Φόρμα εισαγωγής δεδομένων (?)

Ερωτήσεις και απαντήσεις σχετικές με την HTML, XHTML και την κατασκευή σελίδων για το Web.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
mago_de_oz

Δημοσίευση από mago_de_oz » 14 Ιούλ 2008 05:22

καλημέρα...

καταρχήν να σας πω πως είμαι τελείως άσχετη με το όλο θέμα...

Στο κυρίως θέμα...

Θέλω να φτιάξω μια φόρμα στη οποία θα εισάγω κάποια στοιχεία τα οποία θέλω να μου τα εμφανίζει σε μια άλλη σελίδα

Δείτε την εικόνα (μήπως κ καταλάβετε -δεν ξέρω αν σας τα λέω σωστά)

Εικόνα

Έχουμε κ λέμε:

στο [1] είναι το πως θέλω να φαίνεται η φόρμα εισαγωγής...Θέλω να έχει τα πεδία που είναι στην φωτογραφία

Date = θέλω να αναγράφω εγώ την ημερομηνία (η οποία ημερομηνία θα παίζει ρόλο στην σειρά εμφάνισης του [2]
Category = Εδώ γράφω εγώ την κατηγορία που θα ανήκει
Name = Εδώ θα γράφω το όνομα του στοιχείου που θέλω να εισάγω
Yes = Εδώ θα γράφω ένα στοιχείο μόνο αν υπάρχει
Info = εδώ θέλω να εισάγω ένα αρχείο .txt / .doc / .jpg με διάφορες πληροφορίες

Από τα παραπάνω θέλω τα date/category/name να είναι απαραίτητα για την εισαγωγή (αν δεν υπάρχει κάτι ΑΠΟ αυτά να γυρνάει μήνυμα λάθους)

τα υπόλοιπα 2 (yes/info) να είναι προαιρετικά...

.........................................................................................................................

πάμε τώρα στην σελίδα εμφάνισης [2] @ φωτογραφία

θέλω να μου εμφανίζει τα δεδομένα που έχω εισάγει (και θα εισάγω συνέχεια)
με τον τρόπο που βλέπετε στην εικόνα....

Date / Category / Name / Yes (μόνο εφόσον έχω γράψει κάτι στο αντίστοιχο πεδίο εισαγωγής / Info (εδώ θέλω να έχω να μικρό εικονίδιο για να μπορεί να δει το .txt / .doc / .jpg ή να το "κατεβάσει (save target as..)

Σημαντική λεπτομέρεια: Τα εισαγόμενα στοιχεία θέλω να γίνονται sorted με βάση την ημερομηνία που έχω γράψει στο αντίστοιχο πεδίο. Η ταξινόμηση θέλω να είναι ως εξής: η νεότερη ημερομηνία στην κορυφή της σελίδας, η παλαιότερη στο τέλος...Κάθε σελίδα να έχει 50 εγγραφές...

Ευχαριστώ΄ψω για οποιαδήποτε βοήθεια

Άβαταρ μέλους
theminio

Δημοσίευση από theminio » 15 Ιούλ 2008 12:19

Καλημέρα σου και καλώς ήρθες στο fs,
λοιπόν από html έχεις ασχοληθεί καθόλου??Από εδώ μπορείς να βρεις οδηγίες για δημιουργία φορμών εισαγωγής δεδομένων.Διαβάζοντάς τα θα μπορείς να δημιουργήσεις μια φόρμα σε μία html σελίδα όπως για παράδειγμα αυτή που μας περιγράφεις..
Τώρα εάν θες απλά να στα εμφανίζει κάτω από την φόρμα τα στοιχεία πρέπει να το παλέψεις με javascript, αλλά τζάμπα θα παιδευτείς.
Λογικά θα πρέπει να ασχοληθείς με php και mysql, εάν θες τα δεδομένα σου να αποθηκεύονται σε κάποια βάση δεδομένων.

Η λογική σειρά έχει ως εξής η html σελίδα με την φόρμα συλλέγει τα δεδομένα από τον χρήστη,όταν πατηθεί το submit κουμπί τότε καλείτε μια δεύτερη δυναμική αυτή τη φορά σελίδα php στην οποία μέσω των μεθόδων POST/GET της μεταβιβάζονται τα στοιχεία από την φόρμα..
Πλεόν σε αυτή την σελίδα μέσω php κώδικα μπορείς να κάνεις τα δεδομένα ότι θέλεις, έαν και η πιο συνήθης των περιπτώσεων είναι να συνδεθείς σε μία βάση δεδομένων και να αποθηκεύσεις τα δεδομένα, ώστε να μπορείς αργότερα με κάποια άλλη php σελίδα να συνδεθείς και πάλι στην βάση και να τα ανακτήσεις.

Μιας και δεν έχεις ασχοληθεί, λογικό είναι να σου φαίνονται κάπως δύσκολα.Αλλά αυτή είναι η διαδικασία εάν θες να φτιάξεις κάτι λειτουργικό.Τώρα εάν απλά εμφάνιζες κάθε φορά τα στοιχεία της φόρμας στην στατική html σελίδα και μετά χανόντουσαν, πιστεύω θα είχε νόημα σε ελάχιστες περιπτώσεις, στις περισσότερες των περιπτώσεων θα πρέπει να δεδομένα κάπου να αποθηκεύονται.

Λοιπόν αφού αρχικά έχεις κατανοήσει πως δημιουργείς κάποια φόρμα, διάβασε στην συνέχεια πως περνάς τα δεδομένα στην php σελίδα από εδώ ψάξε και για παρόμοια tutorial στο internet και εδώ στο fs στην ενότητα για την php.
Επίσης διάβασε και για την mysql από εδώ

Ένα παράδειγμα που τα περιλαμβάνει όλα είναι αυτό

Τώρα δεν μπορείς να τα τεστάρεις σπίτι σου έτσι απλά, αλλά χρειάζεσαι την ύπαρξη web server/php/mysql server για να μην πεδεύεσαι υπάρχει ένα πρόγραμμα το οποία τα εγκαθηστά όλα αυτόματα.. είναι το EasyPHP,
μπορείς να το κατεβάσεις από εδώ

Με τον παραπάνω τρόπο, ναι μεν θα χρειαστεί ίσως αρκετό διάβασμα αλλά θα μάθεις, εάν ο στόχος σου δεν είναι αυτός, απλά θέλεις να κάνεις κάτι γρήγορα να δουλέψει που χρειάζεσαι ίσως υπάρχουν διάφορα έτοιμα εργαλεία στο internet, πχ όπως αυτό phpform που μπορούν να σε βοηθήσουν.
Δεν ασχολειθει με αυτά ίσως κάποιος άλλος φίλος από το forum σου απαντήσει.

mago_de_oz

Δημοσίευση από mago_de_oz » 16 Ιούλ 2008 22:31

Ευχαριστώ για την βοήθεια..

Καταρχήν δεν ήξερα αν είναι HTML ή PHP ..Μετά από λίγο ψάξιμο κατάλαβα ότι είναι σε php me databases...

Θα το ψάξω όσο μπορώ κ αν δεν βρω λύση, θα επανέλθω...

Απάντηση

Επιστροφή στο “HTML και XHTML”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες