Πόσα πιάνει άραγε ;

Από που να ξεκινήσω; Που θα βρω; κ.α. γενικές ερωτήσεις για την δημιουργία μιας ιστοσελίδας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
sometimes
Επικοινωνία:

Πόσα πιάνει άραγε ;

Δημοσίευση από sometimes » 23 Ιούλ 2008 13:37

Πριν λίγο καιρό ολοκλήρωσα τη σελίδα www.tharrosgnomis.gr για ένα φίλο.

Λοιπόν , αφού πρώτα μου πείτε κάποια πιθανά μειονεκτήματα και πλεονεκτήματα της , θα ήθελα από του ειδικούς του χώρου το εξής :

Πόσο θα κοστολογούσατε εσείς μια τέτοια σελίδα ; Επίσης θα μπορούσε άραγε η σελίδα αυτή να συναγωνιστεί σελίδες επαγγελματιών του χώρου και για ποιούς λόγους ;

Ειδικά το θέμα της τιμής θα μου ήταν εξαιρετικά χρήσιμο !
Να είστε καλά και ευχαριστώ εκ ΄ των πρωτέρων !

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Πόσα πιάνει άραγε ;

Δημοσίευση από cordis » 23 Ιούλ 2008 13:50

τι εργασίες έχεις κάνει πάνω εκεί;
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

sometimes
Επικοινωνία:

Πόσα πιάνει άραγε ;

Δημοσίευση από sometimes » 23 Ιούλ 2008 13:56

[quote="cordis"]τι εργασίες έχεις κάνει πάνω εκεί;[/quote]

Έχω δουλέψει με βάση το Joomla και έχω κάνει πολλές μετατροπές στο template και στον κώδικα php . Επίσης όπως είναι φανερό έχω αλλάξει και τα γραφικά !

Φαίνεται σε ένα έμπειρο μάτι ότι βάση της σελίδας είναι το joomla ;
Ποιά θα μπορούσε νά είναι η τελική κοστολόγηση μιας τέτοιας σελίδας ;

Να προσθέσω επίσης πως είναι μια σελίδα σχολίων τα οποία προστίθονται κάτω από κάθε κείμενο . Απλά τα σχόλια δεν έχουν ενεργοποιηθεί ακόμα από τον ιδιοκτήτη της !

cris29

Πόσα πιάνει άραγε ;

Δημοσίευση από cris29 » 23 Ιούλ 2008 18:43

Εγώ δουλεύω σε joomla και κατάλαβα΄πως είναι 100% πανω σε αυτό.
Αλλωστε η κάθε μια εφαρμογή έχει και κάποια στάνταρ που το ξεχωρίζουν από τα άλλα.
Οσο για τα φράγκα;
Εγω εκανα προσφατα για μια εταιρια μετατροπη από .tkl σε joomla και με πηρε αρκετες μέρες για τις τροποποιήσεις.
Ζήτα ένα αρκετά καλό ποσό. Εγώ θα ζήταγα 150 ευρώ για την μετατροπή και ίσως άλλα τόσα για την εργασία.

Μην ντρέπεσε. Εδώ σε άλλους τομείς εργασιών ληστεύουν κυριολεκτικα τον πελάτη. Εμείς θα γίνουμε νομοταγής;
Ασε που στο κάτω κάτω της γραφής είμαστε σαν τους πετρελαιάδες. Ζητάμε όσο γουστάρουμε.
Εδώ εταιρίες σου πέρνουν 600 ευρώ τουλάχιστον για μια δουλειά του κώλου. Εσύ έκανες καταπληκτική δουλειά. Πολύ ωραία γραφήματα και καλοδουλεμένο. Μέχρι και τα κουμπιά.

sometimes
Επικοινωνία:

Πόσα πιάνει άραγε ;

Δημοσίευση από sometimes » 23 Ιούλ 2008 21:26

Cris29 euxaristo poly gia th gnomh sou !

Pragmati yparxoun kapoia elaxista pragmata tou joomla pou einai stadar. Mou ebales idea thn epomenh fora na ta allakso kai ayta.

Na sou po thn alitheia ta 300e pou anafereis mou fanhkan liga.

300 euro perneis an doulepseis 10 8ora merokamata me 30euro to kathena kai malista xoris ensima . Me toses metatropes kai ekana synexos sta grafika kai ton kodika mexri to teliko apotelesma tha plirotho kai ego to idio ?
Apo thn allh bebaia an oi times ths agoras keimenontai ekei de boro na kano kai poly diaforetika. Mia etairia posa tha eperne gia mia tetoia douleia ?

Ephsis poia einai ta pithana meionektimata mias tetoias selidas ta opoia tha apotharinan ton ypopsifio idiokthth ths ?

cris29

Πόσα πιάνει άραγε ;

Δημοσίευση από cris29 » 23 Ιούλ 2008 21:44

Οι τιμές κυμαίνονται από 600-1500.
Ανάλογα την τιμή τέτοια σάιτς δεν θα βρεις να σου φτιάξουν με τις παραπάνω τιμές.
Για ένα δυναμικό σάιτ όμως τέτοιας κλασης (δυναμικά) θα πέρνανε από 1000 - 4000 ευρώ.
Η τιμή που σου είπα είναι φιλική.
Μην ξεχνάς πως για ένα κανονικό σάιτ με παράδοση 1-3 ημερες χωρίς πολλά πολλά εγώ θα ζήταγα 500 για αρχή.
συν επεξεργασια άρθρων
συν επεξεργασια φωτογραφιων
συν φορουμ
συν ο,τι βάλει ο νου σου θα μπορεσεις να ζητησεις ενα ποσο μεχρι και 1500 ευρώ.
Εγκατασταση e-shop με σουρτα φερτα μιλαμε για ποσο 2000-3000 ευρώ.
Είναι ποσα που θα συναντήσεις λογικές και κανονικές από ανθρώπους με μεράκι για ανθρώπους χωρίς γούστο (πλάκα κανω στο τελευταιο αλλά υπάρχουν κάτι πελάτες κλάψτα Χαράλαμπε).

Άβαταρ μέλους
theminio

Πόσα πιάνει άραγε ;

Δημοσίευση από theminio » 24 Ιούλ 2008 00:10

Καλησπέρα,
αρχικά να σου πω ότι μου άρεσε αρκετά ο σχεδιασμός τις ιστοσελίδας σου,κυρίως ο header.
Βαικά εγώ πήρα αρχικά χαμπάρι ότι πρόκειται για κάποιο έτοιμο cms όταν σε μία άδεια κατηγορία είδα αυτό:
There are no Items to display
Δεν υπάρχει κανένας λόγος σε μία εξολοκλήρου ελληνική ιστοσελίδα, να υπάρχει αυτό(μάλλον σου ξέφυγε..)
Όπως επίσης σου ξέφυγε και το joomla στο tag <generator>
Αλλά στα copyrights δεν βρέπω καμιά αναφορά στο joomla..
Pragmati yparxoun kapoia elaxista pragmata tou joomla pou einai stadar. Mou ebales idea thn epomenh fora na ta allakso kai ayta.
Στο βασικό που θέλω να σου πω τώρα και φιλικά πάντα, δεν είναι ότι καλύτερο να παίρνεις κάτι έτοιμο και να θες να το παρουσιάσεις ως δικό σου...,ας σκεφτούμε και τους προγραμματιστές που το φτιάξανε??

Όπως σου είπα έχεις κάνει καλή δουλειά σχεδιαστικά, αλλά άκουσα και τιμές για 1000Ε-4000Ε(είπαμε..) ναι άλλαξες το tamplate αλλά δεν είναι εξολοκλήρου δικό σου,το παραμετροποίησες όπως ο ίδιος αναφέρεις, επίσης λες ότι παραμετροποίησες php κώδικα, πόσο κώδικα άλλαξες γιατί δεν βλέπω να προσφέρει κάποια ιδιαίτερη υπηρεσία το site εκτός από την κλασσική παρουσίαση περιεχομένου του joomla (section/category/article) και για τα σχόλια που λες έτοιμο script έχεις κατεβάσει από εδώ http://www.visualclinic.fr/.Δηλαδή τι να πούνε και οι προγραμματιστές που λιωνουν με php/mysql και φτιάχουν κάτι από την αρχή..

Συγνώμη εάν σου φάνηκαν κάπως άσχημα τα λόγια μου, απλά μου την δίνει κάπως η τάση που υπάρχει να πέρνει κάποιος έτοιμες εφαρμογές ανοιχτού κώδικα και να τις παρουσιάζει ως δικές του....

sometimes
Επικοινωνία:

Πόσα πιάνει άραγε ;

Δημοσίευση από sometimes » 24 Ιούλ 2008 12:46

cris29 σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες , οι οποίες είναι πράγματι χρήσιμες και τις λαμβάνω υπόψη μου!

Theminio ήθελα πολύ να διαβάσω και μια γνώμη σα τη δική σου και δε τη παρεξηγώ καθόλου. Ίσα ίσα περιέχει πολλές αλήθειες. Πράγματι η αξία ενός προγραμματιστή φαίνεται όταν φτιάχνει κάτι δικό του από την αρχή . Παραδέχομαι ότι τη στιγμή που μιλάμε δεν έχω τη δυνατότητα να φτιάξω κάτι ιδιαίτερα πολύπλοκο με php/sql , αντίστοιχα με αυτά που παρέχει το joomla .

Από την άλλη όμως ο πελάτης δε βλέπει το τρόπο με τον οποίο έκανες κάτι , αλλά μόνο αν όλα αυτά τα εργαλεία που χρησιμοποίησες δημιούργησαν το αποτέλεσμα που θέλει αυτός . Δηλαδή αν με τις όποιες γνώσεις έχεις , καταφέρεις να μπεις στη σκέψη του πελάτη και φτιάξεις κάτι πολύ καλύτερο από αυτό που έχει στο μυαλό του , τι θα σου πεί ; Οτι δεν είσε καλός προγραμματιστής ; Το να προσαρμόζεσε κατάλληλα σύμφωνα με τις απαιτήσεις του κάθε πελάτη και να προσαρμόζεις ανάλογα τις γνώσεις σου , είναι και αυτο μια ικανότητα δε νομίζεις ;

Επίσης αν δε κάνω λάθος πάρα πολλοί επαγγελματίες χρησιμοποιούν κάτι έτοιμο κατά τη δημιουργία ιστοσελίδων με ικανοποιητικά αποτελέσματα . Αλλά έχεις και δίκιο όμως . Σε κάποια γωνιά θα έπρεπε να φαίνεται και ο αρχικός δημιουργός του script .

Αλήθεια , εσύ δε μου είπες πόσο θα κοστολογούσε μια εταιρία μια τέτοια σελίδα ...

Άβαταρ μέλους
vassilism
Επικοινωνία:

Πόσα πιάνει άραγε ;

Δημοσίευση από vassilism » 24 Ιούλ 2008 13:52

theminio έγραψε:Αλλά στα copyrights δεν βρέπω καμιά αναφορά στο joomla..
Στον κώδικα αναφέρει ότι τα copyrights είναι joomla.
Αλλά στο footer του frontend © 2008 .. Θάρρος Γνώμης:.. αυτό πρέπει να φύγει.
Η γράψε μόνο Θάρρος Γνώμης ή άστο κενό ή βάλε joomla.

cris29

Πόσα πιάνει άραγε ;

Δημοσίευση από cris29 » 24 Ιούλ 2008 16:06

Κοιτάξτε να μάθετε κάτι.
Ένα σάιτ εν πρώτης έχει μια Α δομή.
1ο βήμα είναι φτιάξεις αυτήν την δομή.
2ον πρέπει να περάσεις κάποια δεδομένα εαν αυτά υπάρχουν.
3ον θα πρεπει να υπάρξει και επεξεργασια εικόνων.
Ξερετε πόσο μπορούν να κοστίσουν μόνο αυτά&#894;
100άδες ευρώ.
Διότι δεν μιλαμε για 1-2 φωτογραφίες αλλά για αρκετές. Και μιλάμε και το τι είδους επεξεργασία χρειάζονται.
Η ενημέρωση του σάιτ θα είναι αποκλειστικό 1-2 ή 3 ανθρώπων που ασχολούνται με αυτό.

Στο τέλος είναι και το τι υπηρεσίες προσφέρεις.
Αν προσφέρεις μόνο την κατασκευή του σάιτ.
Αν δίνεις και την εγκατάσταση του πυρήνα πάνω στον οποίο δουλεύει το σάιτ (στην περίπτωσή μας joomla),
αν προσφέρεις καλυτερα αποτέλεσματα επισκεψιμότητας, τουλαχιστον 1000-1200 επισκέπτες σε μια περίοδο 3 μηνών και με σταθερή επισκεψιμότητα τουλάχιστον 800 ΄κάθε μήνα (φυσικά δεν υπάρχει απόλυτη εγγύηση σε αυτο).
Και φυσικά μετέπειτα υποστήριξη, τροποποιήσεις, προσθήκες, και άλλα για μια περίοδο 1 χρόνου.

Αλλος όλα αυτά μπορεί να τα κοστολογεί 300 ευρώ, άλλος 800 κι αλλος 1200 ή και περισσότερα.
Ένας που γνωρίζω για την δουλειά που έκανα εγώ θα έπερνε 3000-4000 για ένα μήνα αποκλειστικά σε αυτήν την εταιρία χωρίς να ασχολείται με άλλους.

Ετσι το ανέφερα εγώ.

Άβαταρ μέλους
theminio

Πόσα πιάνει άραγε ;

Δημοσίευση από theminio » 24 Ιούλ 2008 16:30

Από την άλλη όμως ο πελάτης δε βλέπει το τρόπο με τον οποίο έκανες κάτι , αλλά μόνο αν όλα αυτά τα εργαλεία που χρησιμοποίησες δημιούργησαν το αποτέλεσμα που θέλει αυτός . Δηλαδή αν με τις όποιες γνώσεις έχεις , καταφέρεις να μπεις στη σκέψη του πελάτη και φτιάξεις κάτι πολύ καλύτερο από αυτό που έχει στο μυαλό του , τι θα σου πεί ; Οτι δεν είσε καλός προγραμματιστής ; Το να προσαρμόζεσε κατάλληλα σύμφωνα με τις απαιτήσεις του κάθε πελάτη και να προσαρμόζεις ανάλογα τις γνώσεις σου , είναι και αυτο μια ικανότητα δε νομίζεις ;
Ναι δίκιο έχεις σε αυτό, ο πελάτης κατά μεγάλο ποσοστό, δεν θα καταλάβει τον τρόπο με τον οποίο αναπτύχθηκε το site, αλλά θα δει κυρίως τα γραφικά, την δομή του και το περιβάλλον για που υπάρχει για προσθέτει τα σχόλια, τα κείμενα του κτλ.Επίσης θα συμφωνήσω ότι ικανότητα είναι να μπορείς να τροποποιείς και να προσαρμόσεις το κάθε cms στις ανάγκες σου και επίσης χρειάζεται και τον ανάλογο κόπο χρόνο αλλά και γνώσεις για να το κάνεις, αλλά άλλο προσαρμόζω κάτι και άλλο φτιάχνω κάτι από την αρχή.
Να μου πεις για τι να φτιάξεις κάτι από την αρχή αφού μπορείς να κάνεις την δουλειά σου με κάποιο έτοιμο cms, εξάλλου αυτός είναι ένας από τους κύριους λόγους ύπαρξής του όπως και όλων των άλλων ανοιχτού κώδικα εφαρμογών η επεναχρησιμοποιήση του κώδικα.Ναι αλλά από την στιγμή που επιλέγουμε να χρησιμοποιήσουμε κάτι το οποίο είναι έτοιμο από κάποιον/ους άλλους προγραμματιστές, οφείλουμε όλοι να συμμορφωθούμε με την εκάστοτε άδεια χρήσης, και όχι να το παρουσιάζουμε σαν δικό μας..

Το προβλημά μου δεν είναι τα λεφτά, εξάλλου και εγώ ασχολούμαι με τον χώρο αυτό εάν και όχι τόσο επαγγελματικά ακόμη, μακάρι να μπορούσαμε να πάρουμε και 1000 και 2000 και 5000Ε, να τα πάρουμε και με το παραπάνω, αλλά για την εργασία που κάναμε εμεις και όχι να καταχραστούμε τον κόπο και τις ώρες των προγραμματιστών του joomla. Απλά να δείξουμε λίγο σεβασμό στο κόπου τους,μη οικειοποιώντας την δουλειά τους.Σε αυτό ήταν η αντίρρηση στα προηγούμενα post που διάβασα, όπως σου είπα η δουλειά που έκανες μου άρεσε άρκετα.

τώρα για την κοστολόγιση όπως σου είπα δεν έχω ασχολειθει ακόμη επαγγελματικά οπότε ας το κρίνου κάποιοι με περισσότερη εμπειρία στο χώρο.

@vassilism ευχαριστώ για την διόρθωση, αυτό εννοούσα αλλά δεν το εξέφρασα σωστά.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος theminio την 25 Ιούλ 2008 10:22, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

cris29

Πόσα πιάνει άραγε ;

Δημοσίευση από cris29 » 24 Ιούλ 2008 16:34

Υπάρχουν έτοιμα υπάρχουν και επί πλήρωμη.
Αν εγώ κοστολογήσω μια εργασία προς 800 θα μπορώ να βάλω μέσα και ενα template που θα μου κοστίσει 30-60 ευρώ.
Αρά την δουλειά του αλλουνου εγώ την πληρώνω.
Πάρτο έτσι αν θες.

Άβαταρ μέλους
theminio

Πόσα πιάνει άραγε ;

Δημοσίευση από theminio » 24 Ιούλ 2008 18:52

cris29 έγραψε:Υπάρχουν έτοιμα υπάρχουν και επί πλήρωμη.
Αν εγώ κοστολογήσω μια εργασία προς 800 θα μπορώ να βάλω μέσα και ενα template που θα μου κοστίσει 30-60 ευρώ.
Αρά την δουλειά του αλλουνου εγώ την πληρώνω.
Πάρτο έτσι αν θες.
cris29 συμφωνώ μαζί σου και σε αυτό αλλά και στο προηγούμενο post σου.Αλλά πιστεύω έχεις καταλάβει από τα προηγούμενα post μου, που είναι η διαφωνία μου.

Άβαταρ μέλους
GiorgosK
Επικοινωνία:

Πόσα πιάνει άραγε ;

Δημοσίευση από GiorgosK » 24 Ιούλ 2008 19:33

Μια δουλεια σαν αυτη που σου ζήτησαν ναι μπορει να κοστολογηθεί απο 600-1500 όπως πολυ σωστά ειπώθηκε αλλα εγώ θα πώ απο 100 χωρίς ανώτερο όριο.

Δεν νομίζω οτί πρέπει να λάβεις υπόψη σου μονο τον πόσο χρόνο σου πήρε για να το φτιάξεις, αλλα το που στέκεται η λύση που δίνεις σε σχέση με άλλα site παρόμοια. (για δείξε μας κατί παρόμοιο)

Για φαντασου ένας αρχάρειος μπορεί να θέλει ένα μήνα για να στήσει αυτό που ίσως κάνεις εσυ σε 10 μέρες, πρέπει να πληρωθεί 3χ τα λεφτα που θα ζητήσεις εσύ ?

Πιστέυω (Χωρίς να θέλω να φανώ κακός) οτί η συγκεκριμένη δουλεία είναι προς τις χαμηλές τιμες της προυγούμενης κλίμακας. Τα γραφικά είναι πράγματι αρκετά καλα αλλα ένα site δεν είναι μονο γραφικά είναι κάποιες λεπτομέριες που πρέπει να λυθούν με CSS. Για παράδειγμα δεν μου αρεσουν το πως τα γράμματα πάνε και κολλανε πανω στα κουτάκια που τα περικλύουν (αριστερα) και φαίνεται να μην έχουν χώρο για να ανασάνουν ...

Πάντως σκέψου άν του ζητήσεις πολύ περισότερα απο την τιμή της αγοράς πιθανόν να το αντιληφθεί (να ρωτήσει τρίτους) και να τον χάσεις απο πελάτη ...

sometimes
Επικοινωνία:

Πόσα πιάνει άραγε ;

Δημοσίευση από sometimes » 24 Ιούλ 2008 21:22

GiorgosK το css το έχω αλλάξει κατά πολύ και έχει ελάχιστη σχέση με το αρχικό και οι λεπτομέριες που λες έχουν λυθεί σύμφωνα με τις ανάγκες του πελάτη .

Επίσης τα γράμματα δε κολάνε στα κουτάκια , όπως λες . Επίσης αφού έπεσες έξω σε αυτά τα δύο , λογικά θα έχεις πέσει έξω και στην εκτίμισή σου για τη κοστολόγηση της σελίδας.

Τέλος δεν έχω σκοπό να ζητήσω όσα μου χρειάζονται αλλά περισσότερο να ενημερωθώ για τα δεδομένα της αγοράς !

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές ερωτήσεις κατασκευής ιστοσελίδων”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες