Εκκίνηση απο PSD Tamlate

Από που να ξεκινήσω; Που θα βρω; κ.α. γενικές ερωτήσεις για την δημιουργία μιας ιστοσελίδας.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Εκκίνηση απο PSD Tamlate

Δημοσίευση από Basilakis » 07 Αύγ 2008 15:55

kskpatra έγραψε:
Μίλησα για το κόστος για την φιλοξενία. Τα 500 ευρώ είναι για δημιουργία γύρω στις 10 σελίδες. Εάν υπάρχουν πολλές εταιρίες για τους λίγους πελάτες δεν φταίμε εμείς που οι σωστές εταιρίες άφησαν άλλους να κάνουν αρπάχτες.
500e για 10 σελίδες? Σε κινέζο πήγες;

Άβαταρ μέλους
The Razor
Επικοινωνία:

Εκκίνηση απο PSD Tamlate

Δημοσίευση από The Razor » 07 Αύγ 2008 16:01

Για την σχεδίαση υπάρχουν και άνθρωποι που το κάνουν δωρεάν http://www.oasisdesign.gr

Στειλε e-mail και θα σου φτιάξουμε την ιστοσελίδα αν θες! :wink:

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Εκκίνηση απο PSD Tamlate

Δημοσίευση από Basilakis » 07 Αύγ 2008 16:05

Αυτά τα δωρεάν θα κλείσουνε εμάς απο το να βγάζουμε τα προ το ζήν....

Άβαταρ μέλους
The Razor
Επικοινωνία:

Εκκίνηση απο PSD Tamlate

Δημοσίευση από The Razor » 07 Αύγ 2008 16:08

Σε καμία περιπτωση δεν προσφέρουν ότι προσφέρει ένας επαγγελματιας web designer :wink:

ALR
Honorary Member

Εκκίνηση απο PSD Tamlate

Δημοσίευση από ALR » 07 Αύγ 2008 16:35

kskpatra έγραψε:
ALR έγραψε:Αν νομίζεις ότι 30 ευρώ κοστίζει να διαφημίσεις ένα οποιοδήποτε μαγαζάκι είσαι λάθος. Το δυσφημίζει θα έλεγα.
Το ότι μπορείς να μάθεις να κάνεις εσύ σελίδες, δε μειώνει την αξία ενός σωστού website και 500 ευρώ είναι λίγα.

Αν κάποτε, που στο εύχομαι, φτάσεις σε ένα επίπεδο που θα μπορείς να παράγεις ποιοτικά από άποψη άρτιας διαφήμισης, websites, Θα καταλάβεις τι εννοώ :)
Μίλησα για το κόστος για την φιλοξενία. Τα 500 ευρώ είναι για δημιουργία γύρω στις 10 σελίδες. Εάν υπάρχουν πολλές εταιρίες για τους λίγους πελάτες δεν φταίμε εμείς που οι σωστές εταιρίες άφησαν άλλους να κάνουν αρπάχτες.

Αφού είσαι στον χώρο αυτά σίγουρα τα ξέρεις.
Εγώ προσωπικά δεν θέλω να βγάλω χρήματα από αυτό είμαι επαγγελματίας σε άλλο τομέα. Η κοροϊδία είναι αυτή που με πειράζει.
Είναι σίγουρο ότι η ημιμάθεια μερικές φορές είναι χειρότερη από την αμάθεια αλλά πάντα σε βοηθά να μην σε κοροϊδεύουν σε μεγάλο βαθμό οι συνεργάτες σου.
Εγώ συμφωνώ στο να μάθεις επάνω στην προσωπική σου σελίδα. Να πειραματιστείς και να φτάσεις όπου μπορείς και θέλεις να φτάσεις.
Ποτέ μην ξεκινάς ένα project βασισόμενος στην ημιμάθεια γιατί αποτελεί την πιο συχνή αιτία αποτυχίας.

Περιμένεις κάτι ωφέλημο από την ενέργεια σου, διαφημίζοντας το μαγαζάκι στο Internet.
Πρέπει να καταλάβεις ότι δεν θα βγεί τίποτα ωφέλημο βασισμένο στην ημιμάθεια, και στο internet δυστυχώς δεν μένει εκεί το πράγμα.
Κάθε φορά που δεν βγαίνει κάτι ωφέλημο, βγαίνει κάτι αρνητικό.

Κατά τα άλλα συμφωνώ για τις αρπαχτές, που γίνονται παντού. Εδώ θέλει ψάξιμο στη λαϊκή, δεν θα θέλει στο διαδίκτυο;

30 ευρώ είναι καλή τιμή για φιλοξενεία για ένα Low traffic website. 500 ευρώ για 10 σελίδες, δεν είναι ούτε τρόπος, ούτε μέθοδος κοστολόγησης.

Ο καθένας κοστολογεί όπως νομίζει, αλλά αυτή η μέθοδος είναι η πλέον τραγική.

Και σου ξαναλέω, 500 ευρώ, δεν είναι πολλά για ένα αξιόλογο website που διαφημίζει οποιοδήποτε μαγαζάκι στο διαδίκτυο.
Είναι πολλά αν στο κάνει μαύρα το ξαδερφάκι ή το φιλαράκι σου.
Αν στο κάνει επαγγελματίας, είναι λίγα.
Γίνονται πραγματάκια

Άβαταρ μέλους
kskpatra
Επικοινωνία:

Εκκίνηση απο PSD Tamlate

Δημοσίευση από kskpatra » 07 Αύγ 2008 17:21

Είναι σίγουρο ότι η ημιμάθεια μερικές φορές είναι χειρότερη από την αμάθεια αλλά πάντα σε βοηθά να μην σε κοροϊδεύουν σε μεγάλο βαθμό οι συνεργάτες σου.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Banavas
Script Master
Επικοινωνία:

Εκκίνηση απο PSD Tamlate

Δημοσίευση από Banavas » 07 Αύγ 2008 21:43

kskpatra έγραψε:Είναι σίγουρο ότι η ημιμάθεια μερικές φορές είναι χειρότερη από την αμάθεια αλλά πάντα σε βοηθά να μην σε κοροϊδεύουν σε μεγάλο βαθμό οι συνεργάτες σου.
Φίλε μου νομίζω οτι εσύ μας κοροαίδεύεις.

Αφού πρώτα μας λες οτι δεν είσαι κορόϊδο να πληρώσεις λεφτά για μια δουλειά "piece of cake", για την οποία όπως λες παίρνουμε ( οι περισσότεροι εδώ είναι επαγγελματίες ) τσάμπα λεφτά, έρχεσαι τώρα και λές πως το κάνετε αυτό πως το κάνετε εκείνο.

Αφού λοιπόν το κάνεις μόνος σου (με λίγη βοήθεια από φίλους κορόϊδα που βοηθάνε) πες μας πόσα μεροκάματα έκανες και πόσο θα ζητούσες εσύ για αυτή τη δουλειά που έκανες για να βγάλεις τα έξοδα της επιχείρησης σου και να πας και κανένα ευρώ στην οικογένεια. :hammer:

Επιπλέον όταν τελειώσεις σύγκρινε αυτό που θα κάνεις με μια σελίδα των 500 ευρώ για να δεις και την διαφορά. :hammer:
Happy coding....
Μάρκος
http://lasernet.gr

Άβαταρ μέλους
kskpatra
Επικοινωνία:

Εκκίνηση απο PSD Tamlate

Δημοσίευση από kskpatra » 08 Αύγ 2008 00:44

Banavas έγραψε:
kskpatra έγραψε:Είναι σίγουρο ότι η ημιμάθεια μερικές φορές είναι χειρότερη από την αμάθεια αλλά πάντα σε βοηθά να μην σε κοροϊδεύουν σε μεγάλο βαθμό οι συνεργάτες σου.
Φίλε μου νομίζω οτι εσύ μας κοροαίδεύεις.

Αφού πρώτα μας λες οτι δεν είσαι κορόϊδο να πληρώσεις λεφτά για μια δουλειά "piece of cake", για την οποία όπως λες παίρνουμε ( οι περισσότεροι εδώ είναι επαγγελματίες ) τσάμπα λεφτά, έρχεσαι τώρα και λές πως το κάνετε αυτό πως το κάνετε εκείνο.

Αφού λοιπόν το κάνεις μόνος σου (με λίγη βοήθεια από φίλους κορόϊδα που βοηθάνε) πες μας πόσα μεροκάματα έκανες και πόσο θα ζητούσες εσύ για αυτή τη δουλειά που έκανες για να βγάλεις τα έξοδα της επιχείρησης σου και να πας και κανένα ευρώ στην οικογένεια. :hammer:

Επιπλέον όταν τελειώσεις σύγκρινε αυτό που θα κάνεις με μια σελίδα των 500 ευρώ για να δεις και την διαφορά. :hammer:
Κάνεις λάθος εάν αυτό κατάλαβες μετά από τόσα μηνύματα.
Απαντάς σε μια φράση άσχετη με αυτά που λες.
Και έχεις και ένα ύφος που δεν μου αρέσει καθόλου.
Φυσικά και ζήτησα βοήθεια.
Φυσικά και είπα ότι είμαι άσχετος.
Δεν είπα πουθενά ότι δεν είμαι κορόιδο (αλλά σ’ ευχαριστώ που το παρατήρησες)
Δεν είπα ότι η δουλειά αυτή είναι δουλειά "piece of cake" (αλλά και αυτό το παρατήρησες)
Εάν πάλη σε πείραξε για τις αρπαχτές και εσύ δεν ξέρεις κάτι για αυτό τότε μάλλον δεν είσαι στην ομάδα των επαγγελματιών. (συμπέρασμα που έβγαλα και εγώ μόνος μου όπως όλα αυτά που γράφεις στο μήνυμα σου.)
Εάν σε κάτι είσαι ευχαριστημένος όπως το κάνεις και θες βοήθεια για να το προχωρήσεις δεν είναι κακό να την ζητήσεις.
Όσο για τα 500 ευρώ που αναφέρεσαι εσύ είναι 10 μεροκάματα. Εάν χρειάζεσαι 80 ώρες μόνος σου για μια τυποποιημένη σελίδα (δηλαδή 10 σελίδες που να αλλάζει μόνο το κείμενο και κάποιες φωτογραφίες αλλά όχι η δομή) είναι μάλλον πολλά. (και εάν είσαι και κορόιδο δεν θα περίσσευαν από την επιχείρηση σου για να τα δόσεις)
Εάν πάλι συγκρίνεις την σελίδα με διαφήμιση σαν του χρυσού οδηγού του ΟΤΕ τότε πράγματι πρέπει να την πληρώσεις για χρυσάφι.
Εάν αυτό που ενοχλεί τελικά είναι μία απλή (την θεωρούσα εγώ) ερώτηση για την δουλειά σας σαν επαγγελματίες το καταλαβαίνω απόλυτα ότι πλέων ο κλάδος έχει κεραστεί αλλά πάλι δεν φταίω εγώ. (ο κλάδος βέβαια έχει στερέψει από ιδέες και όχι από τα πολλά άτομα που ασχολούνται)
Εικόνα

ALR
Honorary Member

Εκκίνηση απο PSD Tamlate

Δημοσίευση από ALR » 08 Αύγ 2008 10:25

Ο κλάδος μια χαρά είναι.

Ο επαγγελματίας που θέλει να κάνει τη δουλειά του, αν δεν την κάνει απευθείας, θα πληρώσει πρώτα λίγα, θα δεί το άσχημο αποτέλεσμα και θα ξαναδώσει όσα πρέπει την δεύτερη φορά.

Η συζήτηση πήγε αλλού βέβαια ( αν και νομίζω δεν έκανες άλλη ερώτηση σχετικά με html - αν έχεις άλλες απορίες κάνε! ).

Συνοψίζοντας θέλεις ένα website 10 σελίδων που θέλεις να έχεις την δυνατότητα να αλλάζεις τα κείμενα και κάποιες φωτογραφίες εσύ.. μέσα από πίνακα ελέγχου; Αλλάζοντας την html;

Υποθέτοντας ότι για σένα η επιστήμη της οπτικής επικοινωνίας είναι περιττή και πιστεύεις ότι το ιντερνετ είναι all about information, αυτό σημαίνει ότι δεν θέλεις να πληρώσεις έναν επαγγελματία web designer να σου σχεδιάσει το Layout.

Θέλεις όμως να εισάγεις εσύ κείμενα και photos online. Θέλεις ένα CMS δηλαδή, στην καλύτερη περίπτωση Open source για να γλυτώσεις χρήματα.

πχ. Joomla, Drupal, wordpress, Expression engine, textpattern...

Ακόμη κι έτσι, τα 500 ευρώ φαίνονται καλά για αυτή τη δουλειά.

Αυτό που έχεις κάνει μέχρι στιγμής, πριν μου το περιέγραψες ώς τερατούργημα αλλά τώρα λές ότι είσαι ευχαριστημένος με αυτό.
Πρέπει να ξέρεις ότι το θέμα δεν είναι πως εσύ θα είσαι ευχαριστημένος, αλλά πως θα είναι όσοι δούν τη σελίδα. Μια σελίδα δεν έχει αυτοσκοπό την ύπαρξη της στο διαδίκτυο.
Υποτίθεται ότι ώς σκοπό έχει την επικοινωνία ορισμένων πληροφοριών στους υποψήφιους αναγνώστες της.
Με αυτόν τον τρόπο, δεν πετυχαίνεται κάτι τέτοιο γιατί λείπει ο σχεδιασμός και η σωστή δομή της πληροφορίας από έμπειρους ανθρώπους που έχουν μελετήσει πως κατευθύνεται το μάτι του μέσου χρήστη όταν κοιτάει μια σελίδα, πως θα ενοχληθεί λιγότερο από τους χρωματικούς συνδιασμούς, ποια στοίχιση και μέγεθος γραμματοσειράς διευκολύνει την ανάγνωση και άλλα..

Όλα αυτά, δεν πληρώνονται σαν μεροκάματο, αλλά σαν παροχή εξιδεικευμένων υπηρεσιών, για αυτό και σου λέω ότι τα 500 ευρώ είναι λίγα.

Δεν διαφωνώ ότι αφού είσαι ευχαριστημένος συνεχίζεις έτσι, δική σου γνώμη, και κάνεις ερωτήσεις..Εγώ και πιστεύω οι περισσότεροι με χαρά να σε βοηθήσουμε όταν έχουμε χρόνο και εφόσον ξέρουμε.

Διαφωνώ με τα 500 ευρώ! :)

Άβαταρ μέλους
kskpatra
Επικοινωνία:

Εκκίνηση απο PSD Tamlate

Δημοσίευση από kskpatra » 08 Αύγ 2008 12:42

Η ερώτηση ήταν τόσο απλή
Πως από CS3 και με ένα PSD template θα φτιάξουμε ένα site.

Δηλαδή πως θα χωρίσουμε το αρχείο (πράγμα που απαντήθηκε)
Πως προσθέτουμε συνδέσμους.
Και πως θα επεξεργαστούμε το κείμενο. (και βέβαια να αποθηκευτεί σαν κείμενο και όχι σαν εικόνα)
Και πώς θα γίνει η αποθήκευση από το CS3 .
Το template έχει αγοραστεί για να έχει όλα μου είπε ο φίλος ALR

Εάν κάποιος φίλος πιστεύει ότι δεν αξίζει να ασχοληθώ με CS3 ας προτείνει κάτι άλλο. (οι ερωτήσεις τότε θα γίνουν ποιο πολλές.)
Παρακαλώ όχι με Joomla.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Εκκίνηση απο PSD Tamlate

Δημοσίευση από Basilakis » 08 Αύγ 2008 14:43

Me wordpress τότε

XAndreasX

Εκκίνηση απο PSD Tamlate

Δημοσίευση από XAndreasX » 08 Αύγ 2008 15:37

kskpatra έγραψε:Η ερώτηση ήταν τόσο απλή
Πως από CS3 και με ένα PSD template θα φτιάξουμε ένα site.

Πως προσθέτουμε συνδέσμους.
Και πως θα επεξεργαστούμε το κείμενο. (και βέβαια να αποθηκευτεί σαν κείμενο και όχι σαν εικόνα)
Και πώς θα γίνει η αποθήκευση από το CS3 .
Το template έχει αγοραστεί για να έχει όλα μου είπε ο φίλος ALR

Εάν κάποιος φίλος πιστεύει ότι δεν αξίζει να ασχοληθώ με CS3 ας προτείνει κάτι άλλο. (οι ερωτήσεις τότε θα γίνουν ποιο πολλές.)
Παρακαλώ όχι με Joomla.
πρωτα απο ολα το CS3 ΔΕΝ ειναι προγραμμα ειναι κατι σαν ονομα version σε καποια προγραματα της adobe π.χ DreamWeaver CS3, Photoshop CS3

τωρα αν θελεις να πεις πως μπορουμε να φτιάξουμε ένα site μεσω Photoshop θα σου απλως ξεχασετο το Photoshop ειναι για επεξεργασια φωτογραφιας και πολλοι το χρησμοποιουν για σχεδιαση των γραφικων ενως site για κατασκευη site μπορεις μονο με html & css, flash, προγραμμα
(πχ DreamWeaver CS3)

επειδη ομως βαριεσε να μαθεις html &css,flash απο προγραμμα θα σου λεγα να μαθεις DreamWeaver CS3

ο lunarmedia εχει φτιαξει ενα πληρη οδηγο για το πως να κανεις μια ολοκληρη σελιδα με το DreamWeaver CS3
-----------------

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές ερωτήσεις κατασκευής ιστοσελίδων”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης