Ανοιγώμενη εικόνα

Λύσεις προβλημάτων για το δημοφιλές πρόγραμμα κατασκευής παρουσιάσεων στο διαδίκτυο.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
nikpony

Ανοιγώμενη εικόνα

Δημοσίευση από nikpony » 13 Αύγ 2008 21:37

Καλησπέρα παιδιά,ξεκινάω να φτιάξω μια σελιδούλα και έχω φανταστεί την πρώτη ως εξης:
έχω φτιάξει ήδη μια εικόνα που η μισή ειναι άσπρη και η μισή μάυρη και χωρίζεται κάθετα αλλά όχι σε ευθεία γραμμή αλλά σε μια κυματιστή και στη μέση της σελίδας υπάρχουν γράμματα,3 γράμματα δηλαδή.
Θέλω εγώ τώρα στο σημείο όπου χωρίζεται το άσπρο με το μαύρο όταν φορτώνει η σελίδα μετά από λίγο να ανοίγουν αυτόματα τα κομμάτια,σαν πύλες ένα πράγμα και να πηγαίνουν στην άκρη τα δύο κομμάτια και μετά από αυτό να μας οδηγεί στην επόμενη σελίδα.
Δεν θυμάμαι που το είχα δει αλλά κάπου το είχα δει.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

nikpony

Ανοιγώμενη εικόνα

Δημοσίευση από nikpony » 18 Αύγ 2008 10:34

Αφού βλέπω ότι δυσκολεύεστε σε αυτό,να ρωτήσω αν ξέρει κανείς πως γίνεται(ή έστω κάποια σελίδα)που μπορώ να βρω ακόμα και έτοιμα scripts τα οποία κάνουν εναλλαγή από σελίδα σε σελίδα με διαφόρους τρόπους.
Ας πούμε ότι κάνουμε κλικ σε ενα κουμπί κάποιας σελίδας για να μας μεταφέρει σε ένα άλλο section της σελίδας.Οι περισσότερες σελίδες όταν περιμένουμε να φορτώσουν,ασπρίζουν και σιγά σιγά εμφανίζεται το περιεχόμενό τους.Εγώ εδώ θέλω καθώς κάνουμε το κλικ για το πέρασμα στην επόμενη σελίδα να γίνεται μια κάποια εναλλάγη του στυλ ότι γυρίζει μια σελίδα σαν βιβλίο και κάτι τέτοιο.
Ξέρει κανείς κάτι;

Άβαταρ μέλους
cherouvim
Script Master
Επικοινωνία:

Ανοιγώμενη εικόνα

Δημοσίευση από cherouvim » 18 Αύγ 2008 13:07

nikpony έγραψε:Αφού βλέπω ότι δυσκολεύεστε σε αυτό...
Το οτι δε σου απάντησε κάποιος από τις 13 μέχρι τις 18 Αυγ δε σημαίνει απαραίτητα οτι έπαιξε κάποια δυσκολία. Μπορεί οι hardcore flashers να είναι για μπάνια :)

Άβαταρ μέλους
chchrist
Επικοινωνία:

Ανοιγώμενη εικόνα

Δημοσίευση από chchrist » 18 Αύγ 2008 14:49

Γιατί κανείς δεν έχει όρεξη να διαβάσει στην εποχή μας...; Είναι η εποχή της ταχύτητας και της ευκολίας μου φαίνεται...μόνο που δεν εφαρμόζεται σε όλα τα πράγματα...

Άβαταρ μέλους
Garakatsamol
Honorary Member

Ανοιγώμενη εικόνα

Δημοσίευση από Garakatsamol » 18 Αύγ 2008 14:58

Το πρόβλημα είναι ότι οι ερωτήσεις είναι πολύ βασικές και πολύ γενικές. Για το πρώτο που λές είναι ένα απλό motion tween που ενεργοποιείται από ένα button αν το κατάλαβα καλά. Το επισυνάπτω γιατί είναι πιο εύκολο απ'το να το εξηγήσω.
Για το δεύτερο έχουμε και το google. Με μια πρόχειρη αναζήτηση βγήκαν πολλά βοηθήματα.

Όμως το θέμα είναι ότι αν δεν ξέρεις το πρώτο δεν διαθέτεις βασικές γνώσεις και θα πρέπει να διαβάσεις λίγα πράγματα για να προχωρήσεις σε πιο προχωρημένα, όπως το γύρισμα σελίδας πχ
Μπορείς να ξεκινήσεις από τα tutorials για flash του freestuff ή και από το help του flash
Συνημμένα

buttopen.swf [ 1.28 KiB | Προβλήθηκε 1347 φορές ]

buttopen.zip
(5.93 KiB) Μεταφορτώθηκε 385 φορές

nikpony

Ανοιγώμενη εικόνα

Δημοσίευση από nikpony » 18 Αύγ 2008 15:39

Φίλε καλό αυτό που μου στειλες αλλά δεν εννούσα ακριβώς αυτό,αυτό ναι ξέρω να το κάνω και εγώ.Ίσως αυτό που ζητάω εγώ να ναι πιο εξεζητημένο δεν ξερω.Απλά ζητάω το ίδιο χωρίς πάτημα κουμπιου και απλα μετα απο λίγα δευτερα να ανοιγουν αυτα τα δυο κομματια και να εμφανίζεται η σελίδα έτοιμη απο πίσω χωρίς να περιμένει κανείς να φορτώσει πάλι.

sol

Ανοιγώμενη εικόνα

Δημοσίευση από sol » 18 Αύγ 2008 16:54

esi theleis preloader ara psakse gia preloader kai paikse ligo kai tha tin vgalei tin akri

Απάντηση

Επιστροφή στο “Flash γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες