Ρε παιδια, και στην Αθηνα όλοι τον βασικο μισθο δίνουνε?

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση

Ο Μισθός μου είναι

Πάνω από τον Βασικό
18
53%
Είναι ο Βασικός
12
35%
Κάτω από τον Βασικό
4
12%

Σύνολο ψήφων: 34

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 28 Ιούλ 2008 21:46

http://www.oaed.gr/Pages/SN_58.pg
Βασικό ημερήσιο επίδομα από 01/05/2007 : 14,69 € ( μηνιαίο 367,25€).
αν δε θέλεις την κοροϊδία των 650, ετοιμάσουν να κόψεις και το φαΐ μαζί με το internet και το pc...
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

intelcore2
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από intelcore2 » 29 Ιούλ 2008 03:23

Connor MacLeod έγραψε:
δεν μαρεσει η κοροϊδία των 650 €. να δούλευα γκαρσον, ναι. δεν θα ζητούσα παραπάνω.
Αν δούλευες γκαρσόνι ή delivery θα έβγαζες τα διπλά στο οχτάωρο.
εξηγούμαι

Delivery Μισθός = 4-5 ευρώ την ώρα (καθαρά)
8*5=40 ευρώ μισθός το οκτάωρο
υπολογίζεις τουλάχιστον 15 ευρώ pourboir σύνολο 55 καθαρά * 25 εργάσιμες = 1375 καθαρά τον μήνα

αφαιρείς ένα 100 άρι για βενζίνη και σέρβις (αν πάς σε μεγάλη αλυσίδα στα πληρώνουνε) οπότε 1275 καθαρά και φαγητό (απο την νομοθεσία αυτό όχι από την καλή τους καρδιά)

και μιλάμε αυστηρά για 8άωρο.

intelcore2
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από intelcore2 » 29 Ιούλ 2008 03:32

επίσης καλή κίνηση θα ήταν να πάς για mcp ή mcsa.
Αρκετά πιο εύκολο απο το ccna πολύ πιο φτηνό και μπορείς μόνος σου μέ ένα δύο virtual και μερικά βιβλιαράκια να τα καταφέρεις.
Βέβαια προσωπικά εμένα δεν με βοήθησε μισθολογικά η πιστοποίηση πολύ απλά γιατί
στην Ελλάδα δεν υπάρχει καμία έννοια συνδικαλισμού σε αυτά τα επαγγέλματα.
Να εξηγούμαι

Εχεις CCNA? μην διανοηθείς να πάς να δουλέψεις για κάτω απο 2000 γιατί τότε είσαι ξεφτίλας και παίρνεις αμπάριζα και τους υπόλοιπους.
Είσαι Mcsa ή MCSE? Μην πάς για παρακάτω λεφτά από όσα θα παίρνουν οι υπόλοιποι
με την αντίστοιχη πιστοποίηση.

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 29 Ιούλ 2008 11:33

Τα stage ΔΕΝ είναι για να κερδίσεις μία δουλεία μόνημα σε μία επιχείρηση. Αυτό μπορεί να συμβεί, αλλά σπάνια.

Τα stage (τουλάχιστων σε σουδεία και νορβηγεία όπου έχω φίλους) αναφέρωνται σε παιδία ηλικίας, 18 - 23,5 όπου κερδίζουνε εμπειρία και δουλεύουνε με χαμηλό μισθό (αναφέρθηκε είδη πως στα stage δεν θα πάρεις παραπάνω απο 650ε).

Έχει δουλέψει ειδη ο ξάδερφος μου σε αυτά και το γνωρίζω απο μέσα.

Παρόλα αυτά Connora είναι μία αρχή. Δουλεύειες εκεί ένα 8ωρο κάθε μέρα έχεις μετά την δυνατότητα να αποροφυθείς και απο αυτούς. Κάνεις και μερικές προσωπικές κάρτες, την εκτυπώνεις της μοιράζεις και ξεκινάς να δουλεύεις και προσωπικά.

Φίλς μου εάν χρειαστεί να επισκευάσεις και ένα computer, να κάνεις ένα format, να κάνεις ένα Install windows και να πάρεις ένα 25 - 35 κάντο. Δεν είναι κακό και ούτε υποβιβάζεις τα πτυχεία σου.

Άβαταρ μέλους
alexandr0s
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από alexandr0s » 29 Ιούλ 2008 12:11

intelcore2 έγραψε:
Connor MacLeod έγραψε:
δεν μαρεσει η κοροϊδία των 650 €. να δούλευα γκαρσον, ναι. δεν θα ζητούσα παραπάνω.
εξηγούμαι

υπολογίζεις τουλάχιστον 15 ευρώ pourboir σύνολο 55 καθαρά * 25 εργάσιμες = 1375 καθαρά τον μήνα

αφαιρείς ένα 100 άρι για βενζίνη και σέρβις (αν πάς σε μεγάλη αλυσίδα στα πληρώνουνε) οπότε 1275 καθαρά και φαγητό (απο την νομοθεσία αυτό όχι από την καλή τους καρδιά)

Είναι 1375 μαύρα όμως. Ας μην συζητήσουμε αν είναι σωστό ή όχι, όμως δεν θα έχεις άδειες, αν αρρωστήσεις δεν πληρώνεσαι, αν χρειαστεί να αγοράσεις ένα φάρμακο πρέπει να το πληρώσεις όσο έχει κοκ.

intelcore2
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από intelcore2 » 29 Ιούλ 2008 12:59

alexandr0s έγραψε:
intelcore2 έγραψε:
Connor MacLeod έγραψε:
εξηγούμαι

Είναι 1375 μαύρα όμως. Ας μην συζητήσουμε αν είναι σωστό ή όχι, όμως δεν θα έχεις άδειες, αν αρρωστήσεις δεν πληρώνεσαι, αν χρειαστεί να αγοράσεις ένα φάρμακο πρέπει να το πληρώσεις όσο έχει κοκ.
Δεν μίλησε κανείς για μαύρα. Το να δέχεται κανείς να δουλεύει "στην ζούλα" είναι ότι
πιο απαξιωτικό απέναντι στον εαυτό του και στην κοινωνία γενικότερα.

Και εάν κάποιος πάει να το παίξει μάγκας και να μην σε έχει δηλωμένο , να μην κολάει ένσημα κλπ μία απλή επίσκεψη από την επιθεώρηση εργασίας αρκεί.

Άβαταρ μέλους
manolism
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από manolism » 29 Ιούλ 2008 13:06

Οι μεγάλες αλυσίδες είναι νόμιμες. Τώρα τα σουβλατζίδικα της γειτονιάς τι περιμένεις;

Άβαταρ μέλους
Alice_Cooper
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Alice_Cooper » 29 Ιούλ 2008 15:29

alexandr0s έγραψε:Είναι 1375 μαύρα όμως. Ας μην συζητήσουμε αν είναι σωστό ή όχι, όμως δεν θα έχεις άδειες, αν αρρωστήσεις δεν πληρώνεσαι, αν χρειαστεί να αγοράσεις ένα φάρμακο πρέπει να το πληρώσεις όσο έχει κοκ.
afto peri farmakon kai asfalishs ... klafta
mas klevoune sthn kirioleksia oi asfalistikoi foris ....
idika to TEBE einai gia petama
dinoume 700-800 Eura to 2mino ....
(kai an skeftis oti ta dinoun kosmos apo 20 eos 60 xronon
kai mernoun syntaksh apo 60-70 (diladi entelos xontika to 1/4))
kai pernoun 500 ....
epishs me tebe einai sygekrimenoi giatroi tous opoious tous dilonis prin ...
(sthn arxh tis "xronias" as poume)
gastroskopish DEN dikeologoun....
to megisto pou sou dinoun piso (an patheis kati kai den mporis na doulepseis)
einai 3 mhnes merokamato (me diko tous tropo ypologismeno) oti nane

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 29 Ιούλ 2008 17:17

τα pourboire έτσι κι αλλιώς είναι μαύρα.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

intelcore2
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από intelcore2 » 29 Ιούλ 2008 17:28

cordis έγραψε:τα pourboire έτσι κι αλλιώς είναι μαύρα.
αυτό δεν είναι κακό :)

pbarbalias
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από pbarbalias » 29 Ιούλ 2008 17:37

dva_dev έγραψε:Αυτό που λέω, είναι, ότι αφού δεν έχεις κάποιο πανεπιστημιακό χαρτί να βοηθάει στο βιογραφικό σου, πρέπει να αποδείξεις με άλλο τρόπο ότι έχεις τις γνώσεις που σε κάνουν να ξεχωρίζεις από όλον αυτό το λαό που "απλώς έχει ένα χαρτί".

Εχεις κάποιον έπαινο από προηγούμενη δουλειά; Εχεις κάποια επιστολή από ευχαριστημένους πελάτες που να λένε ότι έκανες καλή δουλειά; Εχεις κάνει κάποια δουλειά (ιστοσελίδα/παρουσίαση/μελέτη/....) που να μπορείς να την παρουσιάσεις στον υποψήφιο εργοδότη σου για να αξιολογήσει την ποιότητα της εργασίας σου; Δείξε τα!

Εξάλλου, το να έχεις τελειώσει κάποιο πανεπιστήμιο δεν σημαίνει ότι έχεις και τις γνώσεις (όπως φαίνεται άλλωστε από τα πολλά posts που ζητούν να τους κάνουμε τις εργασίες τους ώστε να πάρουν το πτυχίο), αλλά είναι μια βασική βεβαίωση.
Θα διαφωνήσω ελαφρώς στα παραπάνω, στο κομμάτι ότι το χαρτί πανεπιστημίου είναι μια βασική βεβαίωση. Πιθανότατα σε πολλούς κλάδους αλλά όχι σε αυτόν των υπολογιστών.
Ο λόγος ότι τα πανεπιστήμια διδάσκουν βασικές αρχές και από εκεί και πέρα κάποιες γλώσσες προγραμματισμού που συνήθως είναι εκτός αγοράς..

Από την δική μου οπτική γωνία ούτε καν ελάχιστη βεβαίωση δεν είναι. Μόνο όσοι το ψάχνουν από μόνοι τους έχουν πιθανότητα να γνωρίζουν κάτι.

Το ισχυρότερο χαρτί είναι η προυπηρεσία. Μην φοβάστε να αναλάβετε πράγματα, έστω και αν δεν τα γνωρίζετε. Μην φοβάστε να αλλάξετε εταιρεία μετά από 1 χρόνο, διότι ειδικά αν είστε σε μικρή εταιρεία, μαθαίνεις ότι έχει και μετά μένεις στάσιμος. Μην προσπαθείτε να βολευτείτε. Το να εξελίσσεσαι διαρκώς είναι ότι δυνατότερο. Μπείτε σε ομάδες που πάντα υπάρχουν καλύτεροι από εσάς. Έτσι θα μάθετε πιο γρήγορα.

Θέλει επιμονή, υπομονή, ταλέντο, ξενύχτια..

Για ένα κομμάτι ψωμί δεν φτάνει μόνο η δουλεια..

nekys
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nekys » 29 Ιούλ 2008 17:45

Διαχειριστής συστημάτων είμαι, ανειδίκευτος. Φυσικά δεν είμαι το ίδιο με έναν πτυχιούχο, αλλά κάνω σωστά την δουλειά μου. Δούλεψα σε εταιρίες σοβαρές για 400 ευρώ, για 500 ευρώ για 300... Τώρα το πήρα απόφαση και δεν ξαναδουλεύω. Έχω κάνει 4 συμφωνητικά με ιδιώτες και εταιρίες που έχουν τίποτα Dedicated Servers ή θέλουν να αποκτήσουν, βγάζω 500 ευρώ, μαύρα, αλλά δεν έχω τον μπαμπούλα. Και να μου φύγει ένας πελάτης, θα χάσω 50-100 ευρώ. Όχι ολόκληρο στο σύνολο τον μισθό μου. Ευτυχώς κάθε δίμηνο έχω και έναν νέο πελάτη. Σιγά σιγά. Δεν λέω να κάνουμε όλοι το ίδιο. Δε γίνεται. Βρήκα μια εναλακτική όμως που προς το παρών είναι καλύτερη από τις συνηθισμένες επιλογές.

Βασικά, είτε ανειδικευτος, γκαρσόνι, delivery, υπάλληλος internet cafe: Αν νομίζεται ότι τους φτάνει ο βασικός, γελιέσαι... (και λιγότερα παίρνουν πολλές φορές σε εξαίρεση τους delivery που αν ομως πάθουν ένα ατύχημα, την βάψανε)
Οι μισθοί είναι σε όλους σκατά. Κάθε επάγγελμα αξίζει και απαιτεί την τέχνη του, και δεν καταλαβαίνω γιατί το γκαρσόνι θα πρέπει να παίρνει λιγότερο; Αν το γκαρσόνι έχει πτυχίο;

Υποθέτω το παιδί που ψάχνει για δουλειά δεν έχει οικογένεια. Αν είχες πόσα χρήματα θα χρειαζόσουν; 1500 τουλάχιστον βασικό.

Και οι ανειδίκευτοι θα έπρεπε να έπαιρναν λοιπόν παραπάνω χρήματα αλλά και ειδικευμένοι πολλά παραπάνω από όσα παίρνουν σήμερα. Και δεν υπάρχνουν ευκαιρίες δυστυχώς σε καμια εφημερίδα.

Και οικοδομή έχω δουλέψει και τα λεφτά ήταν πολύ καλά. Αλλά δεν μπορούν όλοι να τα κάνουν όλα.

Ο τεχνικός δικτύων και γενικά ότι σχέση έχει με υπολογιστές ποτέ δεν πρόκειτε να πληρωθεί καλά. Γιατί ακόμα και στην δική σας νοοτροπία, που είστε σχετικοι στον χώρο, σας έχει κολλήσει ότι ένα φορμάτ και μια αλλαγή RAM αξίζει 600 ευρω τον μήνα. Τον ηλεκτρολόγο όμως που θα έρθει να αλλάξει 4εις ασφάλειες και μια πρίζα, τα δίνετε τα 80 ευρω για 1 ωρίτσα δουλειά. Συγκρίνετε τους εαυτούς σας σαν πελάτες, ενώ ξέρετε να τα κάνετε όλα αυτά και χωρίς να καλέσετε τεχνικό. Υπάρχουν και άνθρωποι που δεν ξέρουν καν τι κουμπιούτερ αγόρασαν και πως ανάβει. Την ίδια ανάγκη τον έχετε τον τεχνικό PC;

Παρεπιπτόντως επειδή μπορεί να χάσω το θέμα και να με flamάρετε, 21 είμαι και μένω 3 χρόνια αθήνα.

Καλή τύχη και ελπίζω να βρείς δουλειά. Σε κανένα ISP πήγες; Κυρίως systemάδες ζητάνε. Καμιά τράπεζα;

Άβαταρ μέλους
alexandr0s
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από alexandr0s » 29 Ιούλ 2008 17:53

nekys έγραψε:σας έχει κολλήσει ότι ένα φορμάτ και μια αλλαγή RAM αξίζει 600 ευρω τον μήνα. Τον ηλεκτρολόγο όμως που θα έρθει να αλλάξει 4εις ασφάλειες και μια πρίζα, τα δίνετε τα 80 ευρω για 1 ωρίτσα δουλειά. Συγκρίνετε τους εαυτούς σας σαν πελάτες, ενώ ξέρετε να τα κάνετε όλα αυτά και χωρίς να καλέσετε τεχνικό. Υπάρχουν και άνθρωποι που δεν ξέρουν καν τι κουμπιούτερ αγόρασαν και πως ανάβει. Την ίδια ανάγκη τον έχετε τον τεχνικό PC;
Αναγκαστικά αν υπάρχουν 1000 θέσεις εργασίας για τεχνικούς και 1500 διαθέσιμοι, ο μισθός πέφτει, χωρίς να θέλω να συμφωνήσω ότι τα 600 είναι ο σωστός μισθός

Error_1054

Δημοσίευση από Error_1054 » 29 Ιούλ 2008 18:48

κατα την γνωμη μου οι "μεγαλες" εταιρειες ειναι αυτες που δημιουργησαν αυτο το τεραστιο εργασιακο μπαχαλο. Με το ονομα τους ζηταν πτυχια και ετσι βλέπεις ταμιες σε πολυκαταστηματα με μαστερ (ναι μου εχει τυχει να πληρωνω στο ταμειο και επειδη εδειξα μια φοιτητικη καρτα να μου πει η ταμιας οτι εχει μαστερ στο finance απο την Αγγλια)

Απλα ο"μικροι ακολουθουν αφου προσφερουν κλυτερες συνθηκεσ δουλειας-προσβαση σε πιο πολλες γνωσεις αλλα δυστυχως οχι επαγγελματικη εξασφαλιση!!

οι ντελιβεραδες φυσικα και δεν βγαζουν τόσα αφου και ανασφαλιστοι ειναι (και ας δουλευουν σε αλυσίδα) και 8ωρο δεν δουλευουν!!

Επι της ουσιας δεν ξερω τι προυπηρεσια εχε ο φιλος αλλα 800€ ειναι πολλα λεφτα!! Ζητα 600€ αλλα κοιτα να πας σε μια δουλεια που θα υπάρχει σε 5 χρόνια!

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 29 Ιούλ 2008 18:57

αλλα 800€ ειναι πολλα λεφτα!!
Ρε παιδια.
Μισο λιγο.

Μου φαίνεται δεν καταλαβαίνετε.

320€ Νίκη.
30-35 € Κοινόχρηστα.
60 € ΔΕΗ
60 € ΟΤΕ, Σταθερό, Internet
30 € Κηνιτό
100 €-120 € Φαγητα και πραματα για το σπίτι (σουπερ μαρκετ)
30-40 € μετακινήσεις σε εισιτήρια.

Φτάσαμε ίδη με τα πάγια έξοδα παραπάνω απο το βασικό μισθό.
Και αυτά ειναι τα minimum.
Φανταστείτε να είχα να πληρώνω και πετρέλαιο για θέρμανση.
(Ευτυχώς οι Κοζανίτες δεν κρυώνουμε! :-P )

Αν παίρνεις 600 και έχεις έξοδα παραπάνω, ειναι ρε δυνατόν να βγει ο μήνας? Τι λεμέ τώρα?
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες