Apache2 test page

Τεχνικές και μόνο Συζητήσεις για WEB hosting servers, Mail servers, DNS servers. Όχι αναζήτηση υπηρεσιών εδώ!

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
trantelo

Apache2 test page

Δημοσίευση από trantelo » 28 Ιούλ 2008 11:42

Καλημέρα σε όλους! Είμαι νέος στο Forum σας και βλέπω ότι εδώ υπάρχουν θέματα πολύ πιό εξειδικευμένα, έτσι ίσως βρώ κάποιες απαντήσεις στο πρόβλημά μου. Και μπαίνω στο θέμα:

Πρίν από 3 περίπου χρόνια πλήρωσα το ποσό των 11.000€ για την κατασκευή μίας συγκεκριμένης ιστοσελίδας. Ενώ φαινόταν ότι όλα πήγαιναν καλά γιά όσο διάστημα η ιστοσελίδα μου φιλοξενούνταν στους servers της εν λόγω εταιρίας που την κατασκεύασε, τα προβλήματα άρχισαν μόλις αποφάσισα να αποδεσμευτώ από αυτήν.

Συγκεριμένα, κράτησα κάποια αρχεία Backup (σε μορφή ZIP) μέσα από το Plesk control panel. Η εταιρία με διαβεβαίωσε ότι αν έχω αρχεία backup θα μπορώ να επαναφέρω την ιστοσελίδα μου ανα πάσα στιγμή.

Έτσι αγόρασα ένα άλλο πακέτο hosting από άλλη εταιρία, και προσπάθησα να ανεβάσω το αρχείο. Παρότι όμως δείχνει να "ανεβαίνει" κανονικά (δημιουργούνται δηλαδή οι φάκελοι κτλ), το μόνο που παίρνω ως αποτέλεσμα όταν πληκτρολογώ την διεύθυνση της σελίδας μου, είναι μία δοκιμαστική σελίδα του Apache "Apache 2 Test Page powered by CentOS" με το μύνημα
............
You may now add content to the directory /var/www/html/. Note that until you do so, people visiting your website will see this page and not your content. To prevent this page from ever being used, follow the instructions in the file /etc/httpd/conf.d/welcome.conf.
.........

Η ιστοσελίδα αυτή τη στιγμή είναι www.i-pins.com

Προσωπικά είμαι άσχετος από servers και προγραμματισμό και δεν έχω ιδέα τι φταίει. Η ιστοσελίδα είναι φτιαγμένη σε PHP και δε βγάζω άκρη. Ζήτησα από την εταιρία κατασκευής της ιστοσελίδας να μου δώσει τα χαρακτηριστικά του server μήπως χρειάζεται κάτι εξειδικευμένο, αλλά αυτοί με αγνοούν.

Στη συνέχεια ζήτησα βοήθεια από τον καινούριο Hosting provider που συνεργάστηκα, αλλά προφανώς αυτοί μόνο πουλάνε hosting και δεν ξέρουν περισσότερα. Μετά άλλαξα provider, και πάλι όμως κανείς δεν ανέλαβε την ευθύνη να μου πεί ξεκάθαρα τι φταίει και να αναλάβει να στήσει την ιστοσελίδα.

Είμαι λοιπόν απογοητευμένος από τους παρόχους και τις εταιρίες, και το αποτέλεσμα είναι να έχω στο αρχείο μου απλώς το backup από μία ιστοσελίδα που την πλήρωσα ένα σωρό λεφτά χωρίς πλέον να είμαι σίγουρος ότι μπορώ να την αποκαταστήσω..

Παρακαλώ λοιπόν όποιος διαβάσει αυτό το post, ας μου δώσει και τη δική του συμβουλή, οποιαδήποτε βοήθεια είναι ευπρόσδεκτη!

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Apache2 test page

Δημοσίευση από CyberCr33p » 28 Ιούλ 2008 12:19

Backup πήρες από το Plesk; Εάν ναι τότε πρέπει να βρεις κάποιο webhost που να έχει Plesk για να μπορέσει να γίνει το restore. Πιθανότατα να πρέπει να τρέχουν και τις ίδιες εκδόσεις του Plesk ο παλιός και ο νέος webhost.

Εναλλακτικά εάν έχεις πρόσβαση ακόμα στο παλιό webhost μπορείς να αντιγράψεις τα αρχεία με χρήση FTP στο pc σου καθώς και να πάρεις backup από τη βάση δεδομένων με χρήση του phpmyadmin. Στη συνέχεια μπορείς να δώσεις τα αρχεία στο νέο σου webhost για να τα επαναφέρει.

Άβαταρ μέλους
trantelo

Apache2 test page

Δημοσίευση από trantelo » 28 Ιούλ 2008 15:19

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Το Backup το έχω πάρει από το Plesk 8.1 (είναι ένα αρχείο Zip το οποίο όμως δε φαίνεται να ανοίγει για να δώ τα περιεχόμενα του). Ψάχνοντας ανακάλυψα ότι είναι Binary και έτσι έψαξα να βρώ κάποιο αντίστοιχο hosting πάλι σε Plesk 8.1 σε Linux για να το τρέξω από εκεί.

Έτσι προμηθεύτηκα ένα καινούριο πακέτο hosting, στο οποίο το backup ανέβηκε κανονικά. Δηλαδή (πάντοτε από Plesk) ανέβασα το Zip αρχείο μου, έκανα domain restore, και πλέον από το File manager βλέπω αρχεία και φακέλους της ιστοσελίδας (χωρίς όμως να είμαι σίγουρος ότι αυτά είναι σωστά και πλήρη). Όμως όταν πληκτρολογώ το URL μου, βγάζει αυτή την αρχική σελίδα "Apache test page".

Δυστυχώς δεν έχω περαιτέρω γνώσεις επάνω στο θέμα της φιλοξενίας ούτε και της κατασκευής της σελίδας. Έχω πάρει και ένα backup από FTP το οποίο όμως και πάλι δεν δείχνει να δουλεύει.

Στη συνέχεια προσπάθησα να δω τι φταίει τοπικά, εγκατέστησα στον υπολογιστή μου to XAMPP και προσπάθησα να το στήσω εκεί αλλά και πάλι τίποτα.

Αυτό που με ανησυχεί περισσότερο είναι η πιθανότητα η εταιρία που μου έφτιαξε την σελίδα να έχει κάποια "κρυφά αρχεία", κάποιες δικές της δικλείδες ή να έχει εγκαταστήσει κάποιες απαγορεύσεις πρόσβασής, ή γενικά κάποιες ιδιομορφίες στην ιστοσελίδα. Είναι αυτό δυνατόν? Και αν ναί, είναι νόμιμο να κάνει κάτι τέτοιο?

Θα με ενδιέφερε να βρώ μια εταιρία να συνεργαστώ, η οποία θα αναλάβει όλη τη διαδικασία του στησίματος της ιστοσελίδας μου και όχι απλώς κάποιους που θα μου πουλήσουν ένα πακέτο hosting. Ειλικρινά και χωρίς να θέλω να θίξω τους πραγματικούς επαγγελματίες του κλάδου, η μέχρι τώρα εμπειρία μου από αντίστοιχες εταιρίες είναι απογοητευτική..

Άβαταρ μέλους
Giannis78
Επικοινωνία:

Apache2 test page

Δημοσίευση από Giannis78 » 28 Ιούλ 2008 15:42

mipos to directory index den einai dilomeno?
sta arxeia sas exei index.php home.php ??? ti exei..

kai ta arxeia anevikane sto /html/ h einai /html/onomabackup....
kanonika prepei ola ta files na einai sto root /html/
WebHosting Services
http://www.intechs.gr

Άβαταρ μέλους
trantelo

Apache2 test page

Δημοσίευση από trantelo » 28 Ιούλ 2008 16:38

Απ ότι φαίνεται τα αρχεία βρίσκονται μέσα στο φάκελο "httpdocs".
Υπάρχει ένας υποφάκελος "website" όπου βρίσκεται το αρχείο index.php.
Όταν πληκτρολογώ στον browser την πλήρη διεύθυνση για το αρχείο indexwww.i-pins.com/website/index.php
βγάζει όπως βλέπετε το μύνημα ότι κάποια συνάρτηση δεν είναι σωστή..

Άβαταρ μέλους
soteres2002
S. & H. Moderator

Apache2 test page

Δημοσίευση από soteres2002 » 28 Ιούλ 2008 21:19

Φίλε το backup σου που πήρες είσαι σίγουρος ότι είναι το full backup από όλα μα όλα τα αρχεία που είχες στο home directory στον τότε linux server που έστησε η εταιρία που ανέλαβε την εργασία; Απ' ότι καταλαβαίνω τα αρχεία που έχεις δεν είναι σωστά τοποθετημένα στον δίσκο και πιθανόν να χρειάζονται κάποιες τροποποιήσεις στον apache που γίνονται από απλούς χρήστες με αρχεία παραμετροποίησης.

Όσον αφορά τα σχετικά με την εταιρία που σε αγνοεί, λογικά θα έχει προηγηθεί κάποιο συμβόλαιο, και αυτό καθορίζει τα πάντα. Φαντάζομαι δεν έδωσες 11 χιλιάρικα χωρίς κάποια συμφωνία που να εξασφαλίζει και τις 2 μεριές. Αν στο συμβόλαιο (που αυτή τη στιγμή που γράφω θεωρώ ότι υπάρχει) προβλέπει το δικαίωμά να ζητάς υποστήριξη και μετά το πέρας της εργασίας για ορισμένο χρονικό διάστημα, τότε άσκησέ το. Σε αντίθετη περίπτωση, τυπικά εσύ δεν έχεις δικαίωμα να τους ζητάς βοήθεια και τότε είναι φυσικό να σε αγνοούν (ειδικά αν είσαι απλά ένας πελάτης και δεν διατηρείς ακόμα κάποιου είδους συνεργασία).

Σχετικά με το ερώτημά σου για τις "δεικλίδες ασφαλείας", αν ο κώδικας είναι ανοιχτός (δηλαδή δεν δώσανε πακέτο όλο το έργο σε "κρυπτογραφημένη" μορφή ώστε να είναι κλειστός ο κώδικας) τότε δεν έχεις παρά να ζητήσεις βοήθεια από κάποιον έμπειρο προγραμματιστή να ρίξει μια ματιά, και αν είναι ανοιχτός η άκρη θα βρεθεί. Επιπροσθέτως, όσον αφορά το νομικό αυτού του ζητήματος λογικά θα υπάρχει και κάποια παράγραφος που το ορίζει αυτό. Δεν είναι ευκόλως εννοούμενο. Βέβαια εξαρτάται και από τις τακτικές που ακολουθεί και πόσο τυπική είναι σε τέτοια ζητήματα.

Άβαταρ μέλους
Giannis78
Επικοινωνία:

Apache2 test page

Δημοσίευση από Giannis78 » 28 Ιούλ 2008 23:13

Μετά από συνομιλία που είχαμε με τον φίλο είδαμε ότι στο σίτε αυτό λείπει το run_app.php αρχείο, και δεν υπάρχει η δυνατότητα να τρέξει το script.

Μπορεί να λείπουν και άλλα….. δεν ξέρω.
WebHosting Services
http://www.intechs.gr

Άβαταρ μέλους
trantelo

Apache2 test page

Δημοσίευση από trantelo » 29 Ιούλ 2008 00:03

Φίλε soteres2002, Οπωσδήποτε υπάρχει σύμβαση που υπογράψαμε για την κατασκευή της ιστοσελίδας, μόνο που πάμε χρονικά πολύ πίσω (έγινε το 2005). Και φυσικά στους δικούς τους servers η σελίδα έτρεχε κανονικά. Διαπίστωσα το πρόβλημα όταν δοκίμασα να αλλάξω παροχέα φιλοξενίας...

Όταν όμως αγοράζω ένα πακέτο φιλοξενίας από κάποια εταιρία και υποτίθεται ότι είμαι εγώ υπεύθυνος να παίρνω backup, τότε δεν θα έπρεπε κανονικά το ZIP αρχείο μου να περιέχει τα πάντα για να γίνει ένα κανονικό restore?

Γιατί λοιπόν ενώ έχω κρατήσει το σωστό αρχείο, η ιστοσελίδα μου φαινεται να έχει κενά? Ο φίλος Giannis78 ασχολήθηκε (και τον ευχαριστώ πολύ) και διαπίστωσε ότι υπάρχουν ελλείψεις, λείπει κάποιο αρχείο και ίσως όχι μόνο ένα.

Η διαδικασία του Backup στο plesk είναι στάνταρ, άρα λογικά δεν φταίω εγώ, να πείς ότι έκανα κάποιο λάθος.. Τι μπορεί λοιπόν να φταίει και έχει το backup μου λειψά αρχεία? Μου φαίνεται πάλι στα δικαστήρια θα τρέχω μ αυτούς που έμπλεξα..
Πάντως παιδιά σας ευχαριστώ όλους για το χρόνο σας και την καλή σας διάθεση να βοηθήσετε στο πρόβλημά μου.

Άβαταρ μέλους
fafos
Script Master

Apache2 test page

Δημοσίευση από fafos » 29 Ιούλ 2008 18:16

Me ftp vlepeis ola ta arxeia sou ston server? (index klp)

mporei na einai kapoia rythmish tou apache (synhthos provlhma me ta nameservers)... an eisai se diko sou server (dedicated) kalytera na plhroneis kapoia trith etaireia gia monitoring kai server support..

Απάντηση

Επιστροφή στο “Apache, IIS, DNS Servers”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες