Ρε παιδια, και στην Αθηνα όλοι τον βασικο μισθο δίνουνε?

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση

Ο Μισθός μου είναι

Πάνω από τον Βασικό
18
53%
Είναι ο Βασικός
12
35%
Κάτω από τον Βασικό
4
12%

Σύνολο ψήφων: 34

pbarbalias
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από pbarbalias » 29 Ιούλ 2008 18:59

nekys έγραψε:Διαχειριστής συστημάτων είμαι, ανειδίκευτος. Φυσικά δεν είμαι το ίδιο με έναν πτυχιούχο, αλλά κάνω σωστά την δουλειά μου. Δούλεψα σε εταιρίες σοβαρές για 400 ευρώ, για 500 ευρώ για 300... Τώρα το πήρα απόφαση και δεν ξαναδουλεύω. Έχω κάνει 4 συμφωνητικά με ιδιώτες και εταιρίες που έχουν τίποτα Dedicated Servers ή θέλουν να αποκτήσουν, βγάζω 500 ευρώ, μαύρα, αλλά δεν έχω τον μπαμπούλα. Και να μου φύγει ένας πελάτης, θα χάσω 50-100 ευρώ. Όχι ολόκληρο στο σύνολο τον μισθό μου. Ευτυχώς κάθε δίμηνο έχω και έναν νέο πελάτη. Σιγά σιγά. Δεν λέω να κάνουμε όλοι το ίδιο. Δε γίνεται. Βρήκα μια εναλακτική όμως που προς το παρών είναι καλύτερη από τις συνηθισμένες επιλογές.

Βασικά, είτε ανειδικευτος, γκαρσόνι, delivery, υπάλληλος internet cafe: Αν νομίζεται ότι τους φτάνει ο βασικός, γελιέσαι... (και λιγότερα παίρνουν πολλές φορές σε εξαίρεση τους delivery που αν ομως πάθουν ένα ατύχημα, την βάψανε)
Οι μισθοί είναι σε όλους σκατά. Κάθε επάγγελμα αξίζει και απαιτεί την τέχνη του, και δεν καταλαβαίνω γιατί το γκαρσόνι θα πρέπει να παίρνει λιγότερο; Αν το γκαρσόνι έχει πτυχίο;

Υποθέτω το παιδί που ψάχνει για δουλειά δεν έχει οικογένεια. Αν είχες πόσα χρήματα θα χρειαζόσουν; 1500 τουλάχιστον βασικό.

Και οι ανειδίκευτοι θα έπρεπε να έπαιρναν λοιπόν παραπάνω χρήματα αλλά και ειδικευμένοι πολλά παραπάνω από όσα παίρνουν σήμερα. Και δεν υπάρχνουν ευκαιρίες δυστυχώς σε καμια εφημερίδα.

Και οικοδομή έχω δουλέψει και τα λεφτά ήταν πολύ καλά. Αλλά δεν μπορούν όλοι να τα κάνουν όλα.

Ο τεχνικός δικτύων και γενικά ότι σχέση έχει με υπολογιστές ποτέ δεν πρόκειτε να πληρωθεί καλά. Γιατί ακόμα και στην δική σας νοοτροπία, που είστε σχετικοι στον χώρο, σας έχει κολλήσει ότι ένα φορμάτ και μια αλλαγή RAM αξίζει 600 ευρω τον μήνα. Τον ηλεκτρολόγο όμως που θα έρθει να αλλάξει 4εις ασφάλειες και μια πρίζα, τα δίνετε τα 80 ευρω για 1 ωρίτσα δουλειά. Συγκρίνετε τους εαυτούς σας σαν πελάτες, ενώ ξέρετε να τα κάνετε όλα αυτά και χωρίς να καλέσετε τεχνικό. Υπάρχουν και άνθρωποι που δεν ξέρουν καν τι κουμπιούτερ αγόρασαν και πως ανάβει. Την ίδια ανάγκη τον έχετε τον τεχνικό PC;

Παρεπιπτόντως επειδή μπορεί να χάσω το θέμα και να με flamάρετε, 21 είμαι και μένω 3 χρόνια αθήνα.

Καλή τύχη και ελπίζω να βρείς δουλειά. Σε κανένα ISP πήγες; Κυρίως systemάδες ζητάνε. Καμιά τράπεζα;
ISPs και τράπεζες ζητάνε έμπειρους συνήθως..

Και όσον αφορά τους ηλεκτρολόγους, αν καεί μια ασφάλεια και δεν το χω ξανακάνει, εγώ το χέρι μου στον πίνακα η στο καλώδιο που εξέχει δεν το βάζω..

Τώρα αν το pc 5ετίας που δεν πιάνει ούτε 50 ευρώ κάηκε, το πετάω και παίρνω ένα καινούργιο των 500 σε 10 δόσεις. Θα δώσω 80 ευρώ στον τεχνικό υπολογιστών να μου φτιάξει την σαβούρα?

Σόρρυ αλλά είπα να το διασκεδάσουμε λίγο!!!

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 29 Ιούλ 2008 20:06

Connor MacLeod έγραψε:
αλλα 800€ ειναι πολλα λεφτα!!
Ρε παιδια.
Μισο λιγο.

Μου φαίνεται δεν καταλαβαίνετε.

320€ Νίκη.
30-35 € Κοινόχρηστα.
60 € ΔΕΗ
60 € ΟΤΕ, Σταθερό, Internet
30 € Κηνιτό
100 €-120 € Φαγητα και πραματα για το σπίτι (σουπερ μαρκετ)
30-40 € μετακινήσεις σε εισιτήρια.

Φτάσαμε ίδη με τα πάγια έξοδα παραπάνω απο το βασικό μισθό.
Και αυτά ειναι τα minimum.
Φανταστείτε να είχα να πληρώνω και πετρέλαιο για θέρμανση.
(Ευτυχώς οι Κοζανίτες δεν κρυώνουμε! :-P )

Αν παίρνεις 600 και έχεις έξοδα παραπάνω, ειναι ρε δυνατόν να βγει ο μήνας? Τι λεμέ τώρα?
και βεβαια ετσι δεν βγανει ο μηνας που να χτυπιεσε κατω σαν το χταποδι

μια λυση ειναι να βρεις κανα φιλο που νοικιαζει σπιτι και να σε φιλοξενει και να πληρωνετε απο μισο και να μοιραζεστε τα εξοδα

αν εισουν Αθηνα κατι θα μπορουσαμε να κανουμε απο δουλεια αλλα εκει πανω για να σε στειλω για δουλεια στον Χορτιατη πρεπει να ειχες μεταφορικο μεσο

Άβαταρ μέλους
Hermeia
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Hermeia » 29 Ιούλ 2008 23:22

Connor MacLeod έγραψε:
320€ νίκι.
30-35 € Κοινόχρηστα.
60 € ΔΕΗ
60 € ΟΤΕ, Σταθερό, Internet
30 € Κηνιτό
100 €-120 € Φαγητα και πραματα για το σπίτι (σουπερ μαρκετ)
30-40 € μετακινήσεις σε εισιτήρια.

Φτάσαμε ίδη με τα πάγια έξοδα παραπάνω απο το βασικό μισθό.
αν πληρώνεις κάθε μήνα οτε και δεη .. να το προσέξεις αυτό!

επίσης, 60 το ήνα (ή και το δίμηνο) για σταθερό και διαδίκτυο είναι πολλά.. ψάξε κάτι καλύτερο.

Για το κινητό τώρα.. επίσης ψάξε κάτι καλύτερο (πχ. στα καρτοκινητά δεν πληρώνεις και το φόρο αναλογα με την κατανάλωση.. κι αν ειναι 2 λεπτα πιο ακριβό το λεπτό ομιλίας, όμως τα παίρνεις πίσω στο μη-φπα)
Για μετακινήσεις-εισητήρια τώρα.. αλήθεια, πόσο πάει το μηνιαίο αστικό εισητήριο?

.. κατα τα άλλα πάμε τέλεια ως κράτος..
Hermeia the InfoSharer
Η Γνώση είναι Δύναμη
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 29 Ιούλ 2008 23:42

Το 2μηνο πληρωνω, βαζω το μηνα ποσο βγένει.
επίσης, 60 το ήνα (ή και το δίμηνο) για σταθερό και διαδίκτυο είναι πολλά.. ψάξε κάτι καλύτερο.

Για το κινητό τώρα.. επίσης ψάξε κάτι καλύτερο (πχ. στα καρτοκινητά δεν πληρώνεις και το φόρο αναλογα με την κατανάλωση.. κι αν ειναι 2 λεπτα πιο ακριβό το λεπτό ομιλίας, όμως τα παίρνεις πίσω στο μη-φπα)
Για μετακινήσεις-εισητήρια τώρα.. αλήθεια, πόσο πάει το μηνιαίο αστικό εισητήριο?
120 € παγια και ιντερνετ και τηλεφωνήματα.οχι παγιο μονο ιντερνετ.
κινητό 30 € και μιλάω 3ώρες το μηνα. πιο χαμηλά, δε γίνετε!

αν ειναι παντος, εγω λεω να τα καταργήσουμε όλα, ας καταργήσω και το κινητό που δεν ειναι είδος πρώτης ανάγκης,
ας πηγαίνω με τα πόδια στην δουλειά και να μετακινούμε στην πόλη (ετσι μια μερα - με την πολύ εξάσκηση - μπορει να γινω και ολυμπιονίκης, και να παίρνω παραπάνω απο τον βασικο),
ας καταργήσω και το Internet που και αυτο δεν ειναι πρώτη ανάγκη.
Ας καταργήσω και το κρεας, να τρώω μονο απο τον μανάβη της γειτονιάς.

Ετσι θα έχω μονο για πάγια έξοδα:

350 Νικι και κοινόχρηστα
καμια 50 € σουπερ μαρκετ
και 60 € ΔΕΗ.
Η ας εχω το PC 2 ωρες την μερα ανοιχτό και θα ειναι η ΔΕΗ 40 €

οποτε ετσι θα έχω παγια εξοδα μονο 440 €.
Δηλαδή με τον βασικο (650 €) θα ειμαι πλουσιος και δεν θα παραπονιέμαι.

Ετσι, θα μπορέσω μια μερα να βγω και στην σύνταξη. Θα παίρνω καμια 400-450 € συνταξη.
Μετα, θα πρεπει όμω να βρω να νοικιάσω ενα σπίτι φθηνότερο, περίπου στα 200-220 € (αφου βέβαια δε θα έχω καταφέρει ποτε να αγοράσω σπίτι στην ζωή μου),
θα καταργήσω και τον μανάβη(θα τρώω μακαρόνια σκέτα. και όταν λέω σκέτα και χωρίς αλάτι), και θα ανοιγω το PC μια φορα την βδομάδα για καμια ωρίτσα το πολυ.
Επισης και ο θερμοσίφουνας καιει πολυ. Οπότε θα αναγκαστώ να κανω μπάνιο μια στις 3 μέρες αντι για καθημερινά.

Ναι. εχετε δίκιο.
Που είμαστε είπατε ? στον Β παγκοσμιο πόλεμο?

Ααααα. ετσι εξηγούνται όλα τελικά. Γιαυτο αυτη η φτώχεια και ο περιορισμός.
Τελικά ουτε PC υπάρχουν, ουτε συσκευές που σου επιτρέπουν να μιλάς στο δρόμο με ανθρώπους μακρια σου(κινητά), ούτε οι θερμοσιφουνες ανακαλύφθηκαν ακόμα.
μάλλον θα είχα διαβάσει εχθές το βράδυ πάλι κανένα βιβλίο επ.φαντασίας, μετα που ο πατέρας μου εφαγε μαζί μας και αναγκάστηκε πάλι να πάει στον πόλεμο.
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Άβαταρ μέλους
Hermeia
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Hermeia » 30 Ιούλ 2008 00:24

βραστα φίλε
..

πάντως ο μανάβης δεν είναι καλή λύση.. βασικά είναι πιο ακριβός στα περισσότερα από τα μπριζολάκια (4-5ευ/κιλό/3μερίδες) και μερικά ψάρια (άμα τα ψάχνεις.. συχνά στα 6ευ.. σκέψου να τρώς μπάμιες στην ίδια τιμή!!!)
Οσο για τα απαραίτητα λαχανικά και φρούτα.. πρέπει να μάθεις τις λαϊκές.

τιπ: ψώνιζε άφοβα από όπου ψωνίζουν οι περισσότεροι μετανάστες οικογενειάρχες.. είναι δοκιμασμένα οι φθηνότερες τιμές (στην αντίστοιχη ώρα.. πχ. τσεκάρησε την κεντρική ψαραγορά Σάββατο μεσημέρι 2-3..)

κι αυτό είναι στην τελική το αποτέλεσμα που δεν ενοχλεί κανένα..
και που μάλλον το απολαμβάνουν κι αποπάνω οι εκλεγμένοι αφέντες μας..
να μας κάνουν καρμίριδες,
να σκεφτόμαστε να κάνουμε το τραπέζι σε μια φίλη
[.. κι αν δεν της αρέσει το ψάρι μου και θέλει μπάμιες? - κι αν καταλάβει ότι το καλαμάρι είναι θράψαλο και το πήρα το Σάββατο στο κλείσιμο της αγοράς 3 ευρό το κιλό (2ευ, ήτανε 700 γραμ.) και δεν της αρέσει και πώς το έψησα στα αποκλαδέματα της ελιάς που είχα κλαδέψει την άνοιξη.. και το φτηνό κασέρι που το γέμισα και δεν είναι πανάκριβο-χωρίς-λιπαρά, και τα μηλοροδάκινα που πήρα 1ευ στη λαϊκή στη Μεταμόρφωση..)
τελικά κι εσύ κι ο γρύλος σου.. και δεν γίνεται τραπέζι,

τα σουβλάκια ευτυχώς υπάρχουν ακόμα κάπου κάτω από 2 ευρώ πίτα-γύρο-απ'όλα.. (3,60 τα δύο.. κι ούτε να παιδεύομαι με ψησταριές, ούτε να τρέχω να βρώ τις καλύτερες αγορές..)
Hermeia the InfoSharer
Η Γνώση είναι Δύναμη
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Pavel
Honorary Member

Δημοσίευση από Pavel » 30 Ιούλ 2008 00:29

Βασικά κάπου μπερδεύτηκα.
Αν κατάλαβα καλά, λες 120€ ΟΤΕ και 120€ ΔΕΗ το δίμηνο. Τι ακριβώς καταναλώνεις;

Για να σου έρθει η ΔΕΗ τόσο, μήπως κάτι άλλο πάει στραβά; Στο σπίτι μου πάντως, 4μελής οικογένεια, δεν έρχεται τόσο.

Επίσης για τον ΟΤΕ, πάλι πολλά τα βλέπω. Τι γραμμή ADSL έχεις και βγαίνει τόσο;
Εσύ είσαι τρελός.

Άβαταρ μέλους
alexandr0s
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από alexandr0s » 30 Ιούλ 2008 02:34

Τι συζητάμε τώρα...αν θα είναι 100 ευρώ πάνω, 100 κάτω? Εδώ έτσι όπως είναι τα πράγματα κάτι στραβό να του τύχει του ανθρώπου (πχ να χαλάσει ο υπολογιστής του χτύπα ξύλο) έχει μπει αυτόματα μέσα. Γενικά παίζει και η λύση της 2ης δουλειάς πάντως.

Άβαταρ μέλους
vspan

Δημοσίευση από vspan » 30 Ιούλ 2008 03:33

επισης λυση ειναι να δανειζεσαι ιντερνετ απο το γειτονα....(geitonex 4 ever!!!!)

ας σοβαρευτω όμως τωρα...εχετε να προτεινετε καμια δουλεια για εναν φοιτητη ψηφιακων συστηματων (πανεπιστημιο πειραια 2ο ετος) που να ειναι και λιγο σχετικη με αυτο που σπουδαζω???

δουλεψα 2 μηνες στην teleperformance (στο τμημα της ontelecoms, τηλεφωνικη τεχνικη υποστηριξη) και πραγματικα εφτασα στα ορια μου σαν ανθρωπος..για φετος λεω να κανω κατι πιο δημιουργικο και συναμα πιο αυτονομο...οπως ιδιαιτερα σε παιδια η δαχτυλογραφησεις κειμενων σε παιδια απο φιλολογιες κτλ που δεν το κατεχουν...

αν μπορειτε προτεινεται μου κατι για δουλεια!!!επισης εχω ασχοληθει και λιγο με αναπτυξη ιστοσελιδων και ξερω καποια βασικα πραγματα...τουλαχιστον σε html και javascript!

ελπιζω να μην βγηκα offtopic

Άβαταρ μέλους
dik_

Δημοσίευση από dik_ » 30 Ιούλ 2008 05:13

vspan έγραψε:...για φετος λεω να κανω κατι πιο δημιουργικο ... οπως ... δαχτυλογραφησεις κειμενων
!!!! :o

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 30 Ιούλ 2008 10:02

Tι μίλησα για θερμοσίφουνα? μπορείτε να με πείτε?
Δεν ανάβει ξαφνικά!
:x :x :x

Κανας εθελοντής να με το φτιάξει?
Ουτε για αστείο δεν περισσεύουν χρήματα για ηλεκτρολόγο.
:cry: :cry: :cry:

πωωωωω και θελω να φύγω Δραμα τώρα.

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 30 Ιούλ 2008 10:23

Μπα.
Ανοιγει για κανα 3λεπτο, και μετα πέφτει!
Και θελει το διακοπτάκι σε συγκεκριμένη θεση. οχι στο On(πανω).
καπου στην μέση!
:x :x :x

Άβαταρ μέλους
gaucho
Honorary Member

Δημοσίευση από gaucho » 30 Ιούλ 2008 10:24

Σε μια δουλειά η πρώτη εντύπωση είναι και η εμφάνιση. Απο εμφάνιση είσαι μείον μέχρι να τους αποδείξεις το αντίθετο

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 30 Ιούλ 2008 10:30

Πτυχίο ΑΕΙ ΤΕΙ η ΙΕΚ?
Ενα ΤΕΕ ενα ΙΕΚ.
Γιατι? πειράζει που δεν τελείωσα πανεπιστήμιο? Ολοι ίδιοι είμαστε?

Δέυτερον σε μια δουλειά η πρώτη εντύπωση είναι και η εμφάνιση. Απο εμφάνιση είσαι μείον
Δεν καταλαβα. Που το ξερεις?
Στην δουλεια βρε παω ευπρεπώς. Νταξι εξω κυκλοφορούμε με τα κολλητά και τα ρετάλια, αλλα στη δουλεια φοραμε Παντελονάκι-πουκαμισάκι, γραβατούλα(αναλόγως την μερα) κοκ.

Εκτος αν δεν σαρέσω οχι στο ντύσιμο, αλλα στην όψι.
καλα δεν ειμαι και Μπραντ πιτ, αλλα νομιζω βλέπομαι.
:think:

Άβαταρ μέλους
gaucho
Honorary Member

Δημοσίευση από gaucho » 30 Ιούλ 2008 10:32

Connor MacLeod έγραψε:Εκτος αν δεν σαρέσω οχι στο ντύσιμο, αλλα στην όψι.
καλα δεν ειμαι και Μπραντ πιτ, αλλα νομιζω βλέπομαι.
:think:
Σε είδα στο meeting. Δεν είπα να είσαι όμορφος. Δε θα σου εξηγήσω ότι από εμφάνιση είσαι μείον. Αυτό να το πείσεις στη δουλειά

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης