Web Hosting εταιρία που "επιτρέπει" ένα project να μεγαλώσει

ζητάτε υπηρεσίες σχετικά με την κατασκευή σελίδων; (design, web hosting, graphics, web programming).

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 21 Ιούλ 2008 22:50

Καλησπέρα και καλή εβδομάδα,

Αυτό το διάστημα αναζητώ ένα hosting plan για ένα Project το οποίο δεν έχει ακόμα απαιτήσεις, αλλά η έρευνα μου λέει ότι σύντομα θα αποκτήσει.

Το budget μου είναι περίπου στα 300-350 ευρώ το χρόνο.

Ψάχνω μια εταιρία η οποία θα με αφήσει να αναπτυχθώ και από το πρώτο μέχρι το τελευταίο plan, θα έχει οικονομικές τιμές και λογικά μεγέθη παροχών.

Οι μόνες απαιτήσεις μου , είναι
1)να έχει πραγματικό 24/7 support, τηλεφωνικό , Live chat , αλλά ειλικρινά, δεν θέλω να μάθω αν λέει αλήθεια και δεν θέλω να το χρειαστώ ποτέ.
2)Ότι κι αν είναι, να είναι managed. Δεν υπάρχει χρόνος ούτε η απαραίτητη γνώση για sever administration.

Θα πήγαινα στη Forthnet, χωρίς να ανοίξω καν thread, αλλά είπα ότι το budget είναι 300 περίπου το χρόνο και όχι το μήνα (που βλέπω ότι είναι το dedicated) :p
Δεν ξέρω αν με αυτό το budget με παίρνει να σκέφτομαι Ελληνικούς servers..

Και λέω dedicated χωρίς να είμαι πεπεισμένος ότι χρειάζομαι κάτι τέτοιο αρχικά. Ίσως ξεκινήσουμε από VPS ή δε χρειαζόμαστε καν VPS και πρέπει να ξεκινήσουμε από κάτι ακόμη μικρότερο.

Απλά είναι πολύ σημαντικό να ξέρουμε ότι στο μέλλον η εταιρία μπορεί να καλύψει τις απαιτήσεις μας, χωρίς οικονομικές παράλογες απαιτήσεις, για να μην έχουμε το τρέξιμο της εύρεσης νέας εταιρίας και πάλι από την αρχή.

Συνεχίζοντας αυτήν την πολύ ενδιαφέρουσα έρευνα αγοράς , θα ενημερώνω το topic με τα αποτελέσματα και φυσικά, θέλω να ακούσω και τις δικές σας γνώμες και εμπειρίες.

Προς το παρών, μια εταιρία που έχω βρεί είναι η mediatemple.net.

Το μπί κοντίνιουιντ :ρ ~
Γίνονται πραγματάκια

Άβαταρ μέλους
gvard
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gvard » 22 Ιούλ 2008 00:12

Καλησπέρα,

Αν οντως ψάχνεσαι για εταιρία που έχει server στην Ελλάδα (καθώς ανέφερες την FORTHnet) δες την εταιρία του Indefix (www.datahost.gr) και την δική μου (www.hyperhosting.gr) οι οποίοι έχουμε μηχανήματα στο ίδιο datacenter. Πιστεύω οτι το budget σου είναι αρκετά καλό και αναλόγως τις ανάγκες του project σε bandwidth κυρίως θα μπορέσεις να φιλοξενηθείς στην Ελλάδα. Εχεις κάποια πρόχειρα νούμερα για το αρχικό στάδιο του project;

Επίσης να αναφέρω οτι προσφέρω πραγματικό 24/7 support σε περίπτωση προβλήματος εμφάνισης της σελίδας σου από δική μου υπαιτιότητα (με χρόνο απόκρισης 15 λεπτά όλο το 24ωρο) μέσα από το Helpdesk, κάτι που έχουν δοκιμάσει κάποιοι και φυσικά κάτι που λίγοι θα μπορέσουν να στο παρέχουν, διαφορετικά η εξυπηρέτηση υπαρχει μέσα από τηλέφωνο με αστική χρέωση από όλη την Ελλάδα, live chat και helpdesk.

Φυσικά υπάρχει και η δυνατότητα του demo account οπου μπορείς να δεις αν το πακέτο σε ικανοποιεί. Ξεκινάς από shared, περνάς σε VPS και μετά σε dedicated με πλήρη υποστήριξη σε όλα τα στάδια της μεταφοράς απο το ένα πακέτο στο άλλο.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος gvard την 22 Ιούλ 2008 00:19, έχει επεξεργασθεί 3 φορές συνολικά.
Με εκτίμηση,
Γιώργος Βαρδίκος
Φιλοξενία ιστοσελίδων - Cloud Servers στην Ελλάδα

Άβαταρ μέλους
Pavel
Honorary Member

Δημοσίευση από Pavel » 22 Ιούλ 2008 00:16

Στην εταιρία που εργάζομαι έχουμε 3-4 sites στην mediatemple. Κάποια πράματάκια:
1. Δεν έχει live support. Στέλνεις ticket και άγιος ο θεός.
2. Αρκετές φορές δεν μπαίνει σε κανένα από τα sites για κάμποση ώρα (20+ λεπτά)

Υ.Γ. Αναφέρομαι σε Grid Server και όχι Dedicated.
Εσύ είσαι τρελός.

Άβαταρ μέλους
dik_

Δημοσίευση από dik_ » 22 Ιούλ 2008 00:23

Και πώς τα VPS που αρχίζουν από 65ε/μήνα είναι εντός του προϋπολογισμού των 300-350ε/χρόνο; Για τα dedi δεν το συζητάω καν :D

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 22 Ιούλ 2008 01:30

Δεν μας είπες όμως πόσο χώρο και πόση μηνιαία κίνηση θα χρειαστείς. Θα χρειαστείς να υποστηρίζεται κάποια γλώσσα προγραμματισμού και ποια; Για βάση δεδομένων πια θα χρειαστείς; Χρειάζεσαι κάτι εξιδικευμένο ή είναι κάτι πιο γενικό που δουλεύει και σε shared hosting;

Σχετικά με την media temple επειδή παρακολουθώ και την αγορά του εξωτερικού υπήρχαν πολλά προβλήματα όταν άρχιζαν και μέχρι και σήμερα αρκετοί χρήστες τους αναφέρουν αργούς mysql servers.

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 22 Ιούλ 2008 10:34

Καλημέρα,

@CyberCr33p: Δεν ανέφερα στοιχεία γιατί δεν υπάρχουν συγκεκριμένα στοιχεία ακόμη.

Μερικά πρόχειρα νούμερα είναι ότι αρχικά θα χρειαστούμε 4-5 gb traffic, κανένα limit σε cpu και ram usage ή τουλάχιστον, ένα αρκετά μεγάλο νούμερο χρήσης και των 2.
500mb χώρος αρχικά πιστεύω ότι θα είναι αρκετός.

Δυστυχώς, έχω την υποψία ότι θα παίξουμε με asp, την οποία και θέλω να αποφύγω. Ακόμη παίζεται.

Για την mediatemple, διάβασα κι εγώ κάποιες απόψεις στο webhostingtalk, αλλά οι περισσότεροι μιλούσανε για τις πρώτες μέρες των grid servers..
Φυσικά με αυτές τις τιμές και αυτές τις παροχές, είναι φυσιολογικό κάτι να μην πηγαίνει καλά..

@Pavel: Thanks for the info :)

@gvard: Αυτό με το support, είναι ότι χρειάζομαι ακριβώς.

Ένα θέμα όμως είναι αυτό που λέει ο dik_ :
Αν οι ανάγκες του project μεγαλώσουν, τότε θα πρέπει να μεγαλώσει το budget στα 800 ευρώ το έτος.
Και ξέρεις ότι πολλές φορές, οι αύξηση των απαιτήσεων είναι δυσανάλογες με την άυξηση των κερδών.
Αυτό είναι τό μόνο στοιχείο που με κάνει να ξανασκέφτομαι τους servers στην Ελλάδα.

Φυσικά τα 350 το χρόνο αν αυξηθούν οι απαιτήσεις θα γίνουν 500-600.
Αν πάει 800-1000 είναι just πάρα πολύ.

Πρέπει η λύση να δίνει την ευελιξία και οικονομικά να αναπτυχθούμε.
Για αυτό και σκέφτομαι κάτι σε εταιρία που μπορεί να προσφέρει managed vps στο εξωτερικό.
( αλλά δεν βρίσκω ακόμη τίποτα )
Γίνονται πραγματάκια

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Δημοσίευση από Figaro » 22 Ιούλ 2008 12:18

Gia Ellada...
Apla na pw pws o vardikos (hyperhosting) einai apo tous ligous ellines hoster pou pragmatika "agxononte" gia tis ipiresies pou prosferoun.

Oi pio poloi to mono pou tous endiaferei einai na pernoun ta recurring payments.

Otan xriazome voithia se kati apantaei arketa grigora (gia 24/7 support den kserw mias kai egw pernw mono domain apo ti hyperhosting).

Epidi ta eksoda enos hoster stin ellada einai poli megala min perimeneis na mporeis na xrisimopiiseis pola resources tou server (RAM, CPU, bandwidth) xwris na plirwseis.

Gia eksw...
To mono "mionektima" me to hosting eksw einai merika ms diafora sto anigma twn selidwn sou.
An se endiaferei gia eksw.. des knownhost.com - exw merika VPS kai server ekei kai pros to parwn eimai poli efxaristimenos.

Άβαταρ μέλους
gvard
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gvard » 22 Ιούλ 2008 12:32

Καλημέρα,

dik_ & ALR: Αυτό το οποίο είπα είναι οτι αναλόγως τις απαιτήσεις σου μπορεί να καταφέρεις να φιλοξενηθείς στην Ελλάδα. Εξηγώ:

-Δεν είναι ανάγκη να δίνεις πχ το ποσό του μικρού VPS μου αν δεν χρειάζεσαι όλα τα χαρακτηριστικά. Μπορούμε να φτιάξουμε κάποιο custom VPS βασισμένο στις πραγματικές σου ανάγκες και να μειώσουμε το κόστος.

-Τα 65 ευρώ που δίνετε σαν παράδειγμα περιλαμβάνουν ΦΠΑ, κάτι που κανένα πακέτο εκτός Ελλάδος δεν σου παρέχει. Εννοείται οτι ο ΦΠΑ σου επιστρέφεται αν είσαι επιχείρηση οπότε μην τον υπολογίζεις στα έξοδα σου, επίσης δηλώνεις έξοδα άρα φορολογείσαι για λιγότερα έσοδα.

-Χοντρά-χοντρά να αναφέρω οτι το ετήσιο VPS χωρίς ΦΠΑ κοστίζει 600 ευρώ (εχει έκπτωση 8%) οπότε οριακά καλύπτεται από το budget των αυξημένων αναγκών, αλλά λόγω του οτι θα κάνουμε custom VPS αναλόγως τις πραγματικές ανάγκες θα καταφέρουμε να πέσουμε χαμηλότερα.

-Για προγραμματισμένες εργασίες, όλοι οι hosters τις κάνουν τις μικρές ώρες. Αν πάρεις κάποιο VPS από Αμερική θα βρεθείς να τις κάνεις ντάλα μεσημέρι και θα έχεις πρόβλημα στην λειτουργία σου.
Με εκτίμηση,
Γιώργος Βαρδίκος
Φιλοξενία ιστοσελίδων - Cloud Servers στην Ελλάδα

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 22 Ιούλ 2008 14:01

Figaro: Thanks, αυτήν έβλεπα τώρα μαζί με τις wiredtree.com και powervps.com.
Θυμάμαι παλιότερα και το πρώτο reseller acount που είχα κάνει, το είχες προτείνει εσύ :)

gvard: Σχετικά με τις προγραμματισμένες εργασίες, αν συμβαίνει κάτι τέτοιο είναι πρόβλημα.. Ίσως όμως κατόπιν συννενόησης με τον host, μπορεί να γίνει κάτι διαφορετικό για πελάτη από Ελλάδα, ή ίσως μπορεί να γίνει κάποια ρύθμιση στο VPS ώστε να τις κάνει τις ώρες που θέλουμε.

Σχετικά με το ΦΠΑ, έχεις δίκιο.
Τα 600 ευρώ τα έθεσα ώς όριο και θέλω να τα δώσω όταν το Project είναι στην τελική ευθεία, και για να είμαι ειλικρινής, δεν ξέρω αν ποτέ χρειαστεί.
Μόνο αισιόδοξες σκέψεις μπορώ να κάνω αυτή τη στιγμή.

Το Custom VPS ακούγεται πολύ ενθαρρυντικό.
Γίνονται πραγματάκια

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 22 Ιούλ 2008 14:10

Πάντως τα 25 ευρώ το μήνα που προτείνει ο φίλος μας για budget δεν είναι ικανά να στηρίξουν ένα πολλά υποσχόμενο project όπως μας το διατυπώνει. Τα 25 ευρώ το μήνα αρκούν για να έχει μια εταιρική σελίδα ή ένα μέσο project με όχι πάνω από 500 sessions ανά ημέρα.

Αν περιμένεις φίλε ALR ελληνικό server και άψογο support για ένα πολλά υποσχόμενο project θα πρέπει οπωσδήποτε να ψάξεις για managed dedicated server. Οποιαδήποτε άλλη λύση αργά ή γρήγορα θα σου δημιουργήσει προβλήματα. Και όταν μιλάμε για dedicated server στην Ελλάδα, μην φανταστείς για τρελά bandwdith.

πχ δες εδώ: http://hyperhosting.gr/prices/dedicated.html (μιας και που μιλάμε για τον Βαρδίκο) ένα dedicated πακέτο 500gb ένα ελληνικό datacenter τα κοστολογεί πάνω από 600 ευρώ το μήνα (και να φανταστείς ότι ο Βαρδίκος είναι φτηνός). Και αν αυτός ο server είναι managed τότε πας γύρω στα 800 ευρώ το μήνα.

Με τα ίδια λεφτά παίρνεις 2 ή και 3 managed dedicated servers στην Ευρώπη σε πολύ καλύτερα datacenters από τα ελληνικά και bandwidth που μετριέται σε TB και όχι σε GB.

Ως εκ τούτου η Ελλάδα είναι ναι μεν για το ψυχολογικό της φυσικής επαφής (και των ελαφρώς υψηλότερων ταχυτήτων για τους Έλληνες χρήστες) αλλά δυστυχώς δεν μπορεί να υποστηρίξει μεγάλες προσπάθειες που θα χρειαστούν αρκετό bandwidth γιατί ο χρηματοδότης θα κόψει λάσπη. Ακόμα και πολύ μεγάλες εταιρείες με τις οποίες έχω συνεργασία το σκέφτονται παααρα πολύ να δώσουν 1500 ευρώ το μήνα στην Ελλάδα για κάτι που το βρίσκουν με 300 ευρώ έξω (και όταν λέμε έξω εννοούμε Ευρώπη).
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 22 Ιούλ 2008 14:26

cdhyper σε ευχαριστώ και συμφωνώ.

Για αυτό ψάχνω λύση η οποία επιτρέπει την ανάπτυξη, με λογική οικονομική επιβάρυνση και για αυτό όπως αναφέρω αρχικά, θεωρώ λίγο άπιαστο την φιλοξενεία σε Ελληνικούς servers.
Σαν εφικτή λυση βλέπω τη φιλοξενεία σε Ευρώπη, ίσως και US.
Γίνονται πραγματάκια

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 22 Ιούλ 2008 14:32

Ναι αλλά στην Ελλάδα έχεις την δυνατότητα να κάνεις τις κινήσεις που θέλεις, όπως ένα costum πακέτο....

¨οχι οτι δεν τα κάνεις έξω και αυτά απλώς στην ελλάδα είναι ποίο εύκολα και σε συνενώηση και τα πάντα

EDITED

Ναι αλλά το οικονομικότερο πακέτο δεν θα έχει και προβλήματα με τα ping ktl?

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 22 Ιούλ 2008 15:52

Αν είναι στην Ευρώπη, όπως είπε και ο figaro, η διαφορά είναι μερικά ms, και το επιβεβαιώνω αυτό μιας και είχα για αρκετό καιρό ένα reseller πακέτο στο UK.
Γίνονται πραγματάκια

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 22 Ιούλ 2008 16:19

Ο μέσος χρήστης δεν καταλαβαίνει διαφορά μεταξύ Ευρώπης και Ελλάδας. Πάντως αισθάνεται τη διαφορά μεταξύ ΕΕ/Ελλάδας και Αμερικής.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
AAT
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από AAT » 22 Ιούλ 2008 17:02

Me afta poy thes mono amerikanoys blepw http://www.hostgator.com/resellers.shtml to proto package. Space: 24gb Bandwidth: 250GB

Απάντηση

Επιστροφή στο “Αναζήτηση Υπηρεσιών διαδικτύου”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες