδειξω ποσο αβασιμα ειναι αυτα που υποστηριζεις! Παμε λοιπον:
To βασικο domain του Ολυμπιακου ειναι (και ηταν) το olympiakos.gr
Μπορεις να δεις στο http://web.archive.org/web/200201271510 ... piakos.gr/ πως ηταν το 2002!!!! τη στιγμη που το olympiakos.org ηταν ερμαιο των domainers το 2006 (βλεπε http://web.archive.org/web/200602180328 ... iakos.org/)
Περα απο αυτο, το διαγραμμα που δημοσιευσα αφορουσε αποκλειστικα στατιστικα του olympiakos.gr
athineos έγραψε: Όπως πάντα συμβαίνει με την προσωπική σου άποψη korgr (κατά τη γνώμη μου)
χάνεις την ουσία της συζήτησης, επιχειρώντας με αξιοθαύμαστη υπομονή
να μας πείσεις ότι τάχα το ΑΣΠΡΟ είναι ΜΑΥΡΟ!
Σου λεω εγω για print selection, σου ειπαν πιο πανω για CTRL++ CTRL+-, και ή δεν ειχες απαντηση ή η απαντηση σου ηταν "αλλα λογια ν'αγαπιωμαστε". Ριξε λασπη λοιπον στην γνωμη μου και για το τι ταχα προσπαθω να πεισω. No prob, οπως βλεπεις ψυχραιμοτατος ειμαι και με τεκμηρια μιλαω...
athineos έγραψε: Ας κρίνουν την αξιοπιστία της όσοι διαβάζουν . . .
Μην ανησυχεις, εδω εσυ εισαι ο αλεξιπτωτιστης που επεσε ξαφνικα! Εγω εχω φροντισει να δειξω και το επιπεδο μου (σε ολους τους τομεις) και την σοβαροτητα μου.
Κοιτα να κριθεις καλα εσυ, και ασε με εμενα...εγω ξερω... :wink:

athineos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από athineos » 11 Σεπ 2009 19:32

ΟΚ korgr.
Μη ταράζεσαι μόνο!

Τώρα αν οι χρήστες ΔΕΝ ακολουθούν ένα site, φαντάζομαι για εσένα θα είναι παράγοντας ...επιτυχίας!
ΟΚ! ΕΣΥ έτσι πιστεύεις... αντιλαμβάνομαι.

Όσο για τα υπόλοιπα θα επαναλάβω να καταλάβεις ΕΣΥ, γιατί οι υπόλοιποι το κατάλαβαν!
ΜΑΚΑΡΙ η επιτυχία μιας σχεδιαστικής επιλογής να μετριόταν ΤΟΣΟ ΕΥΚΟΛΑ.
Aν τα πράγματα ήταν ΤΟΣΟ υπεραπλουστευμένα, το google analytics θα πήγαινε στο κουβά των αχρήστων...

Γιατί για μια φορά ακόμα, αγκάλιασες το δέντρο και έχασες ΟΛΟΚΛΗΡΟ το δάσος!

Συγνώμη, αν με κούρασε η ...ατράνταχτη επιχειρηματολογία που παρουσιάζεις σε ΟΛΟ το θέμα.
Το ότι κάποιες λίγες ΜΟΝΟ φορές δεν ασχολούμαι μαζί σου επειδή με έχεις ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΚΟΥΡΑΣΕΙ
εεεεε μη το λαμβάνεις και σαν αδυναμία να απαντήσω; Νομίζω τον παρακολακεύεις τον εαυτό σου!!

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Δημοσίευση από fafos » 11 Σεπ 2009 20:21

Ante na mpo kai ego sthn syzhthsh mpas kai kleidosei to thema... :lol:

1. h flash einai oti leei h leksh (osoi mpainoun se tsontadika -san emena- kseroun ti shmainei h kathgoria flash.. :P )

2. Athineos.. ksekinhses me thn filikothta ths flash me tis mhxanes anazhthshs.. to site sou einai to kalytero paradeigma to opoio einai sthn messh tou pouthena stis mhxanes...

3. Den eimai polemios ths flash.. isa isa pou thn exo xrhsimopoihsei se polles douleies mou.. panta omos apospasmatika (video, hxos, banners klp) kai oxi san full site to opoio theoro toulaxiston xazo apo polles pleures oi opoies analythikan ektenos apo tous prohgoumenous..

4. Athineos.. yperaspizese mia texnologia kai opos o idios les den parakoloutheis thn ekseliksh ths... mou dineis thn entyposh "oti eides fos kai mphkes"...

6. H flash einai gia na poulas efe.. o xrhsths exei anagkh apo plhroforia kai oxi apo iptamenes agelades kai provata-travolta... mou thymizei entona ta autokinhta ton mauron sthn USA me ena fos neon apo kato kai anarthseis pou xoreuoun olo to autokinhto mazi me tous epivates tou..

autaaaaa.... :lol:
Οι πάνες και οι πολιτικοί πρέπει να αλλάζονται συχνά για τον ίδιο λόγο...

athineos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από athineos » 11 Σεπ 2009 20:52

Φίλε μου δεν ξέρω... ειλικρινά. Δεν έχω ασχοληθεί, ούτε προετοίμασα την ιστοσελίδα για να διαπρέψει στο google.
Δεν είμαι SEO. Απλά προέκυψε να πάει καλά.
Δεν είναι η πρώτη άλλωστε που χωρίς προσπάθεια πήγε καλά, για αυτό και δεν το θεωρώ big deal!

Σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση δεν ισχυρίζομαι ότι: "επειδή ΑΥΤΗ η σελίδα πήγε καλά, όλες οι full flash θα πάνε καλά".
Το ξέρεις και το ξέρω ότι κάτι τέτοιο δεν ισχύει για καμία είδους ιστοσελίδα.
Ισχυρίζομαι απλά, δύο πράγματα:

Ισχυρίζομαι ότι επειδή η επικοινωνία με τις μηχανές αναζήτησης βασίζεται σε html ιστοσελίδα που βρίσκεται από πίσω (βλέπε swfobject)
μπορείς να τη διαμορφώσεις όπως ένας καλός SEO ξέρει, για να πιάσει καλύτερη θέση.
Ότι μπορεί να κάνει μία απλή html, μπορεί και μία full flash.
Για αυτό και έχουν ισότιμη συμπεριφορά από τις μηχανές αναζήτησης.
ΔΕΝ είναι άφαντες όπως αρέσκεται σε μερικούς να ισχυρίζονται. Αυτή την απόδειξη έφερα με αυτή την ιστοσελίδα (μεταξύ άλλων).

Αν ανοίξεις την ιστοσελίδα χωρίς το flash add-on, θα δεις την html φαρδιά πλατιά.
Έχω μοστράρει μία μονοσέλιδη χαζομάρα με h1,2,3 tags και p tags. Τίποτα σπουδαίο.
Αυτή όμως αν θέλεις, μπορεί να γίνει το index αρχείο μία πλήρους ανάπτυξης html ιστοσελίδας.
Την διαμορφώνεις όσο και όπως θέλεις, ΦΤΑΝΕΙ ΒΕΒΑΙΑ να έχει ακριβώς τα ίδια περιεχόμενα.
Στην προκειμένη περίπτωση, επειδή η σελίδα είναι dynamic, αυτό το εξασφαλίζει
ένα php πρόγραμμα που παίζει από πίσω.

Έχω τύχει να συνεργαστώ με SEO κατά παραγγελία του πελάτη.
Στην αρχή είχαμε γκρίνιες. Στο τέλος όμως όταν είδαν πόσο απλά και ξεκάθαρα παίζει έτριβαν τα χέρια τους.
Μοιάζει σαν html/css που η css καθορίζει την εμφάνιση (βλέπε swf στη περίπτωσή μας) και το html το περιεχόμενο.

Μάλιστα στις αρχές όταν έγραφα εδώ, έδειξα μία σοβαρή δημοσίευση σχετικά με αυτόν τον τρόπο ανάπτυξης
που θεωρείται ο υποδειγματικότερος για flash ιστοσελίδες.
Το δε swfobject είναι api της Ajax που μπορεί να πάρει ο καθένας απο τα google codes.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος athineos την 11 Σεπ 2009 21:20, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

athineos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από athineos » 11 Σεπ 2009 21:13

Τώρα, αναφορικά με τα "πρόβατα Τραβόλτα" και "ιπτάμενες αγελάδες" :lol: χεχεχεχε!
Ούτε εμένα δεν μου αρέσουν όπως το ακούω να το λες και σέβομαι αν αυτό που θέλεις να πεις
είναι ότι δεν σου αρέσουν οι flash ιστοσελίδες.
Οι flash ιστοσελίδες είναι εναλλακτική όπως πολλές φορές έχω γράψει. Δεν ήρθε για να πάρει τη δουλειά κανενός.

Όποιος πιστεύει ότι η παρουσίαση μίας επιχείρησης απαιτεί full flash, την επιλέγει.
Δεν θα υποβάλω στον πελάτη μου τι θέλει. Άλλωστε έχω αναλάβει ΚΑΙ html παραγγελίες μικρές και μεγάλες.
Εκείνος πληρώνει κι εγώ οφείλω να είμαι σε θέση να του ετοιμάσω κάτι το δυνατόν καλύτερο στην κατεύθυνση που μου έδειξε.

Προσωπικά έχω δει html παρουσιάσεις που δεν θα ήθελα να δω πως θα έμοιαζαν σε flash π.χ. η βραβευμένη ιστοσελίδα του FF.
Έχω όμως δει παρουσιάσεις όπως αυτή που δεν θα μπορούσαν ποτέ να γίνουν με html.

Ανάλογα τι θέλει ο καθένας επιλέγει.

Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες