Web Hosting εταιρία που "επιτρέπει" ένα project να μεγαλώσει

ζητάτε υπηρεσίες σχετικά με την κατασκευή σελίδων; (design, web hosting, graphics, web programming).

Συντονιστής: Super-Moderators

Άβαταρ μέλους
supernet
Honorary Member

Δημοσίευση από supernet » 24 Ιούλ 2008 12:24

Figaro έγραψε:Makria apo:
powervps
solidhost
jaguarpc
eukhost
Ποια η εμπειρία σου με την PowerVps ? Γιατί εγώ συνεργάζομαι 3 χρόνια τώρα και απλά είναι άψογοι σε όλα!

(και δεν κατέληξα εκεί, με το που άρχισα να ψάχνω ανάλογη συνεργασία).

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

Δημοσίευση από Figaro » 24 Ιούλ 2008 13:01

6 mines eimoun me powervps.com kai panta tin proteina san kali lisi.
Omos, otan se mia fash eixan ena provlima me ena HDD kai kanan 12-14 wres na apanaferoun ta sites tote stamatisa na tous thewrw aksiopistous.

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 24 Ιούλ 2008 15:47

12-14 ώρες μπορεί να είναι και λογικός χρόνος ανάλογα με τα δεδομένα που είχαν να επαναφέρουν. Γενικά πάντως οι καλοί webhosts φαίνονται στα δύσκολα και όχι στα εύκολα.

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 24 Ιούλ 2008 17:52

Ότι και να ναι, αν έκαναν 12 ώρες να επαναφέρουν τα site τους, δεν φάνηκαν καλοί στα δύσκολα..
Γίνονται πραγματάκια

Άβαταρ μέλους
GiorgosK
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από GiorgosK » 24 Ιούλ 2008 19:49

Εχω καταλήξει οτι το σημαντικότερο σε ένα hosting account είναι το support γιατι στην τελική και απο την ίδια εταιρία να μετακινηθείς σε καποιο αλλο πακέτo με περισότερη δύναμη μαλλον trasnfer πρεπει να κάνεις ... οποτε τι να κανεις backup και restore στην ίδια εταιρία τι να κάνεις σε αλλο hoster ...

Μενω μακρια πλέων απο shared hosting, μερικά reseller hosting που δοκίμασα είναι αρκετα καλα, το gridserver της Media TEMPLE είναι καλό ΜΟΝΟ για hobby sites (ακόμα η τεχνολογία είναι μακράν του ικανοποιητικού) αλλα έχουν 24/7 support (εγώ τους πέρνω τηλέφωνο) και το DV (κατι σαν VPS) είναι πολύ αξιοπιστο.

Άβαταρ μέλους
supernet
Honorary Member

Δημοσίευση από supernet » 25 Ιούλ 2008 12:19

Figaro έγραψε:6 mines eimoun me powervps.com kai panta tin proteina san kali lisi.
Omos, otan se mia fash eixan ena provlima me ena HDD kai kanan 12-14 wres na apanaferoun ta sites tote stamatisa na tous thewrw aksiopistous.
Εγώ στα 3 χρόνια, σε 2 σοβαρές περιπτώσεις η PowerVPS ανταποκρίθηκε ΑΨΟΓΑ. Δεν με ταϊζουν, ούτε έχω υπογράψει συμβόλαιο ζωής. Αν δεν ήταν ΑΨΟΓΟΙ θα πήγαινα αλλού. Εξάλλου πριν καταλήξω εκεί... έφαγα στη μάπα κάτι εταιρίες που βλέπω να τις αναφέρετε και εδώ μέσα. - Όσο για urgent support tickets... απάντηση μ.ο. 5-7 λεπτά! Σε κανονικά tickets, απάντηση από 30 λεπτά έως και 3 ώρες... ανάλογα την ώρα και τον φόρτο εργασίας.

Τώρα γιατί στην δική σου περίπτωση επαναφέραν τα site σε 12-14 ώρες... αυτό εξαρτάται και από πολλούς παράγοντες τους οποίους δεν μας αναφέρεις.

Παντώς, είναι υποκειμενικά όλα. Μπορεί να πας σε μια εταιρία και να σου κάτσει μια στραβή που θα σε ισοπεδώσει.... και να έχεις 100 πελάτες αυτής της εταιρίας να είναι υπερευχαριστημένοι... :brushteeth: κι όλα καλά κι όλα ωραία. Ή και το αντίθετο :wink: Σωστά;

Άβαταρ μέλους
gvard
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gvard » 26 Ιούλ 2008 00:32

Καλησπέρα,
CyberCr33p έγραψε:12-14 ώρες μπορεί να είναι και λογικός χρόνος ανάλογα με τα δεδομένα που είχαν να επαναφέρουν. Γενικά πάντως οι καλοί webhosts φαίνονται στα δύσκολα και όχι στα εύκολα.
Λογικός χρόνος οι 14 ώρες; Εδώ ο "100% upload" έλεγε για 30 λεπτά οτι είναι λογικός χρόνος :D
Με εκτίμηση,
Γιώργος Βαρδίκος
Φιλοξενία ιστοσελίδων - Cloud Servers στην Ελλάδα

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 26 Ιούλ 2008 12:51

Άλλο το να επαναφέρεις ένα VPS που άντε να είναι 10GB και άλλο να επαναφέρεις 50+ VPS που μπορεί να φιλοξενούντε σε ένα server και να χρειάζεται επαναφορά 500+ GB. Μόνο και μόνο το να μεταφέρεις 500GB με 100mbps ταχύτητα θέλεις 12-14 ώρες, χωρίς να υπολογίσεις τον χρόνο που θα πάρει για να γίνουν restore τα δεδομένα. Ένα fsck να χρειαστεί στη συνέχεια μετά από reboot και θα πάρει άλλες 2-3 ώρες στην καλύτερη περίπτωση.

Δεν γνωρίζω ακριβώς το πρόβλημα οπότε και εάν οι 12-14 ώρες ήταν λίγες ή πολλές. Το πιο σημαντικό κατά τη γνώμη μου είναι σε αυτές τις περιπτώσεις να υπάρχει διαρκής επικοινωνία με τους πελάτες για να γνωρίζουν τι ακριβώς συμβαίνει καθώς και πότε υπολογίζουν να έχουν διορθώσει το πρόβλημα. Αλλά ούτε αυτό γνωρίζω εάν το έκανε η powervps.

Ίσως ο figaro μπορεί να μας δώσει περισσότερες πληροφορίες.

lavelle

Δημοσίευση από lavelle » 26 Ιούλ 2008 13:14

Πάντως η γνώμη μου είναι, ότι επειδή διάβασα ότι το project θα γίνει πιθανότατα με ASP, ότι είναι λίγο διαφορετικά τα πράγματα στο Windows Hosting. (γιατί εκεί θα πρέπει να πας όπως είναι ευνόητο)

Οι εταιρείες που προτείνονται είναι πολύ καλές, από τις περισσότερες έχω ιδία εμπειρία, αλλά η συντριπτική πλειοψηφία εξ'αυτών μάλλον δείχνουν "εξειδίκευση" στο linux. Άλλες δε, δεν έχουν καθόλου windows plans (πχ Wiredtree).

Noμίζω ότι θα δυσκολευτείς, αν τελικά το project σου γίνει σε asp. Δεν υπάρχει πολύς κόσμος που πάει σε Windows VPS ή dedicated server (λόγω κόστους των licenses) και σπάνια θα βρεις κάποιον να σου προτείνει αξιόπιστα κάτι καλό σε windows hosting (αναφέρομαι πάντα από reseller plan και πάνω)

Μy 2 cents.

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 26 Ιούλ 2008 14:39

lavelle thanks,

Όντως οι εταιρίες με windows vps - dedicated είναι λίγες, και βασίζομαι σε αυτές που προσφέρουν και linux, ώστε να έχουν μεγάλο πελατολόγιο και αρκετές κριτικές. Έχεις δίκιο ωστόσο, ήδη δυσκολεύομαι..

Η eurovps δίνει ένα καλό πακέτο με 35 ευρώ/month, managed vps και σαν εταιρία από ότι διαβάζω κριτικές είναι αρκετά αξιόπιστη.

Όσο κι αν μου τη σπάει η asp, αυτή τη στιγμή στην Ελλάδα, οι μεγαλύτερες δουλειές βλέπω ότι γίνονται εκεί και πως θα μπορούσε να γίνει διαφορετικά, όταν οι μεγαλύτερες web d εταιρίες στην Ελλάδα την έχουν υιοθετήσει.
Γίνονται πραγματάκια

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 26 Ιούλ 2008 18:04

όταν οι μεγαλύτερες web d εταιρίες στην Ελλάδα την έχουν υιοθετήσει.
Δεν ισχύει αυτό. Απλά μερικές μεγάλες εταιρείες νομίζουν ότι το open source είναι "γυφτιά" επειδή είναι "τζάμπα", όσο παράξενο και αν σου ακούγεται. Επίσης με τα ecdl και τις μ******ς έχουν βγει στην αγορά ένα κάρο άσχετοι "web developers" που έχουν μάθει asp από το ΙΕΚ τους το οποίο προμοτάρει τη Microsoft έναντι αμοιβής. To λογισμικό open source εξαπλώνεται από μόνο του σε όσους ενδιαφέρονται για τη γνώση και δεν κυκλοφορεί μέσω ΙΕΚ.

Τα μεγαλύτερα διεθνή projects στο μεγαλύτερό τους ποσοστό στήνονται σε open source λύσεις λειτουργικού συστήματος και γλώσσας γιατί απλούστατα η open source κοινότητα είναι η μεγαλύτερη κοινότητα υποστήριξης παγκοσμίως και επιπλέον μπορείς να επέμβεις όπου θέλεις να κάνεις ό,τι θέλεις χωρίς να περιμένεις το support κάποιας Microsoft.

Επομένως, επειδή είδες 2-3 μεγάλες εφαρμογές σε ASP στην Ελλάδα μην σχηματίσεις την εικόνα ότι σε επίπεδο internet programming το κλειστό εμπορικό λογισμικό υπερτερεί του ανοιχτού. Αν ρίξεις μια ματιά σε netcraft ή σε όποια άλλη πηγή στατιστικών θα δεις ότι η αναλογία παγκοσμίως υπέρ του open source είναι 70/30 και αυτό το 30 οφείλεται στο πληρωμένο marketing των εταιρειών και όχι σε συνειδητή επιλογή.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

ALR
Honorary Member

Δημοσίευση από ALR » 26 Ιούλ 2008 22:23

Δεκτόν, για αυτό κι εγώ μίλησα μόνο για Ελλάδα..

Δυστυχώς, ισχύει ότι οι μεγαλύτερες εταιρίες στην Ελλάδα στο internet programming δουλεύουν κλειστό εμπορικό λογισμικό.
Η Ελληνική αγορά web programming είναι μικρή και είναι εύκολο να διαπιστωθεί κάτι τέτοιο.

Προσωπικά έχω "γευτεί" τα benefits του open source και χωρίς να είμαι ο κατάλληλος άνθρωπος να μιλήσω για αυτά, είμαι υπέρ.

Δεν υποστηρίζω ότι δεν υπάρχει αξιόπιστη εταιρία στην Ελλάδα που υλοποιεί web εφαρμογές σε php ή άλλη open source πλατφόρμα, κάθε άλλο, υπάρχουν και με κάποιες από αυτές έχω τις καλύτερες συνεργασίες και εμπειρίες.
Γίνονται πραγματάκια

stavroch

Δημοσίευση από stavroch » 08 Φεβ 2010 23:17

Να προσθέσουμε και εταιρείες που όταν ανεβαίνει το bandwidth σου σε αναγκάζουν να αγοράζεις μεγαλύτερα πακέτα.

Άβαταρ μέλους
viktoras
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από viktoras » 09 Φεβ 2010 12:54

Σχετικά με το hosting ειπώθηκαν τα περισσότερα νομίζω. Απλά να τονίσω ότι με το budget που αναφέρεται κανένας δεν θα σου δώσει αυτά που θέλεις. Ίσως βρεις κάποιον που είναι πιο "ελαστικός" κατόπιν συμφωνίας, αλλά μέχρι εκεί. Εκτός αν είναι κοινοφελές ίδρυμα.

Φυσικά αν μιλάμε τελικά για Windows setup προσθέτεις άνετα ένα 10-25% λόγω licences, support για windows hosting.

Ίσως αυτό που θα σε ενδιέφερε είναι "cloud hosting" όπως godrig.com π.χ. αλλά οι providers εντός Ευρώπης μετριούνται στα δάχτυλα...

Ανέφερα το cloud γιατί μιλάς για υποστήριξη σε expansion μελλοντικά και εκεί το κόστος από ένα σημείο και μετά κάνει ένα spike αν π.χ. θες να πας σε load balanced λύση.

Όσο για το αν επικρατεί στην Ελλάδα η ASP ή κάποια open source λύση μάλλον δεν τα έχεις ψάξει τόσο καλά. Μόνο μία εταιρία μου έρχεται στο μυαλό που παίζει με .net διαδικτυακά, αλλά κι αυτή ακόμα παίζει ταυτόχρονα με ASP/PHP στο CMS της.

Τελευταία, τα μεγαλύτερα projects στην Ελλάδα έχουν υλοποιηθεί σε PHP ή RoR. Και δεν μιλάω από πλευράς marketing, αλλά μεγέθους έργου.

Πάντως αν κοιτάς να κάνεις κάποιο startup και διαλέξεις γλώσσα προγραμματισμού με γνώμονα την εμπορικότητα ή ποια εταιρεία την υποστηρίζει, θα τα βρεις σκούρα. Για μένα εφόσον έχεις την ευελιξία να επιλέξεις θα πρέπει να δεις τις επιλογές της PHP, Python, Ruby τουλάχιστον...
<?="Hello Freestuff";?>
Quality hosting by Cityhost

Απάντηση

Επιστροφή στο “Αναζήτηση Υπηρεσιών διαδικτύου”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες