Ρε παιδια, και στην Αθηνα όλοι τον βασικο μισθο δίνουνε?

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση

Ο Μισθός μου είναι

Πάνω από τον Βασικό
18
53%
Είναι ο Βασικός
12
35%
Κάτω από τον Βασικό
4
12%

Σύνολο ψήφων: 34

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 30 Ιούλ 2008 10:33

Καλα, αν πήγαινα έτσι στην δουλεια βρε, ουτε μια ώρα δε θα με κρατούσαν!
:lol: :lol: :lol:
Meizu MX5(5.5"/8Core/3GB/32GB/Sony IMX220 20.7MP)
PC 27'' (3770@3.4/16GB/560SE/500GB SATA3/650W S12G)
Mac mini (2.5GHz/8GB/6630/90GB GorsairGT)

Error_1054

Δημοσίευση από Error_1054 » 30 Ιούλ 2008 11:23

Χωρις παρεξηγηση κανεις ενα τεραστιο λαθος. Ζητας μισθο αναλογα με τα εξοδα σου. τωρα αν νομιζεις οτι ολοι οι Αθηναιοι ΓΟΥΣΤΑΡΟΥΝ να μενουν με γονεις εγω τουλάχιστον δεν ημουν ενας απο αυτους. Ασε που ο Αθηναιος ψαχνει και μια δουλεια να εξαφανιζεται απο το σπίτι ενα 8ωρο και να εχει και ενα χαρτιλίκι και οχι με 600€ αλλα και με 500€ θα παει να δουλέψει.

Αυτη τη στιγμη ο υποψηφιος εργαζομενος μονο μια τακτικη μπορει να ακολουθήσει! Απο την στιγμη που ολοι τον βασικο δίνουν, να διαλεξει μα εταιρεια και μια δουλεια που ειναι σχετικα ικανοποιημενος! Δυστυχως όμως ακομα και οι δουλειες με τον βασικο σπανιζουν οποτε υπαρχει ενας φοβος να κλειδωθεις σε μια δουλεια-αδιεξοδο (dead end job).

και μεις τα ιδια περναμε και εχουμε και παιδια τι νομιζεις;
οσο για τα σουβλακια 2.20€ εμειναν αλλα με τζακ ποτ στο κρεας. Χθες εφαγα 2 κομματια με το χερι και εμεινε μονο πίτα. ΑΑΑ αρχιζουν και ακριβαινουν και το εμφιαλωμενο νερό οι "μεγαλες αλυσίδες". Ασε που πηγα σε "μεγαλη αλυσιδα" να παρω ενα κουτακι αναψυκτικο και μου ζητησε 1,50€ και βαραγα τον εαυτο μου που εφυγα απο τον περιπτερα που για το ιδιο ζητησε 0.90€ (κανονικα κανει απο 0.70 εως .80€).

Άβαταρ μέλους
gaucho
Honorary Member

Δημοσίευση από gaucho » 30 Ιούλ 2008 11:38

Connor MacLeod έγραψε:Καλα, αν πήγαινα έτσι στην δουλεια βρε, ουτε μια ώρα δε θα με κρατούσαν!
:lol: :lol: :lol:
Τότε γιατί ακόμα ψάχνεις δουλειά;

Για να μη βρήκες δουλειά ακόμα μάλλον κακοντυμένος πάς ή κάτι αρνητικό έχεις πάνω σου.

pbarbalias
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από pbarbalias » 30 Ιούλ 2008 12:17

Νομίζω ότι λίγο τραγικά είναι όλα αυτά.

Σαν διάφορους γνωστούς μου που ποτέ δεν έχουν δουλειά (και χρήματα..)

Το θέμα είναι ότι κάνεις να το αγαπάς και να το κάνεις σωστά. Πάντα υπάρχουν κάποιοι που θα το εκτιμήσουν και στην επόμενη ευκαιρία θα προτείνουν εσένα γιατί είσαι καλός στην δουλειά σου. Νομίζω ότι αυτός που είναι εργατικός και το κυνηγάει ποτέ δεν χάνεται.

Αν τα χρήματα δεν είναι αρκετά πιάνεις 2η δουλειά. Delivery, σε καφέ, οτιδήποτε..
Τουλάχιστον στην αρχή της καριέρας σου που λόγω έλλειψης προυπηρεσίας θα ξεκινάς με χαμηλές απολαβές. Αργότερα αλλάζει το πράγμα..

Τα υπόλοιπα περί εμφάνισης, πρώτης εντύπωσης κλπ με αφήνουν παγερά αδιάφορο.. Το θέμα είναι να είσαι εργατικός, επικοινωνιακός και ομαδικός.

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 30 Ιούλ 2008 12:22

gaucho έγραψε: Σε είδα στο meeting. Δεν είπα να είσαι όμορφος. Δε θα σου εξηγήσω ότι από εμφάνιση είσαι μείον. Αυτό να το πείσεις στη δουλειά
Τον έχω δει σε ώρα εργασίας και ήταν μια χαρά. Να μη σου πω ότι φορούσε και γραβατούλα και του χαλάσω το προφίλ. :p (μόνο το παπούτσι ήταν λίγο αταίριαστο, αλλά με ένα ξεσκόνισμα θα ήταν οκ. ;) )
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
viktoras
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από viktoras » 30 Ιούλ 2008 15:03

Το αστείο είναι ότι οι Τεχνικοί Δικτύων αλλά και υπολογιστικών συστημάτων [ παίζει να το λέω και λάθος ] είναι απ'τα επαγγέλματα με την μεγαλύτερη ζήτηση στην Ε.Ε. και στην ίδια έρευνα έλεγε ότι η ζήτηση θα αυξηθεί ακόμα περισσότερό. [ Έιχε δημοσιευθεί στο Channel partner δεν θυμάμαι ποιου μήνα... ]

Δεν διαφωνώ ότι το κόστος π.χ. για το CCNA είναι μεγάλο [ ~3000€ αν δεν κάνω λάθος ] αλλά αν ο άλλος έχει κάποιους στόχους για την τεχνική εκπαίδευση του θα προτιμήσει αντί να σκάσει για 1 χρόνο σε ΙΕΚ 2000-3000€ να πάρει το CCNA που φυσικά και θα του είναι πιο χρήσιμο στην αγορά εργασίας.

Αντίστοιχα κάποιος μπορεί να δημιουργήσει ένα καλό και αξιόπιστο portfolio κάνοντας κάποιες δουλειές που θα μπορούσαν να χαρακτηριστούν "πρακτική" όπως κάνουν αρκετοί web developers είτε δουλεύοντας με δικά τους projects είτε με την κοινότητα Open Source.

Στην Ελλάδα η πλειοψηφία είτε θα είναι "overeducated" με αποτέλεσμα να μην μπορεί να βρει τον μισθό που "αιτιολόγουν" οι σπουδές και οι γνώσεις του, είτε το ακριβώς αντίθετο...

Έτσι όπως έχει διαμορφωθεί η αγορά εργασίας μετράνε πολύ οι γνώσεις που αποκτάμε μόνοι μας, ως αυτοδίδακτοι, πως να το πω; Μετράει το τι κάνεις παραπάνω. Γιατί και πτυχίο ΑΕΙ να έχεις, με σημειώσεις άλλων, αντιγραφή και λίγο γλύψιμο και θελήματα αποκτάς πτυχίο... δεν σημαίνει ότι έχεις και τις γνώσεις. [ δεν ισχύει παντού αυτό ]
<?="Hello Freestuff";?>
Quality hosting by Cityhost

Άβαταρ μέλους
Sheena
Honorary Member

Δημοσίευση από Sheena » 30 Ιούλ 2008 21:57

Τι νόμισες βρε Connor, πως στην Αθήνα είναι καλύτερα τα πράγματα; Όσο πιο μεγάλη είναι η πόλη που αναζητάς δουλειά, τόσο πιο δύσκολες οι συνθήκες επιβίωσης (και μισθού)......

Όσο για τους υπόλοιπους, πολλή θεωρία βλέπω και ανησυχώ......

Ό,τι πτυχίο και να έχεις, ξεκινάς με τον βασικό. Μπορεί βέβαια να πάρεις και 100&#8364; παραπάνω για το master, αλλά αυτό δεν σε κάνει καλά αμοιβόμενο. Ούτε έμπειρο, όσες γνώσεις και αν διαθέτεις. Ούτε με 1 χρόνο σε δουλειά θεωρείσαι έμπειρος γι' αυτούς. Ίσως να σου δώσουν λίγα παραπάνω από τον βασικό, αλλά λίγο χλωμό το βλέπω. Θέλουν να κάνουν την δουλειά τους με όσο το δυνατόν λιγότερο κόστος γι' αυτούς.... Γιατί σε μεγάλη εταιρεία εργαζόμουν και είχα αναλάβει μεγάλο πρότζεκτ που το έβγαλα όλο εις πέρας και έμειναν ευχαριστημένο, αλλά οικονομικά δεν ήθελαν να επεκταθούν.... Εδώ δεν μας πλήρωναν στην ώρα μας..... Πίκρα..... :(

Από τη άλλη, αυτό είναι καθαρά θέμα δικό σου. Απλά μην τους λες από την αρχή πόσα θες. Προσπαθούν να σε ψαρέψουν αν πας για τα χρήματα ή για την δουλειά. Άστους να ανοίξουν πρώτα εκείνοι τα χαρτιά τους και μετά διαπραγματεύσου το. (όχι στην πρώτη συνέντευξη, αλλά στην επαναληπτική που θα έρθετε να κλείσετε την δουλειά.) Επίσης να είναι μια δουλειά που θα σου κρατά το ενδιαφέρον και θα θες να ασχοληθείς. Αν βαρεθείς γρήγορα, μόνο και μόνο η ψυχολογία σου και δεν θα θες να "πας" παραπάνω. Αυτό φαίνεται και εξαρτάται κατα πόσο σοβαρούς ανθρώπους έχεις απέναντί σου. Γιατί αυτοί θα ασχοληθούν με το τι σου έδωσαν να κάνεις. Δεν θα σε αφήσουν στην τύχη σου και στο τέλος να σε βγάλουν μ****α.

Όσο γι΄αυτούς που λένε για την πιστοποίηση τύπου Microsoft ή Cisco δεν αναγνωρίζονται μισθολογικά στον εργοδότη, μόνο ότι έχεις και αυτό το χαρτί - πιστοποίηση.

Δεν μένουμε όλοι με γονείς. Κάποιοι αλλάξαμε εντελώς πόλη και ειδικά σε μια μεγάλη πόλη, όπως η Αθήνα τα πράγματα από πλευράς εξόδων είναι πολύ χειρότερα από την επαρχία, όσο και να είσαι οικονόμος.

Ξεκίνα σε μια εταιρεία που σε αντιπροσωπεύει. Να μπορείς να συνεργαστείς με τον άνθρωπο που έχεις απέναντί σου. Επίσης να είναι όσο το δυνατόν σοβαροί σε όσα λένε και κάνουν. Αυτό μακροπρόθεσμα θα σου βγει σε καλό ή κακό για την ανέλιξή σου. (γιατί δεν νομίζω πως στις επιχειρήσεις θα βρείτε τους ειλικρινείς ανθρώπους!)
Εικόνα

id12856 Οι άγγελοι πάνε κοντά με τους αγγέλους...

Άβαταρ μέλους
xarisss
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από xarisss » 31 Ιούλ 2008 13:03

Το θέμα με τους μισθούς στην Ελλάδα είναι μεγάλη ιστορία.
Καταρχήν, υπάρχουν συλλογικές συμβάσεις εργασίας (ΣΣΕ) που προβλέπουν τους μισθούς με σχετική ακρίβεια, όσον αφορά τα πτυχία, τις ξένες γλώσσες, το επίδομα χρήσης υπολογιστή, κλπ.
Το θέμα είναι ότι από τις περισσότερες εταιρίες οι ΣΣΕ δεν τηρούνται (είτε αυτό αφορά το μισθό, είτε τα επιδόματα). Όπως λοιπόν υπάρχει ασυδοσία στα περισσότερα θέματα στην Ελλάδα, έτσι υπάρχει και σ' αυτό. Σου λέει ο εργοδότης "δε φτάνει που σε προσλαμβάνω και σου πληρώνω και ένσημα, θέλεις και τα ρέστα;". Υπάρχει δηλαδή η λογική ότι ο κάθε εργοδότης σου κάνει χάρη (εννοείται ότι αυτό δεν ισχύει για όλους τους εργοδότες).
Για να μην αναφέρω ότι υπολογίζουν στο μισθό σου ότι μένεις με τους γονείς σου για να τα βγάλεις πέρα και όχι ότι είσαι ανεξάρτητος.
Άλλο σημείο ασυδοσίας είναι οι υπερωρίες. Μπορεί να σου πει ο εργοδότης ότι θα παίρνεις πχ 750-800 ευρώ, αλλά το ωράριο (άτυπα πάντα) ξέχασέ το. Θα πηγαίνεις στο γραφείο κατά τις 9 και θα φεύγεις κατά τις 8-9. Θα ζεις για να δουλεύεις δηλαδή, χωρίς να πληρώνεσαι για τις υπερωρίες σου! Ειδικά στην Αθήνα ακούω ότι αυτός είναι ο κανόνας.
Το θέμα είναι τι μπορεί να κάνει ο εργαζόμενος γι' αυτό.
Ειδικά όταν βλέπει πολλούς δημόσιους υπαλλήλους με μηδέν κούραση (και 7.5 ώρες δουλειάς το πολύ κάθε μέρα) να παίρνουν 1500 ευρώ το μήνα και αυτός να ξεσκίζεται όλη τη μέρα για να βγάλει τα μισά.
Στην πράξη, το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι υπομονή, και να κοιτάς τι θα μάθεις από κάθε σου δουλειά. Τα πρώτα χρόνια θα είναι δύσκολα τα πράγματα οικονομικά, το θέμα είναι όμως να αποκτήσεις τις γνώσεις που θα σε οδηγήσουν σε μεγαλύτερο μισθό, είτε στην ίδια εταιρία, είτε στην άλλη. Ειδικά στην Αθήνα, η κινητικότητα μεταξύ ομοειδών εταιριών είναι μεγάλο πλεονέκτημα, που δεν υπάρχει στην επαρχία.
Στη θέση του Κόνορ θα ξεκινούσα με 600 ευρώ με την προοπτική, είτε στο εξάμηνο και αφού θα έχω δείξει δείγμα της δουλειάς μου να ζητήσω αύξηση, είτε να ψάχνω παράλληλα για κάτι καλύτερο.
Το να λες (χωρίς να έχεις δουλέψει καθόλου) ότι "εγώ για τόσα το θεωρώ κοροϊδία να δουλέψω" δεν το θεωρώ σωστό. Το καταλαβαίνω ότι δε "βγαίνεις" με τα 600, δε "βγαίνεις" όμως ούτε και με τα 0 που θα παίρνεις όσο δεν εργάζεσαι.
PRO-PRO.gr
Πρωτάθλημα Προγνωστικών

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 31 Ιούλ 2008 16:31

Ουτε ταμειο ανεργειας δεν παιρνω τελικα!

Την γ@μ..α τωρα.
:cry:

τωρα πως γινετε να μην παίρνω, δεν το κατάλαβα.
:-?

intelcore2
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από intelcore2 » 31 Ιούλ 2008 16:36

Connor MacLeod έγραψε:Ουτε ταμειο ανεργειας δεν παιρνω τελικα!

Την γ@μ..α τωρα.
:cry:

τωρα πως γινετε να μην παίρνω, δεν το κατάλαβα.
:-?
για να πάρεις πρέπει να έχεις συμπληρώσει έναν αριθμό ημερομισθίων (νομίζω 50) τον προηγούμενο χρόνο

Άβαταρ μέλους
Connor MacLeod
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Connor MacLeod » 31 Ιούλ 2008 16:45

Δουλευω (ειμαι γραμενος οτι δουλευω) απο τις 17 ΙΟΥΛΙΟΥ του 2007 εως και 18 ΙΟΥΛΙΟΥ του 2008

Άβαταρ μέλους
gaucho
Honorary Member

Δημοσίευση από gaucho » 31 Ιούλ 2008 17:28

Connor MacLeod έγραψε:Δουλευω (ειμαι γραμενος οτι δουλευω) απο τις 17 ΙΟΥΛΙΟΥ του 2007 εως και 18 ΙΟΥΛΙΟΥ του 2008
Που είσαι γραμμένος? Σε χαρτί Α4;

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες