Den eimaste koroida!

Δημιουργία τρισδιάστατων γραφικών με Cinema 4D, Max 3Ds, Maya, ...

Συντονιστές: Super-Moderators, Graphics Moderators

Άβαταρ μέλους
thanulee

Den eimaste koroida!

Δημοσίευση από thanulee » 09 Ιούλ 2008 15:48

fiskilis έγραψε: ναι αλλα αναλογα με την θεση
δεν μπορει να παιρνει τα ιδια λεφτα ενας στην παραγωγη με αυτον που ειναι για την λατζα !!
αν η δουλεια που κανεις φερνει αυτα τα λεφτα τοτε ναι να πληρωθεις
Monos su to les. I douleia pu tha ekana tha tus eferne ta lefta k oxi to koitagma twn mixanimatwn. Giati autoi me ta 580 to mina kanun duleia oi ipoloipoi koitane.. etc opws to lew.. se koitane.. k gia na mi pareksigumaste de zitisa 2 xiliarika apla einai dropi na mi dinun oute to vasiko.

Άβαταρ μέλους
cherouvim
Script Master
Επικοινωνία:

Den eimaste koroida!

Δημοσίευση από cherouvim » 09 Ιούλ 2008 15:50

Έχετε δίκιο και οι δύο. Ο fiskilis από τη πλευρά του μιλάει σωστά με πολύ εργασιακή εμπειρία αλλά και από άλλη γενιά.

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Den eimaste koroida!

Δημοσίευση από fiskilis » 09 Ιούλ 2008 16:07

την δουλεια και τα χρηματα την εφεραν αυτοι με τις γνωριμιες τους και την προσφορα τους και αν δεν το κανουν στην ελλαδα με αυτα τα λεφτα θα την κανουν με τα μισα στην βουλγαρια η στην χειροτερη στην αλβανια

εσυ απλα ακολουθεις οδηγιες και εκτελεις εντολες για την ολοκληρωση του εργου

ουτε το λογισμικο εχεις αναπτυξει ουτε την δουλεια εφερες στην εταιρια για να δικαιουσε ποσο μεγαλυτερο απο τον βασικο μισθο ανιδικευτου υπαλληλου

σου εγεινε η προσφορα την δεχθηκες η οχι και εκει τελειωνει το θεμα καθως και οπως ειπες περνουν προσωπικο απο σχολες που κανουν αμαν για ενα βασικο μισθο και οχι απο την ελευθερη αγορα με μισθο που παιζει αναλογα με την προσφορα και την ζητηση !!

Άβαταρ μέλους
cherouvim
Script Master
Επικοινωνία:

Den eimaste koroida!

Δημοσίευση από cherouvim » 09 Ιούλ 2008 16:24

fiskilis έγραψε:εσυ απλα ακολουθεις οδηγιες και εκτελεις εντολες για την ολοκληρωση του εργου
Αυτό ισχύει για εργάτες.
Σήμερα πολλές θέσεις απαιτούν knowledge workers το οποίο είναι ελαφρώς διαφορετικό.

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Den eimaste koroida!

Δημοσίευση από fiskilis » 09 Ιούλ 2008 16:35

cherouvim έγραψε:
fiskilis έγραψε:εσυ απλα ακολουθεις οδηγιες και εκτελεις εντολες για την ολοκληρωση του εργου
Αυτό ισχύει για εργάτες.
Σήμερα πολλές θέσεις απαιτούν knowledge workers το οποίο είναι ελαφρώς διαφορετικό.
υπαλληλους με τεχνικο υποβαθρο γνωσεων στο ειδος νομιζω
αλλα δωσε μου το προσπεκτ και δειξε μου μια φορα και σου κανω παπαδες
πρεπει να εχω πτυχιο για να κανω κατι ?

εκτος αν απο τους ορους αναθεσης εργου πρεπει ο εργαζομενος να εχει πιστοποιηση στον τομεα του

αν απαιτουν πιστοποιηση τοτε ειναι αναλογα και η πληρωμη του υπαλληλου !!

Άβαταρ μέλους
soteres2002
S. & H. Moderator

Den eimaste koroida!

Δημοσίευση από soteres2002 » 09 Ιούλ 2008 16:57

fiskilis έγραψε:...δειξε μου μια φορα και σου κανω παπαδες
πρεπει να εχω πτυχιο για να κανω κατι ?

εκτος αν απο τους ορους αναθεσης εργου πρεπει ο εργαζομενος να εχει πιστοποιηση στον τομεα του
Ένα ++ στο προηγούμενο σχόλιο του cherouvim.

Φυσικά και πρέπει να έχεις πτυχίο για να κάνεις κάτι, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι το πτυχίο εξασφαλίζει ότι θα κάνεις κάτι (δυστηχώς πολλά άτομα που ξεκινούν από μηδενική βάση προς το πτυχίο έχουν αμελητέες ικανότητες). Όμως δεν είναι καλό ο εργοδότης να αντιμετωπίζει αυτόν που θα του βγάλει όλη την ουσιαστική δουλειά σαν κάποιον "που δεν έχει πτυχίο" ας το πώ (χομπίστα, αυτοδίδακτο που μπορεί να βγάλει απλώς τη δουλειά) αλλά μπορεί να βγάλει τη δουλειά σε πέρας. Το πτυχίο σε συνδιασμό με ένα ικανό και άτομο που προσφέρει και που οδηγεί στην επιτυχία πρέπει να λαμβάνεται σοβαρά, ή αυτό θεωρείται ευκόλως εννοούμενο και ασήμαντο (κάτι που δε μετράει...);; Για να λέμε την αλήθεια (την ξέρετε εξάλλου) οι ερδογοδότες είτε βγάζουν είτε δεν βγάζουν "σωστό" προφίλ, θεωρούν λίγο πολύ τον προγραμματιστή/σχεδιαστή επιεικώς και με το συμπάθειο μ****α. Και αυτό γιατί υπάρχουν εύλογα αλληλοσυγκρουόμενα συμφέροντα, δεκτό και σεβαστό. Δυστυχώς δεν υπάρχει πολύς χώρος για να αλλάξει αυτό! Όμως ενα βήμα που πρέπει να γίνει με κάποια ρύθμιση είναι να υπάρχει λίγος σεβασμός παιδιά, δεν γίνεται να γυρνάει ο ερδοδότης απλά να σου λέει με νοήματα "εγώ τη δουλειά μου θέλω να κάνω".

Επίσης πιστεύω πως τα παιδία με πτυχία και πιστοποιήσεις θα πρέπει να έχουν κάποιο προβάδισμα έναντι αυτών που ξεκίνησαν κάτι ώς χόμπυ ασχέτως αν δουλεύουν επαγγελματικά και σωστά. Δηλαδή μλκς είναι αυτός που πήρε ΚΑΙ πτυχίο;; Σε πόσες εταιρίες στο εξωτερικό ζητούνται επαγγελματίες προγραμματιστές/σχεδιαστές με τουλάχιστον μπάτσελορ από κάποια ανώτατη ή ανώτατη σχολή και όχι απλώς αυτοδίδακτους κτλ (ασχέτως άν είναι ικανότατοι να είναι παραγωγικοί);; Για πείτε μου... (Εδώ είναι Ελλάντα :lol: ) Γνώμη μου είναι ότι το πτυχίο πρέπει να είναι πάγιο χαρτί (όπως η ταυτότητα όταν σου κάνει ο αστυνομικός έλεγχο) το οποίο πρέπει να ειναι σεβαστό, και απο κει και πέρα να κρίνονται ΜΟΝΟ για τις ικανότητές τους, δηλαδή το κατακάθι. Το πτυχίο εξασφαλίζει ότι έχεις ασχοληθεί ρε παιδί μου. Δηλαδή κι εγώ επειδή ξέρω πρώτες βοήθειες, τα απογεύματα θα κάνω τον παθολόγο και θα μοιράζω συνταγές.

Κατά τη γνώμη μου τα παιδία που πιστεύουν ότι έχουν κάποιο εκτοπισμα και διαθέτουν σωστή τακτική κτλ κτλ για να φτιάξουν κάτι πρωτότυπο είναι καλό να επιχειρήσουν για δικά τους projects και γενικώς να αρχίσουν κάτι με τα δικά τους χέρια.

Δυστηχώς πολλοί ικανοί επαγγελματίες (όσον αφορά το πέρας μιας δουλειάς τεχνικά θέματα κτλ) γνωρίζουν να κάνουν πολύ σωστά τη δουλειά τους αλλά αποτυγχάνουν οικτρά στο επικοινωνιακό κομμάτι και πιάνονται αλέκοι από άνετους εργοδότες που τελικά τους εκμεταλλεύονται και γενικώς να μην κρέμονται από κανενός τα @@. Δυστηχώς δεν υπάρχει δεοντολογία για τους εργοδότες ώς προς αυτούς που θα το υλοποιήσουν. Εύκολο να δοκιμάσεις, δύσκολο να το καταφέρεις όμως...

Αν κάνω κάπου λάθος ας σχολιάσει κάποιος, αλλιώς και 100% δίκαιο να έχω είναι ηδη γνωστά θα μου πείτε.
fiskilis έγραψε: αν απαιτουν πιστοποιηση τοτε ειναι αναλογα και η πληρωμη του υπαλληλου !!
Ναι καλά! Βρές μου εσύ 10 το πολύ επιχειρηματίες (μεσαία επιχείρηση) που το κάνουν αυτό (άντε και το κάνουν...) αλλά ανταμοίβουν αναλόγως και προπάντως σωστά τους εργαζόμενους. Και φυσικά πόσταρε και τα όνοματά τους / εταιρίες... Είναι δυνατόν να σε ρωτήσει έστω και σοβαρή εταιρία αν είσαι Zend certified PHP developer και να σε πληρώσει σαν professional (ενώ στο εξωτερικό θα πληρωνόσουν και μάλιστα με την ώρα!);

Έστω ότι είσαι certified Java developer και σου κάνει πρόταση κάποιος να αλλάβεις ένα κομμάτι σε κάποιο πρόγραμμα;; Έχει καμία ουσιαστική διαφορά να δεί το χαρτί από το να σε τεστάρει στη συνέχεια χωρίς να ΠΙΣΤΕΙ απόλυτα για σένα από ένα χαρτί;; Δεν κτλβαίνω, οι πιστοποιημένοι επαγγελματίες δεν μπορεί για οποιοδήποτε λόγο να φάνε κολλήματα στην πορεία της υλοποίησης ώστε δημιουργήσουν πρόβλημα σε ενα πρότζεκτ και να εκτεθεί παραέξω και ο μάνατζερ, και μετά να φάει και πασαπόρτο σαν Αλβανός;; Δεν είναι καθόλου σπάνιο φαινόμενο για το τα ελληνικά πλαίσια.

Μην κάνουμε σούπα τα πτυχία, τις πιστοποιήσεις και τις γνώσεις/ικανότητες και να τις χρησιμοποιούμε όπως μας συμφέρει. Μόνο με γαστρεντερίτιδα καταλήγεις δοκιμάζοντάς το! Κι ακόμα άν σαν επιχείρημα μιλήσει κανείς για αγορά ζήτησης και τα σχετικά, ε τότε ρε παιδία προγραμματιστές/σχεδιαστές και λοιπά να πάμε και στο μπαράκι και οπουδήποτε αλλού να δουλέψουμε. Δεν κτλβ, ντροπή είναι;; Εξάλλου, ξεκινώντας κάποιος με το επάγγελμα γνωρίζει ότι δεν υπάρχουν νομικά τεμκηριωμένα δικαιώματα, άρα οποιοδήποτε μπορεί να σε βγάλει εκτός. Άρα δεν υπάρχει καμία εξασφάλιση για τπτ. Συνειδητά υποτίθεται ότι μπαίνουμε στο χορό!

Δυστυχώς εργοδότες και προγραμματιστές είμαστε κατα ΜΟ σαν τους κακούς οδηγούς. Μαθαίνουμε γκάζι, συμπλέκτη, φρένο, τα τυπικά, λαδώνουμε όπου χρειαστεί, και βγαίνουμε στο δρόμο και σκοτωνόμαστε. Όπως δεν έχουμε συνεχώς στο μυαλό μας τους κανόνες για να ελαχιστοποιήσουμε τον κίνδυνο ατυχήματος, έτσι και στο θέμα που συζητάμε δεν υπάρχει γενικότερη παιδεία και για τις 2 μεριές για να έχουμε το δυνατόν λιγότερο επώδυνο αποτέλεσμα συνεργασίας ούτε αυτά που πρέπει να τακτοποιηθούν στην έναρξη της εργασίας (εκτός από τα τυπικά συμβόλαια που υπογράφουν και οι 2 μεριές πολλές φορές τόσο τυπικά σαν να παίρνεις ψυγείο από τον Κοτσόβολο, χωρίς να έχει την αντίληψη που απαιτεί η συνεργασία αφού συγίσουν και οι 2 τις απαιτήσεις και το πλαίσιο συνεργασίας).

Και κάτι περισσότερο off topic για να δούμε και τα χάλια στο χώρο τον αυριανών επαγγελματιών πληροφορικάριων, είχε γίνει πρόταση για τους διπλωματούχους Πληροφορικούς (μιλάω για το Computer Science) να έχουν δικαίωμα να αναλαμβάνουν έργα στον τομέα τους με επίβλεψη και κατόπιν άδειας από διπλωματούχο ηλεκτρολόγο μηχανικών (με λίγα λόγια ένας προγραμματιστής με την ιδιότητα του επιστήμονα πληροφορικού που θέλει να ξεκινήσει ένα πρότζεκτ πχ σε κάποιο χρηματοδοτούμενο πρόγραμμα θα πρέπει πρώτα να πάρει άδεια και να τον επιβλέπει ένας Η/Μ τομέα ενέργειας!)!! Και φυσικά, οι προτάσεις αυτές δεν περιορίζονται μόνο εδώ. Αν το ψάξει κανείς θα δει ότι ουσιαστικά ο πληροφορικός καταστείται σαν λούστρος που κάνει μόκο και τον έχει του κλώτσου και του μπάτσου ένας που μόνο μπορεί να τον ορίζει και να τον κατευθύνει βάσει νόμου. Φυσικά τα πράγματα γίνονται ακόμα πιο τραγικά, αν κοιτάξει κανείς τι ορίζεται για τον ακαδημαϊκό χώρο και την έρευνα που, σύφωνα με τις προτάσεις, δεν μπορούμε να κάνουμε έρευνα. Όπως σε 100 χρόνια δεν ξέρουμε αν θα υπάρχει πλανήτης, έτσι κι εδώ δεν ξέρουμε αν στην Ελλάδα θα θεωρείται η Πληροφορική επιστήμη. Μιλάμε για την επιστήμη του computer scince στην οποία ο επιστήμονάς της δεν μπορεί να κάνει έρευνα. Σας φαίνεται παράλογο αυτό που λέω;; Ναι είναι, αλλά δυστηχώς δεν το λέω εγώ! Πάνω από όλα είναι άδικο και για την πορία που ακολουθεί κάποιος για να φτάσει πτυχιούχος, αφού επιπρόσθετα σε περιορίζει απόλυτα!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος soteres2002 την 09 Ιούλ 2008 18:21, έχει επεξεργασθεί 3 φορές συνολικά.

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Den eimaste koroida!

Δημοσίευση από fiskilis » 09 Ιούλ 2008 18:14

ολα καλα και ωραια
ακριβως ετσι ειναι στην ελλαδα καθως το οτι εχεις πτυχιο λιγο μετρα στην αμοιβη σου

εγω οταν επιασα δουλεια στο καναλι ζητησαν πτυχειο και "αναγκαστικα" να παω να το αναζητησω μετα απο 20 χρονια σχδον για να το προσκομισω στο γραφειο προσωπικου και να εχω και τυπικα τα προσοντα της θεσης αλλα αμοιφθεικα με ενα 10% ΕΠΙΠΛΕΟΝ στον μισθο ο οποιος δεν ειναι καν ο βασικος αλλα πολυ περισσοτερο σαν θεση ευθηνης

Άβαταρ μέλους
soteres2002
S. & H. Moderator

Den eimaste koroida!

Δημοσίευση από soteres2002 » 09 Ιούλ 2008 18:26

fiskilis έγραψε:ολα καλα και ωραια
ακριβως ετσι ειναι στην ελλαδα καθως το οτι εχεις πτυχιο λιγο μετρα στην αμοιβη σου

εγω οταν επιασα δουλεια στο καναλι ζητησαν πτυχειο και "αναγκαστικα" να παω να το αναζητησω μετα απο 20 χρονια σχδον για να το προσκομισω στο γραφειο προσωπικου και να εχω και τυπικα τα προσοντα της θεσης αλλα αμοιφθεικα με ενα 10% ΕΠΙΠΛΕΟΝ στον μισθο ο οποιος δεν ειναι καν ο βασικος αλλα πολυ περισσοτερο σαν θεση ευθηνης
Fiskilis, είναι δεδεμένο ότι όντος λίγο μετρά στην αμοιβή σου αντιμετωπίζεται ώς "κωλόχαρτο". Είναι όμως κωλόχαρτο;; Τουλάχιστον να χρησιμοποιηθεί ώς υποχρεωτικό επιβραδυντικό μέσο για την κατανομή των εργασιών! Νερουλάδες είμαστε;; Αν αυτός που δεν έχει πτυχίο σε κάποιο πεδίο γιατί να περιορίζει αυτόν που έχει;; Αν αντιστρέφονταν οι ρόλοι, ο άλλος θα το γούσταρε αυτο;; Αλλά εδώ καθώς όλα γίνονται ιδιωτικά ο καθένας κάνει οοοο,τι γουστάρει και δεν υπάρχει καμία ρυθμιστική διάταξη για ακριβώς τπτ!! Αν κάποιος είναι αυτοδίδακτος, να πάει να πάρει και πτυχίο! Αν εγώ θέλω να γίνω μηχανικός αυτοκινήτων, δεν πρέπει να πάω να πάρω αντίστοιχο δίπλωμα και άδεια για να το πράξω;; Τι δλδ, έτσι θα ανοίξω μια παράγκα και θα βρίσκω άτομα "Έλα φίλε, και στη μισή τιμη;;"

Άβαταρ μέλους
paink1ller

Den eimaste koroida!

Δημοσίευση από paink1ller » 09 Ιούλ 2008 18:31

Εχει και ο fiskilis ενα δικιο.

Εξαρταται βεβαια και απο το ποστο. Αν πχ σε προσλαμβανουν για να μοντελοποιεις κινητα για καταλογους τοτε 580 ειναι οκ. Η αν σου παραδιδει καποιος το μοντελο ετοιμο με Rigs/skined/concept και εσυ απλα κανεις το animation χωρις να σε νοιαζει πως θα το φωτοσκιασεις κτλ.

Παιδια τοσο κορεσμενο ειναι το επαγγελμα του αρχιτεκτονα στην Ελλαδα ?
Ηobby: Shooting photons

Άβαταρ μέλους
thanulee

Den eimaste koroida!

Δημοσίευση από thanulee » 09 Ιούλ 2008 19:50

++ cherouvim ++ soteres

Epeidi exume ksefigei apo to thema kapws me 2 logia oi computerades stin ellada einai tu klwtsu k tu mpatsu les k den exei kammia simasia ti exeis kanei prin k ti ptixio exeis. Thes pistopoiisi? iparxei kati pu legetai portfolio. Kai anideikeutos computeras den iparxei a.k.a. knowledge workers. Sinepws de mporeis na plirwneis kapoion san aneidikeuto. An einai etc pare enan apo katw sto dromo k ferton panw gia duleia. Agglika na milaei na exei dei ta windows k eimaste ok. Etc einai?? As min ta isopedwnume ola loipon k stin teliki einai GIFTIA na mi su dinun 150 euros parapanw pu giautous einai tipota k se kapoion mporei na einai zitima epiviwsis...
Kai epeidi emena londino sas pliroforw oti xwris master (oxi b.a. apla) de se pernun puthena kan gia interview oson afora to 3D animation.

Kai ennoeitai oti exw kataliksei k dulevw ws grafistas giati thelw na zisw k oxi na peinaw.. Mono ws freelance analamvanw 3D duleies pu plirwnontai k arketa kalitera k analoga tu apotelesmatos.

Άβαταρ μέλους
GeoStuff
Honorary Member

Den eimaste koroida!

Δημοσίευση από GeoStuff » 09 Ιούλ 2008 21:05

Από ότι βλέπω η συζήτηση γυρνάει πάλι γύρω από τον κλασικό άξονα πτυχίο - εμπειρία - λεφτά...

Μερικά σχόλια - σκέψης...

01) Knowledge Worker δεν είσαι όταν έχεις πτυχίο... Είσαι όταν είσαι σε θέση να πουλάς γνώση η οποία δεν είναι εύκολο να μετατραπεί σε απλούς κανόνες που να μπορεί κάποιος να αντιγράψει και να μεταδώσει...

Με απλά λόγια knowledge worker σε κάνει η μοναδικότητά και ικανότητά σου και όχι το πτυχίο...

02) Τα μεταπτυχιακά και τα μάστερ δίνουν δυνατότητα εξέλιξης... Τόσο απλά... Δεν τα θεωρώ πανάκεια αλλά πιστεύω ότι συμπληρώνουν την εμπειρία...

03) Διάβασα ένα σχόλιο... "Δείξε μου μια φορά και εγώ θα το κάνω". Αυτό είναι γραμμή παραγωγής και σαφώς δεν έχει καμία σχέση με Knowledge worker.

Αυτά...
Κούκλα Μου Φρεγάτα Σκίζεις Τον Ωκεανό... Μοιάζεις Στον Τιτανικό!!!

Άβαταρ μέλους
De_Profundis
Επικοινωνία:

Den eimaste koroida!

Δημοσίευση από De_Profundis » 09 Ιούλ 2008 21:46

Αυτή τη συζήτηση την έχουμε κάνει πολλές φορές, και δυστυχώς δεν καταλήξαμε κάπου ούτε θα καταλήξουμε και τώρα. Τα πράγματα είναι αρκετά άσχημα, όχι μόνο για όσους ασχολούνται με το 3D αλλά για τα περισσότερα επαγγέλματα, συμπεριλαμβανομένου και αυτού του αρχιτέκτονα και του πολιτικού μηχανικού.

Το παράδειγμα του thanouli, που δουλεύει ως γραφίστας για να ζήσει, και ως freelancer 3D animator για επιπλέον εισόδημα αλλά και και για να γουστάρει, είναι ο κανόνας, εδώ στο ελλαδιστάν.

Πλέον ότι κάνουμε απο μόνοι μας, και ας έχουμε και μία στανταρ εργασία ως βασική πηγή εσόδων.

Συν τοις άλλοις, δεν είναι επαρκής η εκπαίδευση σε αυτό το κλάδο (3Δ), άρα και πολύ περιορισμένα επαγγελματικά δικαιώματα.

Παράδειγμα:
Στο Τ.Ε.Ι Κρήτης στο Ηράκλειο υπάρχει η σχολή Εφαρμοσμένης Πληροφορικής και Πολυμέσων (Ε.Π.Π), και γνώρισα αρκετά παιδιά απο εκεί. Παρόλο που η σχολή εκπαιδεύει στα πολυμέσα, ότι αφορα τα γραφικά, είχαν σαν μάθημα επιλογής (προαιρετικό) μόνο γλώσσα Open Gl. Απο εκεί και πέρα προγράμματα 3D δεν τα ήξεραν καθόλου, και μόνο σε διπλωματική μπορούσε να ασχοληθεί κάποιος, και (εννοείται) χωρίς κάποια σχετική καθοδήγηση απο τον καθηγητή. Στα τόσα παιδιά που έκανα παρέα, έναν βρήκα να ασχολείται με 3D Studio Max.

Αρά για τί να μιλήσουμε όταν δεν υπάρχει εκπαίδευση?? Για ποιά επαγγελματικά δικαιώματα, ποιές προοπτικές, και ποιούς μισθούς????

Κακά τα ψέματα, και εγώ αν είχα τα φράγκα θα έφευγα στο εξωτερικό για σπουδές!

Υ.Γ: Το καλύτερο πανεπιστήμιο στην Ευρώπη για 3D Animation είναι στο Bournmouth (ή κάπως έτσι τέλος πάντων), και με έλληνες καθηγητές. Πολύ ελάχιστους, αλλά είχε απ'οσο ξέρω, τουλάχιστον μέχρι πρόσφατα!
Εικόνα

/ - { Render Your Dreams } - /

My Deviant Art

Άβαταρ μέλους
cherouvim
Script Master
Επικοινωνία:

Den eimaste koroida!

Δημοσίευση από cherouvim » 10 Ιούλ 2008 01:12

De_Profundis έγραψε:Υ.Γ: Το καλύτερο πανεπιστήμιο στην Ευρώπη για 3D Animation είναι στο Bournmouth (ή κάπως έτσι τέλος πάντων), και με έλληνες καθηγητές. Πολύ ελάχιστους, αλλά είχε απ'οσο ξέρω, τουλάχιστον μέχρι πρόσφατα!
Από ότι ξέρω είναι top φάση: http://ncca.bournemouth.ac.uk/

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Den eimaste koroida!

Δημοσίευση από CyberCr33p » 10 Ιούλ 2008 02:26

De_Profundis έγραψε: Παράδειγμα:
Στο Τ.Ε.Ι Κρήτης στο Ηράκλειο υπάρχει η σχολή Εφαρμοσμένης Πληροφορικής και Πολυμέσων (Ε.Π.Π), και γνώρισα αρκετά παιδιά απο εκεί. Παρόλο που η σχολή εκπαιδεύει στα πολυμέσα, ότι αφορα τα γραφικά, είχαν σαν μάθημα επιλογής (προαιρετικό) μόνο γλώσσα Open Gl. Απο εκεί και πέρα προγράμματα 3D δεν τα ήξεραν καθόλου, και μόνο σε διπλωματική μπορούσε να ασχοληθεί κάποιος, και (εννοείται) χωρίς κάποια σχετική καθοδήγηση απο τον καθηγητή. Στα τόσα παιδιά που έκανα παρέα, έναν βρήκα να ασχολείται με 3D Studio Max.
Δυστυχώς στην Ελλάδα οι διαφορές είναι μόνο στα ονόματα των σχολών πληροφορικής και όχι τόσο στα προγράμματα σπουδών. Ότι κάνουν στην Αθήνα κάνουν και στο Ηράκλειο. Δεν πρόκειται ποτέ να πάρεις ολοκληρωμένες γνώσεις πάνω σε κάποιο συγκεκριμένο τομέα για να είσαι έτοιμος απευθείας για την αγορά εργασίας.

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Den eimaste koroida!

Δημοσίευση από cordis » 10 Ιούλ 2008 02:38

GeoStuff ++
thanoulis έγραψε:Cordis einai alitheia file mu oti polloi anthrwpoi den exun tin epilogi. Merikoi omws pu tin exun kalo tha itan na min kanun xares se kanenan :wink:
αν την έχεις μπράβο σου και να την εκμεταλλευτείς, εγώ δεν την είχα και δούλεψα αρκετά χρόνια ως πωλητής και χωρίς ασφάλεια. ;)
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Απάντηση

Επιστροφή στο “3D Graphics design”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες