Οχι άλλα e-mails

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Οχι άλλα e-mails

Δημοσίευση από fiskilis » 21 Ιούλ 2008 14:57

Οχι άλλα e-mails

Για φαντασθείτε το μισό λεπτό: Ενα ολόκληρο πρωινό στο γραφείο χωρίς ούτε ένα κουδούνισμα τηλεφώνου, ούτε ένα μπλινκ μπλινκ e-mail, ούτε καν μια σύσκεψη για το ξεκάρφωμα: Τίποτε απολύτως! Τέσσερις ολόκληρες ώρες άνευ περισπασμών. «Ησυχος Χρόνος», όπως τον βάφτισαν αυτοί που εμπνεύστηκαν το πρότζεκτ.

Και δεν μιλάμε για καμιά «εναλλακτική» επιχείρηση που συσκευάζει βιολογικές τροφές. Μιλάμε για μια γιγαντιαία εταιρεία, τον μεγαλύτερο κατασκευαστή τσιπ για κομπιούτερ παγκοσμίως. Τη φοβερή και τρομερή Intel, η οποία είδε και απόειδε με την κουλτούρα του info-νέφους και αποφάσισε να λάβει μέτρα δραστικά.

Δεν έχει και πολύ άδικο: Το 2000 κυκλοφορούσαν 15.100.000.000 (ναι, ναι, για δισεκατομμύρια πρόκειται) e-mails ημερησίως στο Διαδίκτυο. Επτά χρόνια αργότερα, ο αριθμός τους διογκώθηκε στα 97.300.000.000 e-mails και έκτοτε δεν σταματάει να ανεβαίνει. Αν υπολογίσει κανείς ότι οι ειδικοί κάθησαν και μέτρησαν πόσο χρειάζεται κανείς για να συγκεντρωθεί ξανά στη δουλειά του έπειτα από το τσεκάρισμα του ηλεκτρονικού του γραμματοκιβωτίου και βρήκαν ότι μπορεί να απαιτηθούν έως και 4 λεπτά, καταλαβαίνετε με τι συγκλονιστική απώλεια εργατοωρών έχουμε να κάνουμε.

Να ξαναγυρίσουμε, όμως, στον «Ησυχο Χρόνο», άλλως «Quiet Time», πείραμα που διαχειρίστηκε στην Intel ο ερευνητής της εταιρείας Νέιθαν Ζέλντες. Ολα ξεκίνησαν πέρυσι τον Σεπτέμβριο, όταν μπήκαν στο κόλπο γύρω στους 300 τεχνικούς υπολογιστών και μάνατζερ της εταιρείας. Ενα μήνα αργότερα, ακολούθησε το πρότζεκτ «Zero E-mail Friday» με άλλους 150 τεχνικούς υπολογιστών να αποφεύγουν την ηλεκτρονική αλληλογραφία μόνο τα πρωινά της Παρασκευής και να επικοινωνούν, όσο αυτό ήταν δυνατόν, μόνο πρόσωπο με πρόσωπο.

Τα αποτελέσματα; Οπως σημείωσε, προ ημερών, ο Ζέλντες, 45 % των συμμετεχόντων βρήκαν χρήσιμο τον «Ησυχο Χρόνο» και 71 % πρότεινε την επέκτασή του! Τα αντίστοιχα ποσοστά για τις «Zero E-mail Fridays» ήταν 29% και 60%.

Και τώρα; «Μέσα στον Αύγουστο», μας είπε μέσω κυβερνοδιαστήματος ο Ζέλντες, «θα παρουσιάσουμε τα αποτελέσματα σε διάφορα τμήματα της εταιρείας που ενδιαφέρονται να υιοθετήσουν το πρότζεκτ. Οι πρώτες ανεπίσημες απαντήσεις που έχω από τους κατά τόπους υπευθύνους είναι ενθαρρυντικές».

Πιστεύει, άραγε, ότι κι άλλες μεγάλες εταιρείες θα ακολουθήσουν το παράδειγμα της Intel; «Δεν είμαι προφήτης, αλλά είμαι σίγουρος ότι η δουλειά μας θα υποψιάσει αρκετό κόσμο. Το γεγονός ότι μια πασίγνωστη εταιρεία αναζητεί λύσεις για το info-νέφος θα βοηθήσει να πεισθούν οι μάνατζερ σε άλλες επιχειρήσεις ότι κάτι πρέπει να γίνει. Οσον αφορά στην παραγωγικότητα και στην ποιότητα ζωής των εργαζομένων, είναι σαφώς το μεγαλύτερο πρόβλημα. Ηρθε η ώρα, νομίζω, να του δώσουμε μια κατραπακιά!»

enet.gr

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Οχι άλλα e-mails

Δημοσίευση από dimsis » 21 Ιούλ 2008 15:44

Ποιά λύση όμως έχουν να προτείνουν; να μη χρησιμοποιούμε email; Αν γινόταν τα πάντα πρόσωπο με πρόσωπο ασφαλώς και δεν θα υπήρχε νόημα να χρησιμοποιείς email, αλλά αυτό δεν ισχύει στις περισσότερες περιπτώσεις.

Άσχετο, αλλά εγώ ευχαρίστως να συμμετέχω σε ένα "Κλείσε την τηλεόραση" campaign (που ούτως ή άλλως συμμετέχω και τώρα δηλαδή) που είχα προτείνει και σε κάποιους άλλους γνωστούς και φίλους παλιότερα... θα ήταν πιο χρήσιμο νομίζω.

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Οχι άλλα e-mails

Δημοσίευση από Basilakis » 21 Ιούλ 2008 16:14

Μακριά απο το TVcontroll μου :evil: :evil:

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης