Αγορά stock για eshop

Εκφράστε την επιχειρηματική σας πλευρά. Μοιραστείτε την εμπειρία σας ή/και τα σχόλιά σας σχετικά με την οργάνωση μιας on-line επιχείρησης. Παρακαλώ όχι διαφημίσεις εδώ!

Συντονιστής: Super-Moderators

vprolav

Αγορά stock για eshop

Δημοσίευση από vprolav » 04 Μαρ 2011 12:35

καλημερα σε ολους τους φιλους.

σε συνεχεια του θεματος για δημιουργια eshop, θα ημουν υποχρεος εαν με βοηθούσατε όσοι γνωρίζετε σε καποιες ποαριες που εχω σχετικα με eshop.
εχω αποφασισει τι θελω να πουλήσω από κατάστημα eshop και εχω βρει τις γραφειοκρατικες διαδικασιες (ω τι εκπληξη!!!) για την δημιουργια την επιχειρησης.

ομως εχω κολλησει σε αλλες διαδικασιες, μου ειναι λιγο πονοκεφαλος και εδω θα χρειαστω τη βοηθεια σας.
το προβλημα μου λοιπον ειναι οι προμηθευτες, δεν ξερω πως μπορω να βρω προμηθευτες στην Ελλαδα αλλά και εαν με συμφερει να αγορασω απευθειας απο εξωτερικο και εαν ναι πως βρισκω προμηθευτες στο εξωτερικο. βεβαια ειναι γενικη η ερωτηση μου ομως εαν μπορειτε να με κατευθυνεται ειναι πολυ σημαντικο.

σας ευχαριστω ολους εκ των προτερων.

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Αγορά stock για eshop

Δημοσίευση από Figaro » 04 Μαρ 2011 12:55

Απ'οσο γνωρίζω (δεν έχω ασχοληθεί... βλέπω φίλους που έχουν eshops) μπορείς να πουλήσεις με 3 τρόπους:
1) Κάνεις δικό σου stock (ακριβό αλλα η καλύτερη και πιο σοβαρή λύση)
2) Αγοράζεις το προιον μόλις πάρεις τη πληρωμή απο το πελάτη και μετά το στέλνεις (αργεί και θα χάσεις πελάτες)
3) Βαζεις το συνεργάτη/προμηθευτή να στείλει το προιον στο πελάτη σου μόλις πάρεις τη πληρωμή

Απο εξωτερικό προς Ελλάδα δε νομίζω να συμφαίρει εκτός και αν πουλάς προιόντα μεγάλης αξίας και έχεις περιθώρια κέρδους που μπορούν να καλύψουν την μεταφορά απο εξω προς Ελλάδα.

Τωρα για το πως θα βρείς προμηθευτές/συνεργάτες.
Λογικά θα πρέπει να πάρεις σβάρνα όλες τις εταιρίες απο τις οποίες ενδιαφέρεσε να κάνεις μεταπώληση... να μαζέυεις προσφορές και να δείς και τους όρους που βάζουν για μια τέτοια συνεργασία.
Online ή μέσω χρυσού οδηγού μπορείς να βρεις μερικές για να αρχήσεις να ψάχνεις.

Πάλι ανάλογα το προιον... πολλές εταιρίες ψάχνουν σαν τρελές συνεργάτες μιας και δεν πουλάνε πλέον οσο πουλούσαν.
Αν είσαι σοβαρός σίγουρα θα βρείς άτομα να συνεργαστεις.

vprolav

Αγορά stock για eshop

Δημοσίευση από vprolav » 04 Μαρ 2011 13:01

Ευχαριστω για την απαντηση.
Αρα πορτα πορτα τους προμηθευτες...

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Αγορά stock για eshop

Δημοσίευση από Figaro » 04 Μαρ 2011 13:03

Για τι eshop πρόκειτε ;

vprolav

Αγορά stock για eshop

Δημοσίευση από vprolav » 04 Μαρ 2011 13:29

λεω για παιχνιδομηχανες και παιχνιδια γι'αυτες καθως και για αναλωσιμα ειδη.
ξερω εχει πηξει ο τοπος απο τετοια αλλα εαν δω τελικα οτι δε με συμφερει δε θα προχωρησω

Άβαταρ μέλους
GARAGE667

Αγορά stock για eshop

Δημοσίευση από GARAGE667 » 07 Μαρ 2011 22:48

Πρόσεξε μόνο μην πέσεις θύμα απάτης ή γενικά προσεξε τους όρους με τους οποίους θα διαπραγματευτείς.Κυκλοφορούν πολλά λαμόγια έξω στην αγορά έτοιμα να κατασπαράξουν κόσμάκη.

vprolav

Αγορά stock για eshop

Δημοσίευση από vprolav » 15 Μαρ 2011 11:56

ευχαριστω παιδια για τις απαντησεις.
τι εννοεις GARAGE667 περι λαμογιων? δηλαδη για παραδειγμα, εαν θελω να πουλησω προϊοντα παιχνιδια για συγκεκριμενη παιχνιδομηχανη, δεν τα προμηθεύομαι από την εταιρία που πουλάει την παιχνιδομηχανή αλλα από τρίτους? δεν ειναι εγγύηση η εταιρία που κατασκευάζει την παιχνιδομηχανή?

Άβαταρ μέλους
c0d3punk
Honorary Member
Επικοινωνία:

Αγορά stock για eshop

Δημοσίευση από c0d3punk » 15 Μαρ 2011 14:51

vprolav έγραψε:ευχαριστω παιδια για τις απαντησεις.
τι εννοεις GARAGE667 περι λαμογιων? δηλαδη για παράδειγμα, εαν θέλω να πουλήσω προϊόντα παιχνίδια για συγκεκριμένη παιχνιδομηχανη, δεν τα προμηθεύομαι από την εταιρία που πουλάει την παιχνιδομηχανή αλλα από τρίτους? δεν ειναι εγγύηση η εταιρία που κατασκευάζει την παιχνιδομηχανή?
vprolav το stock που θα πάρεις για το eshop σου θα το προμηθευτείς από κάποιον που κάνει χονδρικό εμπόρειο. όχι από την κατασκευάστρια εταιρία. (ανάλογα τι θα πάρεις βέβαια και τι conne μπορείς να κάνεις.)

αλλά αν πρόκειται για π.χ. για xbox360 games που θες, μη νομίζεις πως θα τα ψωνίσεις από τη Microsoft, αλλά από κάποιον χονδρέμπορο.

o GARAGE667 σου λέει πως υπάρχουν λαμόγια χονδρέμποροι και να προσέξεις με ποιόν θα συνεργαστείς.
like ants in a colony we do our share
but there's so many other f****' insects out there || Ανανεωμένα Παρτάλια || biZfind.gr

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Αγορά stock για eshop

Δημοσίευση από CyberCr33p » 15 Μαρ 2011 15:21

Figaro έγραψε: 2) Αγοράζεις το προιον μόλις πάρεις τη πληρωμή απο το πελάτη και μετά το στέλνεις (αργεί και θα χάσεις πελάτες)
Εάν ο προμηθευτής είναι καλός θα το στείλει την ίδια ημέρα, το παραλαμβάνεις την επόμενη, οπότε αντί να το πάρει ο πελάτης την επόμενη το παίρνει την 2η ημέρα.

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Αγορά stock για eshop

Δημοσίευση από Figaro » 15 Μαρ 2011 15:48

CyberCr33p έγραψε:
Figaro έγραψε: 2) Αγοράζεις το προιον μόλις πάρεις τη πληρωμή απο το πελάτη και μετά το στέλνεις (αργεί και θα χάσεις πελάτες)
Εάν ο προμηθευτής είναι καλός θα το στείλει την ίδια ημέρα, το παραλαμβάνεις την επόμενη, οπότε αντί να το πάρει ο πελάτης την επόμενη το παίρνει την 2η ημέρα.
Σωστά.. αρκεί να μην υπάρχει κάνα θέμα με το stock του προμηθευτή.
Οι μεγάλοι που τα έχουν όλα αυτοματοποιημένα.. δυσκολα να ασχοληθούν με τα μικρά eshops (λιγες πωλήσεις) οι μικροί έμποροι... δεν ξέρω αν θα τα έχουν ολα αυτοματοποιημένα και αν θα ενημερώνουν άμεσα το κάθε μεταπωλητή για αλλαγές στα stock.

+οτι, ανάλογα το eshop, θα έχει περισσότερους προμηθευτές.

Ανάλογα τι προμηθευτές θα βρεί...

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Αγορά stock για eshop

Δημοσίευση από CyberCr33p » 15 Μαρ 2011 16:10

Ένας πελάτης μου με e-shop μου είχε πει όταν τον είχα ρωτήσει ότι το δικό του e-shop ενημερώνεται ανά τακτά χρονικά διαστήματα μέσω XML από τη σελίδα του προμηθευτή για τη διαθεσιμότητα των προϊόντων.

Άβαταρ μέλους
GARAGE667

Αγορά stock για eshop

Δημοσίευση από GARAGE667 » 15 Μαρ 2011 21:24

c0d3punk έγραψε:
vprolav έγραψε:ευχαριστω παιδια για τις απαντησεις.
τι εννοεις GARAGE667 περι λαμογιων? δηλαδη για παράδειγμα, εαν θέλω να πουλήσω προϊόντα παιχνίδια για συγκεκριμένη παιχνιδομηχανη, δεν τα προμηθεύομαι από την εταιρία που πουλάει την παιχνιδομηχανή αλλα από τρίτους? δεν ειναι εγγύηση η εταιρία που κατασκευάζει την παιχνιδομηχανή?
vprolav το stock που θα πάρεις για το eshop σου θα το προμηθευτείς από κάποιον που κάνει χονδρικό εμπόρειο. όχι από την κατασκευάστρια εταιρία. (ανάλογα τι θα πάρεις βέβαια και τι conne μπορείς να κάνεις.)

αλλά αν πρόκειται για π.χ. για xbox360 games που θες, μη νομίζεις πως θα τα ψωνίσεις από τη Microsoft, αλλά από κάποιον χονδρέμπορο.

o GARAGE667 σου λέει πως υπάρχουν λαμόγια χονδρέμποροι και να προσέξεις με ποιόν θα συνεργαστείς.
Ακριβώς αυτό!Εχω ακούσει για διάφορες ιστορίες με "μεγάλους" χονδρέμπορους που σε βάζουν να κάνεις μια μεγάλη παραγγελία, σου λένε στείλε πρώτα -μετρητά εννοείται- τα μισά λεφτά μπροστά και θα στα στείλω.Και μην τον είδατε!

ababapanos

Αγορά stock για eshop

Δημοσίευση από ababapanos » 30 Απρ 2011 21:31

να ρωτησω κατι σχετικο... οταν πρόκειται για ατομική επιχείρηση (eshop πχ) , και οχι εταιρία τι ακριβός ισχύει με τον ΦΠΑ και τους προμηθευτές? πληρώνεις ΦΠΑ και σου επιστρέφετε στο τελος του χρονου με την φορολογική δήλωση? η πως ακριβώς λειτουργεί? στις εταιρίες απο οτι ξέρω που εχουν εταιρικό ΑΦΜ δεν πληρώνουν τον ΦΠΑ. Η δεν εχω καταλάβει εγω σωστά?

Άβαταρ μέλους
GARAGE667

Αγορά stock για eshop

Δημοσίευση από GARAGE667 » 01 Μάιος 2011 20:55

ababapanos έγραψε:να ρωτησω κατι σχετικο... οταν πρόκειται για ατομική επιχείρηση (eshop πχ) , και οχι εταιρία τι ακριβός ισχύει με τον ΦΠΑ και τους προμηθευτές? πληρώνεις ΦΠΑ και σου επιστρέφετε στο τελος του χρονου με την φορολογική δήλωση? η πως ακριβώς λειτουργεί? στις εταιρίες απο οτι ξέρω που εχουν εταιρικό ΑΦΜ δεν πληρώνουν τον ΦΠΑ. Η δεν εχω καταλάβει εγω σωστά?
Μην μπερδεύεσαι..ΦΠΑ πληρώνεις κανονικότατα..ο ΦΠΑ είναι φόρος που έχει θεσπίσει το κράτος, ο οποίος μόνο καταβάλλεται εφόσον έχει εισπραχθεί..Δεν επιστρέφεται ΠΟΤΕ!Εσύ μπερδεύεις το ΦΠΑ με τον φόρο που καταβάλλουν όλοι οι Ελληνες φορολογούμενοι πολίτες και αναλόγως τα εισοδήματά τους, καλούνται ή να πληρώσουν φόρο ή να τους έρθει μηδενική η δήλωση ή να τους επιστραφεί φόρος-μόνο και εφόσον έχουν καταβάλει περισσότερο φόρο από όσο είναι υποχρεωμένοι να πληρώσουν.

ΦΠΑ πληρώνουν όλοι ανεξαιρέτως..Απλά οι επαγγελματίες και οι εταιρίες αναλόγως με το τι αγορές και πωλήσεις έχουν κάνει σε κάθε τρίμηνο(ή και μήνα για ΑΕ-ΕΠΕ και γενικά εταιρείες με βιβλία Γ' κατηγορίας) καλούνται να καταβάλουν τον ΦΠΑ που έχουν εισπράξει για λογαριασμό του κράτους ή η δήλωση να τους έρθει πιστωτική..Δεν παίρνουν ποτέ όμως λεφτά πίσω.Αυτά :lol:

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Αγορά stock για eshop

Δημοσίευση από mechpanos » 02 Μάιος 2011 13:05

Όπως τα λέει ο Γκαράζ είναι τα πράγματα...τον ΦΠΑ δεν τον πληρώνεις εσύ, τον εισπράττεις από τον πελάτη (αυτός τον πληρώνει) και τον αποδίδεις στο κράτος.
Από την άλλη, αν έχεις ήδη πληρώσει Φ.Π.Α. λόγω εξόδων της εταιρείας, παραπάνω από όσο είναι να αποδώσεις, τότε έχεις πιστωτική δήλωση...

Μια ένσταση μόνο, πολλοί ελ. επαγγελματίες και επιχειρήσεις γενικότερα αναγκάζονται να πληρώνουν ΦΠΑ χωρίς να έχουν εισπράξει ούτε σεντ, αφού τα τιμολόγια έχουν κοπεί αλλά η πληρωμή δεν φαίνεται ούτε με το τηλεσκόπιο Hubble!!!
Πύργος θεός Πανηλειακός!!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η Επιχείρηση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες