Πώς να μικρύνω το μέγεθος ενός αρχείο .gif?

Βοήθεια και προτάσεις για το καλύτερο πρόγραμμα επεξεργασίας εικόνας, και γραφικών.

Συντονιστές: Super-Moderators, Graphics Moderators

Απάντηση
draculakos

Δημοσίευση από draculakos » 05 Αύγ 2008 01:57

Καλησπέρα παιδιά, παρακολουθώ καιρό τις συζητήσεις και τα βοηθήματα σας καθώς κάνω χρόνια σελίδες.. Τον τελευταίο καιρό βλέποντας τα βοηθήματα που έχετε φτιάξει αποφάσισα να ασχολήθω με photoshop, διότι τόσα χρόνια είχα πρόβλημα που δεν ήξερα να κάνω γραφικά, ειδικά όταν επρόκειτο για κάνα banner..

Τέλος πάντων να μη τα πολυλογώ προσπάθησα να κάνω ένα banner 468x60 με imageready, το έκανα, όλα οκ αλλά στο τέλος είδα ότι μου βγήκε 46,4 kb, δηλαδή ΤΕΡΑΣΤΙΟ.. Αφαίρεσα 2 από τα 5 frames, το έσωσα και είδα οτι έγινε 31,5.. Άμα αφαιρέσω κιάλα δεν θα μείνει τίποτα.. Είμαι σίγουρος οτι ο τρόπος που το έφτιαξα λογικά θα φταίει που βγήκε έτσι τεράστιο αλλά όπως είπα είμαι newbie στα γραφικά..

Έτσι θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιος τρόπος / πρόγραμμα για να μικρύνω το μέγεθος του banner.. Αν έχει κάποιος λίγο χρόνο ας τα δεί μήπως βγάλει άκρη..
Banner 46 kb : www.turbosim.gr/banners/topsites_banner.gif
Banner 31 kb (2 frame λιγότερα) : www.turbosim.gr/banners/topsiteS_banner_smaller.gif

* Έβλεπα το βοήθημα που λέει πώς να ανοίξεις ένα αρχείο .gif με κίνηση στο Photoshop CS3. Εγώ όταν πάω να το ανοίξω πάντα μου crasharei το photoshop. Χρησιμοποιώ το Photoshop CS3 EXTENDED

ΥΣ : Keep up the VERY good work παιδιά!

Άβαταρ μέλους
Alice_Cooper
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Alice_Cooper » 05 Αύγ 2008 03:28

min anisixhs ... to 46 kb den to les terastio .... mia xara einai ...
krata to os exei lipon ;)

draculakos

Δημοσίευση από draculakos » 05 Αύγ 2008 04:57

Το θέμα είναι οτι το θέλω για δίκτυο ανταλλαγής banner και απο όσα έχω κοιτάξει μέχρι τώρα, στην καλύτερη περίπτωση δέχοντε μέχρι 20 kb!

Άβαταρ μέλους
Kainourios
Ruby Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Kainourios » 05 Αύγ 2008 05:45

Στα γρήγορα έκανα μια προσπάθεια και το έφτασα στα 20kb σε βάρος της ποιότητας βέβαια. Το photoshop σου δίνει πολλές επιλογές για να πειραματιστείς και να μειώσεις το μέγεθος.
www.johndel.gr/banner.gif

Άβαταρ μέλους
cherouvim
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cherouvim » 05 Αύγ 2008 08:49

Μείωσε τη χρωματική παλέτα που χρησιμοποιεί το αρχείο.

draculakos

Δημοσίευση από draculakos » 05 Αύγ 2008 12:15

Kainourios έγραψε:Στα γρήγορα έκανα μια προσπάθεια και το έφτασα στα 20kb σε βάρος της ποιότητας βέβαια. Το photoshop σου δίνει πολλές επιλογές για να πειραματιστείς και να μειώσεις το μέγεθος.
www.johndel.gr/banner.gif
Το 35 kb το έκανες 20 kb; Μπράβο ρε συ, ευχαριστώ.. Τουλάχιστον θα μπορέσω να χρησιμοποιήσω αυτό στο banner x change.. Ευχαριστώ!
Αν μπορεις με την ίδια διαδικασία κάνε και στο άλλο που είναι 45 kb, και όσο κατέβει, κατέβηκε :) ευχαριστώ

Άβαταρ μέλους
Kainourios
Ruby Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Kainourios » 05 Αύγ 2008 15:44

Μπορεί να γίνει και 5kb αλλά θα χαλάσει πολύ η ποιότητα, πρέπει να το δεις εσύ μέχρι ποιο βαθμό σε ικανοποιεί. Αυτό που αναφέρει ο cherouvim έκανα, μειώνεις τη χρωματική παλέτα και έχει βέβαια και άλλα φίλτρα - κόλπα που μπορείς να χρησιμοποιήσεις (π.χ. αυξάνεις το lossy) αλλά πρέπει να δεις μέχρι που το βρίσκεις εντάξει από θέμα ποιότητας. Αν βρεις κάπου photoshop δοκίμασε να πειραματιστείς.

Άβαταρ μέλους
Banavas
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Banavas » 05 Αύγ 2008 16:31

Μην χρησιμοποιείς degrande φόντο γιατί έίναι πολύ βαρύ στην συμπίεση. Βάλε flat background και κάποιες περιοχές που είναι σταθερές όπως για παράδειγμα η παλέτα αριστερά μην την επαναλαμβάνεις σε κάθε frame.
Happy coding....
Μάρκος
http://lasernet.gr

draculakos

Δημοσίευση από draculakos » 05 Αύγ 2008 17:33

Kainourios έγραψε:Μπορεί να γίνει και 5kb αλλά θα χαλάσει πολύ η ποιότητα, πρέπει να το δεις εσύ μέχρι ποιο βαθμό σε ικανοποιεί. Αυτό που αναφέρει ο cherouvim έκανα, μειώνεις τη χρωματική παλέτα και έχει βέβαια και άλλα φίλτρα - κόλπα που μπορείς να χρησιμοποιήσεις (π.χ. αυξάνεις το lossy) αλλά πρέπει να δεις μέχρι που το βρίσκεις εντάξει από θέμα ποιότητας. Αν βρεις κάπου photoshop δοκίμασε να πειραματιστείς.
Έχω το photoshop cs3 extended.. Αλλα δεν το ξέρω αυτό που λές, ότι ξέρω βασικά (αν μπορείς να πείς οτι ξέρω τίποτα δηλαδή..) το ξέρω απο τα βοηθήματα του freestuff
Μην χρησιμοποιείς degrande φόντο γιατί έίναι πολύ βαρύ στην συμπίεση. Βάλε flat background και κάποιες περιοχές που είναι σταθερές όπως για παράδειγμα η παλέτα αριστερά μην την επαναλαμβάνεις σε κάθε frame.
:kaloe: Τώρα κάτι μου είπες :P Το backround είναι transparent, και την παλέτα δεν νομίζω να την έβαλα 4 φορές, απλα σε όλα τα frames είχα τσεκαρισμένο το "ματάκι" στο layer για να φαινεται..

Άβαταρ μέλους
Banavas
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Banavas » 05 Αύγ 2008 18:46

Mε το optimaize του image ready, την συμπίεση στο 35 περίπου και διαγραφή κοινών περιοχών από τα επάλω layers κατέβηκε στα 21,7Κb.

Χωρίς το degrande και τα εφέ στα γράμματα η συμπίεση μπορεί να ανέβει παραπάνω υποθέτω οτι μπορεί να πέσει και στα 10Κ το μέγεθος του αρχείου και τα γράμματσα θα είναι πιο ευανάγνωστα.

Κάνε μερικές δοκιμές ξεκινώντας χωρίς εφέ και σιγά - σιγά πρόσθετε... :wink:
Happy coding....
Μάρκος
http://lasernet.gr

Απάντηση

Επιστροφή στο “Adobe Photoshop, illustrator”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες