Seagate is down! I repeat, Seagate is down!

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
sublymonal

Δημοσίευση από sublymonal » 09 Αύγ 2008 13:27

Την καλημέρα μου,

Είναι μεγάλη ιστορία, να μη σας πρήζω:
Μπλά, Μπλά seagate barracuda 500gb Μπλά,Μπλά καλώδιο τροφοδοσίας s-ata Μπλά,Μπλά καμμένος δίσκος...

Πήρα έναν 500άρη για να αντιγράψω ό,τι είχα κ δεν είχα από έναν εξωτερικό wd MyBook ίδιας χωρητικότητας που μου έκανε παιχνίδια, αλλά τελικά τα έχασα...

Όλα δούλευαν μία χαρά με ένα καλώδιο τροφοδοσίας που πήρα απ τα Multirama. Μέχρι που πήρε κ η αδερφή μου έναν ίδιο σκληρό, αλλά δν έιχε καλώδιο. έτσι (έχοντας αντιγράψει σχεδον τα πάντα στον δικό μου) της έδωσα το καλώδιο. Έτσι κι αλλιώς θα έφευγα για μεταπτυχιακά...Στην επιστροφή (15 μέρες μετα), πήρα ένα καλώδιο για εμένα, από ένα κατάστημα ηλεκτρονκών κάπου σε μία στοά (καλό κατάστημα), για λόγους οικονομίας χρόνου κ ήμουν με παρέα. Πάω σπίτι, το συνδέω, ανοίγω: τιπτ... ίσα που τινάχτηκαν τα ανεμιστηράκια.

Λέω, την έκανα. βγάζω το καλώδιο της αδερφής τα συγκρίνω κ βλέπω ότι τα κίτρινο κ κόκκινο καλώδια στο δικό μου είναι συνδεδεμένα ΑΝΑΠΟΔΑ!!! (το κόκκινο στο pin 1 κ τούμπαλιν). Τα αλλάζω κ ξαναδοκιμάζω. Τιπ. Ξανατίναξαν τα πέταλα τα ανεμιστηράκια. WTF?!?

Κοιτάω κ τα δύο μαύρα, τα ΊΔΙΑ!!! ΑΝΑΠΟΔΑ?!? τι στο καλό?? λέω να πά να... στερηθεί. Θα πάρω ένα καλό καλώδιο. Έτσι για να μου φύγει η ανησυχία, σήμερα πρωι, δοκιμάζω με το "καλό" καλώδιο της αδερφής.. και βρίσκω το ίδιο πρόβλημα... Ανοίγω, τινάζονται τα ανεμιστηράκια, ανοίγει το led λειτουργίας, αλλά τιπτ... με το που αποσυνδέω την τροφοδοσία, όλα δουλεύουν κανονικότατα.

(είπα να σας γλειτώσω το πρήξιμο, αλλά που...)

Σαν να έπιασα κ μία περίεργη μυρωδιά καψίματος σήμερα... Το μυαλό μου πάει ότι κάτι τρέχει μ την control board του σκληρού (και μάλλον μετά το συμβάν με το καλώδιο - αφού πριν δν είχε ούτε ρευμα). Εξάλου πριν λειτουργούσε κανονικότατα με το "καλό" καλώδιο...

Ε, δεν θυμάμαι αν σας είπα ότι ο σκληρός έχει τα πάντα από αρχεία της τελελυταίας 5αετείας, γιατί τα κράτησα ώστε να κάνω format κ να ψάξω για σφάλματα τους άλλους δίσκους μου... (Πανεπιστημιακές εργασίες, εικόνες, έγγραφα, δικά μου της μητέρας μου της αδελφής μου...)

Θα δοκιμάσω να πάρω έναν ίδιο κ να αλλάξω τα control boards, ίσα ίσα για να τραβήξω τα δεδομένα... No way I'm gonna lose THAT data...

Η μητέρα μου μου λέει, δεν είσαι ο μόνος στον κόσμο που σου συμβαίνουν αυτά (ακόμη κ καλοκαιριάτικα). Εγώ διαφωνώ! :P Για να ακούσω ιδέες?? Τίποτα? Μάλλον είναι ο μόνος. :lol:

Ότι κ να σκεφτείτε, καλοδεχούμενο. Πιάνει το χέρι μου, μην φοβηθείτε, χτυπήστε, αντέχω...
Hack the Lymon
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 10 Αύγ 2008 09:53

πως ειναι δυνατον καλωδιο τροφοδισιας να ειναι αναποδα ?

δεν ειχε κλιπ ασφαλειας αναποδης φορας ?
για κανε εναν ελεγχο μηπως ειναι λαθος οντως συνδεδεμενο και τραβα απο εκει που το αγορασες και ριξε τους το στα μουτρα και ζητα αποζημιωση

οσο για τον δισκο δεν εχει παθει απολυτως τιποτα καθως εχει προστασια

απλα το κυκλωμα του κουτιου τα εχει παιξει και μην το ξαναβαλεις γιατι μπορει να παρει φωτια και τοτε να καταστρεψεις και τον δισκο

Άβαταρ μέλους
sublymonal

Δημοσίευση από sublymonal » 10 Αύγ 2008 13:03

Ευχαριστώ.

Λες
απλα το κυκλωμα του κουτιου τα εχει παιξει
Ποιού κουτιού: του σκληρού ή του υπολογιστή?(τροφοδοτκό)
Υπέθεσα κι εγώ ότι κάποιου είδους προστασία θα έχει ο σκληρός, αλλά και το παλιό δοκιμασμένο καλώδιο που βάζω δεν κάνει τιπτ. Με το που το συνδέω, κλείνει το τροφοδοτικό -> δεν ανοίγει. Αν ανοίξω το pc και το συνδέσω μετά, κλείνει όλο το σύστημα.
μην το ξαναβαλεις γιατι μπορει να παρει φωτια και τοτε να καταστρεψεις και τον δισκο

Δηλαδή δεν υπάρχει περίπτωση να λειτουργήσει ξανά, εκτός αν αλλάξει η πλακέτα του δίσκου??? (Ελπίζω ότι τα platters κ οι κεφαλές δεν πειράχτηκαν, αλλά κ πάλι, θέλει επέμβαση...)

Το καλώδιο είναι ένα απλό molex 4 pin -> σε sata. Απλά την πρώτη φορά που δεν δούλεψε παρατήρησα ότι, στη σύνδεση, δεν υπήρχε αναλογία των χρωματιστών καλωδίων του τροφοδοτικού με του δίσκου: το κίτρινο καλώδιο που έρχονταν γίνονταν κόκκινο κ vice versa.

Να ξανατονίσω ότι 15 μέρες πριν δούλευε like a charm ίσα ίσα για να του εμπιστευτώ τα πολύτιμα αρχεία μου. (κ είναι ο πρώτος seagate σκληρός που πήρα)

Το γμτ είναι ότι δεν έχω δυνατότητα τώρα να τον συνδέσω σε άλλο υπολογιστή - τροφοδοτικό...(όχι γιατί δν έχω, γιατί φοβούνται μην τους κάψω κ τους άλλους)

Ευχαριστώ πάντως. Θα προσπαθήσω όταν θα κοιμούνται να το βάλω στο παλιο P4 που του πήρα όμως καινούριο τροφοδοτικό. :roll:
Hack the Lymon
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Hermeia
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Hermeia » 11 Αύγ 2008 04:24

Αν δεν κάνω λάθος, μιλάς για ένα δίσκο ΜΕΣΑ σε ένα υπολογιστή
- άσχετο με ποια καλώδια τροφοδοσίας έιναι το πρόβλημα.

Αμα βάλεις το δίσκο σε ένα κουτάκι,
σε ένα ΑΛΛΟ υπολογιστή κατά προτίμηση..
(σαν εξωτερικό usb)
τον βλέπεις ?

tip.
όσο κι αν σου φαίνεται παράλογο,
αμα σε ενδιαφέρουν στ' αλήθεια ΠΟΛΥ τα δεδομένα μέσα στο δίσκο, άσε καλύτερα κάποιο φίλο να κάνει τις συνδέσεις μέσα κι έξω απο το κουτάκι. Better safe than sory.
- Και δεν αναφέρομαι σε θέμα εμπειρίας εδώ.
Φυσικά θαναι ένας φίλος ή φίλη που α. το έχει ξανακάνει και β. δεν του έχει καεί τίποτα στα χέρια του το τελευταίο εξάμηνο (και γενικά όχι πάνω από 2 φορές στη ζωή του ολόκληρη)

Δεν κάνω πλάκα..

ααααα
και μην το δοκιμάσεις καλύτερα τη μέρα της έκλειψης.

εντιτ:
αν είναι ήδη σε κουτί, βάλτον σε άλλοκουτί
- αν είναι σε κουτί της μαάς του το θεωρώ απίθανο να μην είχε και το καλώδο της μαμάς του.. (και της αδελφής σου)

υ.γ.
πολύ χαίρομαι που δεν τον αγόρασα.. παλι wd πήρα..
Hermeia the InfoSharer
Η Γνώση είναι Δύναμη
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
sublymonal

Δημοσίευση από sublymonal » 11 Αύγ 2008 21:08

Ναι, είναι εσωτερικός δίσκος.
- άσχετο με ποια καλώδια τροφοδοσίας έιναι το πρόβλημα.
Αν είναι ερώτηση: Το τροφοδοτικό μ είναι παλιό για να έχει sata τροφοδοσία. οπότε πήρα ένα καλώδιο για να μετατρέψω το απλό 4pin molex σε super-special-awesome s-ata power :D το ξέρω είμαι πανέξυπνος. Κ εδώ ξεκινήσαν τα προβλήματα...

Καλή η ιδέα σου να τον δοκιμάσω σε θήκη εξωτερικού. θα πάρω μία. Το μόνο concern μου είναι ότι ο δίσκος μου formaρίστηκε σε ntfs, αλλά οι θήκες γράφουν ότι ύποστηρίζουν fat... Και ο wd mybook που έχω είναι fat κ τον άδειαζα (στον καινούριο seagate) για να τον φορμαρω κι αυτόν σε ntfs (: μπορώ άραγε???)

Δυστυχώς είμαι ο μόνος με τεχνικές γνώσεις απ την οικογένεια, την παρέα, το τμήμα... οπότε ό,τι πιάσουν τα χεράκια μου...

Κ δν έχω κάψει τιπτ ποτέ μου ;-) μέχρι κ custom υδρόψυξη έκανα (από έτοιμη watercooling για gpu)για έναν amd Athlon κ έζησε!!
ααααα
και μην το δοκιμάσεις καλύτερα τη μέρα της έκλειψης.
Ποιά έκλειψη βρε παιδιά?? :roll:

Το πρόβλημά μου είναι λίγο πολύ αυτό:
http://www.computing.net/answers/hardwa ... 47637.html

Με τη διαφορά ότι εγώ έχω sata2 κ ο ίδιος δίσκος δούλευε παλιότερα (με διαφορετικό καλώδιο...)
Νομίζω ότι η λύση να τον συνδέσω σε εξωτερική θήκη είναι η καλύτερη, γιατί θα έχει δικό του τροφοδοτικό κ πιο απλή σύνδεση (που θα μεταφέρει δεδομένα κ όχι τιπτ τρελά s.m.a.r.t data κ τέτοια...)

Αν πετύχει η επέμβαση, θα μου δώσετε ένα PhD??? :D
Hack the Lymon
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: takis1985 και 2 επισκέπτες