Προβλημα με γλωσσα των windows

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας τα Windows και τα προγράμματά τους. Νέα & ειδήσεις.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
resurection

Δημοσίευση από resurection » 12 Αύγ 2008 19:30

Παιδια εδω και πολυ καιρο αντιμετωπιζω ενα προβλημα με την εκδοση των windows που εχω στον υπολογιστη .Χρησιμοποιω windows XP Professional SP1 αγγλικα . Το προβλημα ειναι οτι οποιοδηποτε ελληνικο αρχειο εχω περασει στο pc (πχ ελληνικα text documents η subtitles καποιων dvd-εκσαιρουμενα αυτα των videoclub-) ο υπολογιστης αδυνατει να τα διαβασει και τα παρουσιαζει σε ακαταλαβιστικη γλωσσα , ξερετε εκεινα τα περιεργα γραμματα ποθ ειναι μιξη κορεατικης και ζουλου γλωσσας. Πιθανολογω οτι θα ειναι καποιο προβλημα της γλωσσας του λογισμικου αλλα επειδη δεν ειμαι σιγουρος και δεν ξερω και πολλα ελεγα μηπως μπορει καποιος να το εξηγησει καλυτερα η να μου προτεινει καποιον τροπο επιλυσης επειδη ειναι πραγματικα σπαστικο. Ευχαριστω εκ τον προτερων
Υ.Γ : τα windows δεν ειμαι σιγουρος αν ειναι αυθεντικη εκδοση αν και νομιζω πως ναι.

Άβαταρ μέλους
DARK_GENESIS

Δημοσίευση από DARK_GENESIS » 14 Αύγ 2008 05:43

Βεβαίως:
1) Start

2) Control Panel

3) Regional and Language Option
3_a) Regional Option (Καρτέλα)
3_a_1) Standards and format: Greek

4_b) Advance (Καρτέλα)
4_b_1) Language for non-unicode programs: Greek
Η πειρατεία πράγματι σκοτώνει την μουσική. Όμως η προχειρότητα των στοιχουργών/συνθετών την κατακρεουργεί...

resurection

Δημοσίευση από resurection » 16 Αύγ 2008 14:29

Το εκανα αλλα και παλι δεν γινεται τιποτα..... τωρα τα εμφανιζει σε κουτακια τα γραμματα.... Υπαρχει κατι αλλο που μπορω να κανω η θα χρειαστω μηπως το cd των windows για να κανω καμια ρυθμιση απο εκει? Εχω ακουσει οτι μπορει να παιζει και κατι με τα office ...

Άβαταρ μέλους
Garakatsamol
Honorary Member

Δημοσίευση από Garakatsamol » 16 Αύγ 2008 15:00

λοιπόν, είχα κι εγώ το ίδιο θέμα και το έλυσα με τον τρόπο που ειπώθηκε. Αλλά για κάποιο λόγο θα δουλεύει για αυτά που θα κατεβάσεις από τώρα και πέρα. Για τα ήδη υπάρχοντα μπορείς να κάνεις το εξής χρονοβόρο (για .srt αρχεία το έχω κάνει):
-τα ανοίγεις στο word
-θα σου βγάλει στην αρχή ότι δεν καταλαβαίνει το encoding και πρέπει να διαλέξεις κάποιο ελληνικό από τη λίστα που θα βγάλει
-κάνεις select all (ctrl+A)
-κάνεις copy
-κλείνεις το αρχείο
-ξανανοίγεις το αρχείο στο Notepad (θα βγάλει πάλι κινέζικα don't worry
-τα επιλέγεις πάλι όλα και κάνεις paste
-κάνεις save as
-βρίζεις λίγο γιατί να πρέπει να μπείς σ'αυτή τη διαδικασία ειδικά αν είναι το 68ο αρχείο που μετατρέπεις (προαιρετικά) :)
-αλλάζεις τα save file type και το κάνεις all (για να μπορέσεις να το κάνεις .srt)
-αλλάζεις το encoding σε UTF-8
-κάνεις replace στο ήδη υπάρχον αρχείο (προαιρετικά)

Χτυπάς κανένα ποτάκι κι επαναλαμβάνεις τη διαδικασία για όσα αρχεία σου έχουν μείνει.

Παρεπιπτόντως αν κάποιος ξέρει κάποιο ευκολότερο τρόπο ή κάποιο τρόπο να αυτοματοποιηθεί η διαδικασία θα ήταν πολύ cool
:) :)

Επίσης γιατί SP1?

resurection

Δημοσίευση από resurection » 17 Αύγ 2008 10:43

ok thx gia thn voithia ,tha to dokimasw k ayto na dw ti tha ginei, elpizw na mh ftasw sthn enalaktikh na allaxw windows giati vista den vazw me tipota kai to cd twn xp ade na to ksanvriskw.. oxi ta sp2 exw lathos ekana :)

Άβαταρ μέλους
DARK_GENESIS

Δημοσίευση από DARK_GENESIS » 19 Αύγ 2008 20:20

Το Cd των windows έτσι και αλλιώς το θές για να κάνεις τις ρυθμίσεις που σου είπα. Πάντως για επέλλεξε επιπλέων να βάλεις στo Location (καρτέλα regional option) την Ελλάδα, καθώς επίσης και απο την καρτέλα advance, στο code page conversation tables τα ελληνικά.
Η πειρατεία πράγματι σκοτώνει την μουσική. Όμως η προχειρότητα των στοιχουργών/συνθετών την κατακρεουργεί...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Windows Software Guide”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες