Επιβλαβείς για το περιβάλλον οι επίπεδες τηλεοράσεις;

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Άβαταρ μέλους
Sheena
Honorary Member

Δημοσίευση από Sheena » 14 Ιούλ 2008 10:50

cris29, μ' αρέσει που προβαίνεις σε συμπεράσματα πριν ακόμη ψάξεις το θέμα... :(
Εικόνα

id12856 Οι άγγελοι πάνε κοντά με τους αγγέλους...

cris29

Δημοσίευση από cris29 » 14 Ιούλ 2008 15:58

Δεν προβαίνω σε συμπεράσματα. Απλά ερωτήματα είναι που μου βγαίνουν διότι τα τελευταία χρόνια μας έχουν τρελάνει με πορίσματα διαφόρων θεμάτων που το ένα αντικρούει το άλλο.

Άβαταρ μέλους
Sheena
Honorary Member

Δημοσίευση από Sheena » 14 Ιούλ 2008 16:26

Έτσι είναι. Είτε γιατί βρέθηκε κάτι καινούριο, είτε γιατί έχουμε αντίθετες απόψεις ή γιατί πληρώνουμε καλά για να έχουμε τα αποτελέσματα που επιθυμούμε.....
Εικόνα

id12856 Οι άγγελοι πάνε κοντά με τους αγγέλους...

Άβαταρ μέλους
skeftomilos
Script Master

Δημοσίευση από skeftomilos » 18 Ιούλ 2008 18:31

cdhyper έγραψε:Ο άνθρωπος περιλαμβάνεται στο περιβάλλον;
Νομίζω πως όχι. Το περιβάλλον δε μπορεί να περιλαμβάνει τα πάντα γιατί τότε δεν περιβάλλει τίποτα. Οι περιβαλλόμενοι είμαστε εμείς, οι έμβιοι παρατηρητές του. Για τους πιο εγωκεντρικούς (δεν είναι κακό) περιβάλλον είναι οτιδήποτε περιβάλλει τους ίδιους, περιλαμβανομένων των άλλων ανθρώπων. Και των ρούχων τους. Ιδίως των ρούχων τους. Ένας άνθρωπος που τρώγεται με τα ρούχα του αντιμετωπίζει μείζον περιβαλλοντικό πρόβλημα.

Ένα σχετικό ερώτημα - ακόμα πιο δύσκολο - είναι αν ο άνθρωπος και τα έργα του αποτελούν μέρος της φύσης. Πού τελειώνει η φύση και πού αρχίζει ο άνθρωπος;

Άβαταρ μέλους
GeoStuff
Honorary Member

Δημοσίευση από GeoStuff » 18 Ιούλ 2008 20:50

skeftomilos έγραψε:
cdhyper έγραψε:Ο άνθρωπος περιλαμβάνεται στο περιβάλλον;
Νομίζω πως όχι.
skeftomilos έγραψε:Οι περιβαλλόμενοι είμαστε εμείς, οι έμβιοι παρατηρητές του.
Άρα περιλαμβάνεται ο άνθρωπος... Ή τουλάχιστον ένα υποσύνολο του είδους...

skeftomilos έγραψε:Το περιβάλλον δε μπορεί να περιλαμβάνει τα πάντα γιατί τότε δεν περιβάλλει τίποτα.
Αν όμως έχεις ένα κενό περιβάλλον τότε, ταυτόχρονα και δυνητικά, υφίσταται και ένα συμπληρωματικό περιβάλλον που περιλαμβάνει τα πάντα... Αλλά σύμφωνα με αυτό που λες το περιβάλλον που περιλαμβάνει τα πάντα είναι τίποτα... Οπότε ΠΟΥ ΠΗΓΕ Ο ΚΟΣΜΟΣ???
skeftomilos έγραψε:Ένας άνθρωπος που τρώγεται με τα ρούχα του αντιμετωπίζει μείζον περιβαλλοντικό πρόβλημα.
Πάλι υπάρχει θέμα εδώ... Αν είναι συνθετικά τα ρούχα τότε δεν λύνει ένα μεγάλο περιβαλλοντικό πρόβλημα? Και αν υποθέσουμε ότι το ανθρώπινο στομάχι μπορεί να χωνέψει το πλαστικό - συνθετικό και να το μετατρέψει σε "κακάκια" τότε αυτά, όντως φυσική κοπριά, μπορούν να βοηθήσουν στην ανάπλαση του πλανήτη...
skeftomilos έγραψε:Ένα σχετικό ερώτημα - ακόμα πιο δύσκολο - είναι αν ο άνθρωπος και τα έργα του αποτελούν μέρος της φύσης. Πού τελειώνει η φύση και πού αρχίζει ο άνθρωπος;
Αυτό που φτιάχνουν τα άλλα ζώα δεν είναι γλυκούλι και μέρος της φύσης?

Ως θηλαστικά, οι άνθρωποι, είμαστε ζώα οπότε ότι φτιάχνουμε είναι γλυκούλι και είναι μέρος τις φύσης...

:D :D :D
Κούκλα Μου Φρεγάτα Σκίζεις Τον Ωκεανό... Μοιάζεις Στον Τιτανικό!!!

Άβαταρ μέλους
skeftomilos
Script Master

Δημοσίευση από skeftomilos » 18 Ιούλ 2008 21:21

GeoStuff έγραψε:Αν όμως έχεις ένα κενό περιβάλλον τότε, ταυτόχρονα και δυνητικά, υφίσταται και ένα συμπληρωματικό περιβάλλον που περιλαμβάνει τα πάντα... Αλλά σύμφωνα με αυτό που λες το περιβάλλον που περιλαμβάνει τα πάντα είναι τίποτα... Οπότε ΠΟΥ ΠΗΓΕ Ο ΚΟΣΜΟΣ???
Μίκρυνε,
Έγινε ο κόσμος μια σταλιά και πια δε με χωράει (Λευτέρης Παπαδόπουλος)
Όσο μεγαλώνουμε εμείς τόσο μικραίνει το περιβάλλον.

Άβαταρ μέλους
GeoStuff
Honorary Member

Δημοσίευση από GeoStuff » 18 Ιούλ 2008 21:50

Μα ακόμα και αν μίκρυνε περιέχεται στο συμπληρωματικό περιβάλλον του κενού περιβάλλοντος...

Οπότε, σύμφωνα με αυτό που είπες πριν, απλά δεν υπάρχει...

Χάθηκε ο κόσμος πάει...

Άβαταρ μέλους
skeftomilos
Script Master

Δημοσίευση από skeftomilos » 18 Ιούλ 2008 22:47

Επειδή με μπέρδεψες, επαναλαμβάνεις το σκεπτικό σου αν θέλεις; :oops: Περιβάλλομαι και περιλαμβάνομαι είναι δύο διαφορετικά πράγματα, εν πολλοίς αντίθετα.

Άβαταρ μέλους
GeoStuff
Honorary Member

Δημοσίευση από GeoStuff » 18 Ιούλ 2008 23:48

Ρε τι γίνεται εδώ??? Είναι η δεύτερη φορά!!!

Κατανοώ πλήρως την διαφορά μεταξύ περιβάλω και περιλαμβάνω... Μη φοβού!!!

Υποστήριξες ότι εάν υφίσταται ένα περιβάλλον που περιλαμβάνει τα πάντα τότε αυτό το περιβάλλον είναι κενό...

Εγώ σου λέω ότι υπάρχει ένα περιβάλλον το οποίο δεν περιλαμβάνει τίποτα... Είναι δηλαδή κενό... Ένα κενό σύνολο...

Το συμπληρωματικό περιβάλλον αυτού, του κενού δλδ, θα περιέχει τα πάντα... Άρα, σύμφωνα με αυτό που λες, θα έχουμε 2 κενά περιβάλλοντα, το ένα συμπληρωματικό του άλλου...

Άρα, ΠΟΥ ΠΗΓΕ Ο ΚΟΣΜΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΣ???

Άβαταρ μέλους
skeftomilos
Script Master

Δημοσίευση από skeftomilos » 19 Ιούλ 2008 00:47

Όπα GeoStuff κράτει όλα, σε έπιασα στα πράσα να κάνεις απρόσεκτους συλλογισμούς.

Λοιπόν είπα ότι ένα περιβάλλον που περιλαμβάνει τα πάντα δεν περιβάλλει τίποτα. Αυτό δε σημαίνει ότι είναι κενό, αλλά ότι έχουμε καταλήξει σε άτοπο συμπέρασμα. Ένα περιβάλλον που τιμά το όνομά του πρέπει κατ'ανάγκη να περιβάλλει κάτι. Αν δεν περιβάλλει τίποτα τότε δεν είναι περιβάλλον, είναι κάτι άλλο. Μπορεί να είναι το όλον, το τίποτα, ο ομφαλός της γης ή ο κακός μας ο καιρός, πάντως περιβάλλον δεν είναι με τίποτα. Εγγυημένα πράγματα. Περιβάλλον γιοκ. Ψάξτε αλλού να βρείτε πού είναι κρυμμένο.

Άβαταρ μέλους
GeoStuff
Honorary Member

Δημοσίευση από GeoStuff » 19 Ιούλ 2008 12:11

Κάτσε ρε φίλε Skeftomilos...

Να το αναλύσουμε το θέμα...

Η φράση που προκαλεί σύγχηση είναι η εξής: ένα περιβάλλον που περιλαμβάνει τα πάντα δεν περιβάλλει τίποτα.

Περίπτωση 1:

Εννοείς ότι περιλαμβάνει τα πάντα αλλά σε μοναδιαία ποσότητα... Δλδ είναι δειγματοληπτικό περιβάλλον των πάντων...

Σε αυτή την περίπτωση Περιλαμβάνει τα πάντα ΑΛΛΑ και περιβάλλει κάτι... Άρα δεν είναι κενό...

Περίπτωση 2:

Περιλαμβάνει το Σύνολο ΤΩΝ πάντων...

Τότε, περιλαμβάνει τα πάντα, το σύνολό τους, και περιβάλλει τα πάντα... Είναι όλα μεσα σε μια μεγάλη "φυσαλίδα" αν θες...

Τι από τα δύο εννοείς?

Άβαταρ μέλους
skeftomilos
Script Master

Δημοσίευση από skeftomilos » 19 Ιούλ 2008 14:46

Εννοώ τη δεύτερη περίπτωση. Τα πάντα = το σύνολο των πάντων. Ένα σύνολο δειγμάτων (πρώτη περίπτωση) δεν περιλαμβάνει τα πάντα, εκτός αν πέρα από τα δείγματα δεν υπάρχει τίποτε άλλο.

Λες πως ένα περιβάλλον που περιλαμβάνει τα πάντα τότε περιβάλλει και τα πάντα. Εδώ διαφωνούμε, η δική μου γνώμη είναι ότι δεν περιβάλλει τίποτα (και άρα αυτοακυρώνεται ως περιβάλλον). Το να περιλαμβάνει τα πάντα σημαίνει πως ό,τι υπάρχει είναι μέρος του περιβάλλοντος. Άρα δεν απομένει τίποτα για να περιβληθεί. Εκτός αν δεχτούμε ότι το περιβάλλον μπορεί να περιβάλλει τα μέρη του. Αλλά τότε το κάθε μέρος λειτουργεί ταυτόχρονα ως περιβάλλον και ως περιβαλλόμενο, κάτι ενοχλητικό ως ιδέα. Ο λόγος ύπαρξης της λέξης περιβάλλω είναι η αναγνώριση της διάκρισης μεταξύ χωριστών συνόλων πραγμάτων, καθώς και της μεταξύ τους λειτουργικής σχέσης.

α. Ανήκω στην οικογένειά μου
β. Δέχομαι επιρροές από το στενό οικογενειακό μου περιβάλλον

Η οικογένειά μου είναι ένα σύνολο ατόμων, ένα από τα οποία είμαι και εγώ ο ίδιος. Αντίθετα το στενό οικογενειακό μου περιβάλλον είναι το ίδιο σύνολο ατόμων, εξαιρουμένου του εαυτού μου.

Άβαταρ μέλους
GeoStuff
Honorary Member

Δημοσίευση από GeoStuff » 19 Ιούλ 2008 16:19

Δηλαδή εσύ υποστηρίζεις ότι ένα υπερ-περιβάλλον δεν είναι δυνατό επειδή δεν θα περιλαμβάνει τον ευατό του?

Πάσο.. Αλλά και ακόμα και αν ισχύει αυτό και αν καταργεί την ιδιότητα του περιβάλλοντος να περιλαμβάνει τα πάντα σαφώς πέφτεις σε λογικό, ή γλωσσικό ίσως, σφάλμα εδώ...

Άλλο να είναι άκυρο... και άλλο να είναι κενό...

Στο άκυρο συμφωνώ... Αλλά όχι στο κενό...

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 19 Ιούλ 2008 16:54

1) Θελω μελέτη που να λέει ότι ειναι πιο επιβλαβείς απο τις CRT.
2) Κανουν όμως καλό στα μάτια. Μην τα θέλουμε και όλα δικά μας. Κακο στο περιβάλλον καλό για τα ματάκια μας.
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Άβαταρ μέλους
skeftomilos
Script Master

Δημοσίευση από skeftomilos » 19 Ιούλ 2008 17:21

GeoStuff έγραψε:Άλλο να είναι άκυρο... και άλλο να είναι κενό...
Στο άκυρο συμφωνώ... Αλλά όχι στο κενό...
Σύμφωνοι, αλλά εγώ δεν μίλησα πουθενά για κενό περιβάλλον. Πώς σου κόλλησε αυτό; :-) :P

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης