Η σελίδα μας αναβαθμίστηκε, γι' αυτό τον λόγο τα μέλη μας θα πρέπει να ζητήσουν νέο κωδικό πρόσβασης από την υπηρεσία "Αποστολή κωδικού πρόσβασης".
Εάν το email με τον νέο κωδικό δεν έρθει στο inbox κοιτάξτε και στο spam folder. Ο server είναι φρέσκος και δεν έχει το reputation που του αξίζει.

Google Knol ή το πως φαντάζετε η Google την νέα wikipedia

Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις. Θέματα προς συζήτηση.

Συντονιστές: Super-Moderators, Reporters

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 23 Ιούλ 2008 23:49

Μετά από 6 μήνες εξαντλητικών τεστ ήρθε η ώρα να ανοίξει της πόρτες του το Google Knol που αποτελεί πια το αντίπαλο δέος της γνωστής μας wikipedia. Αν και η Google το αρνείται αυτό, ο ευκολότερος τρόπος που υπάρχει για να περιγράψει κάποιος την υπηρεσία αυτή είναι: 'μια wikipedia με moderation'.

http://googleblog.blogspot.com/2008/07/ ... ryone.html
http://searchengineland.com/080723-133642.php

A knol is an authoritative article about a specific topic.
http://knol.google.com/
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
geomatical04

Δημοσίευση από geomatical04 » 28 Ιούλ 2008 19:58

H google πολλές υπηρεσίες έχει δημιουργήσει αλλά δεν ήταν όλες επιτυχημένες. Η wikipedia είναι θεωρώ ότι κάτι που δεν μπορεί να αντικατασταθεί εύκολα καθώς περιέχει ένα τεράστιο πλήθος πληροφοριών σε πολλες γλώσσες. (Μπορεί πάντως να την αγοράσει και αυτή η google όπως το youtube και το blogger)

21century

Δημοσίευση από 21century » 29 Ιούλ 2008 20:14

Η προσπάθεια είναι θετική αρκεί να είναι ολοκληρωμένη βασισμένη στα τοπικά γεωγραφικά δεδομένα...οπότε απο εκεί θα εξαρτηθεί η επιτυχία του..

majg

Δημοσίευση από majg » 07 Σεπ 2008 20:08

Εμένα όλα αυτά με τις online εγκυκλοπαίδειες δεν με συγκινούν ιδιαίτερα. Η ένστασή μου είναι ότι δεν είναι ξεκάθαρο για τον απλό αναγνώστη για το αν πρόκειται για επιστημονικές αναφορές με βάση ή απόψεις του εκάστοτε συντάκτη. Και φυσικά κανένας από τους αναγνώστες δεν ενημερώνεται για το πόσο έγκυρα είναι τα δεδομένα που συλλέγονται. Στην wikipedia τουλάχιστον υπάρχουν αναφορές σε άρθρα - βιβλιογραφία (πολύ σημαντικό).

Παραθέτω ως παράδειγμα τα τρία ακόλουθα links. Δεν θέλω ούτε να δημιουργήσω προκαταλείψεις αλλά ούτε να φανώ στενόμυαλος. Απλά συγκρίνετε περιεχόμενα.

Macedonia at Knol

Macedonia at knol - 1st link

Macedonia at Wikipedia

Ο καθένας βγάζει τα συμπεράσματά του.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες