[Solved] κληση στο εξωτερικο

Απόψεις, σχόλια και συζητήσεις για τις προσφερόμενες υπηρεσίες και τις συσκευές.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
devilfw

Δημοσίευση από devilfw » 18 Ιούλ 2008 23:25

παρακαλω την βοηθεια σας..... αν παω σε αλλη χωρα (για διακοπες ας πουμε...) ,θα μπορει καποιος να με βρει στο κινητο;; θα καλει κανονικα η χρειαζεται κατι; και περα απο αυτο, οταν θα καλει θα ακουγεται καποιο μηνυμα απο τον παροχο της οποιας χωρας ειμαι ;;;; :hammer:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος devilfw την 26 Οκτ 2008 02:05, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
martkonsta
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από martkonsta » 18 Ιούλ 2008 23:48

Αν έχεις καρτοκινητή θα καλεί,αλλά θα χρεώνεστε και οι δύο ;).Ψάξε στο βιβλιαράκι(που ήταν στο πακέτο) για το Roaming(Περιαγωγή)
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
devilfw

Δημοσίευση από devilfw » 18 Ιούλ 2008 23:50

βασικα με ενδιαφερει αν αυτοι που θα με καλουν αν θα ακουν κατι διαφορετικο απο τα συνηθισμενα και γενικα αν μπορουν να με καλουν η οχι. τωρα το βιβλιαρακι δε το εχω....

Άβαταρ μέλους
martkonsta
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από martkonsta » 19 Ιούλ 2008 00:34

Εμένα που ο πατέρας μου πήγε Κύπρο φέτος,δεν ακούγαμε κάτι όταν τον πέρναμε τηλέφωνο.Αλλά χρεωνόταν κι αυτός ;)
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
devilfw

Δημοσίευση από devilfw » 19 Ιούλ 2008 00:45

δεν ρωταω για την χρεωση....απλα δε θελω να με ενοχλησει κανεις αν πω οτι ειμαι καπου πολυυυυυυυυυ μακρυα.... το πιασες;;;;; να δω αν μπορω να κανω κατι τετοιο ή αν θα με ''πιασουν''.....

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από EneMe » 19 Ιούλ 2008 02:25

Καμία ιδιαιτερότητα, δεν θα το καταλαβαίνουν... ;-)

Aπλά να είσαι σίγουρος πριν φύγεις ότι έχεις ενεργοποιημένη την περιαγωγή (roaming).

Βάλε στο κινητό σου την αυτόματη αναζήτηση δικτύου και θα συνδέεται μόνο του, όπου κι αν είσαι με το συνεργαζόμενο δίκτυο της χώρας στην οποία βρίσκεσαι.

;-)

Άβαταρ μέλους
devilfw

Δημοσίευση από devilfw » 19 Ιούλ 2008 02:27

στην πραγματικοτητα δε θα παω πουθενα .....τουλαχιστον για το εξωτερικο. απλα σε περιπτωση ''ενοχλησης'' να επικαλεστω οτι ειμαι μακρυα ωστε να μη γυρισω στη δουλεια απροσμενα.....το πιασες;;;;

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 19 Ιούλ 2008 10:11

devilfw έγραψε:στην πραγματικοτητα δε θα παω πουθενα .....τουλαχιστον για το εξωτερικο. απλα σε περιπτωση ''ενοχλησης'' να επικαλεστω οτι ειμαι μακρυα ωστε να μη γυρισω στη δουλεια απροσμενα.....το πιασες;;;;

χαχαχαχα

τοτε η λυση ειναι να πεις οτι στην χωρα που θα πας δεν εχει δυκτια κινητης τηλεφωνιας αλλα μονο ταχυδρομικα περιστερια !!!

να κανεις στο τηλεφωνο σου εικονικη εκτροπη σε ανυπαρκτο αριθμο ( *21*699700# ) και να το εχεις ανοικτο για να λαμβανεις τα μηνυματα σου απο τις κλησεις που θα ερχωνται και να καλεις οποιους θελεις εσυ !!!!

Άβαταρ μέλους
devilfw

Δημοσίευση από devilfw » 19 Ιούλ 2008 18:24

το σκεφτικα και αυτο αλλα..... αν το εχω ανοιχτο ,οπως ειπες και εσυ θα μπορω να δεχομαι μηνυματα. συνεπως θα μπορει να μου στειλει μηνυμα αυτος που θα με ψαχνει. θα πρεπει να μην δεχεται τπτ το κινητο μου κανονικα για να ειναι πιο πειστικο. ετσι που ρωτησα πολους μου ειπαν οτι αν καποιος παρει καποιον στο εξωτερικο θα χτυπαει οπψσ χτυπαει και εδω. θα ακουγεται κανονικα ο χτυπος και τιποτα αλλο. εγω υποψιαζομουν μηπως βγαιναι καμια θεια και λεει τιποτα του στυλ τουρκις τελεκομ κτλ κτλ κτλ...... οποτε μαλλον μπορω να πω οτι ειμαι εκτος χωρις να με ''πιασουν''. αλλα δεν ξερω αν καποιος περιμενει πολυ ωρα και χτυπαει μηπως βγει ο τηλεφωνητης και πει τιποτα περι cosmote και χασω την μπαλα...

Άβαταρ μέλους
Youli
Honorary Member

Δημοσίευση από Youli » 19 Ιούλ 2008 18:44

Αν θυμάμαι καλά, όταν καλούσα την κολλητή μου που είχε roaming, όταν γινόταν προώθηση στον τηλεφωνητή, έβγαινε το μήνυμα που βγαίνει και εδω. Αν θες να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο, απλά απενεργοποίησε τον τηλεφωνητή, για να είσαι σίγουρος. Οπότε, όταν κάποιος καλεί και δεν το σηκώνεις, μετά απο κάποιες φορές θα ακούει το κινητό του να κάνει "τουρουρουυυυ" και θα τερματίζει την κλήση :P

Τελικά η τεχνολογία δεν είναι πάντα καλό πράγμα :P

Άβαταρ μέλους
devilfw

Δημοσίευση από devilfw » 19 Ιούλ 2008 18:49

ναι κατι τετοιο θα κανω..... ειδατε που εφτασα;;;;;;;;; τι σκεφτομαι;;;; αχ αχ ποτε θα γινω και εγω αφεντικο να παιρνω οποτε θελω αδειες και ρεπο.... συμφωνω Youli

Άβαταρ μέλους
Hermeia
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Hermeia » 21 Ιούλ 2008 21:31

" η σύνδεσή μου δεν υποστηρίζει περιαγωγή, και μάλλον θα σας λέει ότι είμαι εκτός δικτύου"
(και το κλείνεις και ησυχάζεις)

αυτα τα ολίγα.

Σε κάθε άλλη περίπτωση το θέμα είναι το πόσο χρεώνεσαι..

[ μετά σε ρωτάνε τι σύνδεση έχεις, λές κατροκινητό - γιατί είναι το πιο δύσκολο, όχι ότι δεν δεχεται περαγωγή, απλά είναι ασύμφορα ακριβό και γι αυτό επέλεξες να μην το βάλεις]

καλά ξεμπερδέματα
Hermeia the InfoSharer
Η Γνώση είναι Δύναμη
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
devilfw

Δημοσίευση από devilfw » 25 Ιούλ 2008 04:47

βασικα θα πω οτι απλα δεν ξερω καν οτι χρειαζοταν να κανω αυτο το ...... πως το ειπαμε;;; περιγωαγωγή;;;;;;;

Απάντηση

Επιστροφή στο “Κινητή & Σταθερή Τηλεφωνία”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες