Η Adobe κάνει το περιεχόμενο του flash αναζητήσιμο

Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις. Θέματα προς συζήτηση.

Συντονιστές: Super-Moderators, Reporters

Κλειδωμένο
Άβαταρ μέλους
skeftomilos
Script Master

Δημοσίευση από skeftomilos » 01 Σεπ 2009 13:28

athineos έγραψε:Από εκεί και πέρα, όπου κι αν έχω γράψει για αυτό το θέμα, δεν ξεχνάω κλείνοντας να παρακαλώ όσους έχουν να καταγγείλουν σε κάτι τα full flash sites, αν δεν γνωρίζουν σε βάθος την ιδιαίτερη φύση αυτών των ιστοσελίδων, να παραδέχονται ότι μιλάνε με εντυπώσεις που βασίζονται σε παρατηρήσεις και ΟΧΙ στην αντικειμενική γνώση του αντικειμένου.
Καλά τα λες φίλε Αθηναίε, και συμφωνώ μαζί σου. Και ασφαλώς είμαι πρόθυμος να παραδεχτώ ότι οι εντυπώσεις μου βασίζονται σε υποκειμενική γνώση του υποκειμένου και ουδόλως σε αντικειμενική γνώση του αντικειμένου. Μάλιστα πρόκειται για παρατηρήσεις αριθμητικά περιορισμένες λόγω αδιάλειπτης χρήσης του FlashBlock. Τελευταία διαπιστώνω δε ότι το extension δε μου είναι εντελώς απαραίτητο, αφού υπάρχει μια εξίσου ενδιαφέρουσα εναλλακτική: η απεγκατάσταση του Flash plugin.

athineos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από athineos » 01 Σεπ 2009 13:31

gdimi έγραψε:προς τον φίλο που υπερασπίζεται το flash, έχω μια ερώτηση μόνο:
το flash αποτελεί κάποιου είδους web standard?
χμμμμ

Γιατί φίλε μου να ακολουθεί κάποιο web standard? Οι flash ιστοσελίδες δεν έχουν ΚΑΜΙΑ σχέση με τις html ιστοσελίδες και τις ανάγκες τους. Τα web standards δημιουργήθηκαν κυρίως για να συντονήσουν τις html ιστοσελίδες ανάμεσα στην πανσπερμία ερμηνειών της από τον ένα browser στον άλλο. Και ΑΚΟΜΑ δεν έχουν συντονιστεί μεταξύ τους.

Η Flash είναι ένα προϊόν που δεν πρόκειται να τύχει ερμηνείας από κανέναν browser! Ερμηνεύεται από το flash add-on component (παραγωγής της Adobe), που ενσωματώνεται στους browser προκειμένου να έχει ΣΤΑΘΕΡΗ και ΑΞΙΟΠΙΣΤΗ λειτουργία κάτω από οποιεσδήποτε συνθήκες, λειτουργικά ή browser.

Αυτή η ποιοτική διαφορά αξιοπιστίας, είναι ένας από τους σημαντικότερους λόγους που οι flash ιστοσελίδες επιλέογονται από τις μεγάλες εταιρείες σήμερα, όλο και περισσσότερο.

Άβαταρ μέλους
Garakatsamol
Honorary Member

Δημοσίευση από Garakatsamol » 01 Σεπ 2009 13:36

skeftomilos έγραψε: Καλά τα λες φίλε Αθηναίε, και συμφωνώ μαζί σου. Και ασφαλώς είμαι πρόθυμος να παραδεχτώ ότι οι εντυπώσεις μου βασίζονται σε υποκειμενική γνώση του υποκειμένου και ουδόλως σε αντικειμενική γνώση του αντικειμένου. Μάλιστα πρόκειται για παρατηρήσεις αριθμητικά περιορισμένες λόγω αδιάλειπτης χρήσης του FlashBlock. Τελευταία διαπιστώνω δε ότι το extension δε μου είναι εντελώς απαραίτητο, αφού υπάρχει μια εξίσου ενδιαφέρουσα εναλλακτική: η απεγκατάσταση του Flash plugin.
Πάντως αν μη τι άλλο το flash μας φέρνει πιο κοντά. Ήταν η αφορμή να μας επισκεφτείς μετα από πολύμηνη απουσία. :) :)
welcome back!

athineos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από athineos » 01 Σεπ 2009 13:38

skeftomilos έγραψε:Καλά τα λες φίλε Αθηναίε, και συμφωνώ μαζί σου. Και ασφαλώς είμαι πρόθυμος να παραδεχτώ ότι οι εντυπώσεις μου βασίζονται σε υποκειμενική γνώση του υποκειμένου και ουδόλως σε αντικειμενική γνώση του αντικειμένου. Μάλιστα πρόκειται για παρατηρήσεις αριθμητικά περιορισμένες λόγω αδιάλειπτης χρήσης του FlashBlock. Τελευταία διαπιστώνω δε ότι το extension δε μου είναι εντελώς απαραίτητο, αφού υπάρχει μια εξίσου ενδιαφέρουσα εναλλακτική: η απεγκατάσταση του Flash plugin.
Ασφαλώς! Δικό σου θέμα είναι να απομονώσεις το flash add-on από τον browser σου, μαζί με περίπου το 50% του παγκόσμιου ιστού που χρησιμοποιεί flash για διακοσμητικά ή και λειτουργικά στοιχεία στην εκάστοτε ιστοσελίδα.

Προσωπικά, πάντως, δεν θα ήθελα να δω πως μοιάζει το web μέσα από το δικό σου browser. Καθαρά προσωπικά μιλάω...

Άβαταρ μέλους
skeftomilos
Script Master

Δημοσίευση από skeftomilos » 01 Σεπ 2009 14:11

athineos έγραψε:Προσωπικά, πάντως, δεν θα ήθελα να δω πως μοιάζει το web μέσα από το δικό σου browser. Καθαρά προσωπικά μιλάω...
Όπως και νά 'χει, να ένα screenshot.
Συνημμένα
Click-here-to-get-the-plugin.png
Click here to get the plugin

athineos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από athineos » 01 Σεπ 2009 14:53

skeftomilos έγραψε:Όπως και νά 'χει, να ένα screenshot.
Στο παράδειγμα που μας έδειξες ο αποκλεισμός της flash σε απάλλαξε από τις flash διαφημίσεις.

Αν νομίζεις όμως ότι απεγγαθιστώντας το flash απαλλάσσεσαι ΜΟΝΟ από τις διαφημίσεις... τότε ίσως να μην έχεις ακουστά κάτι που λέγεται YouTube!
Βάλε flash και μπες στο YouTube.com: Θα σου αρέσει ΠΟΛΥ!

Για να μη συνεχίσω και με ανάλογα παραδείγματα... μέτρα μόνο από πόσες ιστοσελίδες έχεις αποκλειστεί, επειδή έχουν flash banner και μενού...

Έχεις αποκλειστεί από το μισό web και μάλιστα το πιο σύχρονο και καλύτερο κομμάτι του, προκειμένου να μη βλέπεις τις flash διαφημίσεις (γιατί τις διαφημίσεις εικόνας/κειμένου τις βλέπεις κανονικά).

Αφού έχεις τους λόγους σου... well done!
Όμως αποτελείς μάλλον την εξαίρεση και μάλιστα τη πιο τραβηγμένη.

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 01 Σεπ 2009 15:04

athineos έγραψε: το πιο σύχρονο και καλύτερο κομμάτι του.

Το flash είναι το ποίο σύγχρονο κομμάτι του web?

Τότε Ajax, βιβλιοθήκες του, CSS3 κτλ τι είναι;

athineos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από athineos » 01 Σεπ 2009 16:07

Basilakis έγραψε:Το flash είναι το ποίο σύγχρονο κομμάτι του web?
Τότε Ajax, βιβλιοθήκες του, CSS3 κτλ τι είναι;
Πουθενά δεν είπα ότι το flash είναι το αποκλειστικά πιο σύγχρονο κομμάτι του web.
Aποκλείει σύγχρονες ιστοσελίδες κατασκευασμένες με flash λειτουργικά στοιχεία (το συνηθίζουν).

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 01 Σεπ 2009 16:15

Αλήθεια μήπως μπερδεύεσαι και μιλάς για FLEX ή ADOBE AIR?

όχι τπτ άλλο, και αυτά flash είναι κατα κάποιο τρόπο (ισως...)

Άβαταρ μέλους
Garakatsamol
Honorary Member

Δημοσίευση από Garakatsamol » 01 Σεπ 2009 16:18

Basilakis έγραψε:Αλήθεια μήπως μπερδεύεσαι και μιλάς για FLEX ή ADOBE AIR?

το flex βγάζει κι αυτό swf οπότε για το ίδιο πράμα μιλάμε.

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 01 Σεπ 2009 16:20

Όχι δεν μιλάμε για το ίδιο πράγμα.

και το adobe air flash βγάζει αλλα μιλάμε για το τι υπάρχει απο πίσω...

Σαν τεχνολογία αναφέρθηκε ο φίλος και το ίδο διατυμπανίζει μέσα στη σελίδα του

Άβαταρ μέλους
Garakatsamol
Honorary Member

Δημοσίευση από Garakatsamol » 01 Σεπ 2009 16:27

Θα πάμε off-topic τώρα αλλά το air είναι για desktop εφαρμογές οπότε δε νομίζω ότι έχει θέση σ'αυτή τη συζήτηση.
Όσο για το flex νομίζω ότι ο compiler είναι ο ίδιος με του flash και αυτό που αλλάζει είναι το περιβάλλον εργασίας (είναι παραπάνω από αυτό αλλά δε νομίζω ότι έχει σημασία για το point μου). Επίσης το ότι είναι development oriented δεν το κάνει τεχνολογικά ανώτερο αν σε αυτό αναφέρεσαι αλλά δε νομίζω ότι έχει και τόση σημασία σε αυτό που συζητάμε.
Επομένως δεν έχει σημασία αν έκανες κάτι σε flash ή flex όσον αφορά το αποτέλεσμα και τα προλήματα που αναφέρετε παραπάνω.

athineos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από athineos » 01 Σεπ 2009 18:56

Από τα λίγα που έχω διαβάσει για το flex, νομίζω κι εγώ ότι είναι αντικείμενο διαφορετικης συζήτησης που αφορά την μέθοδο ανάπτυξης και όχι το αποτέλεσμα.
Basilakis έγραψε:Αλήθεια μήπως μπερδεύεσαι και μιλάς για FLEX ή ADOBE AIR?

ΟΧΙ δεν μπερδεύομαι, μιλάω για Adobe Flash.
Πιστοποίηση αυτών που αναφέρομαι, μπορείς να βρεις στην full flash ιστοσελίδα flash-sites.gr η οποία υλοποιήθηκε με Macromedia Flash 8.

Άβαταρ μέλους
skeftomilos
Script Master

Δημοσίευση από skeftomilos » 01 Σεπ 2009 19:33

Η σελίδα flash-sites.gr δεν είναι μόνο full flash αλλά και full HTML. Εντοπίζω όμως ένα πρόβλημα με το styling. Χωρίς styles γίνεται πιο ευανάγνωστη.
Συνημμένα
www.flash-sites.gr.png
www.flash-sites.gr με styles
www.flash-sites.gr.nostyle.png
www.flash-sites.gr χωρίς styles

athineos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από athineos » 01 Σεπ 2009 20:06

skeftomilos έγραψε:Η σελίδα flash-sites.gr δεν είναι μόνο full flash αλλά και full HTML. Εντοπίζω όμως ένα πρόβλημα με το styling. Χωρίς styles γίνεται πιο ευανάγνωστη.
Η full html (όπως τη λες) είναι η ιστοσελίδα επικοινωνίας με τις μηχανές αναζήτησης, ΟΧΙ με τους επισκέπτες.

Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες