Αγορά stock για eshop

Εκφράστε την επιχειρηματική σας πλευρά. Μοιραστείτε την εμπειρία σας ή/και τα σχόλιά σας σχετικά με την οργάνωση μιας on-line επιχείρησης. Παρακαλώ όχι διαφημίσεις εδώ!

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
pavlibeis
Επικοινωνία:

Αγορά stock για eshop

Δημοσίευση από pavlibeis » 19 Ιούλ 2008 20:08

Γεια χαρά. Έχω μια φαϊνή ιδέα για eshop για ένα συγκεκριμένο ηλεκτρονικό προϊόν το οποίο θα μπορούσε να πουλήσει. Πως αγοράζω το stock? Κάνω μια μεγάλη παραγγελία από εξωτερικό και μπλέκω με τελωνία κλπ? Το αγοράζω χοντρικής από χονδρέμπορους στην Ελλάδα? Αν το πάρω από ευρωπαϊκή χώρα θα γλυτώσω τα τελωνία? Αν αγοράσω γι αρχή καμιά 20 κομμάτια για δοκιμή γίνεται? Πρέπει να έχω εταιρία για να μπορώ να κάνω εισαγωγή?
Αν έπερνα από ebay?Πολλές ερωτήσεις και σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.
Αγγελίες στο ΠΟΥΛΑΤΟ - www.poulato.gr

Άβαταρ μέλους
viktoras
Επικοινωνία:

Αγορά stock για eshop

Δημοσίευση από viktoras » 19 Ιούλ 2008 21:45

Πρέπει να έχεις φυσικά νομική υπόσταση για να κάνεις εμπόριο!

Στο θέμα του τελωνίου, αν η εισαγωγή είναι μέσα απ'την Ε.Ε. τότε δεν θα μπλέξεις... απ'έξω όμως είναι ολοκληρή σχολή το θέμα με τα τελωνεία [λαδωωωώματα, βλάκες τελωνειακοί και καθυστερήσεις. Φυσικά και υπερβολικοί δασμοί]

Αφού ξέρεις το προϊόν που θες να πουλήσεις, δεν ξέρεις που θα το βρεις...?!
<?="Hello Freestuff";?>
Quality hosting by Cityhost

ALR
Honorary Member

Αγορά stock για eshop

Δημοσίευση από ALR » 20 Ιούλ 2008 02:44

Ξέρει που θα το βρεί και προφανώς υπάρχει και στην Ευρώπη και στον κόσμο.. Δεν ξέρει από που συμφέρει να το προμηθευτεί αλλά αυτό μόνο εσύ το ξέρεις φίλε pavlibeis, που ξέρεις και τι είναι το προϊόν.

Εννοείται ότι πρέπει να έχεις εταιρία.

Και από ebay, αν αγοράσεις από χώρα εκτός ΕΕ ενδέχεται να υπάρξει επιβάρυνση.
Γίνονται πραγματάκια

JargonTech

Αγορά stock για eshop

Δημοσίευση από JargonTech » 18 Σεπ 2008 12:06

Καλημέρα!
Έχω ήδη e-shop με επώνυμα ρούχα το οποίο λειτουργεί εδώ κ 1μισι χρόνο.
Εκ πείρας, πιστεύω πως η καλύτερη λύση είναι οι εισαγωγές ρούχων κ αξεσουάρ κ όχι μπερδέματα με τοπικούς διανομείς οι οποίοι βάζουν το μαχαίρι στο λαιμό...
Τα μεταφορικά δεν είναι τίποτα σε μια παραγγελία 1000ευρώ π.χ. Επίσης έχω κάνει κ εισαγωγή από Αμερική. Για οποιαδήποτε πληροφορία χρειαστείς, στην διαθεσή σου!

memoriesT
Επικοινωνία:

Αγορά stock για eshop

Δημοσίευση από memoriesT » 19 Νοέμ 2008 08:59

Καλημέρα σας και καλώς σας βρήκα.

αναζητώ πληροφορίες για έξοδα εκτελωνισμού, σε εισαγωγές εμπορευμάτων από Αμερική. Αφορά είδη χόμπυ. Μήπως γνωρίζετε μια τάξη μεγέθους. Τα προιόντα θα φτάνουν είτε με Fedex είτε με UPS.
Προτιμώ να αναλαμβάνουν αυτοί τον εκτελωνισμό, αλλά πόσο θα στοιχίσει;

ευχαριστώ για οποιαδήποτε πληροφορία.

IRINI XATZI

Αγορά stock για eshop

Δημοσίευση από IRINI XATZI » 27 Ιαν 2009 17:36

γειά σας!είμαι καινούργια στο forum και ακόμα δε γνωρίζω πολλά όμως επειδή θέλω κι εγώ πολύ να κάνω ένα ηλεκτρονικό κατάστημα μήπως γνωρίζει κανείς πώς αρχίζει η όλη διαδικασία?πώς προσεγγίζω τους προμηθευτές , πού τους βρίσκω και πώς θα τους πείσω να συνεργαστούν μαζί μου?είμαι τελείως ανίδεη από αυτά αλλά θα ήθελα πολύ να κάνω κάτι δικό μου.ακόμα δε ξέρω τί , ίσως καλλυντικά , αξεσουάρ ή βιβλία, δηλαδή είμαι ανοιχτή σε ολες τις προτάσεις!
irini

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Αγορά stock για eshop

Δημοσίευση από cdhyper » 27 Ιαν 2009 20:14

είμαι ανοιχτή σε ολες τις προτάσεις
Πόσο σίγουρη είσαι γι αυτό;
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
billt

Αγορά stock για eshop

Δημοσίευση από billt » 27 Ιαν 2009 20:42

Δεν ξεκινάς επιχείρηση έτσι Ειρήνη. Πρώτα πρέπει να αποφασίσεις τι θέλεις να πουλήσεις και σε ποιο κοινό (πχ κοσμήματα μόνο ακριβά ή κοσμήματα φτηνά για όλου κτλ) . Μετά να καθορίσεις το ποσό της αρχικής σου επένδυσης για την κατασκευή του σιτε, μικρο στοκ και ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ. Ακολουθεί η επιλογή εταίας κατασκευής του σιτε.Παράλληλα εσύ ψάχνεις προμηθευτές. Δεν χρειάζεται να τους πείσεις να συνεργαστούν αφού τους πληρώνεις :)

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Αγορά stock για eshop

Δημοσίευση από mechpanos » 28 Ιαν 2009 15:10

Είναι σχετικό αυτό. Αν του αλλουνου που δεν σε ξέρει του κόψεις επιταγή 5 μηνών των 10.000 ευρω θα δεχτεί να συνεργαστεί έτσι εύκολα;;; :hammer:
Αν του πεις φέρε μου 100 κομμάτια και θα τα πάρεις όλα μετρητά, εννοείται τον πείθεις. Αργότερα που θα χρειαστείς ίσως να πας σε επιταγή, θα μπει στην διαδικασία να πειστεί πιο εύκολα...
Πύργος θεός Πανηλειακός!!

IRINI XATZI

Αγορά stock για eshop

Δημοσίευση από IRINI XATZI » 28 Ιαν 2009 18:56

Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις σας , ομολογώ με βοηθήσαν αρκετά όμως ενώ στην αρχή φαινόταν πολύ εύκολο τελικά όσο πιο πολλά μαθαίνω τόσο πιο δύσκολα μου φαίνεται τελικά.Να φανταστείτε δούλευα σε web design εταιρία όχι όμως στο τεχνικό τομέα και προγραμματισμό και ακόμα έχω τρομερές ελλείψεις σε αυτό τον τομέα.ένας γνωστός μου όμως που ήξερε καλά αρκετό κόσμο και είχε γνωριμίες έκανε ηλ.κατάστημα και τώρα βγάζει τρελά λεφτά!μου φαινόταν στην αρχή πολύ εύκολο , απλά δε ξέρω από πού να αρχίσω και ίσως δεν έχω τις κατάλληλες γνωριμίες δυστυχώς....
irini

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Αγορά stock για eshop

Δημοσίευση από mechpanos » 29 Ιαν 2009 07:25

Ειρήνη το δύσκολο κατά την άποψή μου δεν είναι να το στήσεις (τεχνικά)... Το δύσκολο είναι πρώτον να έχεις σαφώς καθορίσει τί θα στήσεις και που θα απευθυνθείς, και μετά να το τρέξεις. Να έχεις συνεχείς επαφές με προμηθευτές, για να έχεις καλές τιμές, να βρίσκεις νέους προμηθευτές για να εμπλουτίζεις την γκάμα σου και με νέα αντικείμενα, να έχεις την υπομονή που χρειάζεται όταν σε πιέζει ο ανταγωνισμός.
Αυτά δεν είναι εύκολα. Τώρα αν έχεις μια καλή ιδέα μην κολλάς, προχώρα την. Δεν είναι και το πιο δύσκολο να κάνεις έναρξη επαγγέλματος...στο μεταξύ στήνεις το eshop σου, όλο και κάποιον φίλο θα έχεις να βοηθήσει και υπάρχουν και πολλές εταιρείες που αναλαμβάνουν.
Πάντως, αν ήταν όλα ευκολα όλοι εδωμέσα θα είχαμε από ένα eshop!
Πύργος θεός Πανηλειακός!!

adsider

Αγορά stock για eshop

Δημοσίευση από adsider » 10 Απρ 2009 16:22

JargonTech έγραψε:Καλημέρα!
Έχω ήδη e-shop με επώνυμα ρούχα το οποίο λειτουργεί εδώ κ 1μισι χρόνο.
Εκ πείρας, πιστεύω πως η καλύτερη λύση είναι οι εισαγωγές ρούχων κ αξεσουάρ κ όχι μπερδέματα με τοπικούς διανομείς οι οποίοι βάζουν το μαχαίρι στο λαιμό...
Τα μεταφορικά δεν είναι τίποτα σε μια παραγγελία 1000ευρώ π.χ. Επίσης έχω κάνει κ εισαγωγή από Αμερική. Για οποιαδήποτε πληροφορία χρειαστείς, στην διαθεσή σου!
Θέλω να κάνω εισαγωγή απο Αμερική ηλετρονικά είδη. Μπορείς να μου πείς λεπτομέριες σχετικά με τον τρόπο αποστολής τους και τα τελωνειακά που θα πληρώσω? το mail mou einai ad_sider@otenet.gr

Fouli86

Αγορά stock για eshop

Δημοσίευση από Fouli86 » 23 Νοέμ 2010 14:08

Γεια χαρά σε όλη την παρέα!

Γνωρίζει κανένας να μου πει αν μπορώ να εισάγω προιόντα από εξωτερικό όταν ο επίσημος αντιπρόσωπος στην Ελλάδα δεν με προμηθεύει? Μπορεί να αρνηθεί συνεργασία με ηλεκτρονικό κατάστημα και έτσι να μη μπορώ να εμπορεύομαι τη συγκεκριμένη φίρμα? Σκέφτομαι είτε για επίσημο αντιπρόσωπο άλλης χώρας (π.χ. Ιταλία) είτε για χονδρέμπορα του εξωτερικού.

Ευχαριστω για το χρόνο σας!

barca10

Αγορά stock για eshop

Δημοσίευση από barca10 » 23 Νοέμ 2010 22:14

Φυσικά και μπορείς να εισάγεις προιόντα.
Δεν έχει σημασία που ο επίσημος αντιπρόσωπος στην Ελλάδα δεν σε προμηθεύει.
Το θέμα είναι ότι μάλλον θα σου έρχονται πιο ακριβά σε σένα από ότι στον επίσημο αντιπρόσωπο.

Επίσης, υπάρχει περίπτωση η αντιπροσωπεία στην Ελλάδα να έχει υπογράψει κάτι σαν συμβόλαιο με την εταιρεία ώστε να έχει την αποκλειστικότητα στη χώρα.
Τότε δεν μπορείς να προμηθευτείς από την εταιρεία (αλλά από άλλους χονδρέμπορες ίσως).
Εικόνα

Fouli86

Αγορά stock για eshop

Δημοσίευση από Fouli86 » 25 Νοέμ 2010 15:40

Κατάλαβα! Σ ευχαριστώ πάρα πολύ!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η Επιχείρηση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης