Μεταφορά domain και contactprivacy.com

ότι θέλουμε να ρωτήσουμε και να μάθουμε για τα domains στην Ελλάδα και στον κόσμο.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
ikor

Δημοσίευση από ikor » 02 Αύγ 2008 20:08

Ενοικιάζω από μια φτηνή εταιρία (στο εξής χ) έναν απλό shared server μέσα στην τιμή ήταν και ένα .com domain. Κάποια στιγμή μεταφέρω το domain, τους ζήτησα να το κάνω unlock και το μετέφερα σε κάποια γνωστή ελληνική εταιρία (στο εξής y).

Σαν ιδιοκτήτης όμως γράψανε contactprivacy.com τους ζήτησα να το αλλάξουν αλλά μου είπαν να επικοινωνήσω με την εταιρία που το καταχώρησε για να υπογράψει το σχετικό αίτημα που απαιτειται από την ελληνική νομοθεσία. Η x εταιρία μου είπε από την στιγμή που δεν είμαι πελάτης της δεν μπορεί να υπογράψει τίποτα. Μάλιστα αρνήθηκε να μου δώσει και τα στοιχεία του registrar. Επικοινώνησα με την tucows, αφού το contactprivacy.com ανήκει σε αυτήν, και μου είπε να επικοινωνήσω με τον registrar ή με την Χ.

Τι μπορώ να κάνω;

Άβαταρ μέλους
billt

Δημοσίευση από billt » 03 Αύγ 2008 00:40

Θα ζητήσεις μεταφορά σε μια ξένη εταιρία (namechea,godaddy) και θα αλλάξεις τον ιδιοκτήτη από τον πίνακα ελέγχου σου. Δεν γνωρίζω ελληνική νομοθεσία που διέπει τα ξένα .com domains.

Άβαταρ μέλους
ikor

Δημοσίευση από ikor » 03 Αύγ 2008 03:28

Αυτό ας το έχω σαν τελευταία λύση.

Καμία άλλη ιδέα;

Άβαταρ μέλους
gvard
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gvard » 17 Αύγ 2008 17:07

Καλημέρα,

Καλύτερα να το έχεις σαν πρώτη και μοναδική λύση, καθώς έτσι θα ξεμπερδέψεις πολύ πιο γρήγορα.
Με εκτίμηση,
Γιώργος Βαρδίκος
Φιλοξενία ιστοσελίδων - Cloud Servers στην Ελλάδα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Domains - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης