Συγχρονισμός βάσης και φακέλων από το λαπτοπ στο ιντερνετ

Από που να ξεκινήσω; Που θα βρω; κ.α. γενικές ερωτήσεις για την δημιουργία μιας ιστοσελίδας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
selemeles
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από selemeles » 31 Ιούλ 2008 21:19

Καλησπέρα και πάλι, κλασσικά δεν ξέρω σε ποια ενότητα να το βάλω και το βάζω εδώ στα "χύμα" :Ρ

Λοιπόν θέλω να κάνω ένα site (PHP & MySQL) για έναν μεσιτη (παρούσιαση ακινήτων). Ταυτόχρονα θέλω να έχω και μια εφαρμογή intranet, στην οποία θα καταχωρεί όλα τα ακίνητα που έχει και ένα πελατολόγιο. Η βάση στην πρώτη περίπτωση θα βρίσκεται σε ένα server (WebHosting) και στην δεύτερη περίπτωση στο laptop του χρήστη (χωρίς σύνδεση με internet).

Υπάρχει η δυνατότητα να κάνω κάποιο script ώστε όταν συνδέται στο ιντερνετ να συγχρονίζει τις δύο βάσεις; Γίνεται να στέλνει δεδομένα από το PC στο ιντερνετ με μια σύνδεση; Γίνεται να κάνει συγχρονισμό και της βάσης και ενός - δύο φακέλων με εικόνες και αρχεία html; Υπάρχει κάτι σε έτοιμο; Αν όχι πως θα πρέπει να κινηθώ;

Ευχαριστώ. με τον λίγο χρόνο που είχα δεν μπόρεσα να βρω κάτι στο forum, και για αυτό ερωτνάω :Ρ Για να μου μείνει και λίγος χρόνος για να πιω καμιά μπύρα :pint: :pint: :pint:
:: Blue Webeyes :: www.bwe.gr
-----------------------------------------------------
έπιπλα κουζίνας

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 01 Αύγ 2008 12:44

Ψάξτην λίγο με web services:
http://en.wikipedia.org/wiki/Web_service

http://webservices.xml.com/pub/a/ws/200 ... phpws.html
http://www.sitepoint.com/article/own-we ... hp-xml-rpc
http://www.x2studios.com/index.php?page=papers&id=4

Οπότε τον συγχρονισμό τον κάνεις με δικό σου κώδικα και τα uploads με κανένα ftp.

Άλλη περίπτωση για τα δεδομένα της Β.Δ. σου θα ήταν να ψάξεις κανένα έτοιμο προγραμματάκι που κάνει data synchronization σε mySQL βάσεις. Το google βγάζει διάφορα, αλλά προσωπικά ούτε έχω δοκιμάσει κανένα. Και πάλι τα αρχεία θα χρειαστείς ftp από τον κώδικα για να τα ανεβάζεις πάντως (γιατί να τα στέλνεις σε φόρμες δεν λέει).

Αν πάλι δεν μιλάμε για αμφίδρομη ενημέρωση των Β.Δ. κάντου ένα export με τη μια από την τοπική βάση στη βάση στο διαδίκτυο που λογικά θα είναι και το πιο εύκολο.

Άβαταρ μέλους
selemeles
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από selemeles » 01 Αύγ 2008 14:07

Για τα weservices θα την ψάξω!!!

Αλλά μιας και το ξεκινήσαμε εδώ, στην περίπτωση που θα ήθελα μόνο από το λαπτοπ -> ιντερνετ πως θα το έκανα;
Επίσης έχει δει πουθενά κανείς κάτι για φτπ μέσω php με κώδικα πριν το googlit? :)

Για το έτοιμο προγραμματακι το έχει δοκιμάσει κανείς άλλος;

ευχαριστώ
έπιπλα κουζίνας

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 01 Αύγ 2008 14:54

selemeles έγραψε:Αλλά μιας και το ξεκινήσαμε εδώ, στην περίπτωση που θα ήθελα μόνο από το λαπτοπ -> ιντερνετ πως θα το έκανα;
Δεν μπορείς να κάνεις export πίνακες και data μέσω php και έπειτα να συνδεθείς με την άλλη βάση στο net, drop τα πάντα, και create tables / insert data από την αρχή;
Απλώς όποτε γίνετε αυτή η διαδικασία θα πρέπει να κατεβάζεις το site όσο διαρκεί...
Διαφορετικά αν πεις για updates μόνο όσων δεδομένων άλλαξαν είναι λίγο πιο λουρί η υπόθεση..

Άβαταρ μέλους
selemeles
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από selemeles » 01 Αύγ 2008 15:14

Με την εμπειρία σου τι προτείνεις;

Εκείνο που σκέφτομαι είναι να κάνω ένα script όταν κάνει o διαχειριστής κάποιo edit ή όταν προσθέτει νέα εγραφή στην τοπική βάση να αποθηκεύεται σε έναν πίνακα τι έκανε! Άλλωστε αυτός θα έχει κάποιο διαχειριστικό και δεν θα χρησιμοποιεί phpmyadmin. Όταν πατάει κάποιο κουμπί synch να βλέπει μέσω αυτού του table τις αλλαγές και να κάνει update μόνο αυτές τις εγγραφές. Κάθε αρχείο που ανεβάζει είναι σίγουρα δεμένο με κάποιον τρόπο με την βάση, οπότε ξέουμε και τι αρχεία πρέπει να ανεβάσουμε με φτπ.
Είμαι σε καλό δρόμο?

Πάντως έτσι μου φαίνεται αρκετούτσικη δουλεία, και για αυτό λέω μήπως υπάρχει κάτι πιο γρήγορο (από προγραμματιστική άποψη)...
Αν υπάρχει κάποιο προβ με την λογική που το σκέφτομαι πες τε μου :)
έπιπλα κουζίνας

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 01 Αύγ 2008 18:48

Ναι και αυτό που λες μια χαρά μπορεί να σου κάνει δουλειά. Απλώς όσο περισσότεροι οι πίνακες τόσο περισσότεροι δουλειά. Ένας άλλος τρόπος θα μπορούσε να ήταν ένα flag (bit πεδίο) στην βάση που θα ήταν true μόνο στις εγγραφές των πινάκων που είχαν ενημερωθεί και στο website και false σε όλες τις άλλες, οπότε απλώς τσεκάρεις αυτό το πεδίο στους πίνακες σου, κάνεις τις αλλαγές στο site και αλλάζεις την τιμή στις εγγραφές σου που ενημέρωσες σε true.
Θέλει το χρόνο του να το φτιάξεις, πάντα βέβαια αναλόγως τους πόσους πίνακες έχεις και την πολυπλοκότητα της βάσης γενικότερα, αλλά πιστεύω πως ναι είσαι σε καλό δρόμο.

Δεν ξέρω αν έχει τίποτε replication η MySQL όπως τον SQL Server, φαντάζομαι αν υπάρχει κάτι θα σου το πουν οι LAMPίτες...

EDIT: Βλέπω έχει: http://dev.mysql.com/doc/refman/5.0/en/replication.html για δες και αυτό μήπως σου γλιτώσει χρόνο.
Την ftp υλοποίηση δεν τη γλιτώνεις εφόσον τα αρχεία σου δεν είναι στην db ... οπότε δες και αυτό : http://gr2.php.net/manual/en/ftp.examples.php
Δεν φαίνεται δύσκολο...

Άβαταρ μέλους
selemeles
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από selemeles » 01 Αύγ 2008 19:37

Ευχαρισώ πάρα πολυ :):):):):):)

Άρα έχω να διαβάσω πράγμα :Ρ ελπίζω μέσα στο σκ να βρω λίγο χρόνο ;)
έπιπλα κουζίνας

Άβαταρ μέλους
selemeles
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από selemeles » 01 Αύγ 2008 19:41

Επίσης κάτι άλλο που μου ήρθε (αν και μπορεί να είναι και σε λάθος κατηγορία...)

Υπάρχει τρόπος να κάνω back up την βάση σε ένα αρχείο *.sql ή *.txt και μετά να το κάνω ftp να τρέξουν με κάποιον τρόπο, αλλά όπως έχεις αναφαίρει πιο πριν να μην είναι ενεργό το site;;; Φυσικά όλα αυτά με script ώστε ο χρήστης απλά να πατάει ένα κουμπί...
έπιπλα κουζίνας

Άβαταρ μέλους
vassilism
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από vassilism » 01 Αύγ 2008 19:49

Σε έτοιμο υπάρχει το EZRealty καθώς και πολλά άλλα που είναι components για joomla.
Δεν έχω καταλάβει για ποιόν λόγο θέλεις να συνδέσεις το πελατολόγιο με το site?

Άβαταρ μέλους
selemeles
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από selemeles » 01 Αύγ 2008 19:52

Όχι το πελατολόγιο, αλλά την βάση με τα ακίνητα, και ίσως όχι όλα, δλδ κάποια από τα ακίνητα που θα έχει στην τοπική βάση θα εμφανίζονται στο σιτε, οπότε και για πιο λόγο να υπάρχουν στην βάση του ιντερνετ...

Δεν θέλω componet για joomlα κλπ, διότι είναι κάτι τελείως custom!
έπιπλα κουζίνας

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές ερωτήσεις κατασκευής ιστοσελίδων”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες