Πως θα κάνω partition σε windows vista

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
nathanlyk

Δημοσίευση από nathanlyk » 20 Ιούλ 2008 14:29

Καλησπέρα. Έχω ένα δίσκο C: 250GB . Θέλω να τον χωρίσω σε δύο δίσκους έναν των 100 και έναν των 150. Πως θα το κάνω;

Άβαταρ μέλους
GeoStuff
Honorary Member

Δημοσίευση από GeoStuff » 20 Ιούλ 2008 17:17

Καλησπέρα...

Επειδή είναι ο C: θα σου πρότεινα να μην κάνεις τίποτα...

Για να χωρίσεις ένα δίσκο πρέπει να τον διαμορφώσεις από την αρχή... Κοινώς χάνεις τα πάντα...

Μια άλλη λύση είναι να κάνεις split το partition των 250 GB. Δεν στο προτείνω, και εγώ προσωπικά ΔΕΝ θα το έκανα...
Κούκλα Μου Φρεγάτα Σκίζεις Τον Ωκεανό... Μοιάζεις Στον Τιτανικό!!!

Άβαταρ μέλους
sublymonal

Δημοσίευση από sublymonal » 09 Αύγ 2008 12:38

Κάτι μπορούμε αν κάνουμε κ για την περίπτωσή σου!!!

Μπορείς να πας "εκτέλεση" -> "diskmgmt.msc" για να δεις τους δίσκους κ έπειτα με "shrink volume" (δεξί κλίκ στο block του δίσκου) να τον .... μαζέψεις αρκετά ώστε να δημιουργήσεις λίγο άδειο χώρο ώστε να πειραματιστείς με τα partitions!

Μπορείς να τρέξεις κ μία ανασυγκρότηση (defragment) με ενεργοποιημένη την επιλογή για μεγαλύτερο διαθέσιμο χώρο, για να βοηθήσεις τα πράγματα.

Αν κι αυτό δν πιάσει και δεν μαζέψει αρκετά ο δίσκος, μπορείς να κατεβάσεις την δωρεάν έκδοση linux Ubuntu κ να γράψεις το iso της σε ένα cd (σε iso mode - αν δν ξέρεις ρωτάς ;-) Έπειτα να τρέξεις το linux και από το menu administration ή administration tools (δεν θυμάμαι ακριβώς...) να τρέξεις τον partition manager , ο οποίος θα αναλάβει να μεταφέρει τα δεδομένα για εσένα ώστε να κάνεις ένα ξεχωριστό partition, ακόμη κ με όσο χώρο έχεις ελεύθερο στο δίσκο!!!

Ε, μόλις έχασα ένα σκληρό 500 bg (μάλλον από κάποιο βραχυκύκλωμα), οπότε θα ήταν περιττό να σου ξανατονίσω την χρησιμότητα του backup... (όπως επίσης κ να μην ακούς τύπους σαν κ του λόγου μου που τα σκαλίζουν όλα...)

ciao :wink:

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες