Χρήσιμο και πανέμορφο

Θέλετε την γνώμη των άλλων για την σελίδα σας; Τότε βρίσκεστε στο σωστό μέρος.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
intelcore2
Επικοινωνία:

Χρήσιμο και πανέμορφο

Δημοσίευση από intelcore2 » 05 Αύγ 2008 18:29

Από διαφημισούλα το πέτυχα αλλά σαν site μου άρεσε πολύ. Απλές καθαρές γραμμές στον
σχεδιασμό , με το πρασινάκι που λατρεύω , σοβαρό και φρέσκο ταυτόχρονα.

Και υλικό Super

http://www.greekeat.gr/

Μπράβο στην ομάδα που το ανέπτυξε

tzouvana

Χρήσιμο και πανέμορφο

Δημοσίευση από tzouvana » 13 Σεπ 2008 03:03

Sorry alla to keyboard pou grafw den exei ellinika.

Sympathitiko to site pu aneferes alla yparxoun to vox, to athinorama, to estiatoria.gr pou knaoun akrivws to idio kai me megalyteri gkama estiatoriwn.

Egw proswpika epsaxna kati pou na min perigrafei ola ta estiatoria san idanika me klasikes perigrafes kai an min aposkopei sto na kerdisei xrimata mesw paroxis ypiresiwn se katastimatarxes alla se pelates. Tyxaia mesw facebook vrika to www.ask4food.gr sto opoio kanoun kritiki osoi exoun faei sta estiatoria kai eits vlepoume gnwmes anthrwpwn san ki emas, pou pigan eidan ki emathan.

Proswpika kolissa me to ask4food giati akoma ki an i geusi einai ypokeimeniki, apo kritikes pelatwn einai toulaxiston pio ajiopisti!
sometimes it tries to get me. but is just a teddy bear...

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Χρήσιμο και πανέμορφο

Δημοσίευση από dimsis » 13 Σεπ 2008 11:37

Αν είχαν και για όλη την Ελλάδα τι καλά που θα ήτανε... το πρώτο δεν έχει Βόρεια Ελλάδα και το 2ο που διαφήμισε εντέχνως ο tzouvana είναι μόνο για Αθήνα...

tzouvana

Χρήσιμο και πανέμορφο

Δημοσίευση από tzouvana » 15 Σεπ 2008 14:47

Den to diafimisa entexnws :) To diafimisa kanonika file dimsis.

Apo oti katalava auto einai ena forum pou anaferoume istoselides pou thewroume endiaferouses. E, akrivws epeidi to fagito me endiaferei kai einai meros tis koinwnikis mou zwis, san directory xrisimopoiw to athinorama.gr pou gnwrizw pws panta einai updated kai an thelw perissoteres plirofories gia kapoio pou den jerw, koitaw mipws vrw kai kamia kritiki sto ask4food.

Oso gia to periexomeno twn parapanw sites, to ask4food dystyxws einia mono athina kai ta ypoloipa exoun skorpia apo dw ki apo kei, fantazomai me polles elleipseis akoma kai stis perioxes pou idi exoun kataxwriseis.

Auta. kali mas oreji.

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Χρήσιμο και πανέμορφο

Δημοσίευση από dimsis » 15 Σεπ 2008 15:43

E, akrivws epeidi to fagito me endiaferei kai einai meros tis koinwnikis mou zwis
:respect: και επειδή με ενδιαφέρει και μένα (εδώ και χρόνια έχουμε κόψει τα μπαράκια και τις καφετέριες και μόνο σε ταβέρνες και ουζερί την βγάζουμε :p PLUS ο πεθερός έχει ταβέρνα PLUS ο πατέρας κρεπερί :p PLUS ο DimSis πήρε διάδρομο να χάσει τα 1000 κιλά που έχει βάλει ) καλό θα'ταν να είχαμε κάτι και για Βόρεια Ελλάδα!

intelcore2
Επικοινωνία:

Χρήσιμο και πανέμορφο

Δημοσίευση από intelcore2 » 15 Σεπ 2008 18:49

dimsis γιατί δεν φτιάχνεις κάτι για βόρεια Ελλάδα να καλυφτεί το κενό?

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Χρήσιμο και πανέμορφο

Δημοσίευση από EneMe » 15 Σεπ 2008 19:01

Βρήκα το greekeat εξαιρετικά άδειο -από την στιγμή που το στήσιμο απευθύνεται σε χρήστες από όλη την ελλάδα.

Αν ήταν απλά ένας οδηγός αττικής, θα το έκρινα καλύτερα.

Από την άλλη, από πότε η Πάτρα ανήκει στην "νότια ελλάδα";
Να έλεγε "δυτική", το καταλαβαίνω, να έλεγε "πελοπόννησος" το καταλαβαίνω...

Αυτή η "δήθεν πανελλήνια και πρακτικά απολύτως αττικοκεντρική" νοοτροπία με ενοχλεί πάρα πολύ!

Επίσης τα "μουτζουρωμένα" icons στην κορυφή, τι ρόλο παίζουν;

Αν μου ζητούσε ένας άσχετος/τρίτος να του το βαθμολογήσω, θα έβαζα ένα 2/10 μόνο και μόνο γιατί θα μπορούσε να είναι σχεδιαστικά άσχημο.

Προς το παρόν είναι σχεδιαστικά αδιάφορο και σχετικά με ευχρηστία/περιεχόμενο/κλπ, ένας ακόμη από τους χιλιάδες "οδηγούς" - που καλύπτουν διάφορα θέματα, όχι μόνο φαγητό.

Ειλικρινά συγνώμη για την κριτική μου.

twindrop

Χρήσιμο και πανέμορφο

Δημοσίευση από twindrop » 15 Σεπ 2008 19:34

Παρακολουθώ εδώ και μέρες την συζήτηση που γίνεται σχετικά με το www.Greekeat.gr αλλά και των άλλων web sites και θα ήθελα να καταθέσω τις απόψεις μου ως ένας εκ των ΣΧΕΔΙΑΣΤΩΝ του web site (Greekeat.gr). Ελπίζω να την βρείτε ενδιαφέρουσα...

Θα προσπαθήσω να τα πάρω 1 1 γιατι είναι πολλά τα θέματα...καταρχάς το site απευθύνετε σε ανθρώπους που ζουν στις περιοχές που έχουμε εστιατόρια...Δυστυχώς στην βόρεια ελλάδα δεν έχουμε ακόμα επεκταθεί αν και θα το θέλαμε πολύ...οι λόγοι πολλοί και διάφοροι και πίστεψέ με τις δυσκολίες δεν τις φαντάζεσαι...το θέμα είναι να καλύψεις τις περιοχές σου καλά και μετά να επεκταθείς...εκτός βέβαια και αν θες να κάνεις αρπα κόλλα...αυτό ειναι εκτός πλάνων πάντως...Το σχόλιο περί νότιας ελλάδος δεν κρίβω οτι μας έχει προβληματίσει αρκετά και θα το αλλάξουμε άμεσα...Αττικοκεντρικό δεν είμαστε αν το είδες καλά μιας και η Πάτρα, Λάρισα και Ηράκλειο συνολικά ειναι μεγαλύτερο κομματι από την Αθήνα...και στο κάτω κάτω δυστυχώς η Αθήνα έχει 4εκ κατοίκους....Πραγματικά δεν καταννοώ τον εκνευρισμό όσον αφορά τα μουτζουρωμένα icons...πληροφοριακά είναι κάποιες λειτουργίες που θα βγούν στον αέρα τους επόμενους μήνες...ας περιμένουμε να βγούνε και ας το κρίνουμε ως έχει και όχι σαν Demo εκδοση...

Αν το θεωρείς ίδιο με τους διάφορους templateoideis οδηγούς αυτό είναι δικό σου θέμα και περί ορέξεως κολοκυθόπιτα...Όλες οι προσπάθειες που γίνονται είναι για καλό και όλα τα παιδιά που δουλεύουν στα διάφορα site είναι αξιέπαινα...ο καθένας για τον λόγο του...

Ευχαριστώ πολύ για τα πολύ καλά σας feedback...

EneMe έγραψε:Βρήκα το greekeat εξαιρετικά άδειο -από την στιγμή που το στήσιμο απευθύνεται σε χρήστες από όλη την ελλάδα.

Αν ήταν απλά ένας οδηγός αττικής, θα το έκρινα καλύτερα.

Από την άλλη, από πότε η Πάτρα ανήκει στην "νότια ελλάδα";
Να έλεγε "δυτική", το καταλαβαίνω, να έλεγε "πελοπόννησος" το καταλαβαίνω...

Αυτή η "δήθεν πανελλήνια και πρακτικά απολύτως αττικοκεντρική" νοοτροπία με ενοχλεί πάρα πολύ!

Επίσης τα "μουτζουρωμένα" icons στην κορυφή, τι ρόλο παίζουν;

Αν μου ζητούσε ένας άσχετος/τρίτος να του το βαθμολογήσω, θα έβαζα ένα 2/10 μόνο και μόνο γιατί θα μπορούσε να είναι σχεδιαστικά άσχημο.

Προς το παρόν είναι σχεδιαστικά αδιάφορο και σχετικά με ευχρηστία/περιεχόμενο/κλπ, ένας ακόμη από τους χιλιάδες "οδηγούς" - που καλύπτουν διάφορα θέματα, όχι μόνο φαγητό.

Ειλικρινά συγνώμη για την κριτική μου.

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Χρήσιμο και πανέμορφο

Δημοσίευση από dimsis » 15 Σεπ 2008 19:55

intelcore2 δεν είναι κακό σαν ιδέα... ούτως ή άλλως όπως ξανάγραψα στο παρελθόν έχω κάτι στο νου μου και για αυτό είχα κλείσει και το napas.gr πριν κάτι μήνες... αλλά πρέπει πρώτα να ολοκληρωθεί η πλατφόρμα ενός νέου CMS που ετοιμάζουμε με ένα φιλαράκι στα πολύ χαλαρά, πάνω στην οποία θα "πατήσουν" και όλα τα sites / projects που έχω στο νου μου εδώ και καιρό...
Μέσα στο χειμώνα πιστεύω κάτι θα γίνει.

twindrop > για δεν περνάτε τα δεδομένα από Βόρεια Ελλάδα από κάποιον από τους δεκάδες υπάρχοντες οδηγούς (έντυπους και μη); Δεν νομίζω πως είναι "copyright" το όνομα, το τηλέφωνο και η διεύθυνση ενός καταστήματος... και αυτά για αρχή αρκούν πιστεύω. Σε τόσους επαγγελματικούς οδηγούς μπορείς να τις βρεις αυτές τις πληροφορίες...

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Χρήσιμο και πανέμορφο

Δημοσίευση από EneMe » 15 Σεπ 2008 20:23

Εκτιμώ αφάνταστα το ότι πήρα μια υπεύθυνη απάντηση!

Θα αρκεστώ σε μικρά σχόλια:
Το "αττικοκεντρική" θα μου επιτρέψεις να το διατηρήσω σαν άποψη. Θεωρώ αστείο το να μετρήσω πόσες εγγραφές έχει η κάθε περιοχή, αλλά θα το κάνω, μόνο και μόνο για την ακριβολογία. Λες ότι οι άλλες περιοχές συνολικά "υπερτερούν" της Αττικής.
Εγώ μέτρησα:
9 σελίδες Αττική, 4 σελίδες Νότια Ελλάδα, 2 σελίδες Κεντρική Ελλάδα και 2 σελίδες Κρήτη. Και το 9 είναι μεγαλύτερο του (4+2+2)=8.

Το θέμα όμως δεν είναι αυτό! Την προφανέστατη λύση την έδωσε ο dimsis!
Ψάχνεις και βρίσκεις. Άλλοι ενημερωτικοί/τουριστικοί οδηγοί, ο Χρυσός Οδηγός, ακόμα και μερικές νομαρχίες/δημαρχίες διαθέτουν τέτοια στοιχεία.
Κι αν δεν σε καλύπτουν τα στοιχεία, έρχεσαι απ'ευθείας σε επαφή με τα μαγαζιά και παίρνεις περισσότερες πληροφορίες για να φτιάξεις το προφίλ.

Αυτά για τον όγκο του περιεχομένου.
Για την διάρθρωση χαίρομαι που προβληματίζεστε και δεν μπορώ να πω τίποτα άλλο πέρα πό όσα έχω ήδη πει και να ευχηθώ καλή συνέχεια.

Σχεδιαστικά, η σύγκριση με άλλους οδηγούς ήταν υπερβολικό σχήμα λόγου, όχι όμως ότι αναιρώ το νόημα αυτού που είπα.
Επίσης έχω να προτείνω να τροποποιήσετε κάτι: Πατώντας το μεσαίο κλικ (ροδέλα) στο ποντίκι, η πλειοψηφία των χρηστών ανοίγει το link σε νέα καρτέλα στον browser. Στο δικό σας site αυτό δεν είναι δυνατόν όμως... Θέμα usability καθαρά, μιας και είναι λογικό κάποιος να θέλει να συγκρίνει δίπλα-δίπλα μερικά εστιατόρια για να επιλέξει.

Για τα "θολά" icons θα πω απλά ότι "αφού δεν το έχετε, γιατί το δείχνετε";
Μenu/Navigation bar με τα "προσεχώς" δεν έχω ξαναδεί σε site...

Αυτά...

Ελπίζω να εκτιμάται η προσωπική, αυστηρή αλλά καλοπροαίρετη κριτική μου.

Στο κάτω κάτω δεν έχουμε συγκρουόμενα συμφέροντα. Απλά είμαι ένας "περίεργος κι απαιτητικός χρήστης"...

Ευχαριστώ!

twindrop

Χρήσιμο και πανέμορφο

Δημοσίευση από twindrop » 15 Σεπ 2008 20:34

Αυτό με τη ροδέλα να σου πω δεν το ήξερα...εγώ να σου πώ την αλήθεια το κάνω με δεξί κλικ...

Ο απαιτητικός είναι και ο σωστότερος απλά ανοίγεις μεγάλα θέματα συζήτησης...αν δεν είχαμε τα εικονίδια κάποιος θα έλεγε ότι μοιάζει άδειο...το teaser δεν ειναι και κακό πράμα...

Ευχαριστώ για τον χρόνο σου!
EneMe έγραψε:Εκτιμώ αφάνταστα το ότι πήρα μια υπεύθυνη απάντηση!

Θα αρκεστώ σε μικρά σχόλια:
Το "αττικοκεντρική" θα μου επιτρέψεις να το διατηρήσω σαν άποψη. Θεωρώ αστείο το να μετρήσω πόσες εγγραφές έχει η κάθε περιοχή, αλλά θα το κάνω, μόνο και μόνο για την ακριβολογία. Λες ότι οι άλλες περιοχές συνολικά "υπερτερούν" της Αττικής.
Εγώ μέτρησα:
9 σελίδες Αττική, 4 σελίδες Νότια Ελλάδα, 2 σελίδες Κεντρική Ελλάδα και 2 σελίδες Κρήτη. Και το 9 είναι μεγαλύτερο του (4+2+2)=8.

Το θέμα όμως δεν είναι αυτό! Την προφανέστατη λύση την έδωσε ο dimsis!
Ψάχνεις και βρίσκεις. Άλλοι ενημερωτικοί/τουριστικοί οδηγοί, ο Χρυσός Οδηγός, ακόμα και μερικές νομαρχίες/δημαρχίες διαθέτουν τέτοια στοιχεία.
Κι αν δεν σε καλύπτουν τα στοιχεία, έρχεσαι απ'ευθείας σε επαφή με τα μαγαζιά και παίρνεις περισσότερες πληροφορίες για να φτιάξεις το προφίλ.

Αυτά για τον όγκο του περιεχομένου.
Για την διάρθρωση χαίρομαι που προβληματίζεστε και δεν μπορώ να πω τίποτα άλλο πέρα πό όσα έχω ήδη πει και να ευχηθώ καλή συνέχεια.

Σχεδιαστικά, η σύγκριση με άλλους οδηγούς ήταν υπερβολικό σχήμα λόγου, όχι όμως ότι αναιρώ το νόημα αυτού που είπα.
Επίσης έχω να προτείνω να τροποποιήσετε κάτι: Πατώντας το μεσαίο κλικ (ροδέλα) στο ποντίκι, η πλειοψηφία των χρηστών ανοίγει το link σε νέα καρτέλα στον browser. Στο δικό σας site αυτό δεν είναι δυνατόν όμως... Θέμα usability καθαρά, μιας και είναι λογικό κάποιος να θέλει να συγκρίνει δίπλα-δίπλα μερικά εστιατόρια για να επιλέξει.

Για τα "θολά" icons θα πω απλά ότι "αφού δεν το έχετε, γιατί το δείχνετε";
Μenu/Navigation bar με τα "προσεχώς" δεν έχω ξαναδεί σε site...

Αυτά...

Ελπίζω να εκτιμάται η προσωπική, αυστηρή αλλά καλοπροαίρετη κριτική μου.

Στο κάτω κάτω δεν έχουμε συγκρουόμενα συμφέροντα. Απλά είμαι ένας "περίεργος κι απαιτητικός χρήστης"...

Ευχαριστώ!

mf_iii

Χρήσιμο και πανέμορφο

Δημοσίευση από mf_iii » 15 Σεπ 2008 21:58

Κι εμενα με παραξενεψαν που δεν ηταν τα μεσαια εικονιδια links αλλα μετα λεω απλα τα βαλανε για ομορφια... Οντως αν εμενε κενο θα ηταν πολυ χειροτερα...

tzouvana

Χρήσιμο και πανέμορφο

Δημοσίευση από tzouvana » 16 Σεπ 2008 19:52

To epsaksa kai to koitaja kalytera. Ki egw thewrw to greekeat glyko ki euxaristo san emfanisi alla to "xrisimo" tou titlou den to dikaiologw.

1)Kala kanoun ta paidia kai epikentrwnontai mono sto fagito, mou aresei auto kai leipei.

2) To site einai pros to paron psiloadiaforo. To price-range den jerw me ti kritiria kathorizetai (afou de dinoun kapoio menu link) kai o xwros me ta proteinomena me ekneurizei afou emmesa diafimizei sygkekrimena gnwsta kai posh estiatoria. Me ti kritiria proteinontai auta? Episis apexthanomai tis perigrafes typou, geusignwsti-kritikou kouzinas. Protimaw na jerw mono eidos kouzinas kai tis pompwdeis perigrafes kai "teleia" piata as ta mathoume otan ta fame...

Kleinontas, einai poly kalo pou drastiriopoiountai nees web-teams ston xwro twn directory alla einai dyskolo na proselkysoun kosmo an den prosferoun kati neo. Perimenw akoma kati pou na kalyptei oli tin Ellada ajioprepws. Oi dyskolies sygkentrwsis dedomenwn, san pelati den me aforoun....Oi kritikes pelatwn paramenei oti pio prwtoporiako exw dei alla isws itan kalytera se morfi forum.

Auta. O Eneme ekane kritiki se epipedo web-design ktl. I diki mou einai kathara se thema periexomenou kai "proswpikotitas" tou site. Good luck!

pkioupakis
Επικοινωνία:

Χρήσιμο και πανέμορφο

Δημοσίευση από pkioupakis » 11 Δεκ 2011 13:49

Έκανα μεταπτυχιακό στο Λονδίνο, εκεί είχα μάθει να διαλέγω εστιατόρια βασισμένος - κυρίως - σε reviews, τεράστια πόλη. Όταν γύρισα Κρήτη θέλησα να φτιάξω κάτι αντίστοιχο γιατί δεν ήξερα που να πάω και πάντα ρωτούσα φίλους, μαζί με ένα φίλο λοιπόν δημιουργήσαμε το http://episkeptis.gr και το αφήσαμε ελεύθερο σε beta για δοκιμή.

Θέλει αρκετή δουλειά ακόμα αλλά κάναμε το πρώτο βήμα :) κάθε feedback δεκτο
Born and raised in a Web 1.0 era, studied and started working during the Web 2.0 revolution.
http://twitter.com/pkioupakis
http://grat20.blogspot.com

Απάντηση

Επιστροφή στο “Θέλω την γνώμη σας για την Σελίδα μου...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες