Η Adobe κάνει το περιεχόμενο του flash αναζητήσιμο

Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις. Θέματα προς συζήτηση.

Συντονιστές: Super-Moderators, Reporters

Κλειδωμένο
athineos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από athineos » 02 Σεπ 2009 03:22

vassilism έγραψε:Το να φτιάξεις μια σελίδα και να λες συνέχεια flash flash flash η τεχνολογία του μέλοντος το καταλαβαίνω. Το κάνεις για να εξαπατήσεις τους ανιποψίαστους και άσχετους μελλοντικούς πελάτες σου.

Σε εμάς τι προσπαθείς να αποδείξεις? Ότι ήμαστε ελάφαντες?

Παραπάνω σου είπα κάποια απλά πράγματα και τα αγνοείς φορόντας τις παροπίδες σου.
Αυτά που μας λές τα έλεγαν πριν 10 χρόνια (ότι όλα τα site θα αντικατσταθούν με flash κ.λ.π) και τι έγινε? Τίποτα.
Ναι, σου απάντησα σε αυτά που λες ένα-προς-ένα. Αν στέρεψες από επιχειρήματα, κράτα την ψυχραιμία σου!!

Αυτούς τους τόνους να τους φυλάξεις σε όσους πελάτες σε ανέχονται!
Αν διαπιστώνεις ότι η ΜΟΝΗ άποψη που υποφέρεις είναι η δική σου, δεν έχεις ΚΑΜΙΑ θέση σε ένα forum διαλόγων!

Δεν έχω διάθεση να ακολουθήσω το χαζοπαραλήρημα έλλειψης επιχειρημάτων, γιατί πολύ απλά εγώ ΕΧΩ επιχειρήματα.
Όποιος άλλος έχει ανάλογες διαθέσεις, μπορεί να συμφωνήσει με τον εαυτό του και να αφήσει τους υπόλοιπους να κάνουν διάλογο.
vassilism έγραψε:Να σου κάνω μια ερώτηση?
Πόσο καιρό ασχολείσαι με το αντικείμενο?
Μάθε βρε καημένε ορθογραφία... που θα μου κάνεις και τον ...developer.

athineos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από athineos » 02 Σεπ 2009 03:42

dimsis έγραψε:Με κάλυψε ο Kainourios . Αυτές οι δυσκολίες που αναφέρει +κάποιες ακόμα είναι που μου τη σπάνε και εμένα στο flash. Και νομίζω πως θα κοροιδευόμαστε αν πούμε πως τα περισσότερα full flash sites έχουν links για να πας σε συγκεκριμένα σημεία τους όπως τα links των HTML σελίδων.

Παρόλα αυτά προσωπικά δεν είμαι κατά του flash απλώς ένα πολύ μεγάλο ποσοστό των full flash sites που πετυχαίνω δεν με ικανοποιεί ως χρήστη, μου φαίνονται δύσχρηστα και το τελικό αποτέλεσμα με κουράζει.
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Έτσι είναι! Διαφωνώ μόνο στο ΑΝ είναι χρήσιμα ΟΛΑ αυτά τα καλούδια (usability -και καλά-) που δίνουν οι browsers. Προσωπικά τα προτιμώ στην ιστοσελίδα για να είμαι σίγουρος ότι δουλεύουν πάντα, αξιόπιστα και όπως ΕΓΩ θέλω, εμφανισσιακά ή/και λειτουργικά.

Πιο πάνω έδειξα στη πράξη ότι η flash μπορεί παραπάνω από αυτά που οι περισσότεροι developers δίνουν... ή μάλλον δίνουμε (κι εγώ μέσα όταν με πιέζουν οι πελάτες).

Η flash είναι απίθανη, απλά κάποιοι ανειδίκευτοι developers δίνουν την λάθος εικόνα. Και το αστείο είναι ότι συνήθως ΑΥΤΟΙ είναι οι πρώτοι που την κατηγορούν...

dimsis έγραψε:Το τελευταίο που θυμάμαι να μου είχε αρέσει ήταν το kontain.com και βλέπω τώρα το γύρισαν από full flash σε δυναμικό.
Ωραία είναι τα εφετζιλίκια και εντυπωσιάζουν και μάλιστα οι πελάτες συχνά το πρώτο πράμα που ζητάνε τέτοια είναι, αλλά από κάποια στιγμή και μετά τουλάχιστον εμένα με κουράζουν και μου δυσκολεύουν την χρήση όταν μιλάμε για άσκοπα animations που μου αποσπούν την προσοχή και όχι για λειτουργικά θέματα (π.χ. μενού κλπ)
Ο καλός σχεδιασμός θα βρει το δρόμο του.
Θυμήσου τις πρώτες html ιστοσελίδες και δες σήμερα πως μοιάζουν.
Βλέπω άλλωστε τις πρώτες full flash σε σχέση με σήμερα. ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ!
dimsis έγραψε:Site καθαρά περιεχομένου δεν νομίζω να έχει νόημα να φτιάξεις σε flash και αν το κάνει κανείς μάλλον θα το μετανιώσει κάποια στιγμή.
Από εκεί και πέρα αν έχεις πελάτη που επιμένει και το κατέχεις το αντικείμενο δώστου εκεί πεταλουδίτσες να πετάνε και animations να γουστάρει. Πάντα βέβαια με μέτρο όσο είναι δυνατό και κατά περίσταση. Δεν μπορεί για παράδειγμα να πας να δώσεις full flash site σε εφημερίδα... αργά η γρήγορα θα σε κυνηγήσουν. Ελπίζω να μη διαφωνείς athineos;
Συμφωνώ και ήταν άλλωστε η άποψη που έγραψα μερικά post πριν. Απλά να εξαιρέσουμε το video σε ειδησεογραφικού περιεχομένου portals. Θα έχεις δει φαντάζομαι τι καλή δουλειά έχει κάνει ο SKAI και πως τα αξιοποίησε.

Κοίτα, τα πράγματα έχουν λογική και συνέχεια. Τίποτα δεν είναι τυχαίο.
Κάποτε ήταν το βιβλίο, αργότερα το ραδιόφωνο, μετά το σινεμά, σήμερα η τηλεόραση. Το web θα μείνει ίδιο;;;;

ΟΧΙ βέβαια... θα αλλάξει! Θα γίνει πιο animated, πιο τρισδιάστατο, πιο ρεαλιστικό!
ΠΟΤΕ δεν θα αποκλείσει το html. Όπως άλλωστε ποτέ δεν αποκλείστηκε το βιβλίο.

Η κουβέντα μαζί σου dimsis ήταν ΟΑΣΗ.
Ευχαριστώ για το χρόνο σου.

athineos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από athineos » 02 Σεπ 2009 05:49

Για να προλάβω κάποιους που ετοιμάζονται να βγάλουν δόντια επειδή διαφωνούν, κινδυνεύοντας να βγάλουν off topic το θέμα, συνοψίζω:

Οι flash ιστοσελίδες βγαίνουν μια χαρά στο google, απόλυτα ισότιμα με τις html. Μη πιστέψετε εμένα, ούτε τον κ. Hochman. Πιστέψτε τα μάτια σας.

Τα usability standards λειτουργούν κυρίως στους browsers (από τη συμπεριφορά του ποντικιού μέχρι την αντίδραση του table στο autosize).
Όποιος πιστεύει ότι είναι προς το συμφέρον του πελάτη και της ιστοσελίδας, να λειτουργούν σύμφωνα με τις διαθέσεις του εκάστοτε browser και όχι σύμφωνα με τον προγραμματισμό της ιστοσελίδας, ΤΟΤΕ να με πει παράλογο!

Μια μεγάλη γκάμα εταιρειών, όπως για παράδειγμα η Dior, η Coca Cola, η BSB, η Mercedes, η SATO, η Attrativo και προϊόντα τους όπως η Heineken, επέλεξαν full flash ιστοσελίδες για την προβολή τους.
Εφόσον κάποιοι από εδώ επιμένουν ότι αυτές και δεκάδες ακόμα εταιρείες αιχμής κάνουν λάθος, ας κάνουν τον κόπο να μας αναπτύξουν τα σοφά τους επιχειρήματα (όχι άναρχες κραυγές του τύπου "είναι όλες χάλια") για να μαθαίνουμε κι εμείς και να βγαίνει κάτι από τη κουβέντα.

Ας μου εξηγήσει κι εμένα κάποιος ΕΝΑΝ λόγο για τον οποίο ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ να ακολουθούν οι flash ιστοσελίδες τα html web standards. Γιατί εμένα το χαζό μου μοιάζει σαν να ζητάω από τον υπολογιστή να ακολουθεί τα λειτουργικά πρότυπα του εκτυπωτή.

Όσο μιλάμε κόσμια, με επιχειρήματα και απόψεις, όπως λ.χ. ο dimsis, ο kainourios και άλλοι, ΕΙΜΑΙ ΟΛΟΣ ΑΥΤΙΑ και διάθεση να αντιπαραθέσω απόψεις, να διαφωνήσω και να συμφωνήσω!
Aύριο εμείς θα γράφουμε τις απόψεις μας και ο αναγνώστης θα κρίνει ποιος έχει περισσότερο λογικά επιχειρήματα. ΟΥΤΕ εσείς, ΟΥΤΕ εγώ πρέπει να το κρίνουμε αυτό.

Άβαταρ μέλους
Sermac

Δημοσίευση από Sermac » 02 Σεπ 2009 06:53

Σε βλέπω να αναφέρεσαι μόνο σε ιστοσελίδες εμπορικών εταιριών που διαφημίζουν τα προϊόντα και τις υπηρεσίες τους. Μάλλον έχεις μπερδέψει το λόγο ύπαρξης του διαδικτύου. Το διαδίκτυο είναι ένα μέσο μαζικής επικοινωνίας και το επισκέπτονται χρήστες, όχι πελάτες. Το 99% των επισκεπτών συνδέεται καθημερινά για να επικοινωνήσει, να ενημερωθεί, να ανταλλάξει αρχεία, να ψυχαγωγηθεί, να γράψει στο blog του ή να κάνει τις αγορές του. Την σελίδα της Coca Cola και της Mercedes που φυσικά και πρέπει να κατασκευαστούν σε flash, αφού ευελπιστούν να διεγείρουν μόνο την οπτική αίσθηση του επισκέπτη-πελάτη, θα την επισκεφτεί το 1%. Το ίδιο ισχύει και με την τηλεόραση. Δεν την ανοίγουμε για να παρακολουθήσουμε τις διαφημίσεις...

Αντί λοιπόν να μου αραδιάζεις 20 sites γνωστών εμπορικών εταιριών, πες μου μερικά social networks, webmails, news portals, blog platforms, forums, e-shops και hosting sites που είναι full flash.

Αν δυσκολευτείς να τα βρεις, τότε έχεις δύο επιλογές: είτε να παραδεχτείς ότι η αγαπημένη σου flash έχει αρκετές αδυναμίες (btw ούτε back-forward στον browser δεν μπορεί να κάνει η καημένη) είτε να μας αγνοήσεις και να αναπαυθείς στο 1% σου.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 02 Σεπ 2009 11:24

Παιδιά νομίζω τζάμπα οξύνονται τα πνεύματα γιατί στην τελική στα περισσότερα συμφωνούμε από όσα μηνύματα διάβασα πιο πάνω.
Το έχει γράψει ήδη και ο athineos ότι για content sites δεν συνιστάτε flash. Μπορεί να γίνει αλλά δεν είναι ότι καλύτερο, γιατί απλούστατα το flash δεν σχεδιάστηκε για αυτό το σκοπό.

Είχε γράψει παλιότερα ο orfeo της onyro στο θέμα για το site του olympiacos.gr κάτι που κατά τη γνώμη μου είναι πολύ σωστό. Από τη στιγμή που ΔΕΝ βασίζεσαι στις μηχανές αναζήτησης για να σε βρούνε αλλά έχεις ήδη ένα γερό brand name και το αντίστοιχο domain name ο κόσμος σου έρχεται κατευθείαν και όχι από search results. Τέτοιες περιπτώσεις υπάρχουν αρκετές. Και εκεί κοιτάνε περισσότερο να εντυπωσιάσουν τον επισκέπτη με μεθόδους παρόμοιες με τις τηλεοπτικές διαφημίσεις. Δηλαδή τι θα μπορούσε να σου πει παραπάνω η coca cola για το προϊόν της αυτό καθ’ αυτό ας πούμε;
http://www.thecoca-colacompany.com/ Μια ωραία μίξη flash και html. Το header με τις φυσαλίδες και τα μπουκάλια με τα sliding σε flash. Το footer επίσης. Τα κείμενα HTML. Μια χαρά το συνδυασμό το βρίσκω. Nike τα ίδια. Συνδυασμός. Και πολλά ακόμα παραδείγματα. Το να το παλεύουμε με javascript /dhtml να πετύχουμε τα αντίστοιχα εφέ και θα γράψουμε περισσότερο κώδικα και το αποτέλεσμα παίζεται αν θα είναι το ίδιο πετυχημένο και στο κάτω κάτω ποιος μας λέει πως δεν θα έχει απενεργοποιημένη και την Javascript ο χρήστης όπως άλλοι μπλοκάρουν το flash; Facebook δεν θα φτιάξεις σε full flash, αλλά τα video, ήχους, games κλπ πολύ πιθανό να χρησιμοποιούν flash. Επίσης οι παλιοί θα θυμάστε ΠΡΟ flash ότι τέτοια effect μέχρι και παιχνίδια τα έγραφαν σε Java (για τους νεότερους άλλο Javascript και άλλο JAVA γιατί μπερδεύονται πολλοί). Τελευταία σε πόσα sites έχετε πετύχει java για τέτοιες δουλειές;
FULL flash δεν θα φτιάξει όποιος θέλει να προβάλει περιεχόμενο, αυτό πιστεύω εννοούσε και σε παλιότερο μήνυμα του και ο skeftomilos όταν έγραφε «If you have nothing to say, say it with flash.». Το flash συνηθίζεται να χρησιμοποιείται κυρίως για λόγους οπτικού εντυπωσιασμού του επισκέπτη.

Όσο για το video στο web εννοείται πως κυριαρχεί το flash. Δεν έχω δει και πολλές ευρέως διαδεδομένες προτάσεις για αναπαραγωγή βίντεο που να μην βασίζονται σε κάποιον flash player. Το ίδιο και για τα online games. Αν εξαιρέσουμε κάποια browser games τα περισσότερα είναι σε flash.
Γενικώς αυτό που θέλω να πω και νομίζω οι περισσότεροι συμφωνούμε σε αυτό, είναι πως όλες οι τεχνολογίες όταν ξέρουμε να τις χρησιμοποιούμε σωστά και εκεί που πρέπει στις κατάλληλες δηλαδή περιστάσεις, καλές είναι. The right tool for the right job που λένε και οι σύντροφοι :) . Αν αύριο βγει μια γλώσσα που τα κάνει όλα, παίζει το ίδιο σε όλες τις συσκευές / browsers και σου δίνει και εργαλεία για να κάνεις παπάδες και με visual effects μπορεί να τη χρησιμοποιούμε όλοι.

Άβαταρ μέλους
skeftomilos
Script Master

Δημοσίευση από skeftomilos » 02 Σεπ 2009 12:19

Να ρίξω μια ιδέα; Flash browser.

Αντί για full flash ιστοσελίδες (flash animation μέσα σε html container) να ανοίγει ο κάθε χρήστης τον Flash browser του και να περιηγήται στο Internet από flash animation σε flash animation. Natively. Τέρμα τα plugins, links κατευθείαν προς τα swf αρχεία.

http://www.flash-sites.gr/default.swf

Ο flash browser θα μπορούσε να συνοδεύεται από html component ως add-on για να μπορεί να εμφανίζει τις παλιάς τεχνολογίας html σελίδες. Βέβαια πολλοί χρήστες δε θα είχαν εγκατεστημένο το add-on, γι αυτό οι ευσυνείδητοι κατασκευαστές των animations θα πρέπει να έχουν προβλέψει να υπάρχει εναλλακτικό flash περιεχόμενο για αυτές τις περιπτώσεις.

Τρίτοι κατασκευαστές δε θα έχουν δικαίωμα να κυκλοφορούν flash browsers, για να αποφευχθούν τα προβλήματα ασυμβατότητας που ταλανίζουν το Web. Ο νέος browser θα παρέχεται από την Adobe εντελώς δωρεάν και θα έχει μπάρα με διαφημίσεις στο πάνω μέρος ύψους 100 pixel, και δεξιά πλάτους 150 pixel. Όσοι χρήστες επιθυμούν θα μπορούν να προμηθεύονται την ad-free version καταβάλλοντας ένα εύλογο αντίτιμο στην Adobe. Με αυτόν τον τρόπο όλες οι διαφημίσεις θα είναι συγκεντρωμένες σε ένα σημείο, στο κυρίως view-port του browser, με αποτέλεσμα την αύξηση της ικανοποίησης των χρηστών που θα μπορούν πλέον να απολαμβάνουν τις αγαπημένες τους διαφημίσεις απρόσκοπτα.

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 02 Σεπ 2009 12:37

Skeftomile, θα κάνεις project managment στην Adobe? :P

Άβαταρ μέλους
vassilism
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από vassilism » 02 Σεπ 2009 12:46

athineos έγραψε:Αν στέρεψες από επιχειρήματα, κράτα την ψυχραιμία σου!!
Βρε καημένε πόσα ακόμα θέλεις, πιστεύω ότι στα καλύψαμε όλα…
Εγώ ούτε developer είμαι, ούτε πελάτες έχω, ούτε θα έλεγα ψέματα για να πουλήσω φούμαρα και μεταξωτές κορδέλες.
athineos έγραψε:Ναι, σου απάντησα σε αυτά που λες ένα-προς-ένα.
Δεν απάντησες όμως, πόσο καιρο ασχολείσαι με το αντικείμενο?

Άβαταρ μέλους
HeRu
Flash Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από HeRu » 02 Σεπ 2009 13:08

Ο σωστός τρόπος για να κανείς ένα Flash site SEO friendly ή για τον ίδιο λόγο ένα AJAX site ή οτιδήποτε που είναι πιο πολύπλοκο από απλό html, είναι αυτό που λέμε Progressive enhancement.

Βασικά φτιάχνεις το site σου ώστε να προσαρμόζεται στις δυνατότητες του κάθε χρήστη που επισκέπτεται το site. Ανάλογα τα plug-ins/δυνατότητες.

Ξεκινάς φτιάχνοντας το περιεχόμενο σου να παρουσιάζεται με τον πιο απλό και βασικό τρόπο, το οποίο είναι και αυτό που θα δουν οι search engines, και χτίζεις πολυπλοκότητα πάνω σε αυτό.

Για όποιον ενδιαφέρεται παντός η adobe έχει ένα άρθρο για Progressive enhancement με το Flash.
http://www.adobe.com/devnet/flashplayer ... ntent.html

Άβαταρ μέλους
manolism
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από manolism » 02 Σεπ 2009 13:14

Ηρεμήστε λίγο και αποφύγετε τους προσωπικούς χαρακτηρισμούς. Είναι κρίμα να κλειδωθεί ένα τόσο ωραίο και ενδιαφέρον θέμα.

athineos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από athineos » 02 Σεπ 2009 14:08

Sermac έγραψε:Σε βλέπω να αναφέρεσαι μόνο σε ιστοσελίδες εμπορικών εταιριών που διαφημίζουν τα προϊόντα και τις υπηρεσίες τους. Μάλλον έχεις μπερδέψει το λόγο ύπαρξης του διαδικτύου. Το διαδίκτυο είναι ένα μέσο μαζικής επικοινωνίας και το επισκέπτονται χρήστες, όχι πελάτες. Το 99% των επισκεπτών συνδέεται καθημερινά για να επικοινωνήσει, να ενημερωθεί, να ανταλλάξει αρχεία, να ψυχαγωγηθεί, να γράψει στο blog του ή να κάνει τις αγορές του. Την σελίδα της Coca Cola και της Mercedes που φυσικά και πρέπει να κατασκευαστούν σε flash, αφού ευελπιστούν να διεγείρουν μόνο την οπτική αίσθηση του επισκέπτη-πελάτη, θα την επισκεφτεί το 1%. Το ίδιο ισχύει και με την τηλεόραση. Δεν την ανοίγουμε για να παρακολουθήσουμε τις διαφημίσεις...

Αντί λοιπόν να μου αραδιάζεις 20 sites γνωστών εμπορικών εταιριών, πες μου μερικά social networks, webmails, news portals, blog platforms, forums, e-shops και hosting sites που είναι full flash.

Αν δυσκολευτείς να τα βρεις, τότε έχεις δύο επιλογές: είτε να παραδεχτείς ότι η αγαπημένη σου flash έχει αρκετές αδυναμίες (btw ούτε back-forward στον browser δεν μπορεί να κάνει η καημένη) είτε να μας αγνοήσεις και να αναπαυθείς στο 1% σου.
Πολύ ποδόσφαιρο την έχεις δει κι εσύ Sermac. Εδώ κάνουμε διάλογο. Τέλος πάντων...

Θα το ξαναγράψω λοιπόν για να το χωνέψουμε όλοι (συγγραφείς και αναγνώστες):

Οι full FLASH ιστοσελίδες ΔΕΝ είναι η καλύτερη λύση για webmails, news portals, blog platforms, forums, κ.α. Αυτά, ειδικά σήμερα, είναι προνομιακός χώρος των συμβατικών ιστοσελίδων.

Οι full flash ιστοσελίδες όχι απλά μπορούν να μιμηθούν 100% τις συμβατικές ιστοσελίδες, εξωτερικά ΚΑΙ λειτουργικά, αλλά έχουν σαφώς περισσότερα προνόμια (όχι μόνο τα animated graphics). Ο προνομιακός τους χώρος όμως είναι η δημιουργία ιστοσελίδων παρουσίασης. Οπουδήποτε και για οποιοδήποτε λόγο απαιτηθεί μία ποιοτική παρουσίαση υψηλών προδιαγραφών, οι flash ιστοσελίδες είναι η καλύτερη λύση που υπάρχει σήμερα στο διαδίκτυο. Είναι μακράν η καλύτερη επιλογή για παρουσίαση εταιρειών και προϊόντων.

Το ίδιο πετυχημένες και ΠΟΛΥ πιο αποτελεσματικές, είναι στο χώρο του ηλεκτρονικού εμπορίου (e-commerce). Η διαφορά είναι όμως ότι σήμερα υπάρχουν έτοιμες σαφώς φθηνότερες λύσεις σε (osCommerce, ZenCart, κ.α.) με αποτέλεσμα αυτή η λύση, να μοιάζει πολύ πιο δαπανηρή (κόστος τουλάχιστον x2).
Υπολογίζω όμως ότι σύντομα θα υπάρξουν τα πρώτα έτοιμα e-commerce (και όχι μόνο) σε full flash. ΜΟΝΟ εγώ έχω ήδη φτιάξει ένα e-commerce σε flash και το έχω πουλήσει. Είναι απλά θέμα χρόνου.

Τώρα Sermac, αναφορικά με τα ποσοστά των επισκέψεων ανά κατηγορία ιστοσελίδων, δεν έχω άποψη, ούτε με ενδιαφέρουν.
Σε αυτό που έχω άποψη και δεν βλέπω να διαφωνούμε, είναι ότι σταδιακά οι μεγαλύτερες εταιρείες κάθε ειδικότητας, παρουσιάζονται μέσα από full flash ιστοσελίδες. Ότι σύντομα οι παραγγελίες ιστοσελίδων παρουσίασης εταιρειών και προϊόντων, θα γίνονται αποκλειστικά σε full flash. Και ότι λίγο αργότερα θα συμπαρασύρουν και τα e-commerce.

Αν συμφωνούμε σε αυτά, δεν διαφωνούμε ΠΟΥΘΕΝΑ.

ΑΥΤΑ!

athineos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από athineos » 02 Σεπ 2009 14:30

Αναφορικά με το SEO friendly των flash ιστοσελίδων, θέλω να γράψω δύο εκλαϊκευμένες πραγματικότητες για να τις καταλάβουν ΟΛΟΙ.

Οι flash ιστοσελίδες είναι τουλάχιστον όσο SEO friendly είναι οι συμβατικές για έναν απλό λόγο:
Οποιαδήποτε συμβατική ιστοσελίδα κι αν σας αρέσει, μπορεί ΚΑΙ θα παραμείνει ΑΝΕΠΑΦΗ από την οπτική γωνία των μηχανών αναζήτησης (ΚΑΜΙΑ διαφορά), ενώ για τους επισκέπτες που έχουν flash add-on, θα παίζει FLASH. Η flash όμως έκδοση ΔΕΝ θα είναι ορατή από τις μηχανές αναζήτησης.

Για αυτό το σκοπό χρησιμοποιείται ένα AJAX API, το swfobject. Θα το βρείτε στα codes της google, ενώ έχουν αναπτυχθεί παρόμοια και από άλλους φορείς.

Για αυτό οι full flash ιστοσελίδες δεν έχουν ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ πρόβλημα με το SEO. Γιατί οι μηχανές αναζήτησης θα βλέπουν την HTML ενώ οι χρήστες την FLASH... εκτός από τους επισκέπτες (σαν τον φίλο μας τον Skeptomilo) που έχουν απενεργοποιήσει το flash add-on. Αυτοί θα βλέπουν κανονικά την συμβατική ιστοσελίδα.

Μην αρχίσετε να μου γράφεται (όπως κι αλλού) ότι θα τιμωρηθεί από την google, γιατί μιλάμε για το ίδιο περιεχόμενο και στις δύο περιπτώσεις.

athineos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από athineos » 02 Σεπ 2009 14:41

vassilism έγραψε:Βρε καημένε πόσα ακόμα θέλεις, πιστεύω ότι στα καλύψαμε όλα…
Εγώ ούτε developer είμαι, ούτε πελάτες έχω, ούτε θα έλεγα ψέματα για να πουλήσω φούμαρα και μεταξωτές κορδέλες.
Μπράβο πουλάκι μου! Άντε τώρα παίξε κανένα παιχνιδάκι στον υπολογιστή σου, να μιλήσουμε κι εμείς εδώ... εντάξει;;;
vassilism έγραψε:Δεν απάντησες όμως, πόσο καιρο ασχολείσαι με το αντικείμενο?
Όταν έγραψα το πρώτο μου πρόγραμμμα, εσύ μόλις που έτρωγες φρουτόκρεμα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος athineos την 02 Σεπ 2009 16:18, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 02 Σεπ 2009 14:45

Να χαλαρώσουν οι τόνοι λίγο όμως.

Άβαταρ μέλους
GeoStuff
Honorary Member

Δημοσίευση από GeoStuff » 02 Σεπ 2009 15:03

athineos

Παρακαλώ να πέσουν οι τόνοι και να λείπουν οι ειρωνίες...

Πρώτη προειδοποίηση...
Κούκλα Μου Φρεγάτα Σκίζεις Τον Ωκεανό... Μοιάζεις Στον Τιτανικό!!!

Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης